Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...
Awatar użytkownika

bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy

Post autor: bohema.zaba »

Witam KOLEGÓW PSOTNIKÓW.


Koledzy czy drut z linku nadaje się aby zrobić sprężynki pryzmatyczne.
Dzwoniłem do nich ale nikt nie był w stanie odpowiedzieć mi na pytanie z jakiego gatunku stali jest ten drut.
http://ww.lyson.com.pl/p3029111_drut-ni ... 40642.html

Z góry dziękuje.
Mirek
promocja

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Brzydal »

Freitag pisze:. Ja do swojej projektowanej kolumny będę potrzebował sprężynki o średnicy 5 do 8,75 mm według obliczeń kolegi Cezarego który pomagał któremuś z nowych kolegów, a do których to obliczeń dotarłem szukając informacji po forum. Mogę wykonać sprężynki o większych wypustkach a mniejszej średnicy wewnętrznej lub odwrotnie. I mam zagwozdkę bo chciałbym do swojej kolumny wykonać najlepsze jakie tylko możliwe.
To jakąś przemysłową kolumnę budujesz bo zasada jest prosta średnica sprężynki to 10% promienia kolumny. Większe średnice to większa moc i wyższy HEPT. Dla naszych potrzeb to średnica drutu miedzy 0,2-0,3mm. O sprężynkach na forum jest powiedziane wszystko. Przy sprężynkach o średnicy 8,75 to aż się prosi o kolumnę fi 180 i 40kW mocy tylko wtedy to już nie sprężynki, a wypełnienie strukturalne powinno być.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Freitag »

Witam kolego Brzydal przyznam, że troszkę zbiłeś mnie z piedestału i znowu nasuwają mi się nowe pytania. Dlatego napisałem w tym poście o sprężynkach i zadałem moje pytanie, mając nadzieje że któryś z bardziej doświadczonych kolegów pomoże mi jakiej wielkości powinny być wypustki. Bo zauważyłem różnicę w sprężynkach, które wykonywałem na próbę. Średnicę wewnętrzną kolumny będę miał 66 mm chciałem wykonać sprężynki miedziane jak i KO z drutu 0,3 mm o średnicy zewnętrznej 6 mm i długości około 5 – 6mm., tylko nie wiem jaka powinna być średnica wewnętrzna.
Oparłem swoje rozumowanie na obliczeniach kolegi Cezarego:
a) średnica kolumny powinna mieć stosunek do średnicy wypełnienia min 1 – 8, max (podają 1-20) realnie po próbach 1-14. Czyli jeżeli masz średnicę 70 mm – wypełnienie max 8,75 mm, wypełnienie minimum 5 mm.,które znalazłem w tym temacie: http://alkohole-domowe.com/forum/jasiek ... t3514.html . Czyżbym mylnie ten opis zrozumiał? Ponieważ dopiero projektuje swoją orkiestrę (oczywiście poddam ją pod ogólną krytykę przed zakupem części, ale to w innym dziale) szukam odpowiedzi na różne tematy. Chciałbym tylko wykonać je dobrze korzystając z doświadczenia bardziej doświadczonych kolegów a nie tak żeby wyglądało to tak jakbym chciał zrobić operację scyzorykiem na otwartym sercu. Jeżeli ma ktoś jakieś informację na temat to będę wdzięczny, jeśli jeszcze się gdzieś walnąłem to również. Jeżeli niczego się nie dowiem to spróbuję uderzyć z pytaniem na PW do kolegi Cezarego lub kolegi Jarosława. A jeżeli i to nie pomoże to zostaną tylko testy, oczywiście będziemy się tym martwić później.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: radius »

Witaj.
Jeżeli ma ktoś jakieś informację na temat to będę wdzięczny, jeśli jeszcze się gdzieś walnąłem to również. Jeżeli niczego się nie dowiem to spróbuję uderzyć z pytaniem na PW do kolegi Cezarego lub kolegi Jarosława. A jeżeli i to nie pomoże to zostaną tylko testy...
Pozdrawiam Irek
Uderz bezpośrednio do producenta tych sprężynek, kol. plipek1 (na allegro - szymonli), który takie testy przeprowadził. Na sąsiednim forum również jest dużo na ten temat, możesz również przejrzeć ruskie forum http://www.homedistiller.ru/
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Brzydal »

