Zmywaki jako wypełniacz.

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy

Post autor: rozrywek »

demon1122 pisze:Witam ponownie!
Zakupiłem w w/w dyskoncie zmywaki i śpieszę poinformować iż po 24h leżakowania w solance zabarwiły roztwór soli na kolor brązowy, a zatem jeżeli ty waccie masz takie jak te na foto to sugeruję aby się ich pozbyć :(
DSC_0270a.jpg

A teraz dobre wieści eureka znalazłem polskiego producenta który wytwarza czyściki (czyt. zmywaki) stalowe oraz ze stali nierdzewnej. Jestem posiadaczem (nie całkiem szczęśliwym) jednego z tych pierwszych (stalowych) który leży w solance trzeci dzień i jedyne co mu się zmieniło to to iż stracił nieco połysku (zero zbrązowienia). Zamówiłem więc 15 szt tych ze stali nierdzewnej w ciemno, bo skoro stalowy nie zardzewiał....
Znalazłem w okolicy hurtownię która jest dystrybutorem tej firmy i teraz czekam (do czwartku) na dostawę
Podaję link ze strony producenta http://www.gosia.pl/pr_sprzatanie5.php?vis=3
pzdr
Kolego właśnie dokonałem zakupu po sztuce paru zmywaków do testów, miedzy innymi jest "czyścik spiralny Maxi" firmy Gosia o którym pisałeś i podałeś linka do stronki, sprawdziłem linka, to ten sam, czy to jest towar sprawdzony? nie musiałbym przeprowadzać testów, o których piszą że nie są za dobre.., dodam że zamierzam je pociąć i użyć do szklanego destylatora (post z poczekalni pytań) chyba że ktoś ze starszych kolegów poleci szkło, czytałem opinie i zdania są podzielone...
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............
koncentraty wina
Awatar użytkownika

demon1122
50
Posty: 74
Rejestracja: poniedziałek, 12 sty 2009, 11:49
Krótko o sobie: Jak mam czas to siedzę i myślę a jak nie mam czasu to tylko siedzę.
Ulubiony Alkohol: od niedawna własny
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: śląskie, dawniej częstochowskie
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: demon1122 »

@ rozrywek

Ja zakupiłem owe nierdzewne zmywaki i używam ich, jednak nie jestem nimi zachwycony. Zachowują się w zasadzie identycznie jak te z Lidla, więc skoro nie widać różnicy ...
Ale jak już je masz to możesz pakować do kolumny, ja osobiście zamierzam wycofać się ze zmywaków na rzecz siatki miedzianej, którą zamierzam wypchać całą kolumnę.Powodem moich zamierzeń jest metaliczny zapach/smak skroplin kiedy temperatura przekroczy 80 stopni, moim zdaniem jest to sprawka zmywaków, które mają takowy zapach.
powodzenia i :piwo:
"...trzeba jeszcze dobry przepis znać, żeby skutek był"
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4941
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 848 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: rozrywek »

I właśnie dlatego czekam na info z innego tematu odnośnie innego wypełnienia, (szkła)zmywaki leżą tydzień w solance nic im nie jest, po sztuce z różnych firm. ostateczna decyzja przed montażem do kupy zestawu. Jeszcze nie wiem co w kolumience wyląduje. Pozdrawiam.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 24 maja 2010, 21:26 przez Kucyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nie cytować posta znajdującego się powyżej!
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: gotiger »

Na początek (jako, że jestem nowy) chciałem się przywitać ze wszystkimi Psotnikami :P
demon1122 pisze:ja osobiście zamierzam wycofać się ze zmywaków na rzecz siatki miedzianej, którą zamierzam wypchać całą kolumnę
Chciałbym zapytać, jak sprawuje się wypełnienie z w.w. siatki.
Sam jestem na ukończeniu swojej "zabawki" i rozważam różne wypełnienia.

