Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Wszystko o tym co włożyć do kolumn rektyfikacyjnych, jakie zastosować wypełnienie dla uzyskania najlepszego rezultatu...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim

Post autor: Andrewosw91 »

Witam. Obecnie zajmuję się konstrukcją mojej pierwszej maszyny do pędzenia eliksiru.
Pamiętam z czasów hodowli ryb że w sklepach zoologicznych były idealnie takie same pierścienie Raschiga za naprawdę niewielkie pieniądze, a ceramika to ceramika.

Np. http://allegro.pl/jbl-cermec-ceramiczny ... 45976.html

Teraz moje pytanie brzmi tak. Jeżeli chcę użyć warstwy miedzi z 10 cm by usunąć smrody to ile będę musiał dać tych pierścieni w kolumnie 1m o średnicy około 45mm???

I co znaczy na tych wszystkich aukcjach z tymi pierścieniami "zgodnie z zasadą zachowania proporcji 1/8 wielkości wypełnienia do wielkości średnicy wewnętrznej kolumny tj. 48 – 52 mm" ???
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: szwistaq »

Na moje to zasada wypełnienia jest jedna, zasyp kolumnę maksymalnie na ile ona sama pozwala. 1 metr to bardzo mało półek teoretycznych, wiec jak to by była moja kolumna to zasypałbym ją pierścieniami pryzmatycznymi albo przynajmniej upakowałbym zmywaków, podniesie to znacznie efektywność w porównaniu z ceramiką. Przy takiej wysokości walcz o każdy centymetr wypełnienia. Oczywiście nie zasyp ważnych jej elementów zimnych palców, czy półek, nie wiem co to za rodzaj kolumny, ale mam nadzieje, że wiesz co mam na myśli mówiąc ,,maksymalnie zasypana''.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: Andrewosw91 »

Tak rozumiem co znaczy max. A pro po zmywaków obleciałem kilka marketów i na żadnych nie było napisane że są z nierdzewki. Dlatego szukałem takiego napisu ponieważ w którymś z tematów była dyskusja na temat "chińskich zmywaków" które rdzewieją. W takim przypadku nasza mirra przestaje być już tak smaczna i zdrowa.
Chyba jednak zaryzykuję z tą ceramiką i miedzianymi drucikami.
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: radius »

A pro po zmywaków obleciałem kilka marketów i na żadnych nie było napisane że są z nierdzewki.
Proszę bardzo, pierwsze z brzegu jakie znalazłem. Osobiście polecam ARIX-a

http://bagstar.pl/zmywak_spiralny_ze_st ... ewnej.html
http://dobrzekupujesz.pl/pl/arix-drucia ... -2szt.html
http://www.egaa.home.pl/shoper//index.p ... od_id=1008
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: szwistaq »

Ale na forum jest już podane, jakie zmywaki są ok. Po szukać coś, co już jest znalezione.

http://alkohole-domowe.com/forum/zmywak ... -t962.html

A ceramika do zmywaków nie ma porównania. Ale zrobisz jak uważasz. Jak nie będziesz zadowolony z ceramiki to szoruj po zmywaki.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: Andrewosw91 »

Hmmmm. Chyba wybiorę ceramikę. Nie ufam chińskiej stali nierdzewnej.

Potrzebuję zamontować 2 termometry w kotle i na szczycie kolumny, czy mogą być te?
http://allegro.pl/termometr-tarczowy-os ... 43389.html
(ma mosiężną końcówkę)

I na kolumnę wybrałem rurę 1.2m o średnicy fi48, na palce mam rurki fi8 bo 10 ani 12 nie było. Ile palców dać? 4 czy 6?
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: radius »