Kolego nie wiem o jakich wypustkach piszesz. Prawidłowo wykonana sprężynka powinna wyglądać tak. Chodzi w niej o to by jak najmniej powierzchni drutu się stykało ze sobą. Mamy wtedy większą powierzchnie parowania.
Obrazek
Nie wierzę też by Kol.Jarosław polecał Ci sprężynki o takiej średnicy. Można mu zarzucać różne rzeczy, ale nigdy nie stosował dezinformacji. NIe ma po prostu daru tłumaczenia. ;) O wiedzy kol Cezarego napisałem już dużo złych opinii i nie będę pisał więcej, bo potem mi piszą ze mam na niego uczulenie. W przeciwieństwie do niego swoja wiedzę czerpie nie z obserwacji bo to nie zwierzęta w Zoo tylko z doświadczeń innych, teorii i autopsji. Sprężynki wynaleźli naukowcy rosyjscy w instytucie Mendelejewa i opatentowali je w latach 80 poprzedniego wieku. Bardzo dużo informacji jest na forum rosyjskim łącznie z technologia produkcji. Jedyny problem to cyrylica.
NA sąsiednim forum jest dużo opublikowanych doświadczeń i informacji o sprężynkach. http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... sc&start=0
Polecam ten temat również Kol Cezaremu zanim zacznie ponownie komuś sprężynki doradzać i wyliczać.
Tu link do angielskojęzycznej strony traktujący o sprężynkach http://www.artisan-distiller.net/phpBB3 ... =11&t=4245
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Freitag »

Witam, Kol. Brzydal nie jest moim celem wywoływanie niesnasek pomiędzy kimkolwiek już na pewno nie pomiędzy użytkami tego forum. Takie informacje znalazłem i na nich się oparłem zostałem wyprostowany OK. Pewnie wyszło by to później jak podrzucę swój projekt do waszej oceny, wyszło wcześniej to tym bardziej podkreśla to że jestem jeszcze zielony w tym naszym hooby. Podrzucam tą fotkę
plipek_karp.jpg
To co ja określam jako wypustkę zakreśliłem na kolorowo, pewnie jest na to inna nazwa ale nie oto chodzi. Zaznaczyłem również dwa rozmiary w celu lepszego zrozumienia między nami poszukuje odpowiedzi czy jest ustalona czy też określona jakaś zależność pomiędzy: średnicą drutu , Roz. 1 a Roz. 2. Wiesz tak między nami mam naprawdę całkiem niezłą robotę (co prawda zawsze mogła by być lebsza) i mógłbym kupić te sprężynki, ba mógłbym nawet kupić aparaturę. Tylko po co, gdzie byłoby wtedy nerwowe poszukiwanie informacji, wykonywanie nieporadnych prób w garażu i najważniejsze gdzie była by duma z własnoręcznie wykonanego instrumentu…. Chciałbym wykonać jak najwięcej rzeczy własnoręcznie przy swojej orkiestrze i posiadam więcej niż przeciętny majsterkowicz narzędzi (lub zabawek jak określa to moja połówka) i uważam że nie święci garnki lepią, ale chciałbym wykonać te rzeczy dobrze. Dzięki za odpowiedzi i podpowiedzi poszukam rzeczywiście informacji u źródła to znaczy u producenta. Oraz na poleconych rodzimych jak i zagranicznych forach. Zawsze troszkę kłopot z tłumaczeniem ale z translatora też da się przeczytać. A czy uda się zrozumieć to już inna sprawa.
Pozdrawiam Irek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli czytasz po angielsku, to strony rosyjskiego homedestillera lepiej przez Google Translate tłumaczyć właśnie na angielski. Po polsku wychodzą kwiatki...
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Brzydal »

