KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Pomysły na destylatory - do konsultacji.
Awatar użytkownika

Autor tematu
bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy

Post autor: bohema.zaba »

Witam wszystkich Kolegów z forum.

Mam wielką prośbę o pomoc w ocenie projektu, który chciałbym
sfinalizować przy waszej pomocy.

Keg 50l grzanie elektryczne 2x 2000wat (grzałka z ko na zamówienie)
Kolumna ma być z rury fi 70/66mm (taką akurat posiadam) tylko zastanawiam się
jak coś takiego przymocować do keg-a.
Miał być system złożony z flanszy od strony keg-a z otworem 12cm, lecz chyba zrezygnuje z tego rozwiązania aby nie kusiło mycie keg-a.
Co do połączenia to proszę o rade.

Kolumna dzielona na dwa odcinki, na dole 20cm katalizator miedziany,
góra 120cm prawdopodobnie zasyp do wysokości 115cm ze względu na
wspawanie nypla (mycie bądz rozbudowa).
Na wysokości 90cm od dołu ma być wspawany tunel dla sondy termometru.
Kolumna zakończona ma być flanszą do przykręcenia chłodnicy z uszczelnieniem silikonowym.

Chłodnica oparów alkoholu wykonana ma być z rury fi 70/66mm co do wysokości to chyba 40cm.
Chłodnica na dole będzie miała przyspawaną flansze z wspawanym
kawałkiem rury fi 50/48, myślę że około 20mm, tak aby wystawało około 5mm
nad flansze takie jeziorko chyba będzie o.k.
Wyjście destylatu na chłodnice końcową przez nypel 1/4cala i zawór iglicowy.
Na wysokości 2cm od dołu chłodnicy wspawany tunel sondy termometru.
Powyżej wspawane dwie półki zbierające i odprowadzające po ściankach do jeziorka skropliny alkoholu.
W chłodnicy planuję umieścić rurkę karbowaną z ko o długości 4m fi8 w podwójnym zwinięciu (cienka w środku szerszej).

Chłodnica końcowa z rury fi 50/48 długości 50 cm w środku zwinięta rurka fi 8/6, maksymalnie ile się da.Bezpośrednio przykręcana do zaworu iglicowego przez nypel 1/4cala.

Prawdopodobnie może zaistnieć filtr węglowy, dlatego planuję zasilenie chłodnic wodą przez rozdzielacz tak aby woda nie przepływała z jednej chłodnicy do drugięj.

Bardzo dziękuje za przeczytanie tych bazgrołów i proszę o
szczerą ocenę i porady dla zaczynającego laika.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KOLEDZY PROSĘ O OCENE PROJEKTU

Post autor: radius »

Proponuję takie rozwiązanie głowicy
Bez tytułu.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

walkman86
Re: KOLEDZY PROSĘ O OCENE PROJEKTU

Post autor: walkman86 »

Kolego bohema.zaba zamontować rurę można na kilka sposobów. A że masz rurę 70 to do oryginalnego złącza w kegu możliwość odpada. Pozostaje albo złącza typu SMS, DIN lub Clamp.
Ja stosuję na kolumnie złącza sms.
Co do dzielenia to radziłbym podzielić kolumnę na 3 części po 400mm.
Dzięki temu będziesz mógł zastosować bez problemu pierścienie centrujące.
(opis pierścieni w innym temacie)
Na 3 odcinku kolumny kup trójnik i zrób wziernik.
Głowicę to polecam Bokakob ze skośnymi półkami.
Koniecznie zrób wyjście na opcję VM 1" zakręcisz korkiem a w przyszłości rozbudujesz kolumnę o ten system. Wtedy zapomnisz o węglu.
Czujniki zastosuj:
- w kegu
- 35cm poniżej górnego końca wypełnienia (tutaj zastosuj rurkę z otworami od dołu)
- w głowicy
- i jeśli chcesz to jeszcze w chłodnicy

Chłodnica bez zastrzeżeń.

