Drożdże piwne jako suplement diety

Wolne tematy o piwie nie tylko domowym, opowieści piwne, puby piwne i inne piwne opowiastki...
Awatar użytkownika

Autor tematu
pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy

Post autor: pith »

Szanowne koleżanki i koledzy.
Powszechnie uważa się, że spożywanie drożdży, szczególnie piwnych, jest bardzo zdrowe przy niedoborach mikroelementów i witamin.
Spotkałem się ze stwierdzeniem, że przed użyciem drożdże należy zalać mlekiem lub wodą o takiej temperaturze, żeby drożdżaki zatłuc, ponieważ skutek zażywania takiego suplementu będzie odwrotny do zamierzonego, tzn. buszujące w naszym organizmie będą wyżerać witaminę B.

Zastanawiam się więc czy można użyć drożdży piwnych oferowanych na alledrogo po 12 zł za kilogram jako paszę dla zwierząt.

Czy to to ma jakieś zanieczyszczenia (bo taniocha)?

Są to drożdże suszone, prawdopodobnie sparzone jakoś czyli martwe.
Czy mam rację?
Może się ktoś kompetentny wypowiedzieć?
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس

damazyx
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 26 lut 2013, 00:44
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: damazyx »

Może są to przerobione drożdże po procesie fermentacji, Anglicy robią taki dziwny specyfik o nazwie Marmite używają właśnie do tego martwych drożdżaków :) więcej na wiki http://pl.wikipedia.org/wiki/Marmite. Ale prywatnie, nie polecał bym tego nikomu do jedzenia, byłem ostatnio w Irlandii i kupiłem sobie słoiczek tego dziaostwa:) w smaku jak skondensowana magi. Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: Emiel Regis »

We Francji można zakupić w formie pastylek. Mają od groma wit. z grupy B.
Smak i zapach nieciekawy ale to pastylka, więc nie jest to duży problem.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: wawaldek11 »

Ja nie zalewałem gorącym płynem tylko podkradałem Mamie gdy zaczynała przygotowywać ciasto drożdżowe :mrgreen: A robiła to często...
Były to zwykłe piekarnicze, cukier, mleko i chyba troche mąki.
Żarłem też surowe z kostki - tak mi smakowały ;)
I wyrosłem jak na drożdżach - byłem wyższy o głowę od rówieśników w podstawówce - przechlapane :(
Kol. pith lepiej uważaj ze spożywaniem drożdży, bo w czasach mojego dzieciństwa nie było drożdży turbo, a teraz są...
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: Zygmunt »

Ale prywatnie, nie polecał bym tego nikomu do jedzenia, byłem ostatnio w Irlandii i kupiłem sobie słoiczek tego dziaostwa:) w smaku jak skondensowana magi
A ja przepadam, jak długo mnie albo znajomych na wyspach nie ma to na Allegro kupuję:P Słoiczek w domu być musi!
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

damazyx
10
Posty: 10
Rejestracja: wtorek, 26 lut 2013, 00:44
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: damazyx »

Zygmunt ty to do kanapek stosujesz? Czy może w jakiś inny sposób spożywasz? Bo ja wymyśliłem, że ten mój słoiczek to zużyje do zupy albo sosu jakiegoś :)

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: major »

Raz spróbowałem Marmite - producent chyba ubija drożdże samą solą ;p
Nie pamiętam, ile jej było w składzie - na pewno o wiele więcej, niż w "hamburgerach".

A tak w temacie, to nie rozumiem tego komplikowania prostej sprawy. W końcu wystarczy pić piwo "z osadem" i drożdżaki do żołądka trafią. Dla mnie to działa. Chyba, że chodzi o inne ilości...
Awatar użytkownika

Autor tematu
pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: pith »

Emiel Regis pisze:We Francji można zakupić w formie pastylek. Mają od groma wit. z grupy B.
Smak i zapach nieciekawy ale to pastylka, więc nie jest to duży problem.
Tak. Wiem. W Polsce też już od jakiegoś czasu można je spotkać.
Moje pytanie dotyczyło jednak zagadkowo niskiej ceny tego suplementu przeznaczonego dla zwierząt.
Często bywa tak, że rzeczy są takie same, ale ceny diametralnie różne bo przeznaczone dla innego odbiorcy.
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: Zygmunt »

damazyx pisze:Zygmunt ty to do kanapek stosujesz?
Na grzanki, tosty, do sosów- rożnie. Jestem też maniakiem sosu sojowego, twarożek z cebulką bez sosu jest niedobry:P
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: JanOkowita »

W dawnych czasach, gdy warzyłem piwa górnej fermentacji moja żonka używała gęstwy drożdżowej jako dodatku do kąpieli w wannie. Doskonale nawilża i wygładza skórę.

