Pierwszy destylator - kilka pytań

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
DrWatson
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 4 lut 2013, 13:02

Post autor: DrWatson »

Witam serdecznie :)
To mój pierwszy post, więc na początek opiszę swój wstępny projekt sprzętu.
Bańka (stal KO lub SS) 20L, kolumna rektyfikacyjna h=150cm, ϕ=39mm (wypełnienie: wysokość wyjdzie ok. 140cm, katalizator miedziany + zmywaki, później może wrzucę sprężynki pryzmatyczne) i reflux zewnętrzny (reflux ratio 1:4) -> chłodnica w rurze KO o ϕ=100mm i h=60cm. Nawinę ją prawdopodobnie z rurki KO niekarbowanej i wyjdzie długość ok. 50cm. Jak się uda to nawinę dwa zwoje. Rurkę planuję użyć ϕ=6-10mm. Mam jeszcze miedzianą ok. 175cm, ale nie wiem czy będzie wystarczająco długa... Dodatkowe pytanie jakie jeszcze mam odnosi się do długości rurki/wysokości chłodnicy. Ile powinny mieć? Nie chce wykonać chłodnicy, która nie schłodzi mi wszystkich oparów. Kiedyś liczyło się takie rzeczy na zajęciach z inżynierii, ale to były podstawy podstaw i już nie pamiętam za dobrze tego ;)
2m rurki wystarczy? Chłodnica wyjdzie wtedy może z 50cm długa liczę.
Mam nadzieję, że nie namieszałem i liczę na wskazówki. Oczywiści przeczytałem wiele tematów na Forum, ale przebić się też przez taki ogrom informacji to nie lada sztuka ;)
alembiki
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: panta_rei »

Ehhhh, po poście widać mocno, że jeszcze niczego się nie nauczyłeś, musisz jeszcze dużo poczytać tego forum zanim zaczniesz coś planować ;-)
Pozdrawiam, Sławomir

Autor tematu
DrWatson
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 4 lut 2013, 13:02
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: DrWatson »

Materiału bardzo dużo do przejrzenia jest, codziennie nadrabiam zaległości. W takim razie co jest do poprawy?
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: panta_rei »

Jest tu pełno tematów takich jak Twój, każdego dnia przychodzi ktoś nowy z takimi, lub podobnymi, problemami jak Twoje. Gdybyś przez tydzień czytał tylko nowe posty, dowiedziałbyś się jakie kolumny są najlepsze, jakie rozwiązania najłatwiejsze do zrobienia, do obsługi. Jeśli uczciwie poczytasz to na prawdę za chwilkę wszystko Ci się rozjaśni ;-) Jak mawia mój znajomy bosman... nie rwij postronków.

No dobra: Bokakob, Aabratek szukaj tych haseł
Pozdrawiam, Sławomir

Autor tematu
DrWatson
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 4 lut 2013, 13:02
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: DrWatson »

Dzięki. Znalazłem fajny tutorial "Kolumna typu AAbratek (wersja uproszczona)
Budowa, kosztorys , opis działania" i chyba zdecyduję się na ten rodzaj sprzętu. Oba są bardzo podobne w sumie, ale Aabratek jest niższy a to może być zaletą w niektórych sytuacjach. Tylko średnica kolumny w projekcie ϕ=60mm a ja mam ϕ=40mm ;/
Trochę to nie pasuje...
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: panta_rei »

Rura to jest jeden z najtańszych elementów kolumny, nie ma sensu robić kolumny o takiej średnicy. 50mm kolumna ma zwykle wydajność około 1 l/h, to jest moim zdaniem rozsądne minimum przy którym jednak trzeba trochę czasu poświecić na dobry produkt. Większa średnica rury niestety generuje większe koszty złączy i wypełnienia, samemu trzeba sobie postawić ograniczenie budżetowe i trzymać się planu ;-)
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

romeek84dna
30
Posty: 39
Rejestracja: wtorek, 11 gru 2012, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Sanok
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: romeek84dna »

