Nalewka kawowa

Wasze przepisy o tych pięknych trunkach, jakimi są nalewki domowe. Ciekawe pomysły mile widziane...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Qba
700
Posty: 706
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Kontakt:

Post autor: Qba »

Składniki:
1 szklanka mocnego naparu z dobrej kawy
1 szklanka cukru
2 szklanki wódki
1 szklanka Brendy
½ strąka wanilii przekrojona wzdłuż

Sposób przyrządzenia:
Napar kawowy schłodzić. W gąsiorku lub słoju wymieszać wszystkie składniki nalewki, szczelnie zamknąć, odstawić na 4 tygodnie kilkakrotnie w tym czasie mieszając. Po tym okresie nalewkę przefiltrować, rozlać do butelek i odstawić w ciemne miejsce na minimum 4 miesiące.
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Nalewka kawowa

Post autor: Juliusz »

Nie czekałem jeszcze tych miesięcy ale zrobilem dwie mniejsze porcje (po 1.25L) z dwóch rożnych kaw.

Otóż jakośc kawy (znaczy cena detaliczna) jest wprost proporcjonalna do radości spożywania.

Pomimo, że nalweki są b. młode różnice smakowo/aromatyczne są duże.

Ta z tańszej kawy jest oczywiście smaczna (obie dojrzeją po czasie) ale ta druga (paczka kawy za majątek) ma już w tej chwili wiele bogatrzy bukiet i jakby 'czyściejszy smak'...

Mam nadzieję, że to nie koniecznie jest kwestia ceny tylko wybrania gatunku i mieszanki kawy.

Będę eksperymentował bo ten trunek, przez proxy, pozwala mi na udział w tym forum... :) znaczy lepsza połowa ma jakiś pożytek... :D

Jeśli nie zapomnę podzielę się wrażeniami za parę miesięcy. będę robił 'swoją' porterówkę i tą nalewkę w ilościach poważniejszych.

Dzięki

Juliusz
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

clapus
150
Posty: 187
Rejestracja: sobota, 1 lis 2008, 00:42
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Nalewka kawowa

Post autor: clapus »

Juliuszu, nie wiem gdzie Ty kawę kupujesz.
Ja kupuje w sklepach Tchibo - kawę w ziarnach na wagę. Cena jest całkiem OK. Za pół kilo około 19zł. Kawa jest naprawdę smaczna i aromatyczna. W Łodzi sklepy (kawiarnie) Tchibo są w Galerii Łódzkiej, oraz w Manufakturze.

Pozdrawiam i sam jestem ciekaw co Ci z tego wyszło...

KGB - pasjonat
100
Posty: 132
Rejestracja: wtorek, 10 lut 2009, 14:49
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Nalewka kawowa

Post autor: KGB - pasjonat »

NALEWKA CZEKOLADOWA Z KAWĄ


SKŁADNIKI:

- 5 dag dobrej mielonej kawy
- 10 dag czekolady w proszku
- 1 szklanka cukru
- 1 laska cynamonu
- 1 cukier waniliowy 3/4 l wódki
- 1 szklanka wody



WYKONANIE:

Kawę , czekoladę , cynamon zalej spirytusem.Odstaw na 2 - 3 tygodnie.Cukier i cukier waniliowy rozpuść w gorącej wodzie , zagotuj i ostudź.
Dolej do alkoholu i odstaw na kolejne 2 - 3 tygodnie.
Przefiltruj dwukrotnie ( żeby całkiem się pozbyć fusów)
Rozlać do butelek i już można ciągnąć ze smakiem.
Użytkownik zbanowany od 30.IV.2009r.
Awatar użytkownika