Odnośnie filtra węglowego to zbuduj go jako osobny instrument.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: KOLEDZY PROSĘ O OCENE PROJEKTU

Post autor: Brzydal »

Kolego bohema.zaba traktuj mój post w całości jako rady. Ponieważ robisz dla siebie i sadząc po założeniach jesteś zwolennikiem dobrej jakości to warto to uwzględnić przy projekcje.
Do grzałek przydało by się jeszcze z 500W mocy to co masz może być za mało do zalania.
Jeśli nie jest dla ciebie problemem wizualnym to proponował bym skrócić górną chłodnice za to zwiększyć średnice wtedy zaoszczędzoną wysokość przeznaczyć na wydłużenie kolumny.Obrazek
Do tej chłodnicy użyć rurki karbowanej jest efektywniejsza.

W głowicy tak jak radził kolega wcześniej zrobić sobie wejście na VM, choćby dla sprawdzenia jak to działa 3/4' wystarczy,tańszy osprzęt. Chyba że preferujesz metodę skandynawską z pierwszym dojeniem. Dodatkowo wspawać nypel 1/4" na powrót refluksu, jestem zwolennikiem RLM bo nie trzeba wiecznie kręcić zaworem będzie Ci służył też do mycia wyplenienia bez rozkręcania kolumny. Czujnik w głowicy musi być tak umieszczony by nie leciał na niego powrót. Warto tez zrobić sobie wziernik. Proponowany wyżej jest chyba najkorzystniejszym cenowo rozwiązaniem, a dobrze się na nim będzie uczyć zalewania.
Rurę zrób maksymalnie długą jak się da to nawet 1,5m tym bardziej, że chcesz umieścić w niej katalizator. Podziel i wstaw tzw. pierścienie centrujące zachowując wolna przestrzeń przy nich co jest bardzo ważne. Miedź dałbym na górze tak samo jak robią to w przemyśle. Łączyć możesz na różne sposoby najwygodniej i najdrożej to T-clamp obecnie do tej rury komplet ok140zł najtaniej wywijki i skręcanie na śruby.
W kolumnie wspawał bym trzy nyple1/4" koszt niewielki, a sam będziesz mógł sprawdzić, gdzie chcesz umieścić termometry do sterowania. Na nieczynne zakręcasz korek i po sprawie. Wypełnienie preferowane to sprężynki pryzmatyczne, ważne by przy tej średnicy nie były większe jak 3,5-3,8mm trzeba negocjować z producentem.
Darował bym sobie próby łączenia rury z kegiem za pomocą istniejącego otworu. Najprościej na wywijce . Warto też na dole zrobić zawór spustowy zamiast rozkręcać i dźwigać.Obrazek W górnej części kega za to, aż się prosi o otwór do wlewania i nypel do czujnika temperatury, a także przyszłościowo do ciśnienia. Myślę, że już niedługo sprawa ciśnienia będzie szerzej omawiana na forum.
Na koniec sterowanie. Na dzień dzisiejszy najlepszym dostępnym rozwiązaniem jest Pamel. Tylko znowu przed zakupem warto zamówić z wyświetlaniem do 0,01st.C. W dużym zaawansowaniu jest też sterownik na sąsiednim forum, który jest już w fazie produkcji. Będzie o tyle lepszy że będzie można go rozwijać o następne osiągnięcia techniczne jak choćby sterowanie ciśnieniem. http://www.bimber.info/forum/viewtopic. ... &start=180
Darował bym sobie natomiast filtr węglowy na odbiorze. Porządnie prowadzony proces nie potrzebuje ani węgla ani chemii. Jeśli już węgiel to by osiągnąć efekt po rozcieńczeniu i zmrożeniu destylatu oddzielnie, a nie 96% z prędkością ok 3litrów na godzinę.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KOLEDZY PROSĘ O OCENE PROJEKTU

Post autor: radius »

