Plastik PEHD

Naczynia do nastawiania zacieru.

Autor tematu
kedziorek91
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2009, 20:54
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: kedziorek91 »

Witam! Co myślicie o robieniu nastawów w beczce (70 litrowej) wykonanej z plastiku PEHD?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: Kucyk »

A co to takiego PTHD?
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: Maciej_K »

PEHD, HDPE, high density polyetylene... Można. Szwedzi nawet robią z tego kotły.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."

Autor tematu
kedziorek91
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2009, 20:54
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Plastik PEHD

Post autor: kedziorek91 »

Na mojej plastikowej beczce od dołu tak pisze. Jest to chyba jakiś rodzaj plastiku ;)
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: Kucyk »

Bardziej w pytaniu chodziło mi o to, skąd Kolega Kędziorek taki symbol polimeru znalazł... Aaaaa.... pewnie z dołu beczki! 8-)

Poszukaj innych symboli, choć jeśli beczka służyła przechowywaniu martwych niemowląt, to może się średnio nadawać.

Autor tematu
kedziorek91
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2009, 20:54
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Plastik PEHD

Post autor: kedziorek91 »

Jest ona nowa gdyż mama ją kupiła i miała nadzieje w niej ogórki kiszone robić ale ją szybciej znalazłęm ;p
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Plastik PEHD

Post autor: Zygmunt »

Powszechne znane kiszone niemowlaki z Czerniejowa były trzymane (o ile dobrze fotki prasowe pamiętam) w beczce do ogórasków, niebieskiej, plastikowej- więc beczka jak najbardziej nadająca się :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: Maciej_K »

Tamte beczki były do kapusty... Znów mi się przypomniał Terry Deary, który przestrzegał przed myleniem azteckich glinianych beczko-trumienek dla dzieci ze słoikami z dżemem... Jakby ktoś pytał: tak, kamionka nadaje się.

A tak w ogóle to sam na wsi mam taką niebieską sześćdziesiątkę po ogórach. Myłem ją kilka razy, odkażałem pirosiarczynem, dwa razy w niej fermentowało (raz cukrówka, raz pseudośliwa), wietrzyła się, ostatnio ostro ją siarkowałem, teraz stoi w niej dwadzieściaparę litrów jabcoka... a i tak pewnie będzie walić ogórem. Zapach nie do wyparcia chyba.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: Kucyk »

Maciej_K pisze:Zapach nie do wyparcia chyba.
Można go wyprzeć niedużym niemowlakiem... 8-)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: pokrec »

Maciej_K: ja tez popełniłem ten błąd i nastawiłem nalewkę z wiśni w słoju po ogórkach. Szklanym. Myłem, płukałem, czarowałem, okadzałem, niestety, wiśniówka miała lekki posmak kiszonych ogórków. Wypitka i zakąska w jednym...
Sądzę, że to nie słój woniał, ale... nakrętka od słoja. Ona jest od środka powleczona jakims palstikiem i ma podobna uszczelkę. I owe plastiki przełażą zapachem kiszenia jak mało co.
A pisali mi chemicy, uczyli, że plastiki zasadniczo są obojętne chemicznie względem kuchennych rzeczy. Tymczasem zwyczajna woda w poliuretanowym bukłaku Made in USA po godzinie tak śmierdoliła plastikiem, że bałem się ją pić.
Zasada jest prosta: nie wolno mieszać naczyń fermentacyjnych z tymi od kiszenia. Nie wolno z 2-ch przyczyn: po pierwsze zapach kiszonych ogórków jest ultratrwały, po drugie, bakterie kwasu mlekowego bardzo ujemnie wpływają na fermentujące zaciery, nastawy i wina. W jednej mądrej książce pisali nawet, że nie wolno fermentowac wina w tym samym pomieszczeniu, w którym się cos kisi.
Ja do fermentacji kupiłem 2 plastikowe, niebieskie beczki 50 i 60 litrów i uzywam ich tylko do tego celu oraz do spuszczania wina znad osadu (i potem z powrotem do balona).
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
kedziorek91
50
Posty: 54
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2009, 20:54
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Plastik PEHD

Post autor: kedziorek91 »

Całe szczęście w tej mojej beczce nie było jeszcze nic kiszone wiec mogę spokojnie nastawiać :)

cyniu22
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 14:52
Re: Plastik PEHD

Post autor: cyniu22 »