Pozdrówka!


edit:

kupiłem na próbę/do testów zmywaki w Lidlu, ale podczas moczenia w ciepłej/zimnej wodzie z małym dodatkiem soli nie badzo widzi mi się metaliczny zapach wydzielany przez "wyciorek". Na początek wypełnienie zrobię mieszane - siatka miedziana zwinięta w rulon w dolnej części kolumny, a reszta wypełniona szklanymi koralikami (link do aukcji poniżej).

http://allegro.pl/450szt-szklane-korali ... 84826.html

Według moich wyliczeń HEPT dla kulek szklanych o średnicy 4mm wynosi 785, czyli dla koralików (dziurka w środku) będzie jeszcze większy.
Co sądzicie o takim wypełnieniu?
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: Zygmunt »

gotiger pisze: kupiłem na próbę/do testów zmywaki w Lidlu, ale podczas moczenia w ciepłej/zimnej wodzie z małym dodatkiem soli nie badzo widzi mi się metaliczny zapach wydzielany przez "wyciorek".

A będziesz zalewał kolumnę słoną wodą? Testy zrób na gorącym nastawie.
Według moich wyliczeń HEPT dla kulek szklanych o średnicy 4mm wynosi 785, czyli dla koralików (dziurka w środku) będzie jeszcze większy.
Przedstaw sposób obliczeń. Wg. homedestillera dla kulek o średnicy 10mm HETP równa się 789 (kolumna 1m, fi 40), a dla zmywaków jest to już ~10100, tak że koraliki szklane są daaaleko gorsze.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: gotiger »

obliczenia uproszczone:

sr kuli 4mm
pole kuli 0,0000502655m2
obj kuli 3,351E-08m3

sr rury 40mm
wys wypeł 340mm
obj rury 0,427256601dm3


pole kwadr 16cm2
pole rury 12,56637cm2

licz kul kwadr =40/4 = 100,00warstwa
licz kul =16/100 = 6,25szt/cm2

licz kul rura =100/6,25= 78,54szt/warst
(wrysowując "ciasno" w okrąg kule wychodzi ~90-91szt/warstwę)

licz kul rura =340/4*78,54= 6675,88szt/wypeł

pole pracy =6675,88*0,0000502655= 0,335567m2

HEPT =P/V=0,335567/(0,427256601/1000)= 785,40


nie jestem tylko pewny czy do HEPT należy przyjnować objętość rury, czy może objętość samych kul...

wtedy wynik będzie inny - 2x większy:

obj kul =3,351E-08*6675,88= 2,237E-04m3

HEPT =P/V=0,335567/2,237E-04= 1500,00


P.S. mam nadzieję, że nie walnąłem jakiej gafy przy obliczeniach :roll:
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: Wald »

Szkło to dobry wybór. Fajnie wygląda http://alkohole-domowe.com/forum/post22583.html#p22583 i działa http://alkohole-domowe.com/forum/post3490.html#p3490 Ja do swojej kolumny kupiłem jeszcze drobniejsze 2mm. http://alkohole-domowe.com/forum/post21360.html#p21360 Sporą wadą jest ciężar. Dwa litry ważą prawie 3 kg. czyli ok 200000 szt. (dla obliczeń PV otwór w środku 0,6mm)
Jeszcze lepiej zrobisz pakując miedź np. taką http://alkohole-domowe.com/forum/post18902.html#p18902 mocno super. Pamiętaj że cokolwiek do kolumny nie wsadzisz to i tak te 20cm miedzi jest wskazane. Jak nasz kolega pisze dla desmrodyzacji czy jakoś tak.

Zmywaki tak tu rekomendowane mają inną zaletę -są tanie. Najtańsze z możliwych, lecz ja się boję http://alkohole-domowe.com/forum/metali ... t1299.html Herbata z kubka z KO też mi nie smakuje przez ten właśnie posmak.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: gotiger »