Bo to wszystko dlatego, że Google tłomaczy na angielski i z angielskiego na polski. ;)
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: radius »

i najważniejsze gdzie była by duma z własnoręcznie wykonanego instrumentu…. Chciałbym wykonać jak najwięcej rzeczy własnoręcznie przy swojej orkiestrze
BRAWO Freitag :!: :klaszcze:
I o to w naszym hobby chodzi. Uczyć się, uczyć a na koniec zrobić coś dobrze i frajda jest niesamowita :lol: A już mina kumpla (szwagra, brata, szefa itd.) po degustacji naszego wyrobu - bezcenny widok :smiech:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Brzydal »

Freitag pisze: nie jest moim celem wywoływanie niesnasek pomiędzy kimkolwiek już na pewno nie pomiędzy użytkami tego forum. Takie informacje znalazłem i na nich się oparłem zostałem wyprostowany OK.
Uff kamień spadł z serca :lol: , ale do rzeczy te wypustki jak je nazywasz są wypadkową zaginania drutu na określonej średnicy podobnie jak wewnętrzny wymiar. Optymalnym wymiarem dla sprężynek jest 1/10 promienia kolumny. Jak mam rurę 72mm to sprężynki mają średnice 3,6-3,8mm długość też mają do 4mm jeśli mowa o drucie nierdzewnym to powinien być w granicach miedzy 0,2-0,4mm i znowu im cieńszy to lepszy. Moje są z 0,24. Te wszystkie parametry mają wpływ na wysokość półki teoretycznej. Źle wykonane HEPT mogą mieć gorszy od zmywaków Dodatkowo dla polepszenia parametrów sprężynki się jeszcze matuje czy to traktując je kwasem czy wyżarzając w temp 850stopni C i późniejszym zahartowaniu wodą. Kolego absolutnie nie zamierzam Cie odwodzić od własnoręcznej roboty tylko z własnego doświadczenia wiem że nie jest to wcale proste. Obserwowałem także zmagania kolegi plipka jak dochodził do tej jakości. Ale jak chcesz to próbuj w końcu nie święci garnki lepią :D
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

masato
50
Posty: 69
Rejestracja: czwartek, 18 sie 2011, 22:54
Krótko o sobie: Poryty beret.
Status Alkoholowy: Producent Bimberku
Lokalizacja: Kalisz
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: masato »

Mam kolumnę średnicy 60mm w środku, kolega plipek1 sprzedał mi wypełnienie najnowsze, które ma na aukcjach. Bodajże 4mm średnicy, drut 0,24. Hetp niby na aukcjach wypisane 20mm. Z kolei w testach hetp wyszło 36mm.
Do mojej kolumny zgodnie z tym co pisze Brzydal musiałbym mieć sprężynki o średnicy 3mm tak?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: radius »

Tak, tylko że cena takich sprężynek dla jednostkowego wykonania wyniosła by ponad 120 zł za litr. Rozmawiałem z kol. plipek1 i może robić takie sprężynki.
Gdyby skrzyknęło się z 10 ludzi to większa ilość wyszła by pewnie nieco taniej.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szwistaq »

Witam.

Czy ktoś ma jakiś fajny patent na cieńcie tych sprężynek. Obecnie robię sprężynki z SS ale jest dużo trwardsza od miedzi i cięcie tego żyletką Heavy Duty to masakra. Dobre wyniki daje ostrze do cięcia tapet ale może ktoś ma jakiś fajny wynalazek na zbycie?
Obrazek
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szabix »

@radius
Wypełnienie 3x3x0,20 robił karp55 w cenie 80zł/litr. Nie wiem tylko, czy jeszcze się tym zajmuje. Jakby co, mogę podać jego allegrowy email.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: radius »

Tak, ale nie ma go na allegro. Podaj ten email na PW.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

gość
10
Posty: 14
Rejestracja: środa, 6 lip 2011, 17:08
Podziękował: 1 raz
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: gość »

Witam myślę że mógłbym do tego tematu dorzucić swoje trzy grosze, czyli coś co może okazać się pomocne w kręceniu miedzianych sprężynek pryzmatycznych.