Mam problem trochę z innej beczki :D , zastanawiam się czy w plastikowych beczkach mogę przechowywać nastaw przez dłuższy czas (2-3miesiące) ,w teorii nie jest zalecane przechowywanie wina w plastiku ale czy ma to aż tak duże znaczenie w przypadku przerobionego nastawu ( szklane balony są drogie a w przypadku beczki wystarczy w pokrywkę wkleić rurkę fermentacyjną).
Awatar użytkownika

Maciej_K
400
Posty: 407
Rejestracja: niedziela, 8 lis 2009, 18:47
Krótko o sobie: Majster
Ulubiony Alkohol: Nalewka aptekarska i polskie krafty
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: Maciej_K »

Przy zachowaniu należytej higieny - nie ma żadnych przeciwwskazań do nawet dłuższego przechowywania nastawu.
"Nigdy nie polemizuj z idiotą. On najpierw sprowadzi cię do swojego poziomu, a potem pokona siłą własnych argumentów."
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: Kucyk »

Cyniu, ja przechowuję przefermentowaną pulpę jabłkową już 4 miesiące i nic się z nią złego nie dzieje. Mało tego, przechowywałem prawie rok sfermentowane soki z pomarańczy i grejpfrutów i w niczym nie znać było tego przechowywania. Warunek nr jeden - tak jak Kolega Maciej pisze - beczki mają być czyste i szczelnie zakryte oraz nr dwa: trzymane w chłodzie.

Darek1
10
Posty: 10
Rejestracja: środa, 15 gru 2010, 09:55
Re: Plastik PEHD

Post autor: Darek1 »

Plastik przeznaczony do kontaktu z produktami spożywczymi musi posiadać symbol noża i widelca. Pozdrawiam

pradera63
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 13 maja 2011, 17:48
Re: Plastik PEHD

Post autor: pradera63 »

Ja niestety mam złe doświadczenia z nastawianiem w beczce plastikowej: http://alkohole-domowe.com/forum/post32765.html#p32765
Po zmianie fermentatora na szklany, problem znikł.

lech.zywiec
50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2011, 15:11
Re: Plastik PEHD

Post autor: lech.zywiec »

Panowie! Oczekując na kolumnę chcę kupić trochę osprzętu. Lepiej kupić jedną dużą beczkę np. 200 l na fermentator, czy 2-3 mniejsze? :?:
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Plastik PEHD

Post autor: Zygmunt »

Kup kilka mniejszych, najlepiej tych 33l i jedna beczkę np. 60, czy 120l. Tak jest najwygodniej :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

lech.zywiec
50
Posty: 56
Rejestracja: poniedziałek, 5 wrz 2011, 15:11
Re: Plastik PEHD

Post autor: lech.zywiec »

Nie wspomniałem, że keg będę miał 50l, te 33l nie będą w tym przypadku za małe?

manunderthemoon
30
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 10:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Drinker
Re: Plastik PEHD

Post autor: manunderthemoon »

Witajcie,
zaczerpnięto z forum wino.org od użytkownika Olmek:
" Najlepsze do celów winiarskich są beczki z polipropylenu (PP) , bez zapachu , całkowicie obojętne chemicznie i nierozpuszczalne w najmniejszym stopniu w żadnym związku organicznym.
trochę gorsze z politereftalanu etylenu(PET) , i polietylenu o dużej gęstości (HDPE). Znaczek noża i widelca informuje tylko o dopuszczeniu do konaktu z żywnością i nie przesądza o tym ,że nie wprowadzimy do wina obcych "aromatów". Wino wszak , to zupełnie coś innego niż kapusta kiszona , choć i to i to żywność. Jeżeli chodzi o HDPE , najlepiej wybierać beczki bezbarwne lub białe , mamy wówczas pewność ,że są wyprodukowane z nowego granulatu , wszystkie kolorowe , a szczególnie czarne z "polietylenowego złomu". "
Co sądzicie?
Proszę tych, co używają beczek plastikowych i czują się dobrze (tych co źle, o nic nie proszę, jedynie czuć się dobrze) powiedzieć o swoich pojemnikach parę słów. Np, jakie na nich są oznaczenia, jakie wrażenia z użytkowania, czy są jakieś porady. Czy ma ktoś wspomniany pojemnik z PP. No i gdzie można nabyć. Na allegro patrzyłem, same podejrzane o poprzedni kontakt z czymś paskudnym jak chemia budowlana albo kichy chińskich świń.

