Przeróbka kolumny z ZP na Aabratka czy uzyskam całkowity zwrot par

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
lenartm

Post autor: lenartm »

Witajcie psotnicy,

powstała kolumna, rura śr 48,5mm, wysokość wypełniena 1,3m pierścienie raschiga, keg 30l, reflux to 6 zimnych palcy o średnicy fi ok 9mm delikatnie wygięte aby psota skapywała centralnie na wypełnienie, grzanie to taboret gazowy, termometry tam gdzie powinny być. Spokojnie uzyskiwany jest destylat 95%, jednak ZP powoli mi już nie wystarczają ponieważ nie mam kontroli nad refluxem, tak sobie pomyślałem jak wykonać Aabratka na zmnych palcach, czy Waszym zdaniem gdybym dospawał jeszcze z 15 ZP, i gdybym wspawał w głowicę kolumny dwie pułki aby skierować destylat na zewnątz to czy zimne palce gwarantowały by mi całkowity zwrot par. Mam w domu sporo rureczki fi 9mm ale w kawałkach, tak może bym się skusił o wygięcie spirali.
I jescze jedno czy średnica kolumny 48,5 zewnętrzna, a około 45mm wew nie jest zbyt mała.
W załączniku foto
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przeróbka kolumny z ZP na Aabratka czy uzyskam całkowity zwrot par

Post autor: radius »

Nie wygląda mi to ani na kega, ani na 1,3m wysokości. Pomysł wspawania dodatkowych 15 ZP uważam za całkowicie chybiony. Pewnie taka ilość ZP skropliłaby wszystkie pary alkoholu, ale taniej i prościej będzie kupić 3m rurki karbowanej i skręcić sobie skraplacz. Poza tym taka ilość ZP "zabierze" dużo z wysokości kolumny więc stracisz na mocy produktu. Lepszym rozwiązaniem będzie dorobienie do istniejącej kolumny nowej głowicy, czy to Aabratka czy Bokakoba.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
lenartm
Re: Przeróbka kolumny z ZP na Aabratka czy uzyskam całkowity zwrot par

Post autor: lenartm »

Przepraszam, oto kolejne foto.
Ostatnio zmieniony czwartek, 29 gru 2011, 21:09 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wielka litera, znaki interpunkcyjne

Autor tematu
lenartm
Re: Przeróbka kolumny z ZP na Aabratka czy uzyskam całkowity zwrot par

Post autor: lenartm »

Mam w takim razie jescze jedno pytanie, ja też się skłaniam w kierunku użycia rury karbowanej, mam jednak pytanie jaką średnicę rury muszę użyć aby po zwinięciu weszło mi to w kolumnę o średnicy około 45mm średnicy wewnętrznej, na długości około 30cm
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Przeróbka kolumny z ZP na Aabratka czy uzyskam całkowity zwrot par

Post autor: radius »

DN8 będzie dobra, http://www.karbowane.pl/rura-karbowana-aisi-p-6.html chyba że zmieścisz DN12.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Przeróbka kolumny z ZP na Aabratka czy uzyskam całkowity zwrot par

Post autor: lucas070707 »

DN12 nie zmieści się, nie ma szans. DN8 zwijana w rękach u mnie wchodzi na styk do rury fi 50mm. Będziesz musiał się bardziej postarać przy zwijaniu i powinno się zmieścić. Na 30cm skraplacza to tak z 2.5-3m rurki wyjdzie.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Przeróbka kolumny z ZP na Aabratka czy uzyskam całkowity zwrot par

Post autor: Wald »

Dn10, prosty odcinek, a na nim spirala. DN8 zostawi sporo luzu (15mm). DN12 nie wejdzie tak wyprofilowana.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
lenartm
Re: Przeróbka kolumny z ZP na Aabratka czy uzyskam całkowity zwrot par

Post autor: lenartm »

Dziękuję Panom za dotychczasową pomoc.

W dniu dzisiejszym dotarł do mnie zakupiony towar z firmy Karbowane.pl zakupiłem 2 mb rurki DN 8, a następnie wywinąłem całość w piękną spiralę.
Zacząłem też przygotowywać całość do pospawania, jednak dręczy mnie nadal pytanie czy cała konstrukcja zagwarantuje mi całkowity zwrot par dlatego proszę o opinię i pomoc.
Głowica typu Aabratek, tamka i palec zwrotu widoczny na zdjęciach, dodatkowo do skroplenia chcę wykorzystać zimne palce, jako główny deflegmator spirala około 30cm, czy to zadziała???
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Przeróbka kolumny z ZP na Aabratka czy uzyskam całkowity zwrot par

Post autor: Zygmunt »

1/3 tej spirali zwróci Ci wszystko do mocy 1,5kW, a 1/2 spokojnie do 2kW.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Przeróbka kolumny z ZP na Aabratka czy uzyskam całkowity zwrot par

Post autor: Wald »

Spirala OK. Bez palców też skropli. Widzę że jeziorko ze skroplinami będzie chyba trochę za duże. Za wysoko przelew i daleko od tamki odbiór.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”