Jestem w trakcje składania własnej kolumny i postanowiłem wyposażyć ją w katalizator miedziany. Ponieważ kolumna jest budowana jak najniższym kosztem, użyłem miedzi z odzysku (różnego typu stare przewody). Jak wiadomo w katalizatorze liczy się głównie powierzchnia kontaktu miedź-pary, więc po wyżarzeniu i wytrawieniu miedzi w kwasie siarkowym z dodatkiem wody utlenionej, zwiększyłem powierzchnie drutu, rozklepując go młotkiem. Poza rozpłaszczeniem miedź zmienił właściwości z plastycznej stał się elastyczna. Jakie było moje zaskoczenie, kiedy po nawinięciu miedzi na trójkątny cienkopis, (akurat był pod ręką) wstążka samoczynnie nabrał kształtu sprężynki pryzmatycznej.

Co więcej mimo że matryca się nie zwężała, wystarczyło tylko lekko cofnąć zwoje aby bez większych oporów zsunąć ją z matrycy. Wydaje mi się że to właśnie sprężynujące właściwości materiału, decydują o cofaniu się poszczególnych zdwoi o dany kąt.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Freitag »

Witam,
Wydaję mi się że możesz mieć rację że sprężystość może mieć mocny wpływ na przesunięcie wobec poprzedniego nawinięcia. Jeszcze Nie zrobiłem prób na drucie z stali nierdzewnej, ponieważ bardzo trudno zakupić takowy w Polsce zakupić, a jak jest to cena powala na kolana. No ale nie można mieć wszystkiego na tacy, rozmawiałem z Mikrohutą ale nie mają na magazynie drutu o średnicy 0,20 mm z zwykłej stali nierdzewnej o oznaczeniu 1.4301 lub po prostu 304-ka. Produkcji nie będą uruchamianiać dla takiego detalisty jak ja potrzebuję około 5 kg (2 kg na próby i testy a 3 dla mojej orkiestry) a oni mogli by rozpocząć produkcję przy minimum 200 kg. Mają 1.4310 jest to stal nierdzewna ale na sprężynki czyli twardsza ma wytrzymałość 200 niutonów czyli około 20 kg i taki drut zamówiłem. Trzeba będzie większy naciąg zrobić no i gilotynkę do cięcia porządniejszą. Na razie przebijam się przez rosyjskie forum które zostało mi polecone w tym wątku jestem dopiero na 80 stronie tego tematu :cry: i powiem szczerze że coraz więcej pytań się rodzi. Wynikają one z braku zrozumienia. Jak będę miał drucik i zrobię jakieś próby to powiadomię kolegów na forum o wynikach.
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szwistaq »

Ja robię uzywając drutu 0.315 i zmieniając naprężenie drutu aż do momentu ciagłego zrywanie nie uzyskałem pożądanego efektu. Owszem, skręt był inny, ale ideał to 7 kolanek w przekroju :)

ja skręcam na 9 używając lekkiego docisku z rurki silikonowej.
Obrazek
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Freitag »

Witam,
Kolego Szwistaq dzięki za podpowiedź na PW, chyba będę jednak musiał zatrudnić żonkę do tłumaczenia bo ona zna angielski. Niestety choć wstyd się przyznać niestety nie pamiętam ze szkoły (jest to już bardzo zamierzchła przeszłość) języka rosyjskiego, ani jakoś nie nauczyłem się angielskiego, no ale może to będzie właśnie powód aby się dokształcić. Wracając do tematu sprężynek to wydaje mi się i są to rozważania czysto teoretyczne że sprężystość drutu może mieć znaczenie i to niemałe bo zmniejszając naciąg w czasie nawijania powstanie mniejsze odkształcenie kolanka. Na tym kolanku po zsunięciu się z matrycy, nastąpi rozprężenie tego drutu i przesunięcie kolanka. W tych swoich matrycach mam wychodzący pręt na końcu i tak sobie wymyśliłem że będę mógł zrobić dodatkowy docisk sprężynki do tego pręta powodując dodatkowe rozkręcanie lub skręcanie na tym pręcie i uzyskanie oczekiwanego kształtu. To tylko taka moja teoria, na praktyczne doświadczenia przyjdzie czas jak będę miał drut w domu.
Jeszcze raz dzięki za pomoc i pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szwistaq »