Kol. Brzydal. Czy takie podłączenie powrotu w głowicy jak na zamieszczonym zdjęciu, to na pewno stały refluks (RLM) :?:
Bo w poście http://alkohole-domowe.com/forum/post42047.html#p42047 opisałeś to odwrotnie ;) Trzeba by przyszłym konstruktorom dokładnie wyjaśnić na czym polega RLM i jak działa. Skoro jesteś zwolennikiem tego systemu może napisał byś parę zdań na ten temat :)
Pozdrowionka
SPIRITUS FLAT UBI VULT

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: KOLEDZY PROSĘ O OCENE PROJEKTU

Post autor: sverige2 »

Wyjście 3/4 cala na odbiorze VM, przy kolumnie tej średnicy, to zdecydowanie za mało. Jako praktyk i użytkownik tego systemu, twierdzę że 1 cal to absolutna konieczność przy średnicach rury 60- 70mm., znam jednak takich którzy zakładają nawet odejście 1/2 cala, ale to nieporozumienie. Nie ma sensu ograniczać odbioru i po zastosowaniu E-ARC ponownie przerabiać na większe. Jeżeli odbiór VM byłby za duży, to wystarczy przymknąć zawór kulowy i odbiór ograniczyć.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KOLEDZY PROSĘ O OCENE PROJEKTU

Post autor: radius »

Ja również uważam, że 3/4" jest wystarczającą średnicą odejścia VM, mając na uwadze swoje doświadczenia z systemem, oraz posiłkując się cytatem ze strony kiefersworld:
"The simplest way to do this is by inserting a pipe in the side of the column head that has exactly 1/9 the cross sectional area of the column itself (assuming you want 90% reflux). This means that the diameter of side pipe must be 1/3 the diameter of column. All that you need to control the flow of vapor into this pipe is a simple valve that is either wide open or closed shut. Alternatively, you could use a larger diameter side arm and have complete control of the vapor passing through it by using a gate valve. Gate valves are cheap, commonly used for water supplies, and they provide a straight path for the vapor to flow through."
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: KOLEDZY PROSĘ O OCENE PROJEKTU

Post autor: Brzydal »

radius pisze:Kol. Brzydal. Czy takie podłączenie powrotu w głowicy jak na zamieszczonym zdjęciu, to na pewno stały refluks (RLM) :?:
Bo w poście http://alkohole-domowe.com/forum/post42047.html#p42047 opisałeś to odwrotnie ;) Trzeba by przyszłym konstruktorom dokładnie wyjaśnić na czym polega RLM i jak działa.
Nie ma sprawy. Pokazane zdjęcia nie są moje, a kol Akasa z drugiego forum. Miały służyć jedynie jako zdjęcia poglądowe. Na pokazanym zdjęciu jest błąd założenia wężyka w systemie RLM. Powinien być założony nie na trójnik, jak na zdjęciu, a na zaworek.
Obrazek
Tak powinno wyglądać prawidłowo zamontowany system RLM. Pokazany jest też sposób montowania czujnika termometru.

Założenie tego systemu opracowanego przez kol inżyniera z sąsiedniego forum są takie by refluks był stały, zaś sterowanie odbywało się mocą grzania, dlatego też zrodził się pomysł zrobienia własnego sterownika do takiego sytemu. Bez automatycznego sterowania grzaniem, no może sterowaniem ręcznym bo ustawiamy go ręcznie czy to regulatorem. Sam steruje to starym autotransformatorem. Stały refluks ustawia się precyzyjnym zaworkiem zamontowanym na powrocie. Po ustawieniu refluksu na początku procesu przepływ powrotu jest stały, a wraz ze zmniejszaniem ilości otrzymywanego etanolu zmniejsza się jego odbiór. To cała filozofia. System sprawdza się do 97st. C w kegu bez korekcji refluksu.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein
Awatar użytkownika

Autor tematu
bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: bohema.zaba »

PANOWIE DZIĘKUJE.

Ale jako laik w tym temacie muszę się dokształcić jeśli chodzi o systemy LM i VM
o co w tym wszystkim chodzi.

Co do pierścieni centrujących to trochę czytałem ale proszę o pomoc co do wymiarów średnic i przestrzeni która powinna zajmować pomiędzy wypełnieniami.