Wald pisze:Szkło to dobry wybór. I to działa http://alkohole-domowe.com/forum/post3490.html#p3490 Ja do swojej kolumny kupiłem jeszcze drobniejsze 2mm. http://alkohole-domowe.com/forum/post21360.html#p21360
Szkła jeszcze nie zamówiłem, bo rozwarzam jak narazie jego wielkość. Z pewnością pokuszę się o jeden pęd i na zmywakach, aby przekonać się organoleptycznie jak zniosą opary - innymi słowy co z tego będzie :)
Wald pisze:Jeszcze lepiej zrobisz pakując miedź np. taką http://alkohole-domowe.com/forum/post18902.html#p18902 mocno super. Pamiętaj że cokolwiek do kolumny nie wsadzisz to i tak te 20cm miedzi jest wskazane. Jak nasz kolega pisze dla desmrodyzacji czy jakoś tak.
Moja kolumienka jest dość mała (śred. wew. fi 40mm, zwężenie u dołu na 1" i wysokość pod wypełnienie ~34-35cm, na górze 4 ZP), także 20cm z miedzi to za dużo. Zakupiłem już drobnią siatkę miedzianą (drut 0,2mm i oczko 0,5mm) o wym. 100x15cm, złożyłem na pół i b. ciasno zwinąłem - pasuje idealnie. Teraz pozostanie mi tylko górna warstwa wypełnienia.
Jestem ciekawy co z tego wyjdzie - czy kolumienka nie będzie za niska :roll:

Pozostały mi tylko 2 problemy do rozwiązania:
1. połączenie 2 części kolumny (przeróbka/uszczelnienie) - http://alkohole-domowe.com/forum/post24388.html#p24388
2. połączenie z szybkowarem - albo elastyczny przewód z SK, albo wykorzystanie pokrywki szklanej (kolumna będzie w osi gara) i dokumienie uszczelki (sznur silikonowy)

Narazie czekam, aż ktoś się wypowie odnośnie pkt 1, bo nie wiem jak będzie z bezpieczeństwem mojej aparaturki :o

Simon_0284
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 8 lis 2010, 21:22
Zmywaki miedziane

Post autor: Simon_0284 »

Witam! Mam pytanie odnośnie wypełnienia kolumny. Czy takie miedziane zmywaki nadają się jako wypełnienie? Może ktoś z Was stosował podobne? Warto dodać że cena jest całkiem przystępna (4,49 w L.eclercu za 3 sztuki :roll: ) Po rozwinięciu mają formę rękawa a siatka ma oczka o średnicy ok 5 mm. Jutro wrzucę więcej fotek.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ŁYSYsp
1
Posty: 1
Rejestracja: piątek, 5 lis 2010, 16:49
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: ŁYSYsp »

Witam.Mam pytanie odnoście ilości zmywaków ile muszę włożyć jak posiadam kolumnę 150cm ,do ŹP 130cm ,a średnica kolumny 5cm . Zmywaki muszą być w całości czy pocięte. Dziękuje POZDRAWIAM

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: gotiger »

Simon_0284, te zmywaki są na bank miedziowane - niestety :roll:

ŁYSYsp, było nie raz - trzeba dobrze poszukać.
Zależy to m.in. od ubicia, ew. rozdrobnienie (pocięcia) itp

Simon_0284
10
Posty: 10
Rejestracja: poniedziałek, 8 lis 2010, 21:22
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: Simon_0284 »

Witaj Kol @gotiger! niestety okazały się lipą po próbie z magnesem:bardzo_zly: (post http://alkohole-domowe.com/forum/wypeln ... t3180.html) ciekawe czy są takie z prawdziwej miedzi...
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: Zygmunt »

Próba z magnesem jest kiepska, czasem magnes łapie zmywaki, które w kolumnie działają dobrze.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: gotiger »

Zygmunt, ja do zmywaków nic nie mam - przekonaliście mnie i mam już wypełnioną nimi (te z lidla) przedłużoną kolumienkę (cała ma 140cm).
Zobaczymy co mi wyjdzie na nich, bo przymierzam się do zakupu/zrobienia tych z drutu nierdzewnego. Wydaje mi się, że dłużej posłużą i nie trzeba ich ubijać w kolumnie oraz łatwiej wsypać/wysypać w celu czyszczenia/prażenia itp.