Jak najbardziej jest różnica, jednak bynajmniej na moim sprzęcie nie jestem w stanie zrobić 7 kolanek jak na allegro. Z moich doświadczeń, na jednak bardzo prymitywnym własnym sprzęcie następuje częste zrywanie drutu, a 7 kolanek jest ajk se allegro otworze. Ruski mają racje, sprężystość rozgina kolanka ale ich kiełbaski różnią się od tych idealnych z allegro. Ale...

... jak najbardziej próbuj, bo to może wina mojego sprzętu. Znacznie ułatwi to skręcanie, bo mi się czasami blokuje w wężyku silikonowym kiełbaska.

Jak chcesz to wrzucę zdjęcie mojego wynalazku dokręcającego.
Obrazek
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Freitag »

Witam
Kolego Szwistaq muszę się przyznać że właśnie twoje zmagania były bardzo dużym bodźcem dla mnie do próbowania aby wykonać takie sprężynki samodzielnie. Bardzo chętnie zobaczyłbym twój sposób dokręcania, bo każda wymiana poglądów pomoże nam w dążeniu do osiągnięcia ideału. Ja te pierwsze sprężynki wykonałem przytrzymując drut czasie nawijania ręcznie więc o jakimś naciągu nie może być mowy ale docisk do pręta załatwiał sprawę jeśli docisk pozwalał rozkręcać się sprężynce, te mniejsze były skręcone ręcznie na drucie mniejszej średnicy i dlatego następną matrycę zrobiłem z możliwością wymiany pręta na cieńszy lub grubszy. Dodaję zdjęcie z rysunkiem pomoże zrozumieć.
Spreżynki i matryca.JPG
Mi osobiście bardzo spodobały się o takim kształcie:
serga.jpg

Dlatego zamówiłem 5 kg drutu spróbuję zrobić o takim kształcie (choć boję się jak będzie z „przewiewnością”) i z trójkątnej matrycy po 1 litrze i poproszę któregoś z kolegów z forum o przetestowanie i wtedy wybiorę lepszy kształt i z reszty drutu zrobię sobie sprężynki do swojej kolumienki.
A może spróbuj dołożyć przed samą matrycą kółeczko które by odkształcało drut przed nawinięciem. Chodzi mi o coś takiego:
Odkształcenie drutu przed nawinięciem.JPG
Pozdrawiam Irek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szabix »

Na zrywanie drutu, który przy głowicy jest poddawany pulsacyjnej sile rozciągającej, może pomóc naprężacz/tłumik stosowany w fabrykach produkujących przewody elektryczne. Pozwólcie, że pokażę: Obrazek

Uploaded with ImageShack.us
Drut nawijany jest na kolejne rolki, przy czym dolny zespół jest ruchomy i naprężany przez naprężacz (siłownik pneumatyczny, sprężyna). Układ taki tłumi drgania i umożliwia dostosowanie siły naprężającej w szerokim zakresie.
W uproszczonej wersji dolny naprężacz działa na zasadzie dźwigni jedno- lub dwustronnej. Zainteresowanym mogę wykonać prosty rysunek.
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Freitag »

Witam,
Dzięki kol. Szabix każdy pomysł może być przydatny i pomocny idę spróbować wykonać coś takiego do mojego zastosowania.
Jeszcze raz dzięki za wsparcie pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szwistaq »

No warte jest spróbowanie jakiegoś regulatora naciągu. Faktycznie te siły na drut nie naciskają z jedostajną siłą tylko zwiększają się na krawędziach i to widaś i słychać. W pracy pójdę na polowanie na sprężynę :)

Pozdrawiam
Obrazek
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Freitag »