A propos kanapek Zygmunta i sosu sojowego - ja na przykład praktycznie każdą potrawę (oprócz napojów) posypuję parmezanem. Każdy ma jakiegoś swojego świrka. :crazy:
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

piwoszek
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 7 lip 2014, 15:31
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: piwoszek »

Witam serdecznie :) Ostatnio zainteresowałem się tematem drożdży piwnych jako suplementów diety, znalazłem podstawowe informacje na temat drożdży na tej stronie: http://www.biomedical.pl/rosliny/drozdz ... isiae_118/ - jednak jest sporo pytań, które mnie nurtują. Ten gatunek na tej stronie przedstawiony, powoduje lepsze spalanie cukru, poprawia cerę a nawet może być pomocny z trądzikiem, a dobrze bo mój młodszy brat ma teraz trądzik to bym mu przy okazji pomógł. Chciałem jednak po pierwsze zapytać, gdzie takowe drożdze kupić? Chodzi mi o jakieś bezpieczne miejsce. Drugie pytanie to smak, pisało tam, że są bardzo gorzkie, czy jak przyrządzę je w potrawie, jak np; ktoś wymienił grzanki, to czuje się faktycznie, że sa takie nie dobre? Czy można je jakoś lepiej przyrządzić, żeby lepiej smakowały? Poddajecie te drożdże jeszcze jakiejś dodatkowej obróbce albo coś, żeby były bardziej jadalne? Ogólnie jest to niebezpieczne, są jakieś groźne przeciwwskazania?

michal278
1850
Posty: 1867
Rejestracja: poniedziałek, 17 gru 2012, 14:56
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: zielona wróżka
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: podlaskie/ mazowieckie
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 106 razy
Kontakt:
Re: Odp: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: michal278 »

Głównie w drożdżach jest selen i witaminy z grupy B. Wystarczy je wrzatkiem potraktować i smacznego. Ekstra są ponoć z mlekiem.
zapraszam na wczasy na podlasie - jaglowo.com
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: gr000by »

Znajoma lubi czasami zjeść drożdże (nawet piekarskie) ucierane z cukrem z ew. dodatkiem mleka.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Autor tematu
pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: pith »

Ja, po różnorakiej lekturze, popijam przed snem 2-3 razy w tygodniu drożdże piekarnicze zalane wrzątkiem i wystudzone.
Przede wszystkim ze względu na fatalne żelazo.
Ze smakiem tegoż nie mam problemu, więc sobie chwalę - poprawiły mi się wyniki.
Nie uważam też, żeby był to taki syf jak zwykło się przedstawiać.
Może i drożdże w tabletkach są bardzie szlachetne, ale wypełniacze i inne substancje, np stearyniany już raczej nie.

Swoją drogą czytałem artykuł (oczywiście nie pamiętam gdzie) w którym porównano piwa sporządzone na drożdżach piwnych, winnych i piekarskich.
Najbardziej aromatyczne (nuty kwiatowe) wyszło na tych ostatnich.
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: Zygmunt »

Najbardziej aromatyczne (nuty kwiatowe) wyszło na tych ostatnich.
Nie do końca, piekarnicze nadały nuty karmelowe nieobecne w innych próbkach, ale pozostaje kwestia przeprowadzania testów sensorycznych tego badania.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: pith »

Zygmunt pisze: piekarnicze nadały nuty karmelowe nieobecne w innych próbkach,...
Nauczony doświadczeniem wierzę Ci na słowo, że chodziło o karmelowe.
W tym piwie bardziej zagustowały kobiety.
Może stąd te kwiaty ...
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: Zygmunt »

To może wnioski przekopiuję:

Kod: Zaznacz cały

Wnioski
1.Drożdże browarnicze charakteryzują się najlepszym przystosowaniem do środowiska, o czym świadczy najwyższy stopień odfermentowania.
Potwierdzeniem tego jest najwyższa ze wszystkich piw zawartość alkoholu.
2.Kwasowość piw wyprodukowanych z udziałem drożdży winiarskich była największa, przyczyną tego jest zmniejszona produkcja alkoholu na rzecz produkcji kwasów organicznych.
3.Najciemniejsza barwa charakteryzowała piwa wyprodukowane z użyciem drożdży browarniczych, co może być spowodowane wyższym pH.
4.Największą ilością lotnych związków zapachowych charakteryzują się próby fermentowane drożdżami winiarskimi, co potwierdza najwyższa ilość i stężenie estrów, które złożyły się na kwiatowo-owocowy bukiet piwa.
5.Zaskakują natomiast drożdże piekarskie, które dzięki wysokiej produkcji alkoholi wyższych nadały napojowi ciekawy karmelowy aromat (reakcje Maillarda), nie zauważalnych w innych piwach.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

piwoszek
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 7 lip 2014, 15:31
Re: Drożdże piwne jako suplement diety

Post autor: piwoszek »

Super, troche mnie oświetliliście, wielkie dzięki za info. Teraz to mam chyba przepływ informacji, bo nie wiem na co się zdecydować, a nie chce mieszać bo tylko pogorszę sprawę. Spróbuję z dodatkiem mleka, mam mało żelaza i witaminy B6 czy B12. Z tego powodu mam słabą koncentrację i nie mogę dobrze się też skupić, no prócz tego kilka innych cech, które sam sobie zafundowałem moim stylem życia :) Te drożdże piwne bardzo mnie ciekawią, na pewno właśnie zrezygnuję z tabletek, żeby uniknąć innych dodatkowych tam składników, które umieszczają. Tak czy siak, jeszcze raz wielkie dzięki za info! Teraz jestę mądry ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „O Piwie i Nie Tylko”