Co do tych zmywaków miedziowanych, to faktycznie można zaryzykować (jeżeli ich cena nie jest wygórowana) i użyć jako wypełnienia.
Obawiam się tylko, że grubość powłoki galwanicznej miedzianej jest na tyle "skromna", że po kilku użyciach takiego wypełnienia i czyszczeniu go (np. w kwasku cytryn.) może z niej (powłoki) niewiele zostać :roll:
Chyba, że niesłusznie się martwię - proszę o weryfikacje.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: radius »

@gotiger, nie warto ryzykować.
Po pierwsze, rzeczywiście mogą mieć bardzo cieniuchną powłokę miedzi, a po drugie te zmywaki są zrobione ze siatki o oczku 5mm, więc takie wypełnienie będzie mieć bardzo niski stosunek P/V, a przez to i destylat będzie o dużo niższej mocy niż przy wypełnieniu z "normalnej" siatki miedzianej. Kilkanaście złotych więcej a produkt końcowy będzie o wiele lepszy.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

arek.d1
50
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 01:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: arek.d1 »

Witam.

Zgadzam się z poglądem radiusa.

Kolego gotiger jeżeli nie masz 100% pewności że dany element wypełnienia wykonany jest, z miedzi lub z stali ko, to lepiej go wyrzuć.
Sam naciąłem się na takie niby miedziane zmywaki jakieś 2 lata temu, jaki był skutek ich zastosowania opisuje dokładnie w temacie "Wypełnienie o różnej wartości PV".

Pozdrawiam!
doctis omnia casta

gotiger
150
Posty: 196
Rejestracja: piątek, 19 lis 2010, 01:57
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Scotch Whisky
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: gotiger »

radius, arek.d1, może źle odbieram wasze wypowiedzi, ale mam wrażenie że piszecie tak, jakbym to ja miał te pseudo miedziane zmywaki kupować i testować :roll:
Ja pisałem (chyba trochę w niewłaściwej formie) do kol. Simon_0284, który rozważał zakup takowych zmywaków. Także moja odp. była kontynuacją rozmowy. Nie miałem i nie mam zamiaru takowych niby miedzianych kupować i testować :)
Mam pełny komplecik zmywaczków z Lidla + rolka z siatki miedzianej i wymieniać je będę jedynie na sprężynki z nierdzewki (za jakiś czas) :ok:

Pozdrówka

pradera63
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 13 maja 2011, 17:48
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: pradera63 »

Ostrzegam przed tymi zmywakami: rdzewieją w czystej wodzie, a po wygotowaniu w krecie i ludwiku, śmierdzą straszliwie. Lidlowskie wyglądają ok.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

minclek
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 16 lis 2011, 00:53
Krótko o sobie: Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Ulubiony Alkohol: Wódka 40 % zaprawiona karmelem
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: minclek »

Ja u siebie tj. w Irlandi kupiłem zmywaki za stali nierdzewnej i choć magnes je przyciągał to rdza się ich nie ima, przed zastosowaniem terroryzowałem je roztworami soli i octu i nie zrobiło to na nich żadnego wrażenia. Tak więc próba magnesowa wg. mnie nic nie daje a jeśli producent podaje, że są nierdzewne to takie być powinny, może to śmieszne, ale jeśli piszą że zmywak jest nierdzewny to może da się reklamować taki produkt z tego powodu, że producent nas oszukuje.Tylko komu by się chciało z jednym zmywakiem gonić do sklepu i upomina się.
Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: MikeB »

Wrzućcie zmywaki do kwasu siarkowego, zobaczymy ile wytrzymają... Boże, nie rozumiecie, że testy w zasadzie sodowej, soli, occie czy kwasie z akumulatora są bez sensu?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: pokrec »

Mi zmywaki rdzewiały od trzymania w czystej wodzie przez tydzień. Znaczy ciemniały, jak złałem wodę z czarnym osadem, wypłukałem zmywak do czysta i wsadziłem do wody na następny tydzień, to zrudziały, jakby były ze stali gwoździowej. Natomiast używane w kolumnie i myte oraz suszone po każdym recitalu nie wykazują nawet śladów rdzewienia.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

minclek
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 16 lis 2011, 00:53
Krótko o sobie: Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Ulubiony Alkohol: Wódka 40 % zaprawiona karmelem
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: minclek »

pradera63 pisze:Ostrzegam przed tymi zmywakami: rdzewieją w czystej wodzie, a po wygotowaniu w krecie i ludwiku, śmierdzą straszliwie. Lidlowskie wyglądają ok.

