Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...
Awatar użytkownika

Autor tematu
JerzyP
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 16 maja 2012, 21:15
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: JerzyP »

Witam.

Dwa deflegmatory, w pierwszym wypełnienie miedziane w drugim sprężynki pryzmatyczne, dalej odstojnik i destylator. Podłączenie tego w ten sposób będzie ok ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
promocja
online
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: mtx »

Witaj.

Pierwszy deflegmator dobrze, drugi podłącz od dołu (tam gdzie korek) korek wsadź w boczne
wyjście, odstojnik wywal bo jest nie potrzebny i nic nie daje, podłącz chłodnicę bezpośrednio
z drugiego deflegmatora i będzie :ok:

Pozdrawiam :piwo:

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: major »

Podłączyłbym ten zestaw wg załączonego rysunku (wężyk silikonowy to czerwona kreska). Sprężynki i tak są droższe niż niepotrzebny odstojnik, więc nie jest źle. ;p
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
online
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: mtx »

Otóż jest kolego źle, bo ten odstojnik zasmrodzi to co wyczyściły sprężynki.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: klodek4 »

Ja tak właśnie mam zbudowanego mojego pot stilla, do owocówek, smakówek i whiskaczy sprawdza mi się znakomicie, napisz co masz zamiar pędzić :?: :ok:
Awatar użytkownika

Autor tematu
JerzyP
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 16 maja 2012, 21:15
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: JerzyP »

Dzięki, tak myślałem. Oczywiście wywalę niepotrzebny odstojnik i podłączę bez niego tak jak sugerujecie i niedługo premiera :D Pozdrawiam :piwo:

klodek4 pisze:Ja tak właśnie mam zbudowanego mojego pot stilla, do owocówek, smakówek i whiskaczy sprawdza mi się znakomicie, napisz co masz zamiar pędzić :?: :ok:
Mam zamiar pędzić to samo, owocówki, smakówki i whiskacze. Niedługo będzie gotowe winko z mlecza to przepędzę :D ale najpierw cukrówkę puszcze. To tak na początek zabawy z destylacją, dla wprawy, zanim popełnię jakąś kolumienkę.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: klodek4 »

Jak na tym pot stillu chcesz puszczać cukrówkę /nawet dla wprawy/ to pamiętaj aby dało się to pić to jedź z trzy razy, filtr węglowy /masz o tym dużo na forum/ i jeszcze chemia, czyli perhydrol i soda pomiędzy gotowaniem, pozdrawiam
Póki co to czytaj, tutaj masz wszystko na temat a w razie wątpliwości pytaj :punk: :piwo: :ok:
Awatar użytkownika

Autor tematu
JerzyP
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 16 maja 2012, 21:15
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: JerzyP »

Zastosowałem się i zrobiłem według podpowiedzi :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 24 cze 2012, 12:56 przez JerzyP, łącznie zmieniany 2 razy.

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: major »

Bardzo ładnie, podoba mi się takie mocowanie aparatury w kuchni. Układ jest funkcjonalny i jeszcze całkiem estetyczny. :klaszcze:

W takim samym szybkowarze gotowałem 5 l "wina cukrowego" i nie miałem żadnych problemów z małą ilością wsadu (chociaż to był i tak test sprzętu). Nie dostałem też mętnego produktu (mimo zjechania poniżej 20%) - w tej kwestii lepiej posłuchaj kogoś bardziej doświadczonego.

Ja po paru destylacjach uznałem, że nie chce mi się gotować drugi raz. Były to cukrówki, więc odłożyłem parę flaszek i zostaną one w najbliższym czasie oczyszczone na kolumnie. Jest pewna szansa, że dojdziesz do podobnych wniosków...


PS: Sam szybkowar postanowiłem po raz kolejny zmodyfikować. Jak już przestanę kląć na wiertarkę, to wyjdzie z niego piękne miedziane cacko do eksperymentów nad ekstrakcją smakołyków zalewanych różnymi roztworami etanolu. :D

radius6
50
Posty: 54
Rejestracja: sobota, 21 kwie 2012, 21:35
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 7 razy
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: radius6 »

Gratuluję sprzętu i mam pytanie: gdzie kupiłeś taką perforowaną płytę? Mam podobny sprzęt, tylko bardziej prowizorycznie zmontowany.
online
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: mtx »

Kolego poskładałeś dobrze ale urobek cholernie mętny wychodzi, powinien być przeźroczysty jak woda,
za mocno grzejesz stąd ta "mętność", zlej wszystko razem, rozcieńcz do 30% i gotuj jeszcze raz, ale dużo
wolniej :!: (mniejsza moc grzania)

Pozdrawiam :piwo:
Awatar użytkownika

Autor tematu
JerzyP
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 16 maja 2012, 21:15
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: JerzyP »

major pisze:Bardzo ładnie, podoba mi się takie mocowanie aparatury w kuchni. Układ jest funkcjonalny i jeszcze całkiem estetyczny. :klaszcze:

W takim samym szybkowarze gotowałem 5 l "wina cukrowego" i nie miałem żadnych problemów z małą ilością wsadu (chociaż to był i tak test sprzętu). Nie dostałem też mętnego produktu (mimo zjechania poniżej 20%) - w tej kwestii lepiej posłuchaj kogoś bardziej doświadczonego.