Witam, nie chcę zakładać nowego tematu więc dopiszę się do tego, w związku z tym że to moja pierwsza aparatura którą buduję.
Mianowicie chodzi mi o problemy które pojawiły się przy spawaniu. Moja aparatura miała być zrobiona z rury KO 304, fi 70mm (2mm średnica ścianek), łączona kołnierzami z KO 304 5mm grubości . Pociąłem, powierciłem i zawiozłem do spawania TIGiem. Okazało się iż "fachowiec" to partacz. kołnierze tak nagrzał przy spawaniu że odkształciły się, ledwie mogłem je ze sobą poskręcać. Tamki w głowicy nie pospawał co pokazuję na zdjęciu, jego dzieło. O wytrawieniu nie miał pojęcia. Największy jednak problem (chyba) to to że w środku spawanej rury powstały wżery i żużel, i tu pytanie , czy jakoś się tego mogę pozbyć czy odcinać kołnierze i robota od nowa? Kolejne pytanie to czy mogę tamkę i połączenie kontowe głowicy zlutować lutem używanym do hydrauliki o symbolu Sn97Cu7?
I jaka jest tolerancja kontu głowicy, bo odcinając to co ten "spawacz" spartolił nie do końca udało mi się utrzymać zamierzony kont.
Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: panta_rei »

To Ci się partacz trafił, facet pojęcia nie ma o spawaniu, albo to taki spawacz co się nauczył kilku czynności niezbędnych do pospawania bramki z rurek i na tym jego wiedza się kończy. Pozbieraj do kupy to co masz i wpadnij, pospawam Ci to w gratisie ;-)
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

romeek84dna
30
Posty: 39
Rejestracja: wtorek, 11 gru 2012, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Sanok
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: romeek84dna »

panta_rei , dziękuję za dobre słowo otuchy i chęć pomocy, szkoda tylko że mieszkasz tak daleko :) . A możesz rozwiać moje wątpliwości co do tego czy się to pospawane coś nadaję?
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: panta_rei »

Kołnierz da się podprostować, spawy wewnątrz, przy kołnierzu, da się wyszlifować. Tamkę trzeba nową zrobić i dokończyć robotę.
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

romeek84dna
30
Posty: 39
Rejestracja: wtorek, 11 gru 2012, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Sanok
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: romeek84dna »

Najpierw szlifowanie wżerów a potem wytrawianie Antoxem czy to już będzie nie potrzebne? Starałem się wyczyścić te wżery kółkiem polerskim do polerowania SS ( co widać, bo barwa po tlenkach została usunięta) ale nie udało się. Zastosować szczotkę drucianą ze stali nierdzewnej? Tamkę mam już przygotowaną, dwie jej wersje, jedna z blachy 0.8mm 316L a druga 2mm 304. Czy możesz mi poradzić coś na temat wlutowania jej lutem Se97Cu3 ? Chciałem też zlutować to kątowe połączenie głowicy ale nie wiem czy wytrzyma.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: panta_rei »

Najpierw Antox, potem szlifowanie, potem jeszcze raz Antox i na koniec polerowanie- tak mnie uczono. Jeśli spawy nie wymagają szlifu to trawienie i potem polerka. Bywają takie delikatne szczotki z KO, które pomagają w czyszczeniu wytrawionych spawów. Co do lutowania to się nie wypowiem, nie mam doświadczenia w lutowaniu nierdzewki.
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

romeek84dna
30
Posty: 39
Rejestracja: wtorek, 11 gru 2012, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Sanok
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: romeek84dna »

Dzięki za rady. Zastanawiam się tylko czym to wyszlifować, skoro nic mechanicznego tam nie zmieszczę.
Antox załatwiam i rozglądam się za normalnym spawaczem. Czyli zalecasz naprawę a nie przeróbkę.
Masz może linki na te artykuły szlifierskie i polerskie do KO?
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: panta_rei »