Fajnie, że przestrzegasz tyle, że tu od razu wiadome było że skorodują, Nawet na opakowaniu pisze że to metal a nie nierdzewka. Szukać trzeba takich co opisują , że to nierdzewna a tak na prawdę rdzewieją i przed takimi przestrzegać.

Pozdrawiam
Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Awatar użytkownika

marcin0616@
30
Posty: 41
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 00:08
Krótko o sobie: Jestem człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: gostynin
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: marcin0616@ »

Z lidla dobre, żeby pozbyć się zapachu chłodziwa proponuję przepłukać sodą kaustyczną a później wodą z węża. Tylko uwaga zrobi się gorące, założyć rękawice gumowe i okulary.

renegat
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 21:19
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: renegat »

Witam, mam pytanie do kolegów chemików: czy wiadomo co się stanie jak się zastosuje złej jakości zmywaki? Czy może się z nich coś szkodliwego wydzielać?, czy koś przebadał destylat pod względem chemicznym co może zawierać szkodliwego?
Pytam bo zastosowałem zmywaki niby miały być Ok, ale podczas destylacji pojawił się brązowy kolor spirytusu. Jednak już przy kolejnych destylacjach tego nie było.

Posty scalone.

Wczoraj rozebrałem kolumnę i okazuje się, że 4 zmywaki z tej samej serii zbrązowiały ale nie całe tylko połowa zmywaka lub jego część. To co zbrązowiało kruszy się jak rdza i rozpada się w palcach, ale nie wszytko, czy z tego mogło wydostawać się coś szkodliwego dla zdrowia??
Ostatnio zmieniony niedziela, 19 lut 2012, 22:11 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: interpunkcja, ogonki

renegat
5
Posty: 9
Rejestracja: sobota, 8 paź 2011, 21:19
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: renegat »

A tak wyglądają moje zmywaki po kąpieli w soli i occie po 3 tygodniach. Widoczna rdza nie wszędzie ale z wtrąceniami no i woda z octem i solą zmieniła kolor na bursztynowy.
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: Kula »

Czy ktoś testował może zmywaki z allegro:
http://allegro.pl/show_item.php?item=2201312092
Według sprzedającego są ze stali nierdzewnej a nie tylko powlekane warstwą nierdzewną.
Zamówiłem jedną sztukę do testów.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
online
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1412
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: mtx »

Kula prosze nie opier... mnie za to, ale po co szukać na allegro czy w innych
sklepach internetowych jak masz w lidlu - sprawdzone przez wiele osób, i nie płacisz
za przesyłkę a i widzisz co kupujesz, ja sam takich używam i nie narzekam,
a jak na allegro piszą, że moczone w occie i nic się nie dzieje - no wiesz jak
to jest z opisami i stwierdzeniem "kup moje bo najlepsze"...
Ja mimo wszystko nie lubie sobie utrudniać i naprawdę wole iść do lidla i osobiście
kupić, przynajmniej wiem co i ile faktycznie za to płacę (bez przesyłek itd)

Może i jestem uprzedzony do zakupów na allegro... ale cóż, nie lubię kupować
czegoś czego nawet nie mogę obejrzeć.
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: Kula »

Masz rację, ale ja patrzę na to z innego punktu widzenia.
Zdarza mi się robić kolumny dla ludzi. Są ludzie którzy chcą nie chcą mieć wypełnienia pryzmatycznego. Pozostają zmywaki. Niestety w lidlu miewają czasem gorsze dostawy, nie jesteś w stanie tego sprawdzić. Jeśli kolumnę masz pod nosem, to zero problemu, wymieniasz. Jeśli kolumna jest daleko, to już jest problem (dla konstruktora).
Dlatego czasem rozglądam się za takimi wynalazkami.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: pokrec »