Coorp.pl
100
Posty: 112
Rejestracja: czwartek, 10 wrz 2009, 20:24
Krótko o sobie: Zbyt wiele szczegółów nie ma co zdradzać. Kocham moją Rodzinę a Przyjaciele są ważni jak moi Krewni. Kiedyś kupię sobie ranczo, wybuduję dom, wędzarnię, ziemiankę i szopę do pędzenia. Kto wie? Może wykopię staw? Posadzę na pewno brzozy. A może dęby i lipy ;-) Świerki i sosny też tam będą. Będę miał kurki i świnki, a kto wie, czy nie będzie tam krówki i konika :-)
Ulubiony Alkohol: własne wódki i nalewki oraz piwo braciszka Siurka
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Puszcze Mazowsza
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Nalewka kawowa

Post autor: Coorp.pl »

Ja likier kawowy robię prościej:
- szklanka kawy rozpuszczalnej (stosuję Jacobs Gold)
- szklanka cukru
- zalewam to litrem rozrobionej do 40% psoty
- dolewam litr mineralnej wody niegazowanej
- dodaję do smaku pół szklanki zaprawy karmelowej i... wszystko.
Zaprawę karmelową robię następująco:
do rondelka wlewam 9 stołowych łyżek wody, wsypuje szklankę cukru, grzeję na ogniu i wlewam do 1l butelki po Kubusiu (szeroki wlew) zalanej do ok. połowy rozrobioną do 40% psotą a po wlaniu karmelu dopełniam taka samą psotą do 1l objetości.
Tej samej zaprawy karmelowej używam do produkcji mojej whiskey. Jak? Poprostu, na kolor, czyli tyle wlewam, żeby był kolor whiskey i jest ok.
"Picie sklepowej wódki Panu Bogu się nie podoba, ale picie dobrego bimbru to nie grzech. To owoc ziemi i pracy rąk ludzkich".
Pan Piotr, bas kościelny, doświadczony bimbrownik


Ave Księstwo Oświęcimskie ;)

Krzychu0304
50
Posty: 63
Rejestracja: środa, 29 sty 2020, 14:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: dymna whisky, kawa z prądem
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Nalewka kawowa

Post autor: Krzychu0304 »

Witam, jakoś w grudniu zeszłego roku spróbowałem zrobić nalewkę kawową.
Zalałem 500ml żubrówki i 100ml spirytusu lubelskiego oraz 100g około miesięcznej, nie mielonej, jasno palonej Columbi od Gorana.
Nalewka szybko nabrała czarnego koloru, smak kawy powoli się zmieniał, około miesiąca zaczęła dominować goryczka, smak ustabilizował się około 3 miesiąca maceracji, nalewka nabrała dużej cielistości oraz intensywnego kawowego, choć przeparzonego, aromatu. Smak pozostał stabilny do 9 miesiąca leżakowania, później można było odczuć spadek intensywności aromatu... cielistość rosła przez cały czas leżakowania, ale głównie przez pierwsze 3 miesiące. Niestety dominujący był smak taniego spirytusu.
Zalecane poprawki; kawę zmielić, macerować przez dwa/try tygodnie, potem odcedzić, użyć 40% alkoholu wysokiej jakości.

Wojtek5
650
Posty: 693
Rejestracja: sobota, 21 wrz 2019, 18:39
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Mazowsze, centralna wieś
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 87 razy
Re: Nalewka kawowa

Post autor: Wojtek5 »

Pytanie:
Kawę zaparzacie w garnku czy może być z ekspresu?
W sieci są różne dostępne przepisy, aczkolwiek w większości przeważają z metodą zaparzenia w garnku - być może z uwagi na ilość, albo brak ekspresu

Prośba.
Jak podajecie przepisy i nie chcecie podawać marki kawy to podawajcie przynajmniej jej gatunek: Arabika, albo mieszanka - jak mieszanka to zapodajcie jej skład % Arabiki i Robusty, a jak jeszcze byłby stopień palenia i kwasowatość to już mega dokładny przepis - kawa, kawie nie równa nawet z tych droższych
Domowe nalewki
Eksperymenty z małą beczką dębową: alkohol wysokoprocentowy, miody
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przepisy na Nalewki i Likiery”