Sam zdecyduj, czy chcesz naprawiać, ja bym osobiście nie naprawiał, odzyskałbym kołnierz a resztę won wywalił. Narzędzia to najlepiej Ci pokazać, dać do ręki- udaj się do jakiegoś sklepu z materiałami spawalniczymi lub ściernymi i na pewno Ci podpowiedzą. Nie kupuję raczej materiałów w necie i nie mam pod ręką linków do konkretnych detali i wybacz ale szukać mi się nie chce.
Szukaj:
-lamelki
-ściernice trzpieniowe listkowe
-włóknina (trzpień, tarcza)
-filc (trzpień, tarcza)
-szczotki trzpieniowe i na fleksa- stalowe i "gumówki" takie
-Szczotka KO ręczna
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

romeek84dna
30
Posty: 39
Rejestracja: wtorek, 11 gru 2012, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Sanok
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: romeek84dna »

Wszystkie takie ściernice i kółka polerskie mam dostępne. Więc jutro zabieram się za wyszlifowanie tych wżerów, potraktuję to Antoxem , a potem wypłucze wodą destylowaną, wyszczotkuje, obsuszę i zajmę się spawaniem lub lutowaniem tamki i głowicy. Cos jeszcze powinienem wiedzieć? :) I dziękuję za rady i pomoc :)
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: panta_rei »

Jeśli chcesz lutować to powinieneś jeszcze wiedzieć o topniku, ale zakładam, że już wiesz.
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

romeek84dna
30
Posty: 39
Rejestracja: wtorek, 11 gru 2012, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Sanok
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: romeek84dna »

Na zdjęciu które zamieściłem jest port na sondę termometru, jest on przylutowany. Właśnie wspomnianym przeze mnie lutem Sn97Cu3. Na forum wyczytałem, że jest to lut hydrauliczny, lutuje się nim np. instalacje na wodę ciepłą. Myślę, że jest w miarę bezpieczny do psocenia. Jednak pytałem, bo chcę się poradzić bardziej doświadczonych i poznać Wasze zdanie w tym temacie. Co do lutu, kwasu i topika, to mam dostęp do tego (brak tylko wiedzy na temat zastosowanie w tego typu maszynie :) ).
Jeszcze jedno. Pierwotnie, planowo głowica miała mieć kąt 11 stopni, tamką, z rurką na wysokości 12 mm, fi 8, a odbiór psotki 15 mm od tamki fi 8. Teraz po tych całych cyrkach i docinaniu rury-chłodnicy, kąt zapewne zgubiłem, będę się starał doszlifować, ale nie wiem czy mi się uda. Jaki wpływ będzie miało na obsługę i końcowy efekt to, że jeziorko będzie większe?
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 lut 2013, 23:23 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: panta_rei »

Im mniejsze jeziorko tym lepiej, ale nie ma jakiejś sztywnej granicy, która by dyskwalifikowała cały system.
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

romeek84dna
30
Posty: 39
Rejestracja: wtorek, 11 gru 2012, 22:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Sanok
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: romeek84dna »

Dziś udało mi się dostać wszystkie materiały potrzebne do naprawy mojej kolumny. Wyszlifowałem i wyczyściłem ile się dało wżery, potem wytrawiałem Antoxem, na końcu mycie i płukanie w wodzie destylowanej . Co do głowicy to zostanie zlutowana na łączeniu kątowym, tamka i rurka odbioru również. Dziękuję za pomoc koledze panta_rei
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: Duch Wina »