Witam,
Mam pytanie do kolegów z forum odnośnie robienia własnych sprężynek. Przebiłem się przez wątki proponowane mi przez kolegów wcześniej (z tym rosyjskim forum to była dla mnie masakra :odlot: ), maszynka się robi a pytanie pozostaje jeszcze jedno sprężynki powinny być prawo skrętne czy lewo skrętne, czy może niema to znaczenia? Poniżej zdjęcia z podejścia prowizorycznego nr 2.
Pozdrawiam Irek
Dredzik.JPG
A tak wyszła moja wer.2.JPG
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szwistaq »

Dla samej kolumny nie ma to znaczenia. Jedynie chyba proces wytwarzania narzuca stronę w którą skręcamy. W moim przypadku, przy lekkim przytrzymaniu sprężynki i złym kierunku nawijania, sprężynki się odkręcają, zamiast dokręcać.

A jak Tobie udało się uzyskać taki kształt? Czy w końcu uzyskałeś jako pierwszy na forum taki kształt bez żadnych wspomagaczy?

No i sama forma ładna, możesz dać zdjęcia ścianek itp?
Obrazek
Awatar użytkownika

eeic39
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 00:44
Krótko o sobie: Dużo pomysłów, gorzej z ich realizacją :)
Ulubiony Alkohol: whisky / whiskey, brandy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Eire
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: eeic39 »

A tu zapodaję linki na sprzęcik z gilotynką na elektromagnesie, co by nie bawić sie z nożyczkami: http://www.youtube.com/watch?v=BdHejWkE ... re=related i http://www.youtube.com/watch?v=FSIed_Em ... re=related.

Pozdro.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."
Albert Einstein
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Freitag »

Cześć,
Kolego Szwistaq Ja po prostu mam chyba słabą wole, chociaż papierosy udało mi się rzucić ładnych parę lat temu i nie wróciłem do palenia. Maszynka jeszcze w proszku
Powoli skladam czesci do montazu ale silnik trzeba zmienić.jpeg
i od razu muszę zaznaczyć że większość rozwiązań i pomysłów mogła być zrealizowana tylko i wyłącznie dzięki pomocy kolegi Szabixa :poklon; (te jego rysunki w CAD-zie to po postu poezja). Pierwsze próby z silnikiem od odkurzacza i regulatorem obrotów spaliły na panewce muszę jednak zrobić na jakimś silniczku na 12 V tak jak cewka elektromagnesu od gilotynki. Zamówiłem drucik i jak przyszedł to nie mogłem się powstrzymać i nie spróbować więc zrobiłem na poczekaniu prowizorkę matrycy no i … teraz się muszę wstydzić przedstawiając to zdjęcie na forum, a wcześniej kol. Szabixowi.
Normalnie matryca wstyd, ale dredzik wyszedł przedni.jpeg
Wzorowałem się na sprężynce jakiej zdjęcie przedstawiłem parę postów wcześniej i dlatego matryca była o takim kształcie. Drut przytrzymywałem w ręce bo jeszcze hamulec do szpuli i tłumik drgań były nie dokończone, ale próbę mogę chyba uważać za udaną. Już wykonałem dwie nowe matryce
Nowe obydwie matryce.jpeg
więc jak zmienię silnik i zmontuję wszystko do k….y, w całość oczywiście, w całość miałem na myśli. To wtedy zaczną się próby na całego, na razie uczę się spawać tigiem, uczę się toczyć, po prostu się bawię w garażu jeżeli tylko czas pozwala i czerpie z tego ogromną radochę. A że cel przyświeca światły to tym bardziej motywuje. Co do rozwijania się sprężynek to wydaje mi się że obojętnie w którą stronę będziesz nawijał i przytrzymasz dredzik to będzie się luzować niestety.
Pozdrawiam Irek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szwistaq »

Czyli jeszcze nie ma maszyny samobieżnej :(. Pochwal się jak Ci się uda. Ja będę robił maszynkę w weekend. W zasadzie to muszę wymienić silnik na mocniejszy i dodam regulator napięcia.

