Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Informacje o rozbudowie i zmianach na forum. Możecie tu także zgłaszać swoje problemy z tym forum, postaramy się je szybko rozwiązać. Mile widziane pomysły i ciekawe propozycje :)
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:

Post autor: JanOkowita »

Ano dlatego...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: lesgo58 »

Smutne Pokolenie SMS'ów...
Ot i wszystko na ten temat...
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Pawellos999
50
Posty: 52
Rejestracja: wtorek, 2 paź 2012, 20:10
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's Gentleman i inne odmiany Whisky poza domowymi oczywiście tego się nie da podrobić :D
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Pawellos999 »

Co racja, to racja.
Sam u siebie zauważyłem, że im częściej pisałem sms-y tym częściej łapałem się na "błądzeniu".
Przestawiłem się na rozmowy nawet w najkrótszej sprawie :mrgreen: .
Na szczęście można temu zapobiegać ;) :!:
Jestem za poprawną polszczyzną :mrgreen:
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Emiel Regis »

Poniżej przykład postu z akceptacji, który poprawiłem tracąc sporo czasu, ale w międzyczasie któryś z 'zielonych' kolegów z mniejszą cierpliwością wysłał w kosmos.
Sami oceńcie, czy chcielibyście żeby forum składało się z postów napisanych w ten sposób.
Poniżej obie wersje, mam nadzieję że tłumaczą one o co chodzi z forumową 'cenzurą'.

Witam szanowną brać psotników.Jest to moje pierwsze pisanie na tym forum ,ale całą wiedzę i doświadczenie tutaj zdobyłem.Wracając do meritum sprawy mam bardzo poważny problem polegający. Na wstępie opisze destylatorek według projektu ogólnie dostępnego na forum według jarosława (mojego immienika) ;zbiornik 40 l stal 316w płaszczu wodnym (oczywiście kiedy jest potrzebny)połączenie zbiornika z kolumną złączka DN 100 z przewężeniem na rurkę 80 . Trzy jednakowej długości odcinki po 80 centymetrów w miejscu gdzie jest złączka DN 80 na każdej z nich jest pierścień centrujący z zachowaniem odpowiednich przestrzeni pod i nad.Wziernik typu cylinder długość samego szkła 40 cm ,oczywiście rozmiaru rury.SKRAPLACZ puszkowo-spiralny z miedzi. do tego regulator Pamel PRD3+ sonda w zbiorniku ,sonda w płaszczu , sonda w pierwszym odcinku rury na wysokości 70 cm , sonda w głowicy ,sonda na wyjściu wody ze skraplacza . oczywiście wszystko ocieplone , zaizolowane.Wypełnienie miedziane (prawie spiralki )sprężynki w pierwszym odcinku oraz we wzierniku ,w pozostałych odcinkach wióry ss 316 pocięte na kawałki. Także destylatorek prawie tip top oprócz oczywiście wypełnienia ale i na to przyjdzie kiedyś czas może. Mój problem polega na tym iż na tej kolumnie spirytus na VM osiągam super lecz nie mogę dojść do ładu z LM na destylaty smakowe .Ponieważ moja kolumna ewaluowała tak jak to forum na początku miałem CM na której bazie rur zbiornika wziernika skraplacza powstał Dual według Jarosława jakże zachwalany.Problem polega na tym iż na CM u stawiałem tylko moc grzałek oraz przepływ wody przez skraplacz i na termometrze znajdującym się w głowicy utrzymywałem tylko temperaturę około 87-88 st C i kapał sobie destylat smakowy o stężeniu 75 % przy zachowaniu poprzedzającej chwilowej stabilizacji oraz odebraniu przedgonów . Na tym polegała zasada regulacji tylko przepływem wody przez skraplacz od początku do końca nieważne czy 1 raz czy drugi raz czy kolejne czy stężenie takie czy inne po prostu pary prawie z jednakową prędkością opuszczały przez cały proces o jednakowym stężeniu (do kilku procent ) .A na LM po prostu nie-mogę u stlić jakiegoś schematu bo albo muszę regulować grzałkami ażeby dążyły do takiej temperatury ale odbiór na poziomie takim a zanim to osiągnie dużo -za dużo płynie destylatu o dużo większym stężeniu.Jak grzałki osiągną już to odbiór spada i ledwo cieknie.Bardzo proszę o pomoc zacne forum .Pozdrawiam z nowym rokiem 2013 ażebyśmy nie mieli żadnych problemów i cukier był po 1zł

Wersja poprawiona;

Witam szanowną brać psotników.
Jest to moje pierwsze pisanie na tym forum, ale całą wiedzę i doświadczenie tutaj zdobyłem.

