Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Pytania o kompletne destylatory z Allegro, OLX, sklepów internetowych itp.
Regulamin forum
W celu zwiększenia funkcjonalności prosimy, by nowe tematy miały tytuł dokładnie taki, jaki nosi dana aukcja lub sprzęt w danym sklepie. Nie należy dopisywać pytań o inne aukcje w już istniejącym temacie- dzięki temu łatwiej będzie można szukać sprzętów w przyszłości i unikniemy dublowania tematów o tych samych sprzętach.

Strony z aukcjami Allegro dostępne są 30 dni. Potem wygasają i temat pozostaje bez odniesienia do produktu.
Żeby uniknąć problemu wygaśniętych linków prosimy o wstawianie zamiast adresu aukcji Allegro linku z serwisu http://archi.inosak.org/
(allegromat stał się płatny).

Jak to zrobić?

1. Wchodzimy na wybraną aukcję i kopiujemy jej numer: np: 34556346566454
2. Wchodzimy na stronę http://archi.inosak.org/ i wpisujemy/wklejamy numer aukcji:
3. Kopiujemy link do zarchiwizowanej aukcji:
4. Wklejamy otrzymany link do forum.

Można także wykonać prosty zrzut ekranu za pomocą programy np https://www.screenpresso.com/.


Tematy, które w tytule nie będą zgodne z tytułem aukcji będą warunkowo poprawiane, lub usuwane.
Pamiętaj ! Administracja ma prawo do kasowania/nieakceptowania tematów z linkami do Allegro.

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy

Post autor: Anubis »

Witam
Jestem tu nowy, miło mi Was poznać ;)
Potrzebuję kupić kompletną aparaturę do destylacji na własne potrzeby w cenie do 600-700 zł i możliwie małych wymiarach (wysokość) i pojemności do ok 20 litrów (posiadam dwa dymiona na wino 20 litrowe). Aparatura musi być możliwie mała bo mieszkam w bloku, rozumiem że od wielkości zależy jej wydajność % dla tego liczę na najlepszy kompromis.
Na razie wstępnie zapoznałem się z zasadą działania destylarek i wypatrzyłem kilka ciekawych na serwisie allegro.

1) http://www.allegromat.pl/aukcja98208 zaletą jest że są 2 odstojniki
na syfy i podgrzewanie grzałką

2) http://www.allegromat.pl/aukcja98209 mały, 2 odstojniki na syfy

3) http://www.allegromat.pl/aukcja98211 4 odstojniki jakieś własne DIY

4) http://www.allegromat.pl/aukcja98212

Na raz z racji wymiarów podoba mi się 2" ale wierzę że doradzicie mi lepiej.
Dziękuję ! :pije:
promocja
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: pokrec »

Pedzmy se taaa:
Odstojniki - nie wolno ich używać - nie nadaja sie do niczego i tylko szkodzą. Są oferowane na serwisach aukcyjnych przez ludzi, których ojciec pędził w beczce po ropie i używał w charakterze odstojników puszek po farbie. Dzisiejszym "konstruktorom" wydaje się, że jak zrobią to samo z nierdzewki, to będzie to profesjonalne i oferuja swoje wyroby ludziom, którzy nigdy nie zajrzeli na nasze forum.

Ty do wina potrzebujesz pot-stilla z deflegmatorem.
To powinno wyglądac tak, że masz kociołek, na nim stoi kolumna o średnicy 40-50 mm, wysoka na jakiś metr, wypełniona zmywakami spiralnymi (albo pociętą na centymetrowe odcinki rurka miedzianą fi 4) i ze szczytu tego deflegmatora pary ida w chłodnicę. To wszystko.

Jak widzisz aparaturę z odstojnikami, to bierz tylko, jeśli mozna je odłaczyć i zostawić u sprzedawcy (za upust w cenie).
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: Anubis »

A czemu te odstojniki są złe? Traci się przez nie powiedzmy część alkoholu?
W przedziale cenowym który podałem oraz wymaganiach co do wymiarów urządzenia nie znalazłem sprzętu z deflegmatorem.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: pokrec »

Tak, po pierwsze traci się część alkoholu, po drugie - one nie poprawiają jakości niczego. Dlatego jedynym wyjściem jest zrobić coś samemu. Możesz wziąć nawet rurę miedzianą, którą się łatwo lutuje i zrobić z niej deflegmator (chociaż do wina, żeby zrobić brandy, nie jest on konieczny).
Tyle moje zdanie.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

slawek1970
2
Posty: 4
Rejestracja: czwartek, 12 sty 2012, 11:43
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: slawek1970 »

