Jaka jest różnica pomiędzy regulatorem PRD1 a PRD2

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
mirko
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 19:45

Post autor: mirko »

Witam wszystkich.
Po przestudiowaniu części forum postanowiłem zbudować kolumnę typu Aabratek h-130 wypełnienia (zmywaki) + głowica.
Baniaczek własnej roboty 48l grzałka 2000w.
Doradźcie który regulator PRD1 czy PRD2 będzie lepszy i czym się one różnią prócz budowy, bo w opisie nic nie znalazłem.
Z góry dziękuję za odpowiedź :poklon; .

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Jaka jest różnica pomiędzy regulatorem PRD1 a PRD2

Post autor: major »

Weź mocniejszą grzałkę, bo inaczej długo będziesz musiał czekać na zagrzanie zawartości kotła. Regulatorem i tak ustawisz sobie odpowiednią moc do pracy.

Bardziej opłaca się kupować od razu regulator mogący obsłużyć większą moc. Różnice w cenie są małe. Sam też nie znam różnicy "w bebechach" pomiędzy PRD1 a 2. Skoro wybrałeś już producenta, to spokojnie możesz uderzać do niego po informacje z pierwszej ręki. Chociaż tutaj też możesz liczyć na różne rady :)

Autor tematu
mirko
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 19:45
Re: Jaka jest różnica pomiędzy regulatorem PRD1 a PRD2

Post autor: mirko »

Ok.
Długością grzania nie ma problemu myślę że ok. 1h wystarczy , tylko czy potem prz urobku da radę-kolumna fi 70mm.
Jeszcze jedno pytanko: jak zamontować sondę termomertu czy wspawać port tak jak przy termometrach do CO,
czy tylko dziurka i zaślepka silikonowa, a może wspawać coś ala daszek aby flegma nie kapała
mam taki termometr:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jaka jest różnica pomiędzy regulatorem PRD1 a PRD2

Post autor: szeyker89 »

Tak w ogóle to nie różnią się niczym poza obudową. Oczywiście w grę wchodzi układ chłodzeni regulatora. Jeśli nie interesuje cię na przyszłość aby regulator czytał sondy termometrów (PRD 3) to bierz PRD 2. 2000 W podłącz do regulatora, a drugie 2000 W dodatkowo na rozgrzanie wsadu. Ja mam taką konfigurację 2 x 2000 W i uwierz mi, że dużo szybciej rozgrzewa się wsad. Oczywiście w grę wchodzi czy twoja instalacja wytrzyma takie obciążenie 4000 W.
Pozdrawiam szeyker89

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Jaka jest różnica pomiędzy regulatorem PRD1 a PRD2

Post autor: major »

Jeśli instalacja w domu nie jest spieprzona, to w najgorszym przypadku będziesz miał do dyspozycji obwód do 16 amperów, czyli spokojnie będziesz mógł wykorzystać 3,5 kW. Mocą 2 kW powinieneś nie być w stanie zalać kolumny fi 70.

Autor tematu
mirko
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 9 sty 2013, 19:45
Re: Jaka jest różnica pomiędzy regulatorem PRD1 a PRD2

Post autor: mirko »

@major, czy w tej sytuacji jeżeli przy 2000w nie zaleje kolumny to potrzebny mi regulator?
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Jaka jest różnica pomiędzy regulatorem PRD1 a PRD2

Post autor: szeyker89 »

Nie wiem jak to będzie u Ciebie. U mnie na Aabratku grzejąc 2000 W grzeje poniżej progu zalania. Drugie 2000 W mam oddzielnie na kablu i jest mi tylko potrzebne do szybkiego rozgrzania kega i zalania kolumny. W sumie regulator grzania mam ustawiony stale na 100%. Mam go w razie wu. Oprócz tego mam w nim cztery odczyty temp. i e-zawór. Mówię tu o PRD-3. Dlatego go kupiłem.

Ja mam regulator ustawiony na 100% i grzeje poniżej progu zalania. O ile to nie wiem ponieważ nie mam wziernika. Ale jak to będzie u Ciebie ? Dlatego lepiej mieć regulator. Ktoś z forum opisywał któryś model PRD Pamela że sterował nim zbyt dużą mocą grzałki. Gdy rozebrał sterownik kable były w kiepskiej jakości. Dlatego polecam branie sterownika z większym zapasem obciążenia. PRD 3 jest do 5kW - ja mam tylko podłączone 2 kW i nie martwię się o to czy mi się obudowa przegrzewa czy nie.
Pozdrawiam szeyker89

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Jaka jest różnica pomiędzy regulatorem PRD1 a PRD2

Post autor: major »

Cezary w produkowanych przez siebie seryjnie kolumnach nie stosuje regulatorów i wszystko działa. Wystarcza załączanie jednej lub dwóch grzałek. Ich moc jest tak dobrana, że przy użyciu jednej jest odpowiednio daleko do punktu zalania.

Stosowania regulatorów jest rozwiązaniem dużo bardziej uniwersalnym i wygodnym. Pozwala lepiej wykorzystać możliwości kolumny. Zdecydowana większość z nas korzysta z regulatorów.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Jaka jest różnica pomiędzy regulatorem PRD1 a PRD2

Post autor: Emiel Regis »

Posty nie dotyczące tematu przeniesione do:
http://alkohole-domowe.com/forum/aparat ... t7675.html
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”