Gdybyś trochę choć wgłębił się w tematy na forum, to do kolumny nie wybrał byś ceramiki tylko właśnie "chińską stal nierdzewną" :D
Co do termometru. Znów lenistwo dało o sobie znać ;) Ten termometr nie nadaje się do zamontowania w kolumnie, co najwyżej tak jak piszesz, w kotle. A dlaczego - poczytaj na forum.
I co znaczy na tych wszystkich aukcjach z tymi pierścieniami "zgodnie z zasadą zachowania proporcji 1/8 wielkości wypełnienia do wielkości średnicy wewnętrznej kolumny tj. 48 – 52 mm" ???
Znaczy dokładnie to, że kolumna najlepiej pracuje jeżeli średnica pierścieni użytych jako wypełnienie, czy to będą ceramiczne, czy też sprężynki pryzmatyczne, notabene chyba najlepsze wypełnienie do domowych kolumn, czy też inne, wynosić będzie ok. 1/10 średnicy wew. kolumny.
I na kolumnę wybrałem rurę 1.2m o średnicy fi48, na palce mam rurki fi8 bo 10 ani 12 nie było. Ile palców dać? 4 czy 6?
Dlaczego akurat ZP :?: Najtrudniejsza kolumna do stabilizacji przez początkującego :o No, ale skoro tak wybrałeś to przy rurce fi 8 na paluchy, to 6 szt. to absolutne minimum. I wspawaj je przesunięte o 300 to zasłonisz cały prześwit kolumny.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: szwistaq »

Nie no kolego, odrzucasz każdą pomoc. Robisz wszystko co nie poleca forum.

Kolumna ZP 1.2 metra fi 48 zasypane ceramiką. Na prawdę, jak robisz, to rób porządnie, bo na tym sprzęcie to się natrudzisz by dobry spirytusik zrobić, a 96+ czyścioszkę to się napocisz i to bardzo mocno. Ten sprzęt to do owocówek bym używał, chyba że masz taki zamiar.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: Andrewosw91 »

Aham. No co do termometrów to wiem że w kolumnie powinien być elektroniczny ale ich ceny są znacznie większe od tarczowych, na allegro nawet te "bimbrownice" po 800, 1000zł mają takie termometry tarczowe. Po prostu chodzi mi o koszty, dlatego też robię sam taką aparaturę. Co do zmywaków... nie zardzewiały wam? Sprawdzałem dużo opinii w necie i zdarzają się przypadki zardzewień lub pokrycia niklem (nie chciał bym za 10 lat dostać raka :P ). Czy bez zimnych palców kolumna nie straci swoich właściwości? Wtedy chyba nie będzie się skraplać z powrotem, tak mi się wydaje.

Teraz napisze co już mam:
1. Keg 30l ogumowany do połowy obrany z gumy fitting A(koszt 100zł wraz z przesyłką)
2. Rura nierdzewna surowa fi48,3 120cm (43zł)
3. Rurka nierdzewna surowa fi8 60cm (6zł)
4. Sitko do rury fi48 z "zaparzacza" do herbaty (idealnie pasuje)
5. Blaszka nierdzewna do zaspawania góry kolumny.
6. Miedziany kłębek z transformatorów (do oczyszczenia smrodów)

Co mi poradzicie w dalszym kompletowaniu aparatury?
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: pokrec »

Zasadniczo, to tak: rurę fi 70, tak ze 2 metry, jakieś kołnierze do wspawania (albo śrubunki SMS), nieco blachy nierdzewnej gr. 2 mm na tamkę, rurkę karbowaną na skraplacz, nyple nierdzewne do wspawania i dobry projekt Aabratka (znajdziesz coś na Forum). No i termometry elektroniczne, minimum 2.
I zainteresuj sie teorią trochę i zasadą pracy na takiej kolumnie.
I już radzę Ci kompletować te części, bo będą Ci na gwałt potrzebne jak tylko uruchomisz to, co planujesz w tej chwili, a wiedza będzie "jak znalazł".
Będziesz na początku dumny ze swojej psotki z CM na wypełnieniu ceramicznym do momentu, jak spróbujesz czegoś z porządnego Aabratka albo Bokakoba.
Ja tez zacząłem od systemu CM. I o mały włos rzuciłbym to hobby, ale na szczęście postanowiłem dać mu drugą (i ostatnią) szansę, kiedy czytałem na forum , że Aabratek w układzie LM jest bezobsługowy - sam właściwie się pilnuje. I tak jest faktycznie. To była dobrze wykorzystana ostatnia szansa.
Ale jeśli się uprzesz iść jednak drogą, która kiedyś już ktoś przeszedł i z niej zawrócił, masz za dużo pieniędzy, czasu i możliwości... Droga wolna.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