Rury jakie posiadam przedstawiam na zdjęciu bardzo bym prosił o przerobienie mojego
projektu tak aby miało to ręce i nogi.
Wymiary rur:
140cm fi 70/68
40cm fi 70/68
90cm fi 50/47

Bardzo bym prosił o info co do pocięcia tego wszystkiego tak aby wyszedł
katalizator miedziany, kolumna i chłodnica destylatu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Autor tematu
bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: bohema.zaba »

W załączniku dodaje zdjęcia rur które mają służyć do zrobienia kolumny.
Bardzo bym prosił o pomoc co do pocięcia tego wszystkiego tak aby wyszedł
katalizator miedziany, kolumna i chłodnica oparów. Oraz cieńsza rurka na chłodnicę końcową.
Fi 70/66 140cm
Fi 70/66 40cm
Fi 50/47 90cm

Panowie jest jeszcze jeden problem nie bardzo ogarniam temat LM, VM
a więc bardzo bym prosił o porady dla początkującego kolegi po fachu.

Pierścienie centrujące mam ogarnięte, tylko nie wiem jaką maja mieć średnicę zwężenia,
grubość i przestrzeń nad i pod pierścieniem.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: radius »

Panowie jest jeszcze jeden problem nie bardzo ogarniam temat LM, VM
a więc bardzo bym prosił o porady dla początkującego kolegi po fachu.
Przeczytaj ten temat
http://alkohole-domowe.com/forum/cm-lm- ... y%20gracje
Pierścienie centrujące mam ogarnięte, tylko nie wiem jaką maja mieć średnicę zwężenia, grubość i przestrzeń nad i pod pierścieniem.
No, chyba nie bardzo. Wszystko jest opisane tutaj
http://alkohole-domowe.com/forum/piersc ... uj%C4%85ce
SPIRITUS FLAT UBI VULT

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

Koledzy, proszę o ocenę mojego dzieła, oraz o radę co jest nie tak jak psocę to nie mogę utrzymać temp. stabilizacji. Na początku jest w normie tz. 77,8 - 77,9, ale gdy odkręcę zawór iglicowy to temperatura spada a gdy podgrzeję to leci do 85. Mam zamontowany sterownik RGN a czujkę raz zamontowałem w kegu, drugi raz w porcie kolumny 15 cm niżej niż wylot psoty. Zrobiłem dodatkowy port między pułkami i tam włożyłem czujkę, żeby utrzymać temperaturę stabilizacji. I znów stabilizacja chwilowa i skoki temp. Przegony otrzymuję w temp. stabilizacji, gorzej jest później - skoki temp. W kolumnie wypełnienie jest, sam dół zmywak, później 20 cm pierścieni miedzianych, dalej same zmywaki, które ubiłem kijem, wyszło ok. 25 zmywaków. Kolumna fi 60,3 ma wysokość wg wykonania/kolumna destylacyjna DE 170/120 cm, pierwsza chłodnica rura fi 60,3 wysokość 55 cm oraz chłodnica z rury Inox karbowana 30 cm.
Druga chłodnica w normie / wykonanie . Filtr z wsadem węglowym 65 cm, wszystko tak jak DE 170. Efekt serca po kombinacjach 95%. Przegony 98%.
Co robię nie tak, proszę o radę.

Chcę załączyć zdjęcia, ale nie wiem jak to zrobić .

Proszę o radę łmarko.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: aronia »

Sterownik pracuje w jakim trybie: regulacja mocy czy regulacja temperatury? Jeżeli używasz go jak termostat to jest podstawowy błąd: http://alkohole-domowe.com/forum/regula ... 11386.html . Spróbuj kolejny proces przeprowadzić bez niego - włączając grzałkę bezpośrednio do sieci(nie podałeś jakiej jest mocy więc ciężko doradzić konkretnie jaką mocą możesz grzać). Problem może pochodzić także od wypełnienia - zalewanie, nierównomiernie ułożone albo jest ich(zmywaków) za mało(nie przeliczałem).
P.S. A port w okolicy 10 półki masz?