Wracając do meritum sprawy mam bardzo poważny problem.
Na wstępie opisze destylatorek według projektu Jarosława (mojego immienika);
zbiornik 40 l stal 316w płaszczu wodnym (oczywiście kiedy jest potrzebny),
połączenie zbiornika z kolumną złączka DN 100 z przewężeniem na rurkę 80.
Trzy jednakowej długości odcinki po 80 centymetrów w miejscu gdzie jest złączka DN 80 na każdej z nich jest pierścień centrujący z zachowaniem odpowiednich przestrzeni pod i nad.
Wziernik typu cylinder długość samego szkła 40 cm, oczywiście rozmiaru rury.
Skraplacz puszkowo-spiralny z miedzi.
Do tego regulator Pamel PRD3+, sonda w zbiorniku, płaszczu, pierwszym odcinku rury na wysokości 70 cm, w głowicy i na wyjściu wody ze skraplacza.
Oczywiście wszystko ocieplone i zaizolowane.
Wypełnienie miedziane (prawie spiralki), sprężynki w pierwszym odcinku oraz we wzierniku, w pozostałych odcinkach wióry ss 316 pocięte na kawałki.
Tak że destylatorek prawie tip top oprócz oczywiście wypełnienia ale i na to przyjdzie kiedyś czas może.

Mój problem polega na tym iż na tej kolumnie spirytus na VM osiągam super lecz nie mogę dojść do ładu z LM na destylaty smakowe.
Moja kolumna ewoluowała tak jak to forum, na początku miałem CM, na bazie której powstał Dual według Jarosława, jakże zachwalany.
Problem polega na tym iż na CM ustawiałem tylko moc grzałek oraz przepływ wody przez skraplacz, na termometrze znajdującym się w głowicy utrzymywałem tylko temperaturę około 87-88 st C i kapał sobie destylat smakowy o stężeniu 75 % przy zachowaniu poprzedzającej chwilowej stabilizacji oraz odebraniu przedgonów.
Na tym polegała zasada regulacji tylko przepływem wody przez skraplacz od początku do końca nieważne czy 1 raz czy drugi raz czy kolejne czy stężenie takie czy inne po prostu pary prawie z jednakową prędkością opuszczały przez cały proces o podobnym stężeniu (różnicy do kilku procent).
A na LM po prostu nie mogę ustalić jakiegoś schematu, bo albo muszę regulować grzałkami ażeby dążyły do takiej temperatury ale odbiór na poziomie takim a zanim to osiągnie dużo- za dużo płynie destylatu o dużo większym stężeniu.
Jak grzałki osiągną już to odbiór spada i ledwo cieknie.
Bardzo proszę o pomoc zacne forum.

Pozdrawiam z nowym rokiem 2013, żebyśmy nie mieli żadnych problemów i cukier był po 1zł.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: pokrec »

Emiel, to ja go odesłałem mu privem do poprawki. Masz cierpliwość... Ja tez w pierwszym odruchu chciałem się brać za poprawianie, ale przecież nie na tym polega rola moderatora! Można poprawić literówkę, ale nie przeredagowywać post napisany jak nowa matura esemesem. Litości...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: panta_rei »

Pokrec, popieram w pełnej rozciągłości! Jako zwykły użyszkodnik powiem tylko, że ingerencja w treść jest dalece przesadzonym działaniem, wręcz odrażającym, chyba że poprawiacz podpisze się jako autor. IMHO jeśli ktoś nie potrafi się wypowiedzieć to niech czyta, a jak zdobędzie się na ten ciężki wysiłek i nauczy się składania kilku zdań po polsku, wtedy dać mu głos ;-)

Pomyślności na ten Nowy Rok!
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: JanOkowita »

Podam drobny przykład moderacji, która może zmienić całkowicie sens wypowiedzi. Przepraszam za użycie brzydkiego słowa, ale akurat w tym przykładzie pełni ono kluczową rolę.

