Witam bimbrowniczą brać !!!

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
barthead
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 12 paź 2012, 10:29
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: barthead »

Witam serdecznie wszystkich.
Jestem tu nowy ale forum śledzę od ok 7-8 miesięcy.
Przeczytałem chyba wszytko co się dało i ciekawe pouczające posty i te trochę mniej.

Dodam jeszcze, że rura została ocieplona w trakcie psocenia (za bardzo spadała temp. u góry po zmniejszeniu płomienia).
Wypełnienie (od dołu) zmywak szt 1, 35 cm sprężynek miedzianych (własny wyrób), potem 15 szt zmywaków.
Wysokość jest podyktowana miejscem przechowywania aparatu.

To co widać w alkoholomierzu to jest moje drugie rozdziewiczenie sprzętu, ale 1-wsze psocenie tego nastawu.
Z pierwszego rozdziewiczania nie byłem zbytnio zadowolony (po 2-giej destylacji delikatny zapach drożdży), nastaw - wieloowocowy,
odstawione - może z czasem będzie lepsze.

Chciałbym pokazać mój sprzęt:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: pokrec »

No, ocieplenie deflegmatora trochę nie ma sensu. Bo właśnie o to chodzi, żeby na szczycie deflegmatora była temperatura niższa niż na kotle. To oznacza, że deflegmator spełnia swoje zadanie. Całkowicie ocieplony deflegmator właściwie redukuje aparaturę do pot - stilla.
Owszem, ocieplać warto, ale kolumnę refluksową.
Choć i tu mam pewne wątpliwości ostatnio...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
barthead
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 12 paź 2012, 10:29
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: barthead »

Wiem że ma być różnica pomiędzy kotłem a wylotem par i że nie powinna być ocielana "kolumna", ale otworzyłem okno (jest nad kaloryferem którego kawałek widać na zdjęciu) i temp spadła do 60 stopni. po założeniu ocieplenia wszystko wróciło do normy.
Awatar użytkownika

kwachu
300
Posty: 305
Rejestracja: wtorek, 23 wrz 2008, 12:02
Krótko o sobie: Jeszcze brzydszy niż dawniej .
Ulubiony Alkohol: RUM
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: kwachu »

Witaj Bracie :D , spoko sprzęt . Życzę miłego uczestnictwa w tym zacnym gronie :ok:
POZDRAWIAM kwachu !

patryk3381
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 13:12
Podziękował: 1 raz
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: patryk3381 »

To ja jestem ciekaw Twojego urobku oraz wydajności, skoro Ty na pot-stilu mierzysz temperaturę. Temperatura jako informacja ile jest % w kotle to bym się zgodził, ale nie w deflegmatorze.

Autor tematu
barthead
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 12 paź 2012, 10:29
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: barthead »

patryk3381 -gdybyś oglądnął zdjęcia - zauważyłbyś że w kotle są 2 termometry, 3 górny jest dla mnie orientacyjny i o dziwo sprawdza się (zdjęcie górnego termometra) - chwilę później zaczęło kapać.
A jeśli chodzi o urobek - jest w opisie zdjęcia z alkoholomierzem.
Wcale się nie dziwię bardziej doświadczonym że wkurzają się gdy muszą komuś na coś odpowiadać co można łatwo znaleźć, a pytający nie za bardzo przyłożył się do szukania ew. dokładnego przeczytania.

patryk3381
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 13:12
Podziękował: 1 raz
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: patryk3381 »

I właśnie Ci napisałem że temperatura mierzona w kotle jako informacja ile % jest jeszcze dobroci to jak najbardziej jest prawidłowe, ale w deflegmatorze temperatura będzie rosła wraz z ubywaniem alkoholu w kotle. Jeżeli Ty ją starasz się utrzymać tam stałą, to ponawiam pytanie że ciekaw jestem wydajności i urobku podczas tak przeprowadzonego procesu??

Autor tematu
barthead
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 12 paź 2012, 10:29
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: barthead »

Ponownie dobrze nie czytasz
Przecież w opisie zdjęcia jest napisane że 2,8 litra + zdjęcie 70%..

patryk3381
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 25 sty 2012, 13:12
Podziękował: 1 raz
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: patryk3381 »

Ależ spokojnie, czytam czytam, a pytając to miałem na myśli wydajność (l/h) i co za tym idzie, czy to z drugiego czy z pierwszego pędzenia ? Jeśli poprzednio niezbyt jasno sformułowałem pytanie to PRZEPRASZAM.

Autor tematu
barthead
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 12 paź 2012, 10:29
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: barthead »

Wygląda następująco:
1 rozdziewiczanie sprzętu I destylacja trwała 12 godzin - wielkość nastawu 40 l, nie mierzyłem ile kapało ile czasu, ale można przyjąć że ok 0,5 - 0,7 l/h. (po oddzieleniu początku 200 ml dla BHP, zbierałem do 20%) razem 6,5l
II destylacja rozrobione z wodą demineralizowaną 6,5 destylatu/ 10 l wody. czas 6 godz. zebrane 3,5 l. Całość ok 65%. Tak jak pisałem wg lekko trąci drożdżami, ale doświadczonym smakoszom destylatów dość smakowało i nie śmierdziało jeżeli już to delikatnie i podobno zginie. Całość odstawione na półkę i starzeje się.

2 rozdziewiczanie - czas 10 godz. nastaw mocniejszy i 25l, nie liczyłem ile kapało jak długo ale ukapało tego 5 l. Licząc że samo kapanie trwało ok 8h., to daje jakieś 0,7 l/h.
Po przespaniu się - II destylacja zebrałem 2,8 l 70%, średnia całości. O dziwo przypomniało mi się w trakcie procesu żeby zmierzyć czas kapania i było różnie 100 ml/10 min, 100 ml/5 min. Skończyłem gdy zaczęło spadać do 60%. Reszta z gara do następnej destylacji.
Zapach super ekstra malinowy, smak paląco odkarzająco owocowy.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: Wald »

Wszystko dobrze z jedną tylko uwagą.
barthead pisze:...po oddzieleniu początku 200 ml dla BHP, zbierałem do 20%...
...smak paląco odkarzająco owocowy.
Poczytaj jeszcze o przedgonach. Przy "dobrych" cukrówkach te 200 może jakoś wystarczy. Nastawy owocowe produkują większe ilości na przedgony. Przegotuj to raz jeszcze, prawidłowo oddzielając poszczególne frakcje.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
barthead
2
Posty: 4
Rejestracja: piątek, 12 paź 2012, 10:29
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: barthead »

Te 2 setki to z 1 grzania, w drugim tak samo odebrane. A po za tym to nie była cukrówka tylko nastaw owocowy - wiec musiałem odebrać (swoją drogą nie śmierdziało to jakąś chemią).
A z tego co się naczytałem to w cukrówkach nie trzeba odbierać, ale robi się to dla zasady (przynajmniej w kilku jak nie kilkunastu tematach takie coś wyczytałem a pisali to jak mi się wydaje doświadczeni destylerzy).
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Witam bimbrowniczą brać !!!

Post autor: Wald »

W necie trzeba nauczyć się odfiltrowania wiadomości przydatnych od paplaniny i głupot. Nie bierz wszystkiego za prawidłowe i dobre. O dzieleniu masz cały dział: http://alkohole-domowe.com/forum/dziele ... lacji.html .
Polecam http://alkohole-domowe.com/forum/przedg ... t1935.html
i http://alkohole-domowe.com/forum/post24541.html#p24541 .
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”