Średnica i długość kolumny do pepsi kega

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
jano
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2011, 13:39

Post autor: jano »

Mam pepsi kega. Zamierzam dorobić do niego kolumnę z zimnymi palcami.
Chciałbym zapytać jakiej średnicy dobrać rurkę i jakiej długości - czy wystarczy 100cm?
Wypełnienie będzie ze zmywaków.
Zimne palce zamierzam wykonać z rurki miedzianej o średnicy 8mm - ile zrobić 3 może 4?

Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam
koncentraty wina
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Średnica i długość kolumny do pepsi kega

Post autor: pokrec »

Jeśli ograniczysz się do miedzi, to musisz użyć rury tak grubej, na jaką Cię stać - czyli pewnie o średnicy do 54 mm. Jak możesz zrobić to z nierdzewki, to celuj w jakieś 60 mm.
Oczywiście, im dłuższa, tym lepsza (no, bez przesady), ale te min. 120 cm wypełnienia powinieneś mieć. Zimne palce - daj ich ze 6, tylko rozmieszczonych na krzyż gwiaździście jeden nad drugim, tak, żeby przy patrzeniu przez rurę zajęły jak najwięcej przekroju. Wypełnienie możesz poupychać też między palcami, jak się da. Palce powinnny być leciutko łukowato wygięte wybrzuszeniem w dół kolumny, żeby flegma skapywała na środek wypełnienia. Przy średnicy kolumny w granicach 60 mm średnica rurek zimnopalcowych pasowałaby w granicach raczej 12 - 15 mm...
Termometr klasycznie umieszcza się nad zimnymi palcami, ale jak wsadzisz drugi w wypełnienie, tak w 3/4 wysokości, to łatwiej będzie Ci pracować, szybciej zareagujesz na zalewanie kolumny.

No i moja nieśmiertelna mantra: jak już robić taki system, to od razu Bokakob albo Aabratek z opcją VM, ale co kto lubi. Zimne palce w końcu to aparatura z wyboru.

I od razu uprzedam ew. pytania: im cieńsza rura, tym wolniejsza praca i łatwiejsze zalewanie. 40 mm średnicy to chyba najmniejsza rura, na jakiej jeszcze da sie pracować, choc to idzie wybitnie powoli wtedy.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

we125
400
Posty: 410
Rejestracja: niedziela, 15 sie 2010, 12:50
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Średnica i długość kolumny do pepsi kega

Post autor: we125 »

Zamiast zimnych palców możesz zastosować krótka spirale ,będzie mniej lutowania i lepiej wyglądało. Co do średnicy ja mam kolumnę fi 60 i taboret gazowy 6.5 kw nie jest w stanie zalać kolumnę. Myślę że na fi 50 mógłbym spokojnie psocić. Napisałeś że zimne palce wykonasz z rurki miedzianej ,czy cała kolumna będzie z miedzi?
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Średnica i długość kolumny do pepsi kega

Post autor: pokrec »

Mi udało się zalać kolumnę fi 66 z WYŁĄCZONYM refluksem przy mocy ok. 3 KW (elektrycznie w kegu, grzałką) przy robieniu śliwek. Ale nie ma problemu, wychlup wlałem z powrotem do kolumny na wypełnienie i przez chwilę ciągnąłem piekne 96% ;-).
Z kolei kiedy indziej nawet 4 kW nie zalewało kolumny. Może to zalezy od gęstości wypełnienia?
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

gobo
100
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 7 gru 2010, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Średnica i długość kolumny do pepsi kega

Post autor: gobo »

Średnica kolumny:
Dla aparatów przemysłowych przyjmuje się orientacyjnie odbiór rektyfikatu na poziomie 500 L z 1m2 przekroju poprzecznego kolumny na godzinę o stężeniu 96,0 – 96,5% obj (za Jaroszem i Jarocińskim „Technologia Gorzelnictwa” cz. II). Także i ta wielkość pasuje, mając na uwadze stabilną pracę i równomierny odbiór rektyfikatu o stężeniu jw. do aparatów amatorskich obecnych na naszym forum.

Dla przykładu:
Ф wewnętrzne_ Przekrój_______ Przekrój______ Ilość L/h z 1m2 Wydajność______
kolumny w____ poprzeczny w__ poprzeczny w___ przekroju_____ rektyfikatu w____
mm__________ cm2__________ m2___________ kolumny_____ L/h____________
a____________ b____________ c_____________ d___________ c * d____________
54___________ 22,9__________ 0,00229_______ 500_________ 1,15___________
51___________ 20,4__________ 0,00204_______ 500_________ 1,02___________
42___________ 13,8__________ 0,00138_______ 500_________ 0,69___________

Wysokość wypełnienia:
Parametr zależny od rodzaju wypełnienia. Ograniczę się do dwóch brylujących na tym i sąsiednim forum tj. zmywaki i sprężynki KO.
1. Zmywaki: niższe P/V ale zdecydowanie kilkakrotnie tańsze. Zalecana wysokość powyżej 120 cm.
2. Sprężynki pryzmatyczne KO: wyższe P/V ale droższe. Zalecana wysokość od 100 cm wzwyż.
Do tego należy dołożyć po 20 cm wypełnienia miedzianego - katalizatora. Najlepiej mogą to być: siatka miedziana "Amphora Society" lub sprężynki miedziane. Obydwa oprócz funkcji katalitycznej podwyższą efektywnie wysokość wypełnienia głównego.
Ostatnio zmieniony czwartek, 22 gru 2011, 13:23 przez gobo, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
jano
5
Posty: 7
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2011, 13:39
Re: Średnica i długość kolumny do pepsi kega

Post autor: jano »

Chłopaki dzięki wielkie za szybką odpowiedź
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”