Przeczytajcie na głos dwa poniższe zdania, kładąc akcent na podkreślone słowo i kończąc intonację twierdząco w 1 zdaniu i z podziwem na końcu w 2 zdaniu:

1. Ty to kurwa jesteś !

2. Ty to kurwa jesteś !

Zdanie pierwsze oznacza, że wypowiadający się jest marnych obyczajów. Zdanie drugie oznacza podziw dla rozmówcy, wysoką ocenę jego zasług, pracy, itp.

Jeśli ktoś zna podobne przykłady to poproszę :)

Na forum ważna jest dbałość o czystość języka, ale ważne też jest aby moderować nie poczuwając się do roli boga.

Szczęśliwego i Ortograficznego Nowego Roku 2013 !
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Andrzej77
50
Posty: 73
Rejestracja: piątek, 3 cze 2011, 08:04
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Andrzej77 »

JanOkowita pisze:Jeśli ktoś zna podobne przykłady to poproszę :)
Przecinek ma znaczenie:

Do kwatery głównej wpłynęło zapytanie odnośnie postępowania z jeńcami.
Dowódca kazał szyfrantowi wysłać odpowiedź:
- Rozstrzelać nie wolno, wypuścić!
Do obozu wpłynął rozkaz:
"Rozstrzelać, nie wolno wypuścić."


Umarł producent broni i poszedł do nieba. Bóg pyta:
- Witaj, czy robiłeś w życiu coś złego?
- Broń, Boże!
Dobrze i tanio nie będzie szybko.
Dobrze i szybko nie będzie tanio.
Szybko i tanio nie będzie dobrze.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Wald »

Kiedyś tu, na tym forum, dostałem wiadomość od Partyzanta, że zmieniłem treść jego postu. Wtedy jeszcze przecinków nie używał wcale, a ja wstawiając nie wiedziałem gdzie autor chciał go umieścić. Oczywiście wszystko dało się jeszcze poprawić, a nasz kolega zrozumiał po co żądamy poprawności w pisaniu.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: pokrec »

Intonacja zdania i jego szyk choć formalnie w języku polskim dowolna - zmienia znaczenie.

Np.
Ala ma kota - neutralne.
Ma kota Ala. - Ala to ma z tym kotem...
Kota ma Ala. - co to za kot...

I tak dalej, i tak dalej. Można się w każdym języku doszukać cienia cech typowych dla innych języków, której nawet zawodowi językoznawcy nie "wyłapali".

To, co podałem, to jest przykład tonalności - cechy powszechnej w języku chińskim - znaczenie słowa zależy od jego intonacji (zmora dla uczących się takiego języka, dlatego początkujący najczęściej "olewają" tony a Chińczycy słuchają ich na zasadzie trochę takiej, jak my czytamy polski tekst bez polskich liter, spacji i interpunkcji.

Janku, zmieniając intonację Twojego drugiego przykładu można wyrazić również pretensję...
W ogóle słowo k***a (a także inne brzydkie, np. pie****ić) w polszczyźnie, że tak powiem, nieoficjalnej jest przedziwne, bo podlega mutacjom oraz intonacji wszelakiego rodzaju i może oznaczać i wyrażać wszystko - od skrajnej dezaprobaty i irytacji po bezbrzeżny podziw, uznanie i zadowolenie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: mtx »

pokrec pisze:W ogóle słowo k***a (a także inne brzydkie, np. pie****ić) w polszczyźnie, że tak powiem, nieoficjalnej jest przedziwne, bo podlega mutacjom oraz intonacji wszelakiego rodzaju i może oznaczać i wyrażać wszystko - od skrajnej dezaprobaty i irytacji po bezbrzeżny podziw, uznanie i zadowolenie.
http://ulub.pl/download/7tOAdnOqOW/wyklad-o-kurwa - :hahaha:
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Emiel Regis »

Jeśli Wasze posty Panowie są odpowiedzią na przykład, który podałem, to cóż.. Vox populi, vox Dei, dla mnie łatwiej wywalić źle napisany post niż poprawiać próbując doszukiwać się w nim sensu.
Miejcie jednak świadomość, że z każdym odrzuconym postem będzie rosła liczba osób niezadowolonych z ingerencji 'cenzury' w ich poczynania.
Moja dotychczasowa zasada przy akceptacji:
Pierwsze posty poprawiam bez adnotacji, chyba że są tragicznie napisane.
Następne źle napisane podpisuję z podaniem powodów edycji.
Kiedy dany użytkownik wciąż popełnia te same błędy, wtedy zakreślam je na czerwono, licząc że autor poprawi używając opcji 'edycja' i nie powtórzy tego w przyszłości.