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

Regulator pracuje jako moc . Grzałka 2x2000W , jedna bezpośrednio zasilana , druga przez sterownik uregulowany na 0,1 kW. Do podgrzania używam obie czyli 2000W i ze sterownika .Po podgrzaniu do przegonów jest wyłączona bezpośrednia a utrzymywana temperatura jest przez sterownik . Ustawienie -Włącza się co 4 sekundy . Zmywaków chyba jest dość , b o już nie mogłem ubić więcej. Myślę , że jak czytałem inne posty, może być zalewanie kolumny od góry.
Poradż jak przesłać zdjęcia wykonania mojej kolumny , będzie lepiej ocenić działanie. Podobna jest do DE 170
@aronia, jeśli mogę tak się zwracać, mam 4 porty - 1 w okolicy kołnierza przy keglu ok. 12-13 cm nad keglem, 2 ok. 10-12 cm od kołnierza góra kolumny , 3 dodatkowo wspawałem między półkami , 4 w keglu, termometry elektroniczne , grzałki 2 x 2000w, jedna bezpośrednio zasilana , druga przez sterownik o mocy 0,1Kw. Grzanie początkowe na obie grzałki.Po otrzymaniu przegonu wyłączam grzałkę 2000w i dalej jest na 0,1kw.Załącza się co 4 sekundy. A temperatura skacze.Wypełnienie ok. 25 zmywaków ubite mocno kijem.
Pozdrawiam
łmarko
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: radius »

Uff, kupa błędów, ale lećmy po kolei;
łmarko pisze:Regulator pracuje jako moc .
Nie rozumiem tego określenia ;)
łmarko pisze:Grzałka 2x2000W , jedna bezpośrednio zasilana , druga przez sterownik uregulowany na 0,1 kW.
Kolejne niezrozumiałe objaśnienie. Czy to znaczy, że skokowo regulujesz moc co 0,1 kW, czy ustawiona jest na taką moc roboczą :?:
łmarko pisze:.Po podgrzaniu do przegonów jest wyłączona bezpośrednia a utrzymywana temperatura jest przez sterownik . Ustawienie -Włącza się co 4 sekundy
Kardynalny błąd :!: :o Regulator nie może się włączać i wyłączać, ale zmniejszać napięcie aby równolegle zmniejszać moc grzałki. Nie jest także do utrzymywania określonej temperatury, ta musi ustalić i utrzymywać się sama, podczas stabilizacji kolumny.
łmarko pisze: mam 4 porty - 1 w okolicy kołnierza przy keglu(kegu) ok. 12-13 cm nad keglem
Za nisko. Ten termometr powinien być w okolicach 10 półki, co w twoim przypadku (20 cm miedzi + zmywaki) powinno być ok. 50 cm nad kegiem.
łmarko pisze:2 ok. 10-12 cm od kołnierza góra kolumny
Lepiej byłoby trochę niżej, 15-20 cm. Będzie czas na reakcję po wzroście temperatury w tym miejscu.
łmarko pisze:3 dodatkowo wspawałem między półkami
W twoim wypadku, niepotrzebny. I tak nie wiesz co on ci tam pokazuje :D
łmarko pisze:Wypełnienie ok. 25 zmywaków ubite mocno kijem.
No i prawdopodobnie, za mocno ubiłeś. Czy wiesz jaka jest optymalna gęstość wypełnienia zmywakowego?
Oj, kłania się lektura forum o podstawach tego hobby :czytaj:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Kula
1150
Posty: 1186
Rejestracja: niedziela, 4 lip 2010, 19:13
Krótko o sobie: Tester eksperymentator ...............
Ulubiony Alkohol: swój własny .............................
Status Alkoholowy: Konstruktor
Podziękował: 38 razy
Otrzymał podziękowanie: 140 razy
Kontakt:
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: Kula »