Ja po paru destylacjach uznałem, że nie chce mi się gotować drugi raz. Były to cukrówki, więc odłożyłem parę flaszek i zostaną one w najbliższym czasie oczyszczone na kolumnie. Jest pewna szansa, że dojdziesz do podobnych wniosków...


PS: Sam szybkowar postanowiłem po raz kolejny zmodyfikować. Jak już przestanę kląć na wiertarkę, to wyjdzie z niego piękne miedziane cacko do eksperymentów nad ekstrakcją smakołyków zalewanych różnymi roztworami etanolu. :D
Pewnie że jak cukrówki to kolumna najlepsza, ale narazie jakiś czas będzie szybkowarek. Już po drugim puszczenie efekt zadowalajacy i kryształek :D
Awatar użytkownika

Autor tematu
JerzyP
30
Posty: 35
Rejestracja: środa, 16 maja 2012, 21:15
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: JerzyP »

radius6 pisze:Gratuluję sprzętu i mam pytanie: gdzie kupiłeś taką perforowaną płytę? Mam podobny sprzęt, tylko bardziej prowizorycznie zmontowany.
Ta płyta to był zestaw na narzędzia, w komplecie były dwie takie z haczykami do zawieszania. W castoramie za około 20zł :)
mtx1985 pisze:Kolego poskładałeś dobrze ale urobek cholernie mętny wychodzi, powinien być przeźroczysty jak woda,
za mocno grzejesz stąd ta "mętność", zlej wszystko razem, rozcieńcz do 30% i gotuj jeszcze raz, ale dużo
wolniej :!: (mniejsza moc grzania)

Pozdrawiam :piwo:
Myślałem że może to z wypełnienia, chociaż przygotowałem je jak kolega od którego kupiłem radził. Tak jak napisałeś ta "mętność" to z za mocnego grzania. Rozcieńczyłem do 30% puściłem powolutku, wszystko kryształek i jak na drugi raz produkt naprawdę całkiem przyzwoity :D
:piwo:

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: boxer1981228 »

Witam ,

Chciałbym się zapytać, jaką rolę odgrywa w tym zestawie drugi deflegmator ze sprężynkami? Pierwszy z miedzianymi robi za katalizator tak?
A drugi w tym układzie jaką pełni funkcję?

PS .
Na zdjęciach widać worki ze sprężynkami, ile ich potrzebowałeś żeby zapełnić te deflegmatory?
Ostatnio zmieniony niedziela, 16 lis 2014, 05:02 przez Wald, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Kropki, przecinki, spacje, literówki.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: gr000by »

Drugi deflegmator ze sprężynkami robi za deflegmator - zwiększa stężenie alkoholu w parach przechodzących przez wypełnienie w nim.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.

boxer1981228
1000
Posty: 1032
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 259 razy
Otrzymał podziękowanie: 180 razy
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: boxer1981228 »

A ok , myślałem że tą metodę można tylko w kolumnach stosować . No to muszę drugi deflegmator dokupić .
Awatar użytkownika

ramzol
1300
Posty: 1312
Rejestracja: poniedziałek, 18 lis 2013, 11:10
Krótko o sobie: hymm?? lubię wszystko co samemu zrobię.
Wkładam w to dużo serducha.
Staram się korzystać z życia pełnymi garściami i co chwilę
znajduję nowe hobby, zostają tylko te,
które sprawiają mi radochę.
Ulubiony Alkohol: wódki smakowe, wino wytrawne
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: poznań
Podziękował: 157 razy
Otrzymał podziękowanie: 198 razy
Re: Dwa deflegmatory w pot-still w ten sposób ?

Post autor: ramzol »

Czym więcej tego wypełnienia tym lepszy (czysty) destylat i %. Tak, że jak chcecie się bawić w cukrówki to od razu kupujcie rurę Cu tak 1m długą i mocujcie w pokrywce. A przy okazji to i wydajność podskoczy, bo zależna jest od Fi rury (wężyki maja pewnie Fi8).
Jak mogę to pomogę, ale zaznaczam byle czego nie piję.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”