To tyle, aha kiedy ktoś pisze coś niejasnego w tematach technicznych to zwracam uwagę na pv, nie chcąc przekręcić sensu wypowiedzi poprawiając.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: andrea »

Jak to jest z tą cenzurą? Mam napisane, że na tym forum stworzyłem 21 postów. Otwierając profil zobacz swoje posty naliczyłem 36, ten 37.
Co z tą cenzurą?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Wald »

Cenzury nie było, nie ma i nie będzie. Jest dbałość o język i formę wypowiedzi. Kto się na to nie godzi, nie musi. A co do liczby postów, to nie wszystkie działy liczą się do dorobku uczestnika forum. Poczytaj wcześniejsze wypowiedzi, było już o tym.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Bimbel
50
Posty: 84
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 09:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Bimbel »

Mam taką propozycję do rozważenia przez moderatorów:
Może zrobić tak by użytkownicy, którzy nie popełniają żadnych błędów i mają już określoną liczbę napisanych postów byli zwolnieni z akceptowania ich postów?
Ułatwiłoby to pracę moderatorom, przyspieszyło ukazywanie się postów i dało do myślenia tym, co piszą trochę gorzej;) A w razie popełnienia jakiegoś strasznego babola wrócili by do systemu akceptacji postów.
Pamiętajmy też, że jest coś takiego jak dysortografia.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Wald »

Ależ to tak działa. Nie czytałeś tego tematu od początku, to nie wiesz. Ta określona liczba to 30. I są tacy co przekroczyli tą liczbę, a nawet 200 i dalej czekają w kolejce. Oczywiście na to wątpliwe wyróżnienie trzeba zasłużyć, niekoniecznie ortografią.
Pamiętajmy też, że jest coś takiego jak sprawdzanie tekstu. Moja przeglądarka na bieżąco pomaga.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

panta_rei
550
Posty: 566
Rejestracja: sobota, 6 paź 2012, 19:33
Krótko o sobie: Robię najlepszą pieprzówkę po tej stronie Wisły ;-)
Ulubiony Alkohol: Moja osobista nalewka agrestowa ;-)
Lokalizacja: Braniewo
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: panta_rei »

Przepraszam, że się tak wciskam, ale do jasnej cholery nóż się w kieszeni otwiera. Dysortografią to się może wykręcać samotny człowiek z kartką i długopisem w szczerym polu. Mając do dyspozycji komputer to sorry Winnetou, czas wydorośleć i zacząć szanować innych a nie wykręcać się czymkolwiek, jak dla mnie, w takiej sytuacji, to jest śmierdzące lenistwo a nie żadne dysXXXXX
Pozdrawiam, Sławomir
Awatar użytkownika

Bimbel
50
Posty: 84
Rejestracja: sobota, 2 lut 2013, 09:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Bimbel »

Od wielu lat jestem użytkownikiem wielu for. Mam 54 lata i jestem obeznany z zasadami uczestnictwa na forum. Są jednak użytkownicy starszej daty, którzy nie wiedzą i nie najpewniej nie dowiedzą się jak korzystać z możliwości uczestnictwa na forum. Jeśli po kilku postach go zgnojimy to już nic nie napisze a mógłby się podzielić swoim doświadczeniem lub z niechęcią odejdzie bo nikt go poważnie nie potraktował.
Dysosrtografia to problem, który dopiero niedawno został odkryty i uznany w szkolnictwie.
Komputer jest narzędziem ale nie każdy potrafi z niego korzystać w wystarczającym stopniu.
Na portalach aukcyjnych spotkałem się z ofertami tutejszych użytkowników, którzy popełniają takie byki w swoich ofertach, że dostaki by pałę z ortografii. Inni potrafią nawet swoich konkurentów tam wyzwać a tutaj są mili jak baranki.
Jesteśmy tymi, jakimi jesteśmy. Potrzeba też trochę zrozumienia.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Zygmunt »