Kula, ale chyba klient powinien wyciągać zmywaki i płukać po każdym procesie? Dosłanie mu nowego kompletu zmywaków, albo po prostu kasy za nowy komplet jak dałeś gwarancję, to nie jest chyba problem?
Nie wiem, jak Wy to traktujecie, ale ja za każdym razem wyciągam wypełnienie i płuczę oraz suszę. Wiem, 15 minut roboty, ale za to żeby nie wiem, jaki był kiepski zmywak - nie zardzewieje (za szybko).
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1190
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: Kula »

Pokrec
Ja wolę dmuchać na zimne. Jeśli coś się może popsuć - popsuje się, jeśli ktoś może nie wyjmować zmywaków - nie będzie tego robił. Nie wiem jak ludzie będą dbali o sprzęt, więc się zabezpieczam na wszystkie sposoby.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: pokrec »

Nie, żebym nie wspierał Twojego stanowiska, jest słuszne, awaria, niezaleznie od tego, czyją jest winą, zawsze jest kłopotem.
Ale możesz klienta uprzedzić, że jak nie zamówi sprężynek ze względu na cene i wybierze zmywaki, to musi za każdym razem je wyjmować, płukać w wodzie i suszyć po robocie, bo nie gwarantujesz ich nierdzewności. Jakby klient się burzył, że przeciez są "nierdzewne", to poproś go, żeby zakupił zmywaki sam, Ty możesz mu spuścić cenę o koszt zmywaków + koszt dojazdu do Lidla, powiedzmy, 10 PLN. Niech sobie kupi takie, jakie sam uzna za nierdzewne. Wtedy klient ma zagwozdkę, nie Ty. W końcu płaci 10 razy mniej za zmywaki, coś za coś. Albo pokazać mu zdjęcie nierdzewnego zmywaka trzymanego przez miesiąc w czystej wodzie. Pewnie wtedy nie kupi aparatury, bo pomysli, że zmywaki sa trujące a na sprężynki dodatkowo go nie stać...
Oczywiście, to są moje luźne uwagi, to Ty robisz swój biznes i Ty dopieszczasz klienta i to Twoja twarz przed nim świeci, nie traktuj moich uwag zbyt serio.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: Zygmunt »

Wyjmowanie zmywaków po każdym procesie to chyba przesada- przez ponad rok miałem zmywaki, które wyjąłem z niej dwa razy- nic im nie było. Kolumna zawsze wypłukana i wysuszona po procesie, przechowywana w suchym miejscu.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: szwistaq »

Potwierdzam. Poszedłem za radą Zygmunta i wyjmuję zmywaki raz na 3 miesiące. Brak oznak czegokolwiek. Tylko po każdym procesie, płuczę kolumnę wodą.

Inna sprawa, że od czasu miedzianych sprężynek, dunder po cukrówce stał się koloru słomkowego i zaczyna mnie to martwić.
Obrazek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7334
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: radius »

A czy używasz tego dundru do czegokolwiek :?: :lol:
U mnie dzieje się podobnie. Po prostu spływająca gorąca flegma zmywa te najbardziej powierzchniowe osady z miedzi do kotła. Do szczytu kolumny pary alkoholu ich nie przenoszą więc czym tu się martwić :D
U mnie po skończonej rektyfikacji, przepłukaniu kolumny czystą wodą i odstawieniu do wyschnięcia, na ściereczce, na której stawiam kolumnę zostaje widoczny bladozielony ślad po spłukanych zanieczyszczeniach siarczkowych z katalizatora miedzianego, ale w ogóle się tym nie przejmuję. Przecież tego nie piję :womit:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: pokrec »

