Budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Zbiór podstawowych wiadomości dla początkujących destylerów.

Autor tematu
Kane66
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 13:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Kane66 »

Witam brać psotników !

Chcialbym psocenie jakies popelnic, dotychczas piwem sie tylko zajmowalem.
Poczytalem nieco ta Wasza skarbnice wiedzy - bardzo fajne forum, gratuluje, nawet poziom kultury zacny !

Panowie i Panie (być może tu są :) )

1) mam keg pepsi, juz doczytalem jak zainstalowac w nim grzalke wiec to bedzie moj kociołek

2) chce zrobic potstilla bo o ile dobrze zrozumialem do mojego zastosowania (whisky, whiskey) bedzie to najtrafniejsze rozwiazanie

3) stosowac deflegmator czy tylko odstojniki (pod kątem whisky) ? Znalazlem sprzeczne informacje ;)

4) mam chłodnice zanurzeniową którą wykorzystuje przy piwku - takie cos jak http://browamator.pl/szczegoly.php?grup ... dm=2330796 - nierdzewka. Ale to po prostu rurka - bez chłodzenia wodą (rura w rurze itp). Czy taka sprawdzi mi sie jako chłodnica w potstillu ? Normalnie nawet bym o tym nie pomyslal ale przeczytalem informacje o spiral-stillu gdzie sama rurka jest chlodnica i nie ma tam zadnego chlodzenia wodą z wodociagu czy wentylatorem itp...

5) jesli moge uzyc powyzszej chlodnicy i zakladajac ze jednak nie mam miec deflegmatora (whisky) to jedyne co jeszcze potrzebuje to odstojniki (podobno dwa), trochę węża i tyle ?

6) jesli bede chcial przezbroic na "czystą wódkę" to dodaje deflegmator i jadę ? Kolumny nie chce robic/kupować.

Pozdrawiam !
alembiki
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Post autor: rozrywek »

Jeśli jedną rurkę z chłodnicy wygniesz w dół to otrzymasz elegancki spiral still.
O odstojnikach zapomnij, jedyne co mógłbyś uczynić to deflegmator, ale montowany bezpośrednio na pepsi kegu, chłodnicę zanurzyć w garnku z wodą, i pędzić, pędzić panie ile wlezie.

A na marginesie to nigdy nie mów kolumnie NIE. I tak będziesz ją kiedyś miał. Każdy tak gada, apetyt rośnie w miarę (picia).
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Post autor: Wald »

Odstojników trzeba się nieco nauczyć, ot choćby odległości i miejsca ich montażu (ja nie polecam). Deflegmator jest niekłopotliwy (bo bezobsługowy). Czystej wódki na nim samym nie zrobisz. Łatwiej oddzielisz przed i pogony, więc tego co czyste i dobre zostaje więcej. Do twoich celów jak najbardziej polecam. Nie pozbawi destylatu pożądanych smaków i aromatu.
Chłodnica będzie doskonała jak pozbawisz ją wznoszącego się końca (od dolnej części spirali). Możesz wygiąć go do dołu, albo odciąć (do piwa będziesz mógł ponownie połączyć wężykiem silikonowym). Koniec od którego wężownica zaczyna opadać podłącz do deflegmatora, albo bezpośrednio kega. Koniec po odcięciu (ew. wygięty) wystaw w dolnej części plastikowego kubła. To z niej ma kapać to czego pragniesz.
Do spiral sill'a trzeba dwóch takich chłodnic, ale to jest już dobrze opisane http://alkohole-domowe.com/forum/the-sp ... t1673.html .
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Kane66
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 13:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Post autor: Kane66 »

http://www.eurowin.pl/pl/p/deflegmator- ... SIMAX-/289

Taki deflegmator osadzam na kegu, tą dolną pionową rurką, górą łącze z chłodnicą, a tą rurkę boczną zaślepiam/montuje termometr.

Dobrze rozumiem ?

I fuzle (o ile dobrze używam terminu ;) ) spłyną w dół, ponownie do keg'a, tak?
Bo to wszystko działa bezciśnieniowo i para/ciśnienie nie blokuje spływu cieczy do kega ?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Post autor: Wald »

Dobrze skumałeś, ale jest drobny haczyk. Owszem, ciśnienia w kegu nie ma, ale przy mocnym podgrzewaniu przepływ par (duża ilość) utrudnia powrót flegmy do kotła. Poczytaj http://alkohole-domowe.com/forum/przero ... 19-10.html , o tym też już było.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
Kane66
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 13:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Post autor: Kane66 »

Dziekuje za pomoc, calosc dziala. Nie mam jeszcze regulatora mocy do grzałki, uzywam grzałki 1.3kW która idzie pelną parą i w związku z tym dwa pytania moze znów poratujecie.

1) w rurce szklanego deflegmatora zbiera sie nieco cieczy ktora sie tam "gotuje" (czasem do wysokosci 1/3 wypełnienia deflegmatora). Za mocno grzeje czy moze jest to dopuszczalne/prawidłowe ?