radius pisze:
łmarko pisze:.Po podgrzaniu do przegonów jest wyłączona bezpośrednia a utrzymywana temperatura jest przez sterownik . Ustawienie -Włącza się co 4 sekundy
Kardynalny błąd :!: :o Regulator nie może się włączać i wyłączać, ale zmniejszać napięcie aby równolegle zmniejszać moc grzałki. Nie jest także do utrzymywania określonej temperatury, ta musi ustalić i utrzymywać się sama, podczas stabilizacji kolumny.
Sorki Radius, nie masz racji. RGN jest sterownikiem grupowym. Zasadą działania jest okresowe włączanie i wyłączanie zasilania. Błędem jest ustawienie czterech sekund jako cykl obliczeniowy. Jeśli ustawisz 75% mocy i cykl 4s to oznacza, że sterownik będzie grzał przez 3 sekundy i będzie miał 1 sekundę przerwy.
@łmarko
Przestaw cykl z 4 na 2 sekundy.
Pozdrawiam

Kula

www.StalowkaSklep.pl - destylatory, kotły z płaszczem, akcesoria do budowy i stal kwasoodporna
https://www.facebook.com/stalowkadestylatory
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: radius »

@kula, masz rację :ok: Zapomniałem, że kolega ma regulator grupowy :(
SPIRITUS FLAT UBI VULT

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: aronia »

Przy rurze 60-tce 2000W powinno być w sam raz(ani nie za dużo, ani nie za mało), więc następny proces przeprowadź na tej podłączanej bezpośrednio. Popraw miejsca montażu termometrów zgodnie z sugestiami radius-a. Aby zagęszczenie było 260 g/l przy 100cm(z podanego 120 odjąłem 20 na miedź) powinieneś zmieścić w kolumnie około 32 sztuki zmywaków z Lidla(założyłem wagę 1 zmywaka 21g). Filtr z węglem przy prawidłowo przeprowadzonym procesie będzie Ci zbędny.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

Port wejścia temperatury jest 3 cm od dołu kolumny, port stabilizacji na wysokości 108 cm kolumny oraz port szczytu na głowicy chłodzącej NS.
Grzałka jest jedna 2x2000w. Podłączone przez włączniki - łączniki krzywkowe 4G, jeden zasila stabilizator, drugi bezpośrednio drugą grzałkę także mogę regulować moc grzałek. Sterownik podłączony jest jako regulator mocy, wyrażony jako w kW lub %.
I tu jest problem, bardzo trudno jest ustawić moc. Grzałka w pierwszym menu ustawiona jest na 100% mocy w drugim menu ustawiam potrzebną moc w % i tak fiksuje temperatura stabilizacji. Temperatura wejścia jest spokojna tylko później lata stabilizacja.
Rozkręcam kolumnę wywalam wsad i robię tak jak proponowano na nowo. Muszę zważyć zmywaki i jak czytałem na forum należy pociąć zmywaki na kawałki, że niby lepiej i wtedy wypełnić oraz zmienić cykl włączenia na 2 sekundy.
Dzięki za rady i czekam na więcej.
Pozdrawiam i wszystkiego najlepszego oraz zdrowia w 2015 roku - aby nam się dobrze żyło.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

IMG2.jpg
zdjęcie kolumny wraz z opisem. co o tym sądzicie??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

aronia
1450
Posty: 1498
Rejestracja: środa, 7 sie 2013, 09:14
Status Alkoholowy: Producent Wódek
Lokalizacja: Podkarpackie
Podziękował: 87 razy
Otrzymał podziękowanie: 364 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: aronia »

To Twoja? Jak dla mnie niepotrzebna strata cm na pionowy skraplacz - lepiej więcej przeznaczyć na wypełnienie a głowicę dać Aabratek lub puszkową. I ten filtr węglowy obok kolumny też zbędny.
P.S. Ogólnie mało widać na tym zdjęciu, więc ciężko coś więcej powiedzieć.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2743 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: lesgo58 »