Toteż dlatego nie akceptowane są posty wybitnie uczulonych na polszczyznę użytkowników, drobne błędy wyłapywane są przez moderatorów i po porostu poprawiane.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: andrea »

Mam pytanie. W jakich działach trzeba pisać posty, aby zostały zaliczone do limitowanej trzydziestki? Szkoda, że taka informacja nie została umieszczona w informacjach ogólnych. Szukałem, ale jakoś na taką informację nie trafiłem.?
Może kotoś mi wskaże gdzie szukać.
Awatar użytkownika

Agneskate
200
Posty: 228
Rejestracja: sobota, 11 paź 2008, 21:16
Krótko o sobie: Cicha woda... ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Agneskate »

I nie zostanie taka informacja zamieszczona. :) To nie wyścig szczurów do osiągnięcia 30 postów. :)
Zasada jest prosta nie piszemy by tylko nabić posty. Temat wielokrotnie maglowany i nic się w tym temacie nie zmieni. :)
Pozdrawiam Aga

andrea
200
Posty: 206
Rejestracja: wtorek, 28 lut 2012, 07:13
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 16 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: andrea »

Jak mam to rozumieć? Jest zasada, ale nie ma zasad? Gdzieś to już słyszałem. :oops: Nie uważam, aby moje posty były pisane w takim niecnym celu o jaki mnie posądzasz.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Emiel Regis »

No dobra, troszkę uchylę rąbka tajemnicy- posty, które wchodzą w licznik to te pisane w tematach technicznych, związanych ściśle z linią forum.
Wszelkie luźne dyskusje (często bardzo ważne i interesujące :mrgreen: ), nie służą do powiększania forumowej rangi.

Ps. Mam nadzieję że mi Agneskate niczego nie urwie za to, co tu napisałem :bicz:
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Kułak
30
Posty: 43
Rejestracja: niedziela, 13 sty 2013, 21:17
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Izabelin
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Podziękowanie dla Moderatorów

Post autor: Kułak »

W tym miejscu, bardzo dziękuję Moderatorom, iż nie dopuścili do upublicznienia moich nie przemyślanych wypocin, ergo, postów zredagowanych "w stanie wskazującym".
Jednocześnie, przepraszam za swoje zachowanie "będąc pod wpływem".

Pozdrawiam
Artur
PS.
To nie "wazeliniarstwo". To czego oczekiwałem, już się spełniło. Moderatorzy zaoszczędzili mi wstydu. Mam nadzieję, iż w przyszłości wystarczy Im cierpliwości, i nie "wykopią" mnie z forum.
"Właśnie fak­ty nie is­tnieją, je­dynie interpretacje." - Fryderyk Nietzsche
Awatar użytkownika

polish_soldier
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 1 lut 2013, 21:28
Re: "Brawurowa akcja Policji"

Post autor: polish_soldier »

Przeniesione z http://alkohole-domowe.com/forum/viewto ... =30&t=8363

Szanowni Moderatorzy.

To juz kolejny moj post, ktory nie przeszedl prez Wasza cenzure. Nie jestem gowniarzem, ktory nie porafi sie wyslowic, a mimo to znowu moj post nie ujrzal swiatla dziennego.

Ostatni moj post, w ktorym poprosilem o wykazanie Waszych zdaniem slabszych punktow pewnej kolumny z Allegro - nie zostal opublikowany i nie wiedzialem dlaczego.

Teraz juz wiem i Wy rowniez doskonale wiecie, wiec bylo Wam nie na reke, jesli ktos by ja skrytykowal.

Skasujcie moj profil. Pamietam prawdziwa cenzure i jakos mi nie odpowiada, zyc z nia ponownie.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika

jurek1978
700
Posty: 713
Rejestracja: wtorek, 17 sty 2012, 16:25
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Bimber :)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Mazury
Podziękował: 232 razy
Otrzymał podziękowanie: 53 razy
Re: "Brawurowa akcja Policji"

Post autor: jurek1978 »

No a nie wystarczy zmienić hasło i zapomnieć jakie się dało nowe ?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: "Brawurowa akcja Policji"

Post autor: Zygmunt »

Z logu aktywności wynika, że post nie przeszedł nie ze względu na treść, ale formę jej przekazania.