2) byc moze zle szukalem i w koncu nie znalazlem odpowiedzi: czy sa jakies zasady zwiazane z tempem odbioru destylatu z potstilla ? Jesli np w mojej instalacji uklad chlodzenia wyrabia i z rury leci dosc mocny strumyk - to sie tylko cieszyc czy raczej martwic ze leci za szybko ? ;) Tempo jest dosc spore około 20-25minut litr.
Moc % urobku jest w normie - zrobilem standardową cukrówkę i uzyskalem prawidłowe wyniki po destylacji.
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Post autor: pith »

Ha.
Witam w klubie TychCoWkurzaBulgotanieWSzklanymDeflegmatorze.
Przez to zrezygnowałem z tego ustrojstwa.
Bulgotało zawsze. Mniej lub bardziej.
A przy twojej prędkości to powinien destylat wlewać się do chłodnicy a nie tylko podskakiwać na 1/3 wysokości.
Jednym słowem: Speedy Gonzales destylacji.

Zasada jest raczej jedna:
Im wolniej, tym lepszy destylat.
Tak na maksa, to puszcza się chyba tylko na surówkę do dalszej obróbki.
Po to masz deflegmator, żeby fuzle o których wspominasz, miały możliwość spłynąć.
U Ciebie nie mają najmniejszej szansy.
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Post autor: Wald »

Kane66 pisze:w rurce szklanego deflegmatora zbiera sie nieco cieczy ktora sie tam "gotuje"
I jeszcze kolega:
pith pisze:Ha.
Witam w klubie TychCoWkurzaBulgotanieWSzklanymDeflegmatorze.

Po to masz deflegmator, żeby fuzle o których wspominasz, miały możliwość spłynąć
Czyli nie czytaliście tematu który polecałem wcześniej. A szkoda. Nie zmuszam nikogo.
Tempo faktycznie masz za duże, ale skoro odpowiada Ci to co robisz... Będziesz chciał spróbować jakości wolniej gotowanych, to wystarczy, że podłączysz regulator mocy. Ewentualnie (po rozgrzaniu) włącz w szereg np. żelazko. Ciepło (energia) z niego pójdą na straty, ale do próby wystarczy. Ja polecam, ale nie zmuszę.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Post autor: pith »

Oczywiście, że czytałem.
Jakżesz by inaczej jak nie na bieżąco.
Nie chciałem jednak już się bawić, bo wiedziałem, że moja przygoda ze szkłem się kończy.
Powstał puzon z którego jestem bardzo zadowolony.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس

antyklina
50
Posty: 60
Rejestracja: wtorek, 9 sie 2011, 15:06
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Post autor: antyklina »

Witam. W moim deflegmatorze też zbierało się dużo cieczy, i to nawet przy niewielkim grzaniu, potrafiło ją nawet przelewać do odstojnika lub chłodnicy co było upierdliwe bo musiałem na chwilę wyłączać grzanie i czekać aż ciecz spłynie do gara lub przynajmniej zmniejszy swój poziom a to trwało.
U mnie problemem okazało się zwężenie na dole deflegmatora z ok. 10mm do 6mm zrobione pewnie po to aby szklane wypełnienie się nie wysypało (zdjęcie 2). Taki zabieg producenta ograniczył jednak powierzchnię przekroju z 78 mm2 do 28 mm2. Poradziłem sobie z tym przez zeszlifowanie kawałka tej rurki od dołu i mam teraz średnicę na wlocie par prawie 10mm. Ciecz się prawie nie zbiera ew. troszeczkę na dnie. Przy okazji mogłem wysypać te szklane rurki i zamienić je na pocięte zmywaki z lidla (weszły dwa).
Psota zyskała na jakości i trochę na mocy. Teraz średnio z 2 psocenia 40% procentowego wkładu uzyskuję 80% gotowca a było 72-74%.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
Kane66
10
Posty: 12
Rejestracja: sobota, 26 maja 2012, 13:54
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Post autor: Kane66 »

Czyli nie czytaliście tematu który polecałem wcześniej. A szkoda. Nie zmuszam nikogo.
Tempo faktycznie masz za duże, ale skoro odpowiada Ci to co robisz... Będziesz chciał spróbować jakości wolniej gotowanych, to wystarczy, że podłączysz regulator mocy.
Poczytane ! Rozwiercam druga dziurę i podłączę z boku deflegmatora. Problemu niby nie ma, bo ciecz nigdy nie trafia do chłodnicy, ale tak jak sugerujecie: pewnie to co ma wracać do kega jest nieustannie gotowane w deflegmatorze.

Regulatora mocy wolałbym uniknąć, dokonując paru zmian w układzie (usunąłem ocieplenie kega, które na początku zmontowałem) osiągnąłem 30-35minut/litr. Piszecie że wolniej = lepiej. Ale ile to jest te "wolniej"? Jeśli jestem daleko od właściwej wydajności to regulator będzie niezbędny.
Ostatnio zmieniony środa, 21 lis 2012, 09:25 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: polskie znaki
Awatar użytkownika

kamilos ms
50
Posty: 92
Rejestracja: czwartek, 26 lip 2012, 21:26
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Wino
Status Alkoholowy: Bimbrownik
Lokalizacja: Kraśnik
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: budowa destylatorka - pot-still - pytania poczatkujacego

Post autor: kamilos ms »

antyklina pisze: Poradziłem sobie z tym przez zeszlifowanie kawałka tej rurki od dołu i mam teraz średnicę na wlocie par prawie 10mm..
Powiedz mi czym to zeszlifowałeś, chciałbym zrobić to samo by nie potłuc, gdyż ta rurka jest bardzo delikatna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pierwsze Kroki”