Centralka prądu

Zbiór wiadomości o podgrzewaniu destylatorów.

Autor tematu
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Witka, po namowie kolegów z grzaniem prądem postanowiłem tak zrobić i zbudować rozdzielnię prądu i kupić sterownik. I teraz potrzebna wasza pomoc. Mam taki pomysł:
W jednej skrzynce chce dać po kolei:
-włącznik na 3 fazy- na jaki amperaż mam kupić czy 16A wystarczy?
-potem będzie szło z każdej fazy na kontrolkę abym wiedział że mam 3 fazy dostępne lub np brak prądu na którejś z faz,
-3 włączniki każdy do osobnej fazy, za włącznikami kolejne kontrolki aby wiedzieć na której fazie i wyłączniku działam.
-3 gniazda 230v, każde 16 A powinno wytrzymać chyba?
Grzał będę grzałką 3x2kw.
Z jednego gniazda będę zasilał sterownik pamel i za sterownikiem jedna grzałka 2kw. Pozostałe dwa gniazda będą bezpośrednio do dwóch pozostałych grzałek 2x2kw. Ewentualnie na sterownik pamela do 5kw dam grzałkę 3,5 kw ale to zobaczę jak z kasa wyjdę.
Jakie polecacie gniazda wyłączniki aby mi wytrzymały powiedzmy 4kw każdy, lubię mieć duży zapas. Macie jakieś dobre tanie sklepy z takimi akcesoriami,
Co ulepszyć zmienić w moim projekcie.
Coś takiego jak w załączniku, sory za schemat ale nie jestem elektrykiem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Centralka prądu

Post autor: użytkownik usunięty »

Aha no i właśnie potrzebuję, :
- wyłącznik na 3 fazy- jake ampery 16 czy 32
- 3x wyłącznik na jedna fazę co wytrzyma grzanie 4kw
- kontrolki, jedna potrójna i 3 pojedyncze lub same pojedyncze
- 3x gniazdo montażowe(tablicowe)
- skrzynka,
- gniazdo 3 fazowe
czy zabezpieczać jeszcze jakimś bezpiecznikiem czy juz nie ma sensu, i czy znajdę wyłączniki w miarę tanie co pociągnął 4 kw ?
Jakie gniazdo 3 fazowe kupić, 16A wytrzyma czy muszę 32A. Podają 16A ale to jest na każdą z 3 faz czy łącznie prąd max 16A.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Centralka prądu

Post autor: mtx »

Główny włącznik lepiej daj 32A, kontrolki daj ledowe 230V, włączniki możesz dać 12A kołyskowe
podświetlane - nie musisz zakładać kolejnych kontrolek, gniazda możesz użyć zwykłe natynkowe
16A które założysz na obudowę, pamiętaj o wtyczce siłowej tez dobrze by było 32A i kablu siłowym.
Kable łączeniowe w środku załóż minimum 2.52.
Wszystkie części kupisz w jednym lepszym sklepie elektrycznym jaki napotkasz, a koszt wcale nie
będzie jakiś wielki, myśle że 150zł to max co wydasz - najdroższy będzie główny włącznik - koło 50zł,
reszta nie jest bardzo droga ale kilka rzeczy jest do kupienia ;) w necie chyba taniej nie znajdziesz
a dopłacisz za przesyłkę i wyjdzie na to samo, jak nie znajdziesz tego w normalnym sklepie to pisz
na PW do mnie - mam koło domu dobry tani sklep elektryczny to jak będziesz chciał to się jakoś dogadamy.