Kod: Zaznacz cały

Post narusza zasady poprawnej polszczyzny. Popraw post pamiętając o zachowaniu zasad pisowni, interpunkcji i poprawnym stylu wypowiedzi. Zdania zaczynamy wielką literą, nie stosujemy podwójnych spacji ani zbyt wielu "ozdobników". Po poprawieniu post zostanie zaakceptowany.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: "Brawurowa akcja Policji"

Post autor: Emiel Regis »

polish_soldier pisze:Szanowni Moderatorzy.

Nie jestem gowniarzem, ktory nie porafi sie wyslowic
Poprawiłem Twój poprzedni post, zajęło mi to chwilę, którą mogłem sensowniej wykorzystać. Zrobiłem to po to, żeby Ci pokazać gdzie tkwią błędy. Możesz to jeszcze edytować.
polish_soldier pisze:To juz kolejny moj post, ktory nie przeszedl prez Wasza cenzure.
To ja odrzuciłem Twój post z tego tematu i zrobię to za każdym razem, kiedy nie będziesz respektował zasad pisowni.
Skoro rzuciłeś oskarżenie, to pokażę Tobie i przy okazji innym użytkownikom, którzy przeczytali Twoją skargę treść odrzuconego postu, którą przesłałem Ci od razu w całości na mail-a do poprawki z adnotacją, że kiedy to zrobisz post pojawi się na łamach forum.
Nie mam takiego obowiązku i mogłem wysłać tekst w kosmos.
Odrzucono post “Re: "Brawurowa akcja Policji"” z powodu
» Post narusza zasady poprawnej polszczyzny. Popraw post pamiętając o zachowaniu zasad pisowni, interpunkcji i poprawnym stylu wypowiedzi. Zdania zaczynamy wielką literą, nie stosujemy podwójnych spacji ani zbyt wielu "ozdobników". Po poprawieniu post zostanie zaakceptowany.

Polskie znaki.

I z niby niewinnego linku o problemach pewnego psotnika, dostajemy trzy strony chwilami nerwowych informacji o Konstytucji, Sądach, ustroju politycznym, zarobkach, ludobojstwie, esesmanach, o "psach" i ich "wygorowanych" emeryturach :) Rzad kiedys skutecznie zmanipulowaf fakty, aby Narod zapalal nienawiscia do sluzb mundurowych, wiec prodsze nie skaczcie po nich, skoro nie znacie ani jednej faktycznej liczby...

Szkoda mi chlopa, bo zapewne ta akcja bedzie miala glebszy oddzwiek. Po prawomocnym wyroku mozna stracic prace ;/
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

polish_soldier
10
Posty: 16
Rejestracja: piątek, 1 lut 2013, 21:28
Re: "Brawurowa akcja Policji"

Post autor: polish_soldier »

Drogi Emiel Regis.

Bardzo sie ciesze, ze pokazales moj post wszystkim. Ja tam widze wielkie litery po kropce. Ba, widze nawet przecinki. Jedyne, czego nie ma i nie bedzie, to polskie znaki.

Moglbym do rana wskazywac Ci setki postow, w ktorych brak stylistyki, bledy ortograficzne, brak interpunkcji itd., lecz jestem ostatnia osoba, ktora ma zamiar wprowadzac zamet i generowac klotnie.

Ostatni raz Wam powtarzam: nie zainstaluje dla Ciebie polskich znaczkow i jesli Tobie to przeszkadza, to usun mnie z tego forum i skonczmy ta bezsensowna przepychanke.

"Nie mam takiego obowiązku i mogłem wysłać tekst w kosmos." - to po jaka cholere jest to forum?! Dla kogo? Tak głupiego tekstu jeszcze nie czytalem na tym forum, ale zawsze musi byc ten pierwszy raz.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: "Brawurowa akcja Policji"