Pozdrawiam,
Mum
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Plastik PEHD

Post autor: Zygmunt »

Te po kichach są ok. Niebieskie beczki też. Nie bierz po czosnku, bo ciężko odsmrodzić. Nadają się też białe 33l wiadra po wszelakiej spożywce i wiaderka z LeroyMerlin (12l). Oznaczenia:
Wiadra 33l białe sa z PP, maja widelec i nóż.
Wiadra 12l z LM są z PP, tez maja symbol widelca i noża.
Beczki niebieskie to jedna wielka zagadka, bo nie mają zwykle żadnych oznaczeń (przynajmniej moje) poza datą produkcji. Ale nigdy nie zauważyłem ich wpływu na smak. Nawet te ultraśmierdzące czosnkiem nie oddawały tegoż zapachu do cieczy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: Wald »

Jeśli szukasz beczki 100; 120; 200 litrów do nastawu, omijaj te czarne, budowlane.
Jeśli wystarczy 10; 15; 20 litrów, odwiedź piekarnię cukierniczą. Codziennie wyrzucają kilkanaście sztuk. Poprosisz to Ci odłożą. Wszystkie do spożywki. Tyle że odbiór przed końcem nocnej zmiany. Mam tyle, że część przeznaczyłem na rupiecie w piwnicy.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

manunderthemoon
30
Posty: 45
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 10:48
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Drinker
Re: Plastik PEHD

Post autor: manunderthemoon »

Właśnie, dobrze by było mieć dostęp do pewnych beczułek z PP, tych co ich ponoć nic nie rusza.
Jak ktoś ma wiedzę na ten temat, dajcie proszę znać.
@Wald, za piekarnie dziękuję.
Najlepszości :)
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Plastik PEHD

Post autor: Zygmunt »

Białe wiadra z PP kupisz w sklepiku AD (jako fermentor 33l). Czasem bywają na Allegro, są po syropie skrobiowym lub glukozowo- fruktozowym. Poszukaj fabryk cukierków czy napojów w okolicy- tam tego tony zużywają, a nuż się coś znajdzie. Ja kiedyś prawie wyrwałem zbiornik paletowy po syropie:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Plastik PEHD

Post autor: klodek4 »

Mam baniak niebieski 120 l, na dole ma oznaczenie w trójkącie PEHD 02, nadaje się ??????????
Do fermentacji nastawu!!!
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Plastik PEHD

Post autor: mtx »

Nadaje się :ok: miałem kiedyś z takim oznaczeniem tyle, że mały - 20l nie miał on wpływu
na smak i jakość nastawu i późniejszego destylatu.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Plastik PEHD

Post autor: klodek4 »

Super :ok: , gracias :poklon;

zigi696
50
Posty: 63
Rejestracja: wtorek, 14 lut 2012, 15:55
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zależy od dnia i towarzystwa
Status Alkoholowy: Winiarz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: zigi696 »

Jako człowiek z branży wam powiem, że HDPE się nadaje. Raczej stosować te bezbarwne.
Tworzywa PE są generalnie stosowane do pakowania produktów, które w składzie mają kwasy, tłuszcze, alkohol. Nie stosować do przechowywania destylatów.
choć nie jestem detektywem zawsze znajdę budkę z piwem!
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: BartekBartek1 »

Witam. Kupiłem beczkę HDPE o pojemności 200l. Jest to coś takiego:
DSC_0250.jpg
. I teraz jest pytanie czy trzeba to uszczelnić, aby można fermentować w tym owoce? Czy szczelność zbiornika wpływa na fermentacje? Pozdrawiam Bartek :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Pędzić, pić, zalegalizować.

bociann2
500
Posty: 523
Rejestracja: wtorek, 26 kwie 2011, 12:59
Krótko o sobie: Jestem okropnym człowiekiem, tak mi kiedyś mawiali.
Ulubiony Alkohol: Piwa
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Jedyna taka w Polsce...
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 62 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: bociann2 »

2xBartek+1,

wygląda mi to na jakiś kompostownik albo kosz na śmieci (hasiok :) ). Wtedy może być problem, bo takie rzeczy robi się najczęściej z recyklingowanego tworzywa i atestu na kontakt z żywnością to raczej mieć nie będzie. No bo i nie wiadomo, co poszło w młyn do zmielenia na granulat tworzywa bazowego.
Co prawda to nieco obok tematu, ale nigdy nie zapomnę smaku najtańszej czystej sklepowej, pitej z plastykowej manierki w temperaturze jakichś +28C :odlot: ...a był to rok 1982, więc i tworzywa trochę gorsze...