Wrzuć większe zdjęcie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

kolumna.jpg
Przedstawiłem zdjęcia kolumny i bufora po waszych sugestiach przerobienia kolumny. Zrobiłem porty termometrów jak zalecaliście. Wypełnienie zmieniłem na sprężynki. W buforze umieściłem pierścienie miedziane wys. 20 cm. Bufor zrobiony z rury ko fi 110 tak , żeby pasowały śruby montażowe.Rura wewnętrzna fi 63,3 wys. 20 cm. z daszkiem. Przestrzeń między daszkiem a właściwą kolumną 5 cm. Latarka wys. 7 cm wypełniona sprężynkami.
Po przerobieniu kolumna pracuje wg. mnie idealnie.Cały czas po stabilizacji utrzymuje temperaturę dnia.
Jeśli mogę , przedstawię cały cykl ostatniego psocenia.
Grzanie - na całą moc 2x2000w, zalanie bufora 23 min, zalanie kolumny 32 min. Rozpoczęcie stabilizacji - bufor 80,2C, 10 półka 77,3C,stabilizacja 77,6C , szczyt 18,6C. Stabilizację prowadziłem poprzez regulator mocy 100% jedną grzałką. Czas stabilizacji 50 minut.Koniec stabilizacji - kocioł 90,5C, bufor 79,2C , 10 półka 77,5C , stabilizacja 77,8C , szczyt 20,7C. Odbiór przedgonów ok. 200ml.
Koniec destylacji - Kocioł 100C , bufor 98,2C , 10 półka 98,1C , stabilizacja 79,0C , szczyt 21,4C. Ciągnąłem jak w innym poście opisywał , chyba Aronia , aż do 100C w kotle, żeby wyciągnąć wszystko z zalewu. Wino czerwone - 3 blg., wg. mnie ok. 20% , 19 litrów otrzymałem ok. 2,7 l alkoholu o mocy 96,5% , + 200 ml. przedgonu. Proszę, o ocenę mojej pracy , co zrobiłem dobrze a co żle. Pozdrawiam.
Kolego Aronia, jak już pisałem kolumna była oparta na projekcie DE 170 Manual . Chłodnica będzie zmieniona na Aabratek w póżniejszym czasie oraz zrobiona chłodnica Lebiega, kolumnę przedłużę o daną wysokość pomieszczenia. Filtr pozostawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

reszta zdjęć mojego projektu
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: boxer1981228 »

Z tego co się orientuję to papuga powinna mieć wejście destylatu możliwie jak najniżej żeby wszystko mogło się dokładnie wymieszać inaczej odczyt alkoholomierza może byc błędny.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

Papuga zrobiona na podstawie filmów amerykańskich z kolumny półkowej , odległości dobrane wzrokowo, jak dla mnie wskazania są prawidłowe. Zmiany % reagują po kilkach ml. i sekundach. Wymiar dobrany do wysokości alkohomierza.
Ja to zrobiłem dla siebie , żeby mieć pogląd do wartości otrzymania % . Chciałem dać przykład na zrobienie w jak najprostrzy sposób zrobienia papugi . Użyłem 2 mufy redukcyjne Cu 35/25, oraz 25/15, trójnika 22/15 - 2 szt. ,denka 22,kolana 15-2szt.,kolana przejście 15/1/2cala montowane do podstawki oraz kawałki rur Cu 22,15. Mój się sprawdza.Każdy może zrobić jak mu pasuje. Dałem tylko przykład na zrobienie papugi w prosty sposób i tani. Każdy może zrobić w własnym zakresie. Bo w temacie " Papuga" koszty są ponad 100,00zł. A to parę złoty ok. 15 zł. Ocencie sami ?
Awatar użytkownika

HomoChemicus
400
Posty: 447
Rejestracja: niedziela, 12 sty 2014, 18:21
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 77 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: HomoChemicus »

To nie papuga. To filtr węglowy. :lol: :smiech: :hahaha:
"Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat i ludzka głupota.
Co do tej pierwszej są jednak pewne wątpliwości."