Kolego @eeic39, te sprężynki z tej maszynki są beznadziejne. Ten filmik robił karierę, ale na samym początku, te sprężynki nie maja tak rozgiętych kolanek jak sprężynki pokazywane gdzieś tu wyżej. Maszynka chodzi fajnie, ale klikając linka miałem nadzieje na coś Twojego.
Obrazek
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szabix »

Dzięki Irku za miłe słowa!
Z mojej strony to była czysta przyjemność, wiedząc, że mogłem Ci pomóc.
Awatar użytkownika

eeic39
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 00:44
Krótko o sobie: Dużo pomysłów, gorzej z ich realizacją :)
Ulubiony Alkohol: whisky / whiskey, brandy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Eire
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: eeic39 »

@szwistaq

Gdyby było to moje, to nie omieszkałbym się pochwalić. Nie chodziło mi również o kształt tych spręzynek. Podałem te linki wyłącznie dlatego, iż we wcześniejszym poście był zamieszczony filmik jak gościu jedzie z gilotynką, a w tych filmikach jest gilotynka na elektromagnesie, która w pewnym stopniu automatyzuje proces. Oczywiście Ameryki tym nie odkryłem i nie jest to urządzenie z pogranicza zaawansowanej technologii kosmicznej, ot tak rzuciłem pomysła, bo jeden tnie nożyczkami a inny gilotynką ręczną. A tak na marginesie, mam wolny weekend i będę sam sobie coś sklecał. Nic skomplikowanego, tak na własny użytek.

Pozdro.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."
Albert Einstein
Awatar użytkownika

minclek
30
Posty: 38
Rejestracja: środa, 16 lis 2011, 00:53
Krótko o sobie: Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Ulubiony Alkohol: Wódka 40 % zaprawiona karmelem
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: minclek »

Po przeczytaniu waszych wypowiedzi wydaje mi się, że wiem jak powinna wyglądać sprężynka pryzmatyczna, może kiedyś sam spróbuję zrobić. Ale gdy dziś zobaczyłem na aukcji to : http://allegro.pl/pryzmatyczne-sprezynk ... 73924.html ręce mi opadły, toż lepsze bym sam zrobił z zamkniętymi oczami. Wrzucam to dla przykładu. Może kogoś uchronię przed zakupem.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Dziadek psocił, Ojciec psocił, a teraz przyszedł czas na mnie :D
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szwistaq »

@eeic39 Sam rób, kolejna głowa, która pomoże rozwijać temat. A tak na marginesie, bo ja z elektotechniki słaby, taki elektromagnes występuje w jakimś pospolitym urządzeniu? Bo szukam na złomach takiej rzeczy, ale nic mi nie wpadło w rękę. Wydaję mi sie, że to przerobiony duży transformator, ale mogę się mylić.


Co do sprężynek z allegro to masakra, jak można wystawiać coś takiego.
Obrazek
Awatar użytkownika

eeic39
30
Posty: 46
Rejestracja: sobota, 3 gru 2011, 00:44
Krótko o sobie: Dużo pomysłów, gorzej z ich realizacją :)
Ulubiony Alkohol: whisky / whiskey, brandy
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: Eire
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: eeic39 »

@szwistaq

Najbardziej pospolite to chyba stare dzwonki domowe(takie metalowe drin,drin :lol: ), zamki do drzwi przy domofonach. Nocna wycieczka po blokowisku i jest - oczywiście to żart. A tu link jak zrobić najprostszy elektromagnes: http://www.youtube.com/watch?v=BKuGhRltCl8.