Ja kupiłem sobie deflegmator szklany, chłodniczkę szklaną i metr węża silikonowego za 105 zł. Sąsiad pożyczył mi bańkę ocynk 30 litrów. Po złożeniu i dwukrotnym przepuszczeniu winka wyszło mi 3 litry 80 procentowego "bimberku". Pychota. :pije:

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: Anubis »

"Czy długość ma znaczenie "? Oczywiście chodzi o kolby. Widzę że im dłuższa tym lepsza, pewnie chodzi o ilość zyskanych % za jednym destylowaniem. Czy długość ma znaczenie?
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: radius »

Chyba jednak chodzi ci o kolumny a nie kolby. Tak, ma znaczenie. Im wyższa kolumna ty więcej półek teoretycznych a tym samym mocniejszy i czystszy alkohol można na niej uzyskać.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: pokrec »

Anubis, poczytaj trochę forum, doszkol się nieco, to Ci sie w głowie rozjaśni. Generalnie jak chcesz otrzymywac produkt czysty, bezzapachowy i mocny na 96,5% - to kolumna LM (ew. z opcją VM), jak chcesz mieć owocówki, czy whisky, produkt z aromatem surowca, to deflegmator (czyli kolumna bez głowicy refluksowej) i chłodnica zewnętrzna.
Oczywiście kolumna LM może bardzo dobrze pracować jako sprzęt do owocówek, ona jest uniwersalna, na niej można wszystko i bez kompromisów.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: Anubis »

Mam prośbę, nie piszcie skrótami ;)
Generalnie założenie żeby nie capało za bardzo bimbrem a posmak owocowy czy tego z czego aktualnie pędzę jak najbardziej pożądany :D

swoją drogą taka komercyjna "siwucha" mistrzostwo !
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: radius »

Mam prośbę, nie piszcie skrótami ;)
A powie ci coś określenie LIQUID MANAGEMENT jeżeli nie doczytałeś się na forum o LM-ie :?:
A żeby nie capiło bimbrem a posmak miało, to buduj deflegmator wypełniony sprężynkami pryzmatycznymi, chyba, że o tym też nie czytałeś ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: Anubis »

Dziękuję za pomoc, resztę doczytam, zastanawiam się ile wody idzie przy takim chłodzeniu wodą w końcu wszystko jest drogie, może po prostu wykorzystać jakąś pompkę do wody i zrobić obieg zamknięty z - do wiadra :).
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: pokrec »

Pompka - kilkadziesiąt zł, jedno psocenie - powiedzmy, 200 l wody z kranu. Licząc wodę po 5 zł/m3 wyjdzie Ci za pompke kilkadziesiąt psoceń. Warto?
Takie cos robi się, kiedy nie ma dostępu do bieżącej wody albo woda jest bardzo droga albo trzeba ją oszczędzać bo jest susza...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: we125 »

Ilość wody zależy od chłodnicy ,miedziana jest najbardziej wydajna a do szklanej potrzeba dużo więcej wody. Pokręc nie zniechęcaj kolegi do obiegu zamkniętego bo to piękna sprawa . Ja kupiłem pompkę od pralki za dychę . Wiadro będzie zbyt małe ,szukaj coś z pojemnością 100L.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: pokrec »

@we125: ja wiem, że to piekna sprawa, jesli chodzi o hobby i kogoś akurat "kręci" zamkniętość obiegu, to ja nie mam nic przeciwko.
Bardziej bym się skłaniał w takim razie z czymś o zamkniętym obiegu i z chłodnicą samochodową z wiatrakiem albo czymś w tym stylu. Jak się zimą siedzi w nieogrzewanej piwnicy, to akurat te 3 kW przez pare godzin piwnicę dogrzeją "za frajer" - bo i tak byśmy to wylali.
To, że to są następne koszty inwestycyjne, które się nigdy nie zwrócą - to zupełnie inna sprawa ;-)
Ale ja rozumiem i oczywiście, popieram fakt, że to jest hobby a w nim koszty nie mają praktycznie znaczenia. Jakby chodziło o koszty (wliczając robociznę), to taniej byłoby iść do sklepu po te pół litra.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: manowar »

Poradzę bo sam mam sprzęt spełniający twoje wymagania - bo też warunki mam podobne tzn 36m w bloku.

