Kolumna Misia

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
mskalecki1
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 00:43

Post autor: mskalecki1 »

Witam wszystkich forumowiczów. Chciał bym przedstawić wam swój projekt, gdyż od dłuższego czasu psocę odrobinę na starej aparaturze, która niestety nie spełnia moich oczekiwań zarówno jeżeli chodzi o jakość destylatu jak i zużycie gazu oraz wody. Po przewertowaniu forum "od deski do deski" postanowiłem zbudować coś wzorując się Mini Stillem oraz projektem kolegi Radiusa, któremu dziękuję za pomoc. Może teraz trochę o szczegółach projektu i o pytaniach które jeszcze chciał bym zadać, a mianowicie, keg 50 litrów, ocieplony pianką Armaflex, grzałka 2 kW + 1,5 kW w mufie spawanej 5/4", postanowiłem wspawać jeszcze jedną mufę na "wszelki wypadek" gdyby przyszło mi do głowy umieścić w kegu jeszcze jedną grzałkę do szybkiego rozruchu, wspawany zostanie także nypel 1/2" z zaworem do spuszczania resztek, gwint oryginalny do którego zostanie przyspawana flansza fi. 140 mm z 16 otworami na śruby M8 (wiem przesadziłem wystarczyło by 8 albo nawet i 4), pomiędzy flansze silikonowe uszczelki grubości 2 mm (wszystko cięte water jetem). Kolumna wykonana z rury KO 60,3 mm o grubości ścianki 2 mm będzie podzielona na 5 sekcji łączonych właśnie flanszami i uszczelkami z silikonu, trzy pierwsze sekcje po 450 mm, z pierścieniami centrującymi umieszczonymi 30 mm ponad dolną krawędzią rury z wspawanymi prętami o wysokości 30 mm, tutaj do mocowania chce zastosować po dwa spożywcze oringi które zresztą już zamówiłem. I tutaj moje pierwsze pytanie a mianowicie czy pierwszą sekcję całą wypełnić sprężynkami pryzmatycznymi z Cu a pozostałe zmywakami czy jednak może lepiej poczekać i zastosować Cu + sprężynki KO pytam, ponieważ przeczytałem 1000 skrajnie różnych opini? Co do samej sekcji zaworu to nie wiem jakiej będzie długości, ponieważ cały czas zastanawiam się co wybrać, mam wałek KO dysponuję tokarką i myślę nad rozwiązaniem kolegi Radiusa (on zastosował lutowaną miedź ja mogę wszystko wytoczyć z KO), oczywiście tutaj też mam zamiar zastosować oringi aby zawór siedział na miejscu, ewentualnie w grę wchodzi wspawanie półek. Piąta sekcja sekcja chłodnicy, która została już zwinięta z rurki KO dł. około 5 metrów, fi. 6 mm ścianka 1 mm, niestety będzie trzeba zrobić jeszcze raz, gdyż do przekładki pomiędzy zwojami użyłem papieru i nie mogąc go usunąć umieściłem chłodnice w stężonym kwasie siarkowym :poklon;. Cała kolumna zostanie zamknięta dennicą, planuję użyć muf 1/8" oraz złączek auto do połączenia tego wszystkiego. Rysunki mam w Auto Cadzie więc jeżeli ktoś chciał by to zobaczyć to PW a co do zdjęć to jutro będę miał możliwość zrobienia jakiejś fotorelacji. Serdecznie proszę o jakieś sugestie dopóki mam możliwość jakiegoś manewru.

Ps. Może jestem pedantem ale nie lubię jak coś jest robione na odwal więc jeżeli już coś robię to staram się aby było to porządnie zrobione, więc wszystko będzie spawane TIGiem oraz toczone bądź wycinane water jetem. Co do kosztów to na dzień dzisiejszy wygląda to tak keg 150 zł, blacha na flansze 79 zł, grzałka 93 zł, uszczelki 37 zł, mufy 5/4" 36 zł, 3 metry rury 60.3 179 zł, 6 metrów rury 6 30 zł, mufy 1/8" 13 zł, węże 34 zł, króciec 1/8 5 zł, zawór KO 1/2", korek 1/4" (z którego zrobię dławik do portu termometru) 7 zł, złączki auto 1/8" 10 zł, korek 5/4" 15 zł, półmufy 1/4 12 zł, redukcję 1/4-1/8 8 zł, termometr 30 zł czyli razem około 928 złotych. Do zakupienia pozostało tylko wypełnienie.
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Kolumna Misia

Post autor: wiking »

Wszystko zrozumiałem, ale daj jakieś foty tego wehikułu.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Kolumna Misia

Post autor: radius »

@mskalecki1, jeżeli już wydałeś tyle kasy na materiały, to nie baw się w zmywaki i zainwestuj w sprężynki pryzmatyczne. Inwestycja nie dość, że na lata (praktycznie raz na zawsze) to jeszcze poprawiająca osiągi maszyny.
Jeżeli chcesz zastosować rozwiązanie refluksu z grzybkiem, to masz gotowe redukcje np. takie
redukcja.jpg
Polecam f-my Cromostal lub Antykor
Pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
mskalecki1
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 00:43
Re: Kolumna Misia

Post autor: mskalecki1 »