Post autor: Emiel Regis »

polish_soldier pisze:Drogi Emiel Regis.
[...]
Moglbym do rana wskazywac Ci setki postow, w ktorych brak stylistyki, bledy ortograficzne, brak interpunkcji itd.
Drogi polish_soldier
Sprawdzeniu podlega jedynie pierwszych trzydzieści postów i jeśli komuś zdarzy się ''walnąć byka'', a ta osoba ma więcej niż 30 postów na koncie, wtedy taki post przechodzi automatycznie na forum. Mod- ów jest tylko kilku, zobacz ile przybyło postów w ostatnim tygodniu. Nikt nie sprawdza każdego, który się ukazuje.
polish_soldier pisze:Ostatni raz Wam powtarzam: nie zainstaluje dla Ciebie polskich znaczkow i jesli Tobie to przeszkadza, to usun mnie z tego forum i skonczmy ta bezsensowna przepychanke.
To Twój wybór, jednak zaręczam Ci że nie będę ślęczał nad każdym Twoim postem.
Nie stosowanie polskich znaków oznacza olewanie wszystkich czytających, jak i tych, którym zależy na czytelnej formie forum i poświęcają na to swój prywatny czas.
Takie posty nie będą się ukazywać.
Pisanie z błędami nie jest przesłanką do usuwania kogokolwiek z forum.
polish_soldier pisze:"Nie mam takiego obowiązku i mogłem wysłać tekst w kosmos." - to po jaka cholere jest to forum?! Dla kogo? Tak głupiego tekstu jeszcze nie czytalem na tym forum, ale zawsze musi byc ten pierwszy raz.
Cieszę się że udało mi się Ciebie rozbawić. Chciałem pokazać Tobie, jak i czytającym Twoje żale, że mimo Twojego lenistwa w poprawnym, wymaganym od wszystkich pisaniu, dostałeś szansę na poprawienie już raz napisanego postu i wzięcie udziału w dyskusji.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: "Brawurowa akcja Policji"

Post autor: major »

polish_soldier pisze:Tak głupiego tekstu jeszcze nie [...]
Jednak się da!
Mam nadzieję, że to nie była zasługa moderatora - przypadkowo bez zaznaczenia...

Już chyba kilka razy to pisałem, ale się powtórzę: nie znam żadnego innego forum, które czyta się tak przyjemnie. Nie ma tutaj żadnego "grammar-gestapo", tylko zwyczajnie dbamy o język. Naprawdę warto!
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: "Brawurowa akcja Policji"

Post autor: Emiel Regis »

major pisze: Mam nadzieję, że to nie była zasługa moderatora - przypadkowo bez zaznaczenia.
Nie, to oryginalna pisownia, też zwróciłem na to uwagę zakreślając błędy na czerwono.
Kolega chciał dalej prowadzić w dyskusję ('swoim' stylem), m.in. zarzucając mi kiepską pisownię,
Niestety, będąc konsekwentny zwróciłem mu post do poprawek, po ich uwzględnieniu wpis przejdzie w niezmienionej formie (jakoś przełknę tę gorzką pigułkę :) ).
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: "Brawurowa akcja Policji"

Post autor: Wald »

polish_soldier pisze:Ostatni raz Wam powtarzam: nie zainstaluje dla Ciebie polskich znaczkow
Nie musisz. Już masz.
Emiel Regis pisze:jakoś przełknę tę gorzką pigułkę.
Nie musisz, bo ma możliwość i obowiązek stosowania polskich liter: http://alkohole-domowe.com/forum/post70935.html#p70935
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Emiel Regis »

Chodziło mi o to, że jeśli poprawi błędy to post w niezmienionej wersji wejdzie na forum, a niestety nie będzie on dla mnie miły :)
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM
Awatar użytkownika

AN-KA
150
Posty: 153
Rejestracja: środa, 12 wrz 2012, 15:48
Krótko o sobie: Siedzę w domu, więc mam duuuużo czasu......
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: RADOM
Podziękował: 23 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: AN-KA »

Witam, szczególnie osoby odpowiadające za regulamin forum...... :):)
...hmm, post pt: "cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora", być może zrozumiałe, ale dlaczego mój post napisany kilka godzin temu w temacie : alkohole-domowe.com/forum/o-tempora-o-mores-o-allegro-t7588.html, do chwili obecnej nie ukazał się??, ba nawet nie mam wiadomości, czy został zaakceptowany, czy też nie......
Czy mamy "tutaj" (na AD) jakiś związek z czasem urlopowym ????
Proponuję, by w okresie wakacji (lipiec, sierpień, może i wrzesień) wprowadzić DYSPENSĘ na cezurę... :)
Pozdrawiam
AN-KA

Nie będzie dyspensy. Jak nie widać tzn., że czeka - ale już niedługo ;)
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: szeyker89 »