MikeB
150
Posty: 159
Rejestracja: wtorek, 31 sty 2012, 17:16
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: MikeB »

Andrewosw91 pisze: na allegro nawet te "bimbrownice" po 800, 1000zł mają takie termometry tarczowe.

Co znaczy, ni mniej ni więcej o tym, że sprzedawcy takich kolumn nie wiedzą, co czynią. Chociaż do ich gównianych wieszako- odstojniko-kolumn nic więcej nie potrzeba.
Sprawdzałem dużo opinii w necie i zdarzają się przypadki zardzewień
Zwłaszcza, jak ktos traktuje je solą, octem lub kwasem- jak wypłuczesz i wysuszysz po procesie to będzie ok.
4. Sitko do rury fi48 z "zaparzacza" do herbaty (idealnie pasuje)
Zmywaki trzymają się same, sitko drastycznie ograniczy światło kolumny.
5. Blaszka nierdzewna do zaspawania góry kolumny.
W razie zatkania wyjścia par- bum gwarantowane.
Miedziany kłębek z transformatorów (do oczyszczenia smrodów)
Druty do transformatorów są w emalii. Tyle skrobania, że taniej kupić miedziane sprężynki.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: Andrewosw91 »

Widzicie panowie... W tym fakt że nie zależy mi na turbo mocy trunku. Po prostu chciałem zrobić coś lepszego od ocynkowanej kany i chłodnicy. I był bym jednak zadowolony gdybym dostał jakieś rady jak dosyć ekonomicznym kosztem PRZY WYKORZYSTANIU TEGO CO JUŻ MAM stworzyć coś nietoksycznego (czyli szemrane zmywaki odpadają, bo nie po to kupuje kwasówkę żeby pchać coś co jednak rdzewieje i dokładny skład metalu nie jest mi znany), niestety na spiralki mnie nie stać. Może tłuczone szkło? tłuczone kubki? Samemu ciąć rurkę (mam mnustwo wolnego czasu i spory warsztat)

Czym zastąpić sitko?
Jaki termometr polecacie?
Jak zamknąć rurę u góry? (żeby nie było bum)
Jaka jest mniej więcej przybliżona cena siatki miedzianej i jaką ilość bym potrzebował?

Z góry dziękuję :)
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: szwistaq »

Jak masz duży warsztat kolego, to kupuj drut 0.34mm stali 304, i skręcaj spiralki samemu. Masz dużo czasu, wiec na twoja kolumnę dzień roboty i masz najlepsze wypełnienie jakie tylko możesz mieć.

Termometr elektroniczny, z rozdzielczością co do 0.1C.

http://alkohole-domowe.com/forum/czy-ta ... -t393.html tu masz dział o tym, przeczytaj a coś na pewno ci sie rozjaśni.

Co do zatkania rury od góry, to chyba przy ZP u góry stosuję się zwężkę i ujście par, chyba że stawiasz blaszkę a ujście par do chłodnicy robisz bokiem. Bum nie będzie jeżeli nie zamkniesz zaworka odbioru na chłodnicy, a reflux sterujesz chłodzeniem na palcach.

http://alkohole-domowe.com/forum/cm-lm- ... t2945.html

Zainteresuj się tym tematem: http://alkohole-domowe.com/forum/reflux ... t1761.html

Jarosław wspomina tam o bokabobie, kolumna prosta w wykonaniu i obsłudze, owocówki też wychodzą świetne, a jak zasmakujesz w absolucie to ten projekt kolumny chyba jest najleszy na razie na rynku.