Witam

Oto zdjęcia tego co mam w domu, reszta niestety jest w warsztacie więc zdjęcia reszty dopiero we wtorek. Mam jeszcze pytanie czy ocieplać pianką kolumnę tzn. jej 3 pierwsze segmenty, oraz ile będzie mi potrzebne wypełnienia bo z tego co wyliczyłem to około 1050 cm3 na jeden segment.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kolumna Misia

Post autor: pokrec »

Te kołnierze to, sorry, koszmar. Tam wystarczyłyby na dobra sprawę 3 śruby, 4 to przyzwoita ilość, 6 - dla paranoików obawiających się rozszczelnienia. Masz cienkie blachy kołnierzowe, ok. daj 8 jak chcesz spać spokojnie. To, co Ty zrobiłeś, przerasta moje pojęcie. Nawet nie wiedziałem, że można na to wpaść. Zaskoczony jestem. Nakręcisz się śrubami za wszystkie czasy. Nawet przy aparaturze ultrawysokopróżniowej, rzędu 10-11 tora, rury o średnicy 40 mm są skręcane na miedziane uszczelki 6-cioma śrubami M6 (albo 1/4 cala, jak aparatura jest USA-ńska) przez kołnierze.
Poza tym, ogólnie od strony inżynierskiej jak się łączy 2 części na śruby, czy nity, to zwiększenie ilości śrub powyżej wartości optymalnej osłabia połaczenie, bo łączone części zamieniają się efektywnie w sitko. I nie puszczą śruby, tylko łączone blachy osłabione otworami. Generalnie uzywa się jak najmniej śrub / nitów, byle połaczenie wytrzymało to, na co jest liczone (z odpowiednim marginesem bezpieczeństwa).
U Ciebie to nie ma znaczenia, bo ani ciśnień, ani naprężeń miał żadnych nie będziesz a szczelność zapewni Ci silikon na tyle miękki, że do wszystkiego się dociśnie i dopasuje.
Ale po jakims czasie zrezygnujesz z zewnętrznego wianuszka śrub, bo Cie szlag trafi przy kręceniu kluczem takiej liczby śrub.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
mskalecki1
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 00:43
Re: Kolumna Misia

Post autor: mskalecki1 »

Wczoraj próbowałem skręcić tak na próbę dwie flansze i chyba już zrezygnowałem z tych 8 śrub :lol:
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Kolumna Misia

Post autor: Zygmunt »

No cóż, cały projekt to jedna wielka przesada. Podział w tylu miejscach przyda się tyko, jeżeli chcesz to trzymać w pudełku po butach, chłodnica z 5m rurki jest przewymiarowana, dennice tez bym sobie podarował.
Ale jeżeli masz dostęp do sprzętu i chęci to pozazdrościć- źle to działać na pewno nie będzie, ale się napracujesz.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
mskalecki1
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 00:43
Re: Kolumna Misia

Post autor: mskalecki1 »

Dodam jeszcze rysunki z wymiarami, może komuś się przydadzą. W refluksie celowo pominąłem otwory które będą nawiercane. Tak gęsty podział jest spowodowany tym, że chce w każdej sekcji dać pierścień centrujący oraz tym żeby wszystko było rozbieralne a nie tak jak w sprzęcie posiadanym przeze mnie, wykonanym przez "specjalistów podwórkowych", którzy zachowują się identycznie jak ci o których mowa w podpisie kolegi Zygmunta. Chłodnica jak pisałem wcześniej niestety będzie trzeba wykonać od nowa. Chciał bym żeby to posłużyło mi "parę lat".

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Autor tematu
mskalecki1
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 00:43
Re: Kolumna Misia

Post autor: mskalecki1 »

Kolumna została pospawana, wspawałem 2 mufy 5/4" gdyż mam zamiar użyć jeszcze jedną grzałkę do szybkiego rozruchu. Termometry mam zamiar dławić w pół mufach 1/4" z korkiem w którym wywiercę otwór wiertłem 4.5 mm. Pod korek uszczelka silikonowa lub oring. Nadal czekam na refluks oraz pierścienie centrujące w ilości 6 sztuk i tutaj moje pytanie czy zastosować 3 po jednym na końcu każdej sekcji z wypełnieniem czy może umieścić 6 sztuk po jednym na końcu i na środku sekcji? Oto zdjęcia kolumny.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

yarock
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 9 maja 2012, 12:32
Re: Kolumna Misia

Post autor: yarock »

Kolego mskalecki1, ile kosztowało Cię pospawanie swojego zbójeckiego sprzetu????? :-)

Autor tematu
mskalecki1
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 00:43
Re: Kolumna Misia

Post autor: mskalecki1 »

Sam spawałem tak więc nic.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1412
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Kolumna Misia

Post autor: mtx »

A czym spawałeś?
A tak szczerze to nie jest wcale takie nic - prąd do spawarki, drut/ elektroda, gazy itd.
Też swoje kosztuje...

Autor tematu
mskalecki1
5
Posty: 7
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 00:43
Re: Kolumna Misia

Post autor: mskalecki1 »

Wszystko spawałem TIGiem, oczywiście ceny prądu nie liczę a tym bardziej 3 czy 4 metrów materiału, które zużyłem bo te koszty są raczej pomijalne w stosunku do tego co musiał bym zapłacić gdybym spawał to u kogoś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”