Drożdże T3 - czas fermentacji.

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...
Awatar użytkownika

Autor tematu
shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: shady »

Szanowni bimbrownicy!

Nastawiłem dwa balony z moim pierwszym bimbrem. Do tej pory teść się tym zajmował. Robił to w sposób raczej tradycyjny metodą 1410 na zwykłych drożdżach piekarniczych. Muszę przyznać, że ma w tym spore doświadczenie bo trunek wychodzi mu całkiem niezły. Pomyślałem sobie, spróbuję sam tego procederu i zrobię to inaczej z lepszym rezultatem ;)

Kupiłem zatem drożdże Drożdże gorzelnicze Super T3 oraz Drożdże gorzelnicze Alcotec 48 Turbo Pure + cukromierz - zrobiłem nastawy według instrukcji znalezionej na drożdżach.

W przypadku drożdży T3 dałem zawartość opakowania do 21l wody oraz 7kg cukru.
W przypadku Alcotec 48 8kg cukru w 21l wody.

Przy tak sporządzonych cukrówkach cukromierz pokazywał trochę ponad 20 stopni.
Dziś mija dokładnie 5 dni od nastawienia i cukromierz w jednym (alcotec 48) pokazuje 5 a w drugim koło 0

Balony stoją w domu w temperaturze około 25 stopni. Dziś mierzyłem temp. cieczy w balonie jest około 23 stopnie.

Na wierzchu płynu nadal widać pianę chociaż nie słychać aby robiło.
Czy pomimo tych 5 dni jest szansa, że to jeszcze przerobi to co zostało?


Pozdr.
Kuba
koncentraty wina
Awatar użytkownika

jarek12341
150
Posty: 166
Rejestracja: niedziela, 5 lut 2012, 09:19
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Konstruktor
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Drożdże T3 - czas fermentacji.

Post autor: jarek12341 »

Miałem też kiedyś taki przypadek, wstawiłem na T3 6kg, 7kg i 8kg tylko w podwojonej ilości czyli 42ltr 12kg , 14kg oraz 16kg. 12kg załatwiło w 2-3dni, 14kg 5-6dni, 16kg to samo co u Ciebie, nie przerobiło mi cukru mimo oczekiwania nawet 14dni, po prostu wytworzyło się za dużo %, które zabiły drożdże, przyczyna było pewnie to, że dałem za mało wody, przy 8kg należy dać troszkę więcej wody jak w przepisie czyli około 22-23l (najlepiej 25ltr jak jest napisane na niektórych) na 8kg cukru i paczka drożdży, wtedy przerobi cukier nawet do -4blg, zresztą koledzy z forum już mi uświadomili i ja sam sobie też, że mocna zaciery to nie tędy droga a najlepszy smak wchodzi z takich do 12% fermentujących w niskich temperaturach 22st.
Einfachheit ist das Resultat der Reife.”
Prostota jest rezultatem dojrzałości.
Friedrich Schiller

PZDR
Jaro
Awatar użytkownika

Autor tematu
shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże T3 - czas fermentacji.

Post autor: shady »

Poczekam jeszcze do piątku jak BLG nie spadnie to wlewam turboklar... nast. razem zrobię tak jak piszesz dam 25l wody i zobaczymy... teść od razu się śmiał, że to za dużo cukru na tak małą ilość wody... jak się okaże że jego bimber lepszy - to dopiero będzie miał satysfakcję ;)
Ostatnio zmieniony środa, 12 gru 2012, 22:39 przez Emiel Regis, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytujemy w całości postu poprzedzającego.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Drożdże T3 - czas fermentacji.

Post autor: Wald »

Jeśli nie przerobi całego cukru, turbo-klar możesz pominąć, chyba, że ubijesz wpierw wszystkie drożdże. Do klarowania nadają się nastawy po zakończonej fermentacji.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Autor tematu
shady
100
Posty: 108
Rejestracja: środa, 12 gru 2012, 18:35
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Centrum
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Drożdże T3 - czas fermentacji.

Post autor: shady »

Wald pisze:Jeśli nie przerobi całego cukru, turbo-klar możesz pominąć, chyba, że ubijesz wpierw wszystkie drożdże. Do klarowania nadają się nastawy po zakończonej fermentacji.
Skoro na powierzchni utrzymuje się jeszcze jakaś piana gdzieniegdzie to chyba można założyć, że drożdże jeszcze robią... mam nadzieje że wyrobią, jutro sprawdzę poziom cukru i zobaczę czy się coś zmieniło.. może potrzeba im jeszcze kilka dni... a tak swoją drogą czym można zabić drożdże?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Drożdże T3 - czas fermentacji.

Post autor: Wald »

Temperaturą, wyższym stężeniem alkoholu, lub piro: http://alkohole-domowe.pl/product-pl-67 ... otasu.html .
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”