pozdrawiam

bnn

Drzewo
10
Posty: 14
Rejestracja: czwartek, 21 mar 2013, 19:11
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Plastik PEHD

Post autor: Drzewo »

A ja przechowuję psotkę 96% w białym kanistrze z pe-hd. NIe czuje żadnego obcego posmaku. Ale zastanawiam się czy to bezpieczne dla zdrowia.
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: BartekBartek1 »

Ja destylaty trzymam też w pojemnikach PE i PP i nie wyczułem nigdy jakiś zmian w smaku. Jest to wygodniejsze niż szkło i tańsze ;)
Pędzić, pić, zalegalizować.

radonix
100
Posty: 107
Rejestracja: wtorek, 25 gru 2012, 17:32
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: radonix »

Tylko temperatura przechowywania musi być poniżej pokojowej. Przy wysokich temperaturach, wysokim nasłonecznieniu destylat czuć plastikiem. Kiedyś zostawiliśmy wódkę na plaży na słońcu, przez 2-3 godziny, w butelce po wodzie mineralnej i było to nie pijalne. Od tamtej pory omijam z daleka połączenie plastik+ wysokoprocentowy alkohol. Nawet przelewając spirytus przez lejek plastikowy zastanawiam się, czy nic się z niego nie przedostaje do alkoholu(ja nie wyczuwam, ale ktoś inny może).
Awatar użytkownika

Pretender
2500
Posty: 2993
Rejestracja: piątek, 11 lis 2011, 14:17
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Centrum
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 251 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: Pretender »

Panowie, starcie się robić jak najlepsze produkty, wróć - robicie, pilnujecie fermentacji, dbacie o prawidłowy przebieg procesu. A później samą esencję, samo Serce, przechowujecie w plastiku? Nikt nie każe przecież kupować nowych butelek. Podejrzewam, że osoby z waszego otoczenia, te najbliższe wiedzą o Waszym hobby, nie raz kosztowali Waszych wyrobów, więc ze zbieraniem opakowań nie powinno być problemu (szklanych oczywiście). Do tego jeszcze kilka innych pomysłów, dzięki którym jednym wyjazdem lub wyjściem można zaopatrzyć się w spory zapas butelek. Powiem szczerze, że dziwi mnie takie postępowanie, i to przez userów z Naszego forum, bo przy konstruowaniu maszynek dbacie o każdy szczególik, aby wykonany był zgodnie ze sztuką, a później samo dobro wlewacie w plastik. Ehhh...
Kupilibyście wódkę w sklepie (jeśli już) w plastiku? Ja nie....
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: wojs40 »

AMEN. Nic dodać, nic ująć.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: pokrec »

Butelki PET po mineralce nadają się do przechowywania wina. Sprawdziłem, 5 lat w takim bukłaku 6l, wino gronowe - zero problemów, wino - wspaniałe. Niestety, juz się skończyło...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: Lootzek »

Ja używam butelek po Cisowiance, ale tylko do chwilowego przetrzymania surówki przed właściwym procesem. Nie zauważyłem różnicy w produkcie finalnym przy tym samym półprodukcie przechowanym w butelkach po mineralce i części ze szklanego galonika. Ale stoi to raptem 2-3 dni a potem znów na rurki.
Bimbrozja ostateczna, tylko w szkiełku! :)

tbajdo
20
Posty: 23
Rejestracja: środa, 28 sie 2013, 00:59
Podziękował: 14 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: tbajdo »

Mam beczkę 120 l niebieską z oznaczeniem PE, nada się na fermentację cukrówki?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Plastik PEHD

Post autor: radius »

Jak najbardziej :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

seat2
20
Posty: 20
Rejestracja: niedziela, 26 sty 2014, 17:04
Krótko o sobie: Jestem poczatkującym w tym temacie. Chętnie wysłucham wszystkich ciekawych podpowiedzi
Ulubiony Alkohol: swój
Lokalizacja: Łódż
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Plastik PEHD

Post autor: seat2 »

Mogę mieć dużą beczkę akurat niebieską ale(no właśnie). Ale polega na tym że beczka jest po chemii dodawanej do produkcji betonu na bazie cukru z tego co mi wiadomo ,mam jedną ale na wodę. Jeśli by mogła by być na nastaw to jakich symboli szukać na niej? Żeby nie wchodziło w reakcje z nastawem i żeby nastaw nie spiepszyć.
ODPOWIEDZ

Wróć do „W czym nastawiać?”