Keg po coli - jako bojler jest z nierdzewki ma szeroki dekiel ułatwiający mycie - ma 18,9l kosztuje 70-90PLN
Grzałka 1500W - rozgrzewa 16-17l w godzinę - 20-30 PLN
Regulator do grzałki - super przydatna sprawa - 70-80 PLN
Deflegmator - rura z nierdzewki fi 40mm ok 100 cm wypełnienia zmywakami - rura 50 PLN zmywaki 15 PLN
Szklana chłodnica - ja mam dośćdużo 50 PLN
Pozostałe$ koszty
40 PLN - otwór w deklu
50 PLN - złączki mosiężna z instalacji do gazu
50 PLN - 2 termometry - jeden na szczyt deflegmatora drugi do kotła
15 PLN - kranik spustowy
15 PLN - poxilina do uszczelniania

Za 500 PLN i odrobinę własnej pracy masz rozkładany zestaw do owocówek, który spokojnie mieści się w szafie. Przy 2 destylacji i wolno prowadzonym procesie w sercu idzie dobrze ponad 80%.
Pozdrawiam
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: Anubis »

Może jestem uparty ale kupię sobie kompletną aparaturę, nie mam warunków do majsterkowania.
Powiedzcie mi, czy podczas destylacji mocno wali w mieszkaniu?
Właśnie znalazłem w szufladzie 2 saszetki drożdży suszonych gorzelniczych Fermol. Fakt że trochę przeterminowane (wrzesień 2011). Zanim kupię aparaturkę, zrobił bym nastaw. :)
Awatar użytkownika

manowar
950
Posty: 967
Rejestracja: poniedziałek, 11 maja 2009, 17:36
Krótko o sobie: I ain't no nice guy after all
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 12 razy
Otrzymał podziękowanie: 212 razy
Kontakt:
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: manowar »

Przy pierwszej mocno przy drugiej jest dużo lepiej. Jak chcesz kupić kompletną i niewielką to może w takim razie pomyślisz o szklanej - jeśli nie masz zamiaru robić spirytusu?
Pierwszego nie przepijam, drugiego zresztą też, trzeciego i czwartego, i piątego też nie!
Na kolorowe drinki wiem, że jest teraz moda, dla mnie drink najlepszy to spirytus plus woda!

https://www.facebook.com/PiwniceRedutowe/ - moje przygody alkoholowe

Autor tematu
Anubis
200
Posty: 220
Rejestracja: piątek, 10 lut 2012, 17:14
Podziękował: 29 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: Anubis »

Jak was jeszcze nie wkurzam pytaniami to odpowiedzcie czym się różni aparatura do owocówek od aparaturki do robienie spirytusu?
Ja lubię smakowe trunki zawsze czegoś tam dodam prócz samej wody i cukru. Ja będę chcieć bez smakowy spiryt to zrobię typowy i przepuszczę przez węgiel.
Bardzo, Bardzo dziękuję !

Ok już wiem, że jak ma być smakowa to trzeba wyłączyć refluks. :)
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Kompletna aparatura w cenie do 600-700 zł , warunek mała !

Post autor: pokrec »

Anubis, poczytaj forum. Zwłaszcza o rektyfikacji.
Poczytaj o głowicach kolumn (przykładowe typy popularne na forum to Aabratek i Bokakob - to są odmiany oryginalnej głowicy Nixona - Stone'a), o destylacji frakcjonowanej i o kolumnach rektyfikacyjnych.
Generalnie aparatura do spirytusu różni sie od owocówkowej tym, że na górze deflegmatora ma głowicę Nixona-Stone'a (w dowolnej odmianie), która skrapla pary i zwraca je z powrotem na wypełnienie (tzw. reflux), wcześniej niewielką część tych skroplin sie odbiera jako produkt (odbiór). I na niej mozna bez węgla dostać absolut na 96,5%.
W aparaturze owocówkowej wszystko, co przejdzie przez deflegmator, zostaje pobrane do chłodnicy i skroplone. Oczywiście na kolumnie rektyfikacyjnej taki efekt też mozna osiągnąć ustawiając refluks na 0 a odbiór na 100%.
Robienie czyściochy na innym sprzęcie jak kolumna rektyfikacyjna mija się z celem.
Dlatego polecałem Ci zapoznanie się z kolumnami rektyfikacyjnymi - one naprawdę są uniwersalne.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania o kompletne destylatory z Internetu”