Wczoraj zainspirowany tymi postami ruszyłem do komórki na spotkanie z moimi narzędziami. I tak w godzinkę spłodziłem nawet niezłą matrycę. Jeden klucz imbus mniej w kolekcji, ale warto było. Ogranicznik z nakrętki do wody mineralnej na super glue. Kształt sprężynek jeszcze nie powala, ale zbliżony jest do tych z alledrogo (tych powiedzmy "normalnych"). Może dlatego, że próby robiłem na druciku miedzianym, wysupłanym z przewodu elektrycznego. Za cienki dziad był (myślałem, że zniosę jajo, jak go wyplątywałm z tej plecionki) i nie miałem żadnej podpórki na "kiełbaski", no i się pod własnym ciężarem odkształcały. Dlatego ruszam w miasto, na łowy po sklepach w poszukiwaniu miedziaka, takiego ze 4mm najmniej.

Pozdro.
"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."
Albert Einstein
Awatar użytkownika

Freitag
100
Posty: 118
Rejestracja: środa, 30 lis 2011, 22:16
Krótko o sobie: Jestem upartym i uczciwym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Naleweczki mojej żony :-)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: południowo-zachodnie okolice Warszawy
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: Freitag »

Witam,
Kolego Szwistaq u siebie rozmontowałem stary elektromagnes z golfa styki miał już wypalone i do samochodu się nie nadawał. A na moje potrzeby jak najbardziej. Cewka niestety na 12 V ale po pierwszych próbach z gilotynką jestem pewny że jak jest dobrze spasowana gilotynka i nasmarowana to najprawdopodobniej poradził by sobie elektromagnes z dzwonka od drzwi kiedyś miałem taki ale nie mogłem go znaleźć więc wykorzystałem ten od samochodu
Pozdrawiam Irek
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szwistaq »

Mi na razie wychodzą takie sprężynki, bez żadnego dokręcania. Co o nich myślicie?

Nie chcą się same dokręcać u mnie i żadna siła poza palcami im nie pomaga.
IMG_0620resized.resized.jpg

No wersja poprawiona:
IMG_0635res.jpg
Z tego już jestem bardzo zadowolony. Tak wychodzą już z maszyny.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

gizmek
5
Posty: 7
Rejestracja: piątek, 14 paź 2011, 18:16
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: gizmek »

Być może takie elektromagnesy wystarczyłyby:
http://allegro.pl/elektromagnes-selenoi ... 71624.html
Dwie sztuki połączone równolegle i zasilane zasilaczem/prostownikiem/akumulatorem żelowym jak na tym rosyjskim filmiku.
Pracują one na wciąganie rdzenia, więc należałoby umieścić je pionowo (rdzeniem do góry) po dwóch stronach schodzącej z matrycy spirali, i mniej więcej na jej wysokości. Górne końce rdzeni połączyć do dolnej części gilotyny, poruszanej w jakichś prowadnicach. Tak, aby gilotyna tworzyła mostek nad spiralą. Pod gilotynę podłożyć np kawałek twardej gumy.
Jeśli sprężyny w rdzeniach elektromagnesów okazałyby się zbyt słabe na szybki powrót gilotyny w górne położenie, to może dodać jeszcze od góry sprężynę bezpośrednio do gilotyny.
A może jako gilotynę zastosować cosik takiego:
http://allegro.pl/obcinarka-gilotyna-do ... 70547.html
tylko nie wiadomo jaki jest wymagany nacisk?
I wtedy użyć jednego elektromagnesu pchającego np takiego:
http://allegro.pl/elektromagnes-pchajac ... 55259.html

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szwistaq »

Te elektromagnesy całekiem fajna sprawa, tylko czy nie są za słabe.

Znalazłem takie coś:

http://www.ebay.co.uk/itm/SA-2502-Lift- ... 2a18bc8b1f

Skok 15mm, siła 1.5kg

no i 220v


Ale jak by te mniejsze dały rade to lepiej.
Obrazek

igla
10
Posty: 11
Rejestracja: poniedziałek, 16 sty 2012, 21:48
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: igla »

Witam.
Może ktoś wie ile objętościowo wyjdzie sprężynek z 1kg drutu (nierdzewka) 0,3??
Znalazłem drut po 70zl netto, ale minimum 5 kilo.
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Jak zrobić spreżynki do wypełnienia kolumny

Post autor: szwistaq »

Ja mam 0.315 i na litra wchodzi około 800 - 880 gram
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”