Pozdrawiam :piwo:

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Centralka prądu

Post autor: użytkownik usunięty »

Czyli te 3 wyłączniki na 3 fazy mogą być takie
http://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/ ... lony/19412
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Centralka prądu

Post autor: mtx »

Tak te nadają się idealnie - o takich własnie pisałem :)
Gniazda możesz wziąć takie: http://www.sklep.cyfronika.com.pl/pl/p/ ... czne/26900
Główny włącznik możesz użyć taki (jest tańszy niż te kręcone a w razie jakiegoś zwarcia
odłączy całe zasilanie - taki bezpiecznik) : http://allegro.pl/wylacznik-nadpradowy- ... 95695.html
Wtyczkę siłową taką: http://allegro.pl/wtyczka-silowa-32a-5p ... 50558.html
Gniazdo takie: http://allegro.pl/gniazdo-silowe-32a-5p ... 50599.html
Kontrolki takie: http://allegro.pl/lampka-sygnalizacyjna ... 99426.html
Żeby nie było, że mam z tym jakieś powiązania - po prostu tak poszukałem chwilę i całkiem spokojne te
aukcje a i przesyłka ok.

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Centralka prądu

Post autor: pokrec »

Jak masz po jednym wyłączniku na fazę i nie potrzebujesz włączać 3-ch faz na raz (jak np. jest to konieczne przy silnikach trójfazowych albo transformatorach takichże), to po nagłą ci wyłącznik trójfazowy? No, chyba, że po prostu chcesz mieć bajer do zabawy - OK. Taki wyłącznik byłby konieczny także, gdybyś chciał zrobić centralkę na stałe włączoną do sieci. Ale skoro masz wtyczkę?
Ja zrobiłem sobie regulator trójfazowy na 3 grzałki po 2 kW każda i policzyłem, że na każdą starczy osprzęt 10 A. Nie ma sensu liczyć na więcej, bo przez grzałkę idzie max. 8,5 ampera.
Zwyczajne gniazdka natynkowe z klapkami wystarczą (u mnie działają).
Wtyczka 32 A (bo takie mam gniazdko "siły") a sprawy włączania i wyłączania generalnie załatwiają sterowane mikrokontrolerem triaki.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Centralka prądu

Post autor: użytkownik usunięty »

No w sumie nie potrzebny ten wyłącznik główny, ale jakbym takie dał jak mtx1985 napisał, to by było dodatkowe zabezpieczenie w mojej skrzynce.
Gniazda dam chyba tablicowe, są tańsze i efektywniejsze w wyglądzie i montażu. A z triakami to się nie bawiłem i to trochę za dużo nauki dla mnie.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Centralka prądu

Post autor: pokrec »

Slasz, Twoja zabawa, jeśli Ci się to podoba i lubisz tak - to czemu nie? Nie mam nic przeciwko, tylko mówię Ci na co nie marnować pieniędzy, jeśli masz ciasny budżet.
Gniazdka 16 A, jeśli Ci się bardziej podobają będą tylko pewniejsze - na pewno nie zaszkodzą.
Ja tak naprawdę, to zrobiłem po prostu regulator grupowy mocy grzania i to wszystko. A przy okazji mikrokontroler załatwia włączanie i wyłączanie grzałek.
Ale triaki wziąłem na 16 A ;-) Akurat w półprzewodnikach zapas projektowy bywa wskazany.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1410
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 516 razy
Otrzymał podziękowanie: 123 razy
Kontakt:
Re: Centralka prądu

Post autor: mtx »

Spokojnie możesz takie gniazda założyć, jedno tylko co będzie bardziej upierdliwe to
fakt, że musisz wycinać na nie otwory w obudowie a na takie natynkowe nie ;)
Główny włącznik możesz użyć - nie jest to jakiś wielki koszt a jednak wygoda bo
jak będziesz miał jakieś zwarcie to wywali Ci ten a nie tam gdzieś przy liczniku i nie
będziesz musiał biegać ;)

A triaki to już inna historia i temat sterownika którego użyjesz (czy tam regulatora).

Pozdrawiam :piwo:

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Centralka prądu

Post autor: użytkownik usunięty »

OK dzięki za pomoc co chciałem wiedzieć to juz wiem, pozostaje w następnym tygodniu wszystko szukać sklecać itp. narazie dzięki , pzdr
ODPOWIEDZ

Wróć do „Grzanie”