Ja wczoraj odebrałem swoją Psotnicę od spawacza. Na szczęście okazał się solidnym fachowcem i spawy wyglądają ładnie. Niestety robota była wysyłkowa i chyba nie do końca dogadaliśmy się w sprawie "zabiegów kosmetycznych". Miejsca cięcia nie są obrobione, spawy są ładnie wytrawione z wierzchu ale od środka to już niekoniecznie. W miejscach spawania od środka w rurach pojawiła się zgorzel. W wielu miejscach widoczne są odbarwienia. Wiem, że to szczegóły, ale denerwują nieco.
Myślę o odwiedzeniu jakiegoś zakładu i wytrawieniu całości zanurzeniowo. Czy po lub przed takim zabiegiem starać się wyczyścić to wszystko? Spawy wyglądają w miarę ładnie, czy z wierzchu warto je szlifować? Jeśli tak to czym? No i ostatnie pytanie co do polerowania całości. Facet przejechał to jakimś drobnym materiałem ściernym, ale do pełni szczęścia to jeszcze wiele brakuje. Jakieś tarcze filcowe? Pasty? Czym to można zrobić w warunkach domowych dysponując np. wiertarką.
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: herbata666 »

Kolego zadaj sobie pytanie czy jest sens tak polerować kolumnę, chyba że nie masz zamiaru jej ocieplać (mi się wydaję, że porządne ocieplenie to podstawa). A co do wytrawiania i pasywacji to u mnie po tych zabiegach przebarwienia całkowicie znikły. Radził bym na pewno wytrawić i od wewnątrz ponieważ będzie to miało styczność z produktem.
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: Duch Wina »

Kolumnę oczywiście ocieplę. Już kupiłem dwie warstwy izolacji na rury. Chodzi o polerowanie głowicy. Ma lśnić w słońcu. A tak na serio bardziej chodzi mi o wytrawienie spawów w środku i usunięcie zgorzeli. Zrobiłem Aabratka i trudno się tam dostać żeby wyczyścić to mechanicznie.
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: wojs40 »

Chciałbym odświeżyć temat. Po wykonaniu, a przed pierwszym uruchomieniem kolumny wnętrze rur pokryte jest chyba resztkami chłodziwa które dostało się prawdopodobnie przy cięciu. Czy kolumnę da się wyczyścić czy może pierwszy urobek podczas psocenia wypłucze kolumnę ale będzie niesrtety do wylania? Pozdrawiam.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)
Awatar użytkownika

Duch Wina
250
Posty: 277
Rejestracja: wtorek, 15 paź 2013, 22:21
Ulubiony Alkohol: na razie wino bo w produkcję innych dopiero wchodzę
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: oklice W-wy
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 37 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: Duch Wina »

Rozumiem, że szczotką i detergentem już próbowałeś to czyścić? A jak te resztki chłodziwa wyglądają? Nie bardzo wiem o czym piszesz? Może to rozgrzany metal Ci się powżerał? Jakoś mechanicznie to wyczyść. Szczotka druciana. Spróbuj piaskowaniem jeśli jest podejście.
Awatar użytkownika

wojs40
250
Posty: 258
Rejestracja: niedziela, 27 paź 2013, 09:42
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 25 razy
Otrzymał podziękowanie: 26 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: wojs40 »

Są to tłuste resztki chłodziwa używanego przy cięciu. Zaatakuję kolumnę gorącą wodą z jakimś płynem do mycia naczyń no i szczotką. Później zagotuję wodę w kegu z podłączoną kolumną. Powinno pomóc.
...każdy alkohol jest bardzo dobry oprócz denaturatu który jest dobry :-)
Awatar użytkownika

herbata666
1100
Posty: 1108
Rejestracja: sobota, 3 lis 2012, 19:39
Krótko o sobie: Domowy konstruktor, różnych nietypowych destylatorów.
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Centrum, Warszawa
Podziękował: 169 razy
Otrzymał podziękowanie: 497 razy
Re: Pierwszy destylator - kilka pytań

Post autor: herbata666 »

Dokładnie jak piszesz Kolego Wojs40, ja swojej zbytnio nie czyściłem, pierwsze kilka procesów poznajesz sprzęt więc akurat wszystko się dobrze wyczyści.


Pozdrawiam
Piotrek
[linia][/linia][i]Pozdrawiamy
SztukaDestylacji
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”