Ale co sie dzieje, jak ktos odbiera psotkę np. miedzianą chłodnicą albo w ogóle ma aparature miedzianą? Wtedy produkty reakcji siarki z miedzią wpadają wprost do psotki.
jak mam w Aabratku spirale deflegmacyjną z miedzi i nie uzywam katalizatora (i tak nic mi jajem nie nawania). Hmmm, prawda jest, że miedź to tradycyjny materiał na aparaturę i jeszcze nikt nie zatruł sie miedzią przy spozywaniu "szkockiej", więc to chyba nie jest bardzo groźne?
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: Zygmunt »

No błagam... Jeszcze o żółtanolu i grynszpanie napisz...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

wiking
450
Posty: 479
Rejestracja: środa, 27 kwie 2011, 12:52
Krótko o sobie: Nie zawsze jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 11 razy
Otrzymał podziękowanie: 40 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: wiking »

A gdzie mogę znaleźć ten grynszpan na swoich sprężynkach, :pije: bo ja go nie widzę :respect:.

wlazio18
30
Posty: 39
Rejestracja: czwartek, 6 sty 2011, 14:27
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: wlazio18 »

Witam kolegów, to mój pierwszy post na forum. Zacząłem się interesować budową aparatury wybór padł na CM ( wiem wiem że trudne w stabilizacji), dodatkowo na próbę planuje dorobić wyjście VM do mojej kolumny. Podczas kompletowania sprzętu trafiłem w końcu na problem z wypełnieniem.
Zakupiłem wczoraj te oto zmywaki z Lidla

Obrazek

Zrobiłem test z wodą solą i octem po dobie pokazała się delikatna rdza ale łatwo zniknęła po wypłukaniu.
Pytanie moje brzmi czy ktoś używa dokładnie tych zmywaków które pokazałem na zdjęciu, i jak najlepiej ich upakować ciąć na mniejsze kawałki czy tylko "poczochrać" i wkładać ?
Mam dostęp również do wiór z nierdzewki, ale nie uśmiecha mi się ich ciąć na centymetrowe kawałki.
Moja kolumna będzie miała 50 mm średnicy i metr wysokości na wypełnienie, wyliczyłem że potrzebuje około 23-24 zmywaków ale nie wiem czy mi dobrze wyszło :)
Awatar użytkownika

ozzy88
50
Posty: 96
Rejestracja: piątek, 12 lut 2010, 19:05
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: ozzy88 »

Ten lekki nalot to mogą być pozostałości z procesu technologicznego...

Wygotuj je, umyj i dopiero sprawdź. Same zmywaki są zrobione z nierdzewki ale maszyny do ich produkcji już na pewno nie, dlatego pojawił się pewnie ten lekki rdzawy osad (opiłki z maszyn powstałe przy produkcji zmywaków zardzewiały na ich powierzchni) :)

Już to przerabiałem jak kupiłem od kolesia rurę z ko która cała zardzewiała, po wyczyszczeniu okazało się, że zardzewiał tylko pył stalowy który na niej osiadł ;)


Pozdrawiam!

Janek300
10
Posty: 19
Rejestracja: niedziela, 13 maja 2012, 13:31
Re: Zmywaki jako wypełniacz.

Post autor: Janek300 »

Cześć,

Teraz w Lidlu są takie zmywaki o nazwie Sandom:
zmywak z lidla Sandom.JPG
zmywak 2.JPG
zmywak 3.JPG
Wszyscy chwalą zmywaki z Lidla, a te co przedstawiam to już chyba trzeci rodzaj sprzedawanych przez nich. Czy ktoś takie stosował w kolumnie i może coś o nich powiedzieć? Cena za opakowanie 2,89 zł a do końca tego tygodnia -10% czyli 2,60 zł. Waga jednego ok. 21 g - tyle co dusza :)

Nie interesują mnie testy w octach, kwaskach, antoxach i innych wynalazkach. Większość zmywaków wykonanych jest ze stali nierdzewnych chromowych które mają słabą (albo wcale) odporność na tego typu chemikalia. Nawet dobre gatunki jak 304, 316L, 904L nie są na nie odporne: http://www.investa.pl/oferta/stal_nierd ... iczna.html
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”