A. Einstein
Awatar użytkownika

Lootzek
850
Posty: 887
Rejestracja: środa, 19 wrz 2012, 00:23
Krótko o sobie: Psotnik, dłubacz i leń patentowany.
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 97 razy
Otrzymał podziękowanie: 171 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: Lootzek »

Myślę że koledze chodziło o pierwsze zdjęcie, ten miedziany "dynks" z fikuśną nóżką ;)
P.S.
@boxer1981228 - a nie byłoby raczej tak że alkohol o mniejszym stężeniu jako cięższy i tak będzie opadał w dół? :)

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: boxer1981228 »

Dokładnie chodziło mi o to pierwsze zdjęcie miedziany dynks :)
@Lootzek moja pierwsza papuga też była z wejściem po środku ale bardziej doświadczony kolega z forum doradził aby wejście było na dole aby wszystko sie mieszało taką poradę dostałem i przekazuję ja dalej :) Nie mam pojęcia czy alkohol o mniejszym stężeniu będzie opadał.

irek89
250
Posty: 281
Rejestracja: środa, 28 sty 2015, 22:47
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Lokalizacja: Paszczyna
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: irek89 »

Witam. Jestem tu nowy. Nie chce zakładać nowego tematu bo to raczej bez sensu.

Proszę was bardzo o pomoc i korektę moich założeń ponieważ chcę zrobić sprzęt działający możliwie jak najlepiej czyli uzyskać 96% bez posmaku przy odpowiednim wysiłku lub 95% z mniejszym wysiłkiem.

Projekt robię w większości z materiałów jakie sam zgromadziłem. Byłem monterem rurociągów, teraz jestem spawaczem więc wszelkie przeróbki kolumny itp. nie są dla mnie problemem. Wymiary podaje w milimetrach bo tak jestem w pracy nauczony i tak powinno być na rysunkach.
Chce zrobić kolumnę w układzie pionowym (z tego co wyczytałem głowica NS) z rury nierdzewnej 48,3 (wymiar zewnętrzny, ścianka 1,6) bo mam ograniczoną wysokość aparatury. Wysokość od posadzki do sufitu 2200 mm.

Moje założenia to:
-wypełnienie zmywakami
-być może miedzią (mogę mieć rurki miedziane od fi 6 do fi 12 bo moja firma robi też klimy)
- kolumna rozłączna między każdym elementem konstrukcyjnym.
-długość rury z wypełnieniem około 850
-wysokość wziernika 92
-system zbierający myślę, że mniej niż 100
-chłodnica 215

Mam wykonane teraz: chłodnica (nie zespawana na gotowo jeszcze) z rury inox 8mm zwykłej. Mam obawy, że jest zbyt niska i nie poradzi sobie z ochłodzeniem par więc zastanawiam się czy może nie nałożyć jeszcze rury na zewnątrz i dodatkowo zrobić płaszcz wodny.
Zasilanie chłodnicy chcę zrobić w obiegu zamkniętym a zasilanie będzie ze starej pompki wody z pralki automatycznej.
Oprócz tego tzw. latarkę czyli wziernik. Nie kupowałem trójnika bo dla mnie to bezsensowny wydatek. Zrobiłem sobie bez problemu wpałkę szlifierką na rurę 42 i przyspawałem kołnierz w który wstawię pleksę.

Do zrobienia mam system zbierający i będzie on oparty o załącznik jaki znalazłem na forum czyli dwie półki pod kątem 60 stopni.

Pierwsze pytania:
Czy długość wypełnienia do średnicy wystarczy? i czy tylko zmywaki czy też miedź?
Czy powrót destylatu na wypełnienie może być rurą fi 8? czy odbiór taką samą??
Jeśli chciałbym w przyszłości rozbudować kolumnę o system odbioru samych par jaki nypel lub mufę musze wspawać, żeby było optymalnie?

EDIT:

Dodaje zdjęcia tego co już mam zrobione oprócz systemu półek zbierających bo dałem wczoraj do wywiercenia.
Mam pytanie, czy termometr widoczny na zdjęciu jest odpowiedni do kolumny??
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

łmarko
100
Posty: 124
Rejestracja: niedziela, 28 gru 2014, 00:25
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: KOLEDZY PROSZĘ O OCENĘ PROJEKTU

Post autor: łmarko »

Opiekacz do szczapek dębu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”