Witam. Mam pytanie do Administratorów i Moderatorów. Dlaczego nadal mam nałożoną cenzurę postów? Pisałem do Administratora w tej sprawie, ale nie otrzymałem nawet odpowiedzi. To nie jest profesjonalne. Jeśli cenzurę się nakłada to chyba na jakiś określony czas a ja mam ją nałożoną już kilka miesięcy i w końcu zaczyna mnie to drażnić... Muszę czekać jakiś czas żeby moje posty zostały zaakceptowane. Czy długo jeszcze będzie trwała ta sytuacja czy mam zmienić forum lub założyć sobie nowe konto na obecnym ??? Czekam na odpowiedz.
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

Agneskate
200
Posty: 228
Rejestracja: sobota, 11 paź 2008, 21:16
Krótko o sobie: Cicha woda... ;P
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Kontakt:
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Agneskate »

Z tego co widzę to do mnie nie pisałeś. Akceptacja zostanie zdjęta 1.XII. Posty akceptowane są w ciągu kilku godzin - najczęściej w ciągu 2 godzin (chyba, że post jest do poprawy lub jest podejrzenie, że post jest reklamą) także nie jest to długi czas oczekiwania. Jeśli pytanie wymaga szybkiej odpowiedzi to zawsze można je zadać na czacie.
Pozdrawiam Aga
Awatar użytkownika

szeyker89
200
Posty: 244
Rejestracja: niedziela, 30 paź 2011, 18:45
Ulubiony Alkohol: WW - Wyprodukowany Własnoręcznie
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: szeyker89 »

Dziękuje bardzo.
Pozdrawiam szeyker89
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: Trener »

Zdaję sobie sprawę, że nie każdy jest "mistrzem pióra", nie każdy wygrywał konkursy ortograficzne (na pewno nie byłem to ja), ani nie każdy potrafi w sposób jednoznaczny przelewać swoich myśli na papier. Rozumiem, że czasami zabraknie w wyrazie jakiejś literki, bo przypadkowo się nie wbiła, ani że edytor tekstu nie wychwycił wszystkich błędów, bo wyraz źle użyty w jednym zdaniu, jest prawidłowy w innym. Niestety czytając niektóre posty, krew mnie zalewa :bardzo_zly: Nie dość, że nie potrafię ich zrozumieć ze względu na składnię i interpunkcję (a właściwie ich brak), to co chwila rozpraszają mnie kolorowe (głównie czerwone i niebieskie) litery, a często i całe wyrazy.
Część z Was powie pewnie, że się czepiam, ale trochę (a ostatnio coraz bardziej) już mnie to irytuje.

Podam osobisty przykład. Pisząc na forum jeden z pierwszych postów, byłem akurat na wakacjach, bez dostępu do komputera. Mogłem liczyć tylko na "starą" komórkę. Długo "dziergałem" tego posta, zmieniałem go, by był składny i logiczny. Zabrakło w nim tylko polskich znaków diakrytycznych, czyli wszystkich tych ą, ę, ć, ź, ż, ó, ł i jakie tam jeszcze są. I co się okazało? Ze względu na brak "ogonków" mój post został odrzucony.
Nauczyło mnie to dwóch rzeczy:
- że czas na nową komórkę z polskim słownikiem
- że te znaczki mają jednak na tym forum znaczenie!

Od tej pory pisząc każdego posta, przed umieszczeniem go na forum, wklejam "drania" do Worda, czy innego edytora i sprawdzam, czy nie wyskoczą mi słówka podkreślone na czerwono.
Co z tego, że moderatorzy "kolorują" posty, skoro ich autorzy nic z tym przeważnie nie robią? Nie byłoby łatwiej i skuteczniej po prostu je odrzucać, a autorom zostawiać informację zwrotną "dlaczego"? Skoro mnie to czegoś nauczyło, to może ich jednak też nauczy?...
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Cenzura, czyli dlaczego posty na forum muszą przechodzić przez moderatora?

Post autor: gr000by »

Trener pisze:Co z tego, że moderatorzy "kolorują" posty, skoro ich autorzy nic z tym przeważnie nie robią? Nie byłoby łatwiej i skuteczniej po prostu je odrzucać, a autorom zostawiać informację zwrotną "dlaczego"? Skoro mnie to czegoś nauczyło, to może ich jednak też nauczy?...
To też nie zawsze działa :(.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprawy Techniczne”