Mieszane wypełnienie kolumny

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...

Autor tematu
lenartm

Post autor: lenartm »

Witam i proszę o pomoc
chodzi o kolumnę i jej wypełnienie, średnica to 60,3mm wysokość 1300mm + 200mm filtr Cu zbrakło mi jednak sprężynek do całkowitego wypełnienia kolumny, mam w domu porcelanowe pierścienie Raschiga którymi mógłbym dopełnić kolumnę z tym że nie wiem jak będzie najlepiej rozmieścić te dwa rodzaje wypełnienia. A może lepszym rozwiązaniem będzie zakup Lidlowskich zmywaczków, jak Wy to widzicie.
Mam 2,1l sprężynek.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

96volt
30
Posty: 32
Rejestracja: wtorek, 7 lut 2012, 15:26
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: 96volt »

Obstawiałbym za zmywakami sprawdzony sposób i raczej chwalony. Do tej długości pasują idealnie .Ważne NIE ZAPOMNIJ wygotować; soda kaustyczna ,później ludwik i kilkakrotne płukanie czystą wodą - gwarancja braku metalicznego posmaku.

Autor tematu
lenartm
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: lenartm »

Ok, tylko jak je rozmieścić.
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: szwistaq »

Na dno pierścienie i resztę poupychaj zmywaków.
Obrazek

arek.d1
50
Posty: 58
Rejestracja: poniedziałek, 31 sty 2011, 01:33
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: arek.d1 »

Witam.
Kiedyś miałem podobne pytanie.
Proponuje poczytać ten temat.
Pozdrawiam.
doctis omnia casta
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: szwistaq »

Na dno pierścienie, Mają najlepszy współczynnik pv, dzięki temu od doły zaczniesz mieć więcej półek teoretycznych, potem zmywaki.
Obrazek

Autor tematu
lenartm
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: lenartm »

Ale ja na samym początku postu napisałem że mam 2,1l sprężynek ze stali nierdzewnej, mam też w domu pierścienie ceramiczne, jeśli chodzi o zmywaki to była tylko moja propozycja czy zamiast porcelany wpakować zmywaki.

Jeszcze raz podkreślę mam 2,1l sprężynek, oprócz tego pierścienie Raschiga porcelana, na sam dół będę chciał dać porcelanę, a dopełnię sprężynkami czy tak będzie ok?.
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: szwistaq »

Sorki, pisząc pierścienie myślałem o pryzmatach. Zasada jednak ta sama. To co ma lepszy współczynnik pv, na dno. Dzięki temu 24 półkę teoretyczną osiągniesz niżej w kolumnie. Porcelanę do akwariowego filtra, a resztę dopełnij zmywakami.
Obrazek

Autor tematu
lenartm
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: lenartm »

Dziękuję za zainteresowanie tematem jednak i tu muszę pośpieszyć z wyjaśnieniami mam w domu pierścienie Raschiga z tej aukcji http://allegro.pl/wypelnienie-kolumny-p ... 13016.html jak widać to nie są pierścienie od akwarium tylko profesjonalne pierścienie to naszych celów. Czy ktoś może ma informację jakie PV mają takie pierścienie i jak wypadają w porównaniu sprężynki pryzmatyczne od kolegi plipek, to da odpowiedź jak mam rozmieścić wypełnienie w kolumnie.

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: MikeB »

No cóż... może to i są pierścienie Rashiga, bo p. Raschiga na pewno nie są. Te właściwe mają mieć średnicę praktycznie równą wysokości, no i wykorzystywane sa przy kolumnach o dużych przekrojach. Parametr p/v ceramiki jest na pewno lepszy niż szkła (no, przynajmniej do czasu zapchania porów, czyli de facto do drugiego użycia), ale jest daaaaaleko w tyle za zmywakami, o sprężynkach nie wspominając.
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: szwistaq »

@lenartm, mam też akwarium :

http://allegro.pl/listing.php/search?sg ... o+ceramika

Podobne?

Mam paczkę w domu, mogę wystawić jako profesjonalne wypełnienie kolumny, kupisz??

Czemu ludzie kombiniujecie z jakąś ceramiką, szkłem, jak macie tańszy, dużo lepszy i łatwiej dostępny wypełniacz...

Zmywaki.

Przeczytałem właśnie opis :

''Jeżeli chcesz uzyskiwać najwyższej jakości destylat, zamień zmywaki na rozwiązania ceramiczne. Odradzamy ponadto używanie zmywaków ze względu na materiały, z których są wyprodukowane i które zwierają - metale ciężkie po recyklingu, grafit i inne pierwiastki.

Uwaga: w przeciwieństwie do zmywaków, wypełnienie ceramiczne jest w zasadzie niezniszczalne - w sytuacji, gdy zostanie zabrudzone należy umyć je pod intensywnym strumieniem ciepłej wody, a jego właściwości zostaną przywrócone.
''

Już lecę wyrzucać zmywaki :) :hahaha:
Obrazek

Autor tematu
lenartm
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: lenartm »

@ szwistaq masz racje, to praktycznie ta sama ceramika, a teraz szlag mnie trafia jak pomyślę o tym ile za nie zapłaciłem :bardzo_zly:

rozumiem że użycie zmywaków będzie lepszym rozwiązaniem niż tych nieszczęsnych pierścieni... to jak się nazywają te zmywaki w Lidlu???

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: MikeB »

To jedyne zmywaki z Lidla, 2.29/3szt, w żółto- przezroczystych opakowaniach. Nie pomylisz.

Autor tematu
lenartm
Re: Mieszane wypełnienie kolumny

Post autor: lenartm »

Podjechałem na chwilę do Lidla, faktycznie cena się zgadza, i wygląd opakowania też już wiem które to mają być.
Czy ma ktoś informację jakie wartości PV mają zmywaki a jaką te nieszczęsne porcelanowe pierścienie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”