


Specyfikacja:
Pojemność: 50l
Pojemność użyteczna: 30-40l
Wydajność: 1,5l/h
Paliwo: Gaz ziemny lub propan-butan
Opis budowy:
1. Kocioł jest ze stali nierdzewnej. Pokrywa wykonana jest z aluminium. W pokrywę wkręcone są dwie przedłużki 1/2". Do przedłużek jest wkręcony śrubunek 1/2"-15mm. Uszczelnienie wykonane jest z węża silikonowego 6/10. Na miejscu styku końców węża zaklejam ciastem, ale w przeszłości skleję to silikonem. Mocowanie pokrywy jest zrobione z 2 profilów i pręta gwintowanego M6. Połączenie kocioł-odstojnik wykonane jest z rury miedzianej 15mm.
2. Odstojnik jest zbudowany ze słoika 900ml. W pokrywie wlutowane są dwa kolana miedziane. Odstojnik to super sprawa do początkującej aparatury (nie zachęcam, ale wyrażam swoje zdanie na ten temat). W przyszłości dodam jeszcze jeden. Połączenie odstojnik-chłodnica, tak jak poprzednio wykonane jest z rury miedzianej 15mm.
3. Chłodnica wykonana jest 3,5m rury miedzianej 10mm. Obudowa jest wykonana z blachy tytanowo-cynkowej. Króćce wody są zrobione z rury 15mm. Wszystko jest polutowane ( odradzam poxilinę i rurę pcv).
Koszty:
Kocioł - 0zł
Pokrywa - 0zł
Uszczelnienie - 35zł
Kształtki - 50zł
Rura miedziana 15mm - 0zł
Rura miedziana 10mm - 52zł
Pręt gwintowany M6 2m - 7zł
Razem: 144zł
Użytkowanie:
Kocioł na 2 palnikach nagrzewa się w ok 60 minut. Następnie zostawiam włączony tylko jeden palnik. Wydajność jest średnia, ale jak dla mnie wystarczająca. Przepływ wody ustawiam tak, aby tylko był obieg przez chłodnicę. Z chłodnicy wypływa gorąca woda do tego stopnia, że paruje, a destylat ma 12*C.
Opinia:
Według mnie to dobry sprzęt do rozpoczęcia przygody z tym hobby, jak i dla bardziej zaawansowanego bimbrownika. Nie jest drogi w wykonaniu a można na nim coś smacznego zrobić. Polecam i pozdrawiam Bartek