Załóż temat w dziale kolumny z twoim projektem, bo na razie gadamy o czymś czego nie widać i nie ma. Może tam jakieś problemy i wątpliwości się rozwiążą.


Co do zmywaków, to nie ma obaw. Są już sprawdzone źródła, a testy były w laboratorium i jakoś nie odkryto czegoś strasznego, a zmywaki stosują na całym świecie bo są zdrowe i skuteczne.
Obrazek
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: Andrewosw91 »

Co do wypełnienia to mogę użyć drutu z miedzi posrebrzanej?
http://allegro.pl/elizaart-drut-miedzia ... 33123.html

I czy mozna jakos obliczyc ile średnio metrów bym potrzebował robiąc z tego spręzynki?
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7332
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: radius »

Kolego, a skąd wiesz, że ten drut jest posrebrzany :?: W opisie aukcji można się tylko doczytać, że ma "kolor srebrny" :o a to robi duuużą różnicę :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: pokrec »

Jeśli to jest faktycznie srebrzanka, to będzie wybitnie dobrze pochłaniać siarkowe smrodki. Powierzchnia srebra po tym najpierw sczernieje a potem, w miarę jego utleniania siarkowcami - zejdzie i zostanie goła miedź.
A czemu nie sprężynki z nierdzewki? Wierzyć mi się trochę nie chce, że drut nierdzewny jest droższy od miedzianego (tym bardziej srebrzonego).
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Andrewosw91
20
Posty: 27
Rejestracja: wtorek, 24 sty 2012, 20:55
Krótko o sobie: Lubię zrobić coś samemu.
Ps.
Proszę bez tych głupich uśmieszków :P
Ulubiony Alkohol: Absynt
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Oświęcim
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: Andrewosw91 »

Właśnie też mnie to dziwi, patrząc na allegro drut miedziany posrebrzany jest najtańszy. Ale to i tak wyjdą dziesiątki metrów + kłębek moich nerwów. Postaram się skołować wióry z kwasówki (w moim mieście jest kilka zakładów tokarskich). Tylko nie wiem ile średnio wyjdzie kilogramów na moja rurę.
Kupiłem na allegro termometr cyfrowy:
http://allegro.pl/show_item.php?item=2098232764
Do kotła kupię zwykły termometr tarczowy jak do wędzarni.

Czy wylot par mogę zrobić z rurki fi8? czy to będzie za mała i ciśnienie zacznie rosnąć?
Sklep w którym kupiłem rury nie ma w ofercie fi10 a z allegro nie chcę ściągał metrowej rury by wspawać 5cm cypelek.

Aaaaa i czy taką sondę od termometru mogę wkleić na silikonie do szyb, jeżeli uda mi się zrobić pasowną dziurkę?
Alkohol nie rozwiązuje problemów... Mleko też...
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Wkład ceramiczny do filtrów akwarystycznych

Post autor: szwistaq »

Andrewosw91 pisze:Co do wypełnienia to mogę użyć drutu z miedzi posrebrzanej?
http://allegro.pl/elizaart-drut-miedzia ... 33123.html

I czy mozna jakos obliczyc ile średnio metrów bym potrzebował robiąc z tego spręzynki?

Można. Pole koła x wysokość, gdzie średnica to twoje fi kolumny. Będziesz wiedział ile litrów. Z tego co pamiętam to na litr wchodzi 0.8 kg tak około.

Z wiórami trzeba używać, bo przy toczeniu polewają stal by się lepiej skrawało no i czy masz pewność, że wszystko będzie z kwasówki? Jak bedą wióry pomieszane, to wyjdziesz gorzej na tym niż Zabłocki na mydle. Upewnij się z dokładnie z czego są wióry.

Żadnego silikonu, chyba że zamierzasz go wypić. Taśma PTFE do gwintów lub chlebek gniotek.

Co do ujścia par, to 8mm mało trochę, ale niech się wypowiedzą bardziej doświadczeni koledzy. Ja się na ZP bałem rzucić.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wypełnienie kolumny”