budowa kolumny pomoc

O budowie destylatorów wszystko. Jak zbudować dobry sprzęt? Jakich materiałów użyć? Jak to połączyć w całość? To i wiele więcej...

Autor tematu
pompiarz
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 21 mar 2012, 20:33

Post autor: pompiarz »

Witam wszystkich posiadam kega 30 l i szukam kolumny co sądzicie o takim rozwiązaniu
http://destylacja.com/pl/p/DESTYLATOR-MIDI-30-PLUS/8 to jest cena z kegiem a bez kega ok 900 zł proszę was o pomoc może ktoś z was ma do sprzedania podobną kolumnę
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: pokrec »

Ja bym tego nie brał nawet za dopłatą. Niestety, ale refluks wewnętrzny, jak oni to nazywaja (a naprawde jest to odmiana refluksu wewnętrznego typu CM) nie nadaje się do poważnej pracy. Z naszych doświadczen wynika, że dla niedoświadczonych psotników sprzęt CM jest niemozliwy do opanowania a doświadczonym - sprawia potworne problemy ze stabilizacją.
Na pewnym ogólnie znanym serwisie aukcyjnym powinieneś znaleźć kolumny Aabratek za podobne pieniądze i będą dużo lepsze od tego, co nam pokazałeś.
Poczytaj nieco forum, to dowiesz się więcej na temat polecanych systemów. Obecnie najlepszym układem pracy jest system LM/VM w odmianie Bokakoba albo Aabratka. Projektem, który bym polecał to kolumna wg. Jarosława, ewentualnie z głowicą Aabratka, jak nie masz pod sufitem miejsca na Bokakoba.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: radius »

Nie chcę ci niczego sugerować, ale obejrzyj sobie tą aukcję http://allegro.pl/destylator-turbo600lm ... 00164.html
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
pompiarz
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 21 mar 2012, 20:33
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: pompiarz »

A czym najlepiej wypełnić kolumnę ??? I jaka wysokość optymalna do głowicy powinna być?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: pokrec »

Najlepiej - sprężynkami pryzmatycznymi. To jest drogie wypełnienie, więc wielu z nas pracuje na 10 razy tańszych zmywakach spiralnych nierdzewnych z Lidla.
Wysokośc wypelnienia - im więcej, tym lepiej, ale w przypadku spręzynek 120 cm wystarcza, w przypadku zmywaków dobrze jest mieć 140 - 150 cm.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: Brzydal »

O kurcze widzę ze kolorek zobowiązuje. Moje gratulacje. Chyba w końcu zaczyna działać na allegro zdrowa ręka konkurencji. Zgadzam się z kol. Radiusem, że ta z linku pokazana przez niego warta jest zainteresowania.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

Autor tematu
pompiarz
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 21 mar 2012, 20:33
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: pompiarz »

Zastosuję pewnie wypełnienie z myjek a na górę rzucę troszkę miedzi, poprawi to jakość produktu na pewno. Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie odbioru par VM z zaworem kulowym i chłodnicą Liebiega: co by mi to dało?
Ostatnio zmieniony piątek, 23 mar 2012, 13:26 przez pokrec, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja, styl. Czyżby znowu nowa matura?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: pokrec »

Miedż daj na spód. Albo spręzynki miedziane, albo zwinięta w rulon siatka. I niech ma wysokośc ok. 20 cm. Wyżej - zmywaki.
Co daje VM względem LM-a - na forum opinie są podzielone - od takich, które mówią, że nic nie daje, do takich, które sugerują, że psotki odebranej przez LM nie da się pić a ta z VM-a wychodzi automatycznie i bez wysiłku jako bezzapachowa. Co człowiek - to opinia. ja przymierzam się do zbadania VM-a na moim sprzęcie (mam przygotowany wylot, potrzebuję jeszcze tylko samej chlodnicy Liebiga). Zamierzam zrobić chłodnicę wg. projektu Jarosława - 60 cm rurki "15-tki" otoczonej 50 cm płaszczem wodnym. Tak ma Jarosław w swoim projekcie i tak radzi. Czy ktoś ma jakieś inne przemyslenia na ten temat - zwłaszcza wymiarów? Na razie e-ARC-a nie będę używał.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
pompiarz
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 21 mar 2012, 20:33
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: pompiarz »

Rozmawiałem z tym gościem co robi te kolumny a jest to dr.inż. w tej dziedzinie stwierdził że jest błędem dawanie na spód miedzi ,właściwości katalityczne uzyskamy najlepiej na górze kolumny,więc sam już nie wiem
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: pokrec »

Może w tym szaleństwie jest metoda? Tutaj wszyscy kładli na spód - możesz spróbować włożyć na wierzch i porównać. Nic nie tracisz. Ja nie używam katalizatora miedzianego w ogóle i nic jajem nie pachnie. Inna sprawa, że mam spirale deflegmacyjną z miedzi zamiast z rurki karbowanej. I z definicji ta spirala jest na samym szczycie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: Zygmunt »

W kolumnach przemysłowych jest na górze. "Dr gorzelnictwa"- dobre.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: szabix »

Argumentem za stosowaniem miedzi na dole kolumny był wpływ wyższej temperatury na szybkość reakcji tam zachodzących (Reguła van 't Hoffa). Kontrargumentem jest fakt, iż "na górze" pary są już "oczyszczone" w procesie rektyfikacji, więc miedź może działać selektywniej.

Jeśli osoba obeznana z tematem wskazuje na konkretne miejsce, to, mam nadzieję, nie rzuca słów na wiatr i poparte to jest konkretnymi badaniami. Bynajmniej nie doszukiwałbym się tu szaleństwa.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: Zygmunt »

Chodzi o efekt końcowy- to, że w przemysłowych filtr katalityczne są na górze podyktowane jest względami praktycznymi- łatwiej je wymieniać. W domowych konstrukcjach wymiana miedzi nie jest jakimś problemem, a liczy się efekt. "Desmrodyzacja" udaje się zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
pompiarz
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 21 mar 2012, 20:33
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: pompiarz »

Zakupiłem kolumnę na allegro, odpaliłem i produkt końcowy 96%
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

kosaszeryf
5
Posty: 7
Rejestracja: niedziela, 1 mar 2009, 20:35
Podziękował: 2 razy
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: kosaszeryf »

pompiarz pisze:Zakupiłem kolumnę na allegro, odpaliłem i produkt końcowy 96%

masz link do tej aukcji?
jak pierwsze wrażenia z obsługi??

Autor tematu
pompiarz
5
Posty: 6
Rejestracja: środa, 21 mar 2012, 20:33
Re: budowa kolumny pomoc

Post autor: pompiarz »

http://allegro.pl/destylator-rektyfikat ... 73769.html

Pierwsze puszczenie troszkę się zamotałem ale drugie już rewelacja.
14 mycek i 20 cm miedzi (sprężynki ) bez nieprzyjemnych zapachów
ODPOWIEDZ

Wróć do „Budowa Aparatury”