Opcja system VM w Aabratku.

Otrzymywanie spirytusu z wykorzystaniem kolumn rektyfikacyjnych.

Autor tematu
sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy

Post autor: sverige2 »

Aabratek, wersja VM/LM.
Przedstawiam kolegom szkic, jak należ wykonać opcję VM w Aabratku,
ponieważ jest to sprzęt dosyć powszechny, i używa go obecnie
wielu kolegów hobbystów. Kolumna wzbogacona o opcję odbioru VM,
staje się automatycznie wersją "DUAL" i pozwala na swobodne korzystanie
z dowolnie wybranej opcji odbioru, VM lub też LM w zależności od potrzeb
i preferencji, bez konieczności ponoszenia sporych kosztów,
jakie wiązałyby się z koniecznością budowy nowej kolumny VM/LM.
Życzę powodzenia w budowie.

PS.
Szkic został wykonany przeze mnie, odręcznie, więc proszę o wyrozumiałość
w przypadku ew. zauważonych niedociągnięć.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
Awatar użytkownika

szczurek.g
50
Posty: 71
Rejestracja: niedziela, 28 sie 2011, 20:35
Krótko o sobie: Absolwent UP WTD
Ulubiony Alkohol: Bimberek
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: szczurek.g »

Czy współprądowe połączenie wody chłodzącej głowicy Aabratek to cel zamierzony ? Dlaczego nie przeciwprądowo ?

Autor tematu
sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: sverige2 »

Woda opuszczająca chłodnicę Liebiga, górnym wyjściem, jest wodą zasilającą rurkę wewnętrzną skraplacza, wokół której nawinięte są zwoje rurki tworzącej skraplacz i pracują w przeciwprądzie.

Pozdrawiam

pendzoncy_jelen
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 4 wrz 2011, 20:20
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: pendzoncy_jelen »

Jak należy dobrać średnicę rury do VM ? Moja kolumna to 60mm.

drewko
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 27 sie 2011, 22:14
Zasilanie wodą

Post autor: drewko »

Zgadzam się z pytaniem kolegi co do zasilania wody i nie lepiej równolegle jak szeregowo?
A jak się ma średnica kolumny,głowicy chłodzącej bo chyba nie jest podana.
Awatar użytkownika

szczurek.g
50
Posty: 71
Rejestracja: niedziela, 28 sie 2011, 20:35
Krótko o sobie: Absolwent UP WTD
Ulubiony Alkohol: Bimberek
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: szczurek.g »

@servige2, dopytuje się o to chłodzenie bo wydaje mi się, że nastąpił konflikt w objaśnianiu działania współ i przeciwprądowego przepływu wody.
sverige2 pisze:Woda opuszczająca chłodnicę Liebiga, górnym wyjściem, jest wodą zasilającą rurkę wewnętrzną skraplacza, wokół której nawinięte są zwoje rurki tworzącej skraplacz i pracują w przeciwprądzie.
tu jest podobna wymiana postów mówiąca o inaczej działającym przepływie wody.
http://alkohole-domowe.com/forum/post39790.html#p39790
radius pisze: Zimna woda w spirali ma płynąć "pod prąd" par a więc odwrotnie niż na rysunku. Rurka wewnątrz jest tylko rurką powrotu a nie głównym skraplaczem. ... Na rysunku układ chłodzenia podłączony jest właśnie współprądowo.
Przeczytaj proszę w tym drugim temacie mój post, później poprawkę radius-a.

Takie same połączenia a jedno jest współ a drugie przeciwprądowe. Tu zgodnie z tłumaczeniem radius-a powinno być podłączone odwrotnie.

Jeśli coś namieszałem to wybaczcie, ale studiuje temat od deski do deski.

drewko pisze:Zgadzam się z pytaniem kolegi co do zasilania wody i nie lepiej równolegle jak szeregowo?
A jak się ma średnica kolumny,głowicy chłodzącej bo chyba nie jest podana.
wybacz ale nie rozumiem określenia "równolegle, szeregowo" to raczej przy elektryce

PS
często też zauważyłem (nie w tym temacie) używanie jegnostki masy gramy [gr] a nie [g]/, gr to są grosze

Autor tematu
sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: sverige2 »

Kol. Szczurek.g.
Woda wychodząca z chłodnicy Liebiga, powinna zasilać skraplacz
Dokładnie tak jak napisałemw poprzednim poście

Kto uważa inaczej proszę otworzyć osobny temat " Zasilanie Wodą"
Temat Opcja VM w Aabratku jest formą "kompendium wiedzy".
Podawane są tylko 100% sprawdzone i uznane w świecie sposoby,
stosowane przez fachowców w tym hobby.
Nowo założony temat dot VM w Aabratku ma spełniać formę
fachowej wiedzy, a nie być polem akademickich, rozmywających temat dyskusji.
pendzoncy_jelen pisze:Jak należy dobrać średnicę rury do VM ? Moja kolumna to 60mm.
Średnica rury pozostaje bez mian, tak jak pokazuje rysunek.
Do posiadanego Aabratka, należy tylko dospawać tylko to co na rysunku,
bez żadnych dodatkowych zmian.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: radius »

@sverige2, chyba nie do końca zrozumiałeś pytania kol. szczurka.
Oczywiście
Woda wychodząca z chłodnicy Liebiga, powinna zasilać skraplacz
Dokładnie tak jak napisałem w poprzednim poście
i to się zgadza.
Natomiast zasilanie wody chłodzącej do spirali skraplacza, powinno iść częścią zwiniętą w spiralę a powrót rurką wewnątrz tej spirali. Wtedy przepływ wody w skraplaczu w stosunku do kierunku przepływu par alkoholu będzie przeciwprądowy.
Tak wygląda prawidłowe podłączenie i działanie prawie wszystkich typów chłodnic skraplających.
Chłodnica Liebiga na twoim szkicu też ma zasilanie wody przeciwprądowe. A co do zasady takiego a nie innego podłączenia wody do chłodnicy, to bodajże kol. Gobo sprawdził to empirycznie, tylko jakoś nie chce mi się szukać tego posta :D
Pozdrawiam
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: Wald »

sverige2 pisze:
pendzoncy_jelen pisze:Jak należy dobrać średnicę rury do VM ? Moja kolumna to 60mm.
Średnica rury pozostaje bez mian, tak jak pokazuje rysunek.
Do posiadanego Aabratka, należy tylko dospawać tylko to co na rysunku,
bez żadnych dodatkowych zmian.
Pytanie było o dobór średnicy rury do wykonania chłodnicy, dla kolumny o średnicy 60mm. Kolega "pendzoncy_jelen" wcale nie zamierza wymieniać swojej kolumny.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: sverige2 »

@ Radius. Mylisz się niestety.
Jest tak jak podałem wcześniej: http://alkohole-domowe.com/forum/downlo ... &mode=view
Zasilenie w wodę skraplacza, powinno iść środkową rurką wewnątrz spirali
nawiniętej wokół. Dokładnie tak samo jak zasila się normalny skraplacz Aabratka.
Bardzo proszę o przestrzeganie zasady "Kompendium Wiedzy"
Posty scalone
Proszę o sprecyzowanie pytania , czy chodzi o rurę kolumny,
czy średnicę rurki skraplacza?
Średnica wyjścia par "VM" jak też całej reszty służy do kolumn o średnicach rur w przedziale 50-60-70mm.

PS. Oto jeszcze dodatkowa fotka pokazująca prawidłowe podłączenie wody w Aabratku.

Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 12 lis 2011, 13:00 przez sverige2, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: radius »

@Sverige, zechciało mi się poszukać tych postów kol. Gobo i oto kilka cytatów:
Proszę też spojrzeć na schematy projektów samego Bokakoba. Na wszystkich jego projektach (patrz galeria sąsiedniego forum C2H5OH) wejście wody jest na wężownicę a wyjście tzw. rurką powrotu poprowadzoną wewnątrz lub na zewnątrz wężownicy. Dlaczego tak jest? Potrzeba tu dłuższego wywodu.
Otóż w moim deflegmatorze woda jest kierowana najpierw na wężownicę, a wraca tzw. rurką powrotu ku wyjściu. W przypadku wężownicy podwójnej, woda powinna wchodzić najpierw na wężownicę zewnętrzną (dłuższa ze względu na większą średnicę zwoju), a wracać wężownicą wewnętrzną (krótszą). Chodzi o to, aby pary wchodzące do deflegmatora, trafiały i skraplały się najpierw na zwojach o najwyższej temperaturze. Dzięki temu wracająca na wypełnienie flegma jest bardziej gorąca, co zmniejsza zużycie energii na grzanie. Ponadto spływ bardziej gorącej flegmy, pozwala na efektywniejsze wykorzystanie całego wypełnienia kolumny, nie ma efektu dogrzewania flegmy na wypełnieniu. Daje to kilka półek teoretycznych więcej, niż w konstrukcjach z odwrotnym kierunkiem wody, gdzie powracająca flegma jest bardziej wychłodzona.
Taki kierunek czynnika chłodzącego stosowany jest w aparaturze przemysłowej. Tym, którzy twierdzą, że co innego aparatura amatorska, a co innego przemysł odpowiadam, że zanim zbudowano coś dużego, najpierw budowano prototypy w skali laboratoryjnej potem półtechnicznej itd.
Przyjmij czasami do wiadomości, że ty też możesz nie mieć racji ;)
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: pokrec »

Puszczenie wody przez wężownicę spiralną i powrót środkiem poza tym zachowuje zasadę przeciwprądu - woda chłodząca porusza się w kierunku przeciwnym do kierunku par. Schładzanie wtedy jest najefektywniejsze. Wtedy gorące pary skraplają się na najcieplejszej części spirali i idąc w górę (w AAbratku po skosie górę) trafiają na coraż wydajniesze chłodniczo części spirali.

Ja mam u siebie w skraplaczu 10 metrów rurki Cu w dwóch oddzielnych spiralach: zewnętrznej i wewnętrznej. Rurki powrotne oby spiral idą środkiem tej wewnętrznej. Na razie zasilam je równolegle (każdą osobnym zaworem). Wyrabiają się bardzo dobrze (skraplanie zachodzi na odcinku jakichś 10 cm z 30 cm długości ogólnej). Ma sens połaczenie tych spiral szeregowe - jedna za drugą i zasilanie tego z jednego zaworu dla oszczędności wody? jak te spirale połaczyć? Najpierw zewnętrzna zaczynając od spirali a potem wewnętrzna - zaczynając od spirali? Co byście sugerowali?
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.

Autor tematu
sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: sverige2 »

@Radius
Posty kol. Gobo nie są tu żadnym miarodajnym argumentem.

Proszę przeczytać mój poprzedni post i obejrzeć przedstawione schematy oraz opisy
budowy kolumny Aabratek wraz ze skraplaczem, wykonane
przez fachowców w tej branży, a nie początkujących adeptów sztuki kapania.

Po raz kolejny proszę o przestrzeganie zasad kompendium.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: Wald »

Nie wiem jak jest lepiej, nie wiem jak jest dobrze, nie wiem jak jest prawidłowo. Nie mam żadnego doświadczenia z refluksem. Widzę tylko że podłączenie przy którym upiera się sverige2, jest tożsame ze schematem dostępnego na forum, polecanego opracowania. Z tego opracowania pochodzi zdjęcie.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

pendzoncy_jelen
10
Posty: 12
Rejestracja: niedziela, 4 wrz 2011, 20:20
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: pendzoncy_jelen »

Oj tam i tak będzie kapać i tak, niech każdy podłączy sobie wedle uznania, przy tych rozmiarach prawdopodobnie nie będzie dużej różnicy, możnaby się pokusić o zbadanie tej kwestii empirycznie, ale komu się chce.

@sverige2
jak zwymiarować te rurki, zarówno odejście par jak i chłodnicę aby było dobrze ?

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: Brzydal »

Nie rozumiem dlaczego przeciwprądzie u niektórych kolegów zaczyna się na spirali i po wpili nagrzewając się idzie w dół. Tak biorąc to na zdrowy chłopski rozum to kierując wodę na spirale sami sobie skracamy długość chłodnicy. W tym wypadku akurat racje przyznał bym Jarosławowi, niestety zaperza się jak zwykle zamiast merytorycznie to wytłumaczyć
Obrazek
Na tym zdjęciu prezentuje bardzo poprawna chłodnice deflegmatora przydatne tak w urządzeniach pionowych jak i skośnych typu N/S. Środkowa rura zasilana zimną woda chłodzi na całej swojej długości. Puszczając wodę odwrotnie przez spirale szybciej się nagrzewa i im niżej tym woda cieplejsza, przez co skracamy długość działania chłodnicy. Może inaczej w chłodnicach Liebiga też jest zasilana w zimą wodę od dołu.
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

Autor tematu
sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: sverige2 »

@Brzydal.
Dzięki za pomoc i merytoryczny wykład. Jak widać był potrzebny, bo nie wszystkich
kolegów łatwo przekonać do pewnych zdawałoby się tzw. oczywistych oczywistości.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7328
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: radius »

@Brzydal, w swoim poście napisałeś:
w chłodnicach Liebiga też jest zasilana w zimną wodę od dołu.
A więc w przeciwprądzie do kierunku przepływu par alkoholu :D

@sverige, oto oryginalny schemat kolumny Bokakoba (oczywista oczywistość).
bokakob.jpg
a więc... chyba obaj mamy rację :hahaha:
Myślę, że na tym zakończymy dyskusję :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: pokrec »

Myślę, że nie ma znaczenia, jak i na czym się skropli para. Bo tak: para ma temperaturę wysoką, jak się skropli na spirali, czy to wypełnionej wodą zimniejszą, czy cieplejszą, to i tak skapnie w postaci kropli i nie będzie się więcej chłodzić. Dlatego odbiór LM z AAbratka / Bokakoba jest ciepły. W chłodnicy Liebiga mamy do czynienia ze skraplaniem sie par w początkowej części rury i potem chłodzeniem już skroplonej cieczy w trakcie jej spływu do odbioru. Spirala deflegmacyjna ma to do siebie, że właściwie tylko skrapla ciecz pozostawiając ją w tempearturze bliskiej temp. wrzenia (tożsamej z temp. skraplania), bo kropla praktycznie natychmiast po skondensowaniu, kiedy jeszcze jest ciepła, odpada od spirali i a odpadnięta już się nie chłodzi.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

gobo
100
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 7 gru 2010, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: gobo »

@Brzydal
Brzydal pisze:Puszczając wodę odwrotnie przez spirale szybciej się nagrzewa i im niżej tym woda cieplejsza,
Tutaj pełna zgoda.
Brzydal pisze:przez co skracamy długość działania chłodnicy.
Tutaj można jedynie podywagować, bo zmierzenie tego byłoby niezmiernie trudne, ze względu na różnice z pewnością mm. Ponadto pary wchodzące do deflegmatora skraplają się nie tylko na wężownicy, ale także na jego wewnętrznym płaszczu. Czy płaszcz deflegmatora ma taką samą temperaturę na identycznej wysokości co wężownica? Lepszym pomiarem i istotniejszym byłby pomiar temperatury flegmy z jeziorka, bo flegma z płaszcza i wężownicy są już tutaj wymieszane. Próbowałem to zmierzyć, ale nie w jeziorku bo zbyt małe (5 ml, jak tam umieścić termometr?). Pomiaru dokonywałem za zaworkiem Lm dla jednego i drugiego kierunku wody. Różnica temperatury flegmy, a w zasadzie destylatu rzędu 0,5- 1 st. C. Wyższą wykazał kierunek wody najpierw na spiralę, powrót rurką wew. Tą flegmę na wypełnieniu trzeba ponownie dogrzać. Niewiele, ale jednak! W produkcji na skalę wielkoprzemysłową, są to liczące się oszczędności energii.


@Pokrec
pokrec pisze:Spirala deflegmacyjna ma to do siebie, że właściwie tylko skrapla ciecz pozostawiając ją w temperaturze bliskiej temp. wrzenia (tożsamej z temp. skraplania), bo kropla praktycznie natychmiast po skondensowaniu, kiedy jeszcze jest ciepła, odpada od spirali i a odpadnięta już się nie chłodzi.
Wystarczy porównać temperaturę destylatu (Lm) przy różniącym się znacznie zużyciu wody. Ja rektyfikuję zużywając 19 L wody na godz. o temp 15 st.C. Temperatura wody ciepłej (gorącej) wynosi 65 st. C +-2 st.(regulator ciśnienia wody) przy szybkości odbioru gonu głównego 1 L/h, moc 96,5%, moc grzania 1200 W, kolumna miedź. fi wew. 51 mm. Proszę policzyć moje oszczędności energii i wody. Ja takie wyliczenia zrobiłem i wynoszą one w porównaniu do wody wychodzącej z deflegmatora o temp. 30 st.C ponad 10% jeśli chodzi o energię elektr. i ponad 100% jeśli chodzi o zużycie wody.

Jak istotna jest temperatura wody na wyjściu, będąca w ścisłej korelacji z temperaturą flegmy niech posłuży poniższy cytat z Technologii Gorzelnictwa J. Jarosza i J. Jarocińskiego.
"Należy też zwrócić uwagę na temperaturę flegmy, która nie powinna być niższa niż 50 - 65 st.C. Flegma zimniejsza będzie nadmiernie ochładzała kolumnę i może doprowadzić nawet do spadku ciśnienia, poza tym potrzebuje ona więcej ciepła do ponownego przejścia w stan pary, niż flegma o wyższej temperaturze." Koniec cytatu.

Gobo

Brzydal
300
Posty: 328
Rejestracja: poniedziałek, 17 paź 2011, 13:51
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: Brzydal »

Masz racje, że gdybym działał w przemyśle i walczył o każdy grosz to było by to bardzo ważne, a narazie to mam to tak podłączone bo wydaje mi się najlepszym rozwiązaniem (choć naukowo nie potrafię tego udowodnić braki w wykształceniu) ;). Przy jakiejś przeróbce głowicy może pokuszę się o zamontowanie czujników na wejściu i wyjściu z chłodnicy, choć to można regulować prędkością przepływu. Dlatego nie jest to takie ważne moim zdaniem jak przy palcach
Ostatnio mierzyłem temp.na odbiorze i była 65*C po jakiejś chwili, wiec zgodnie z teorią książkową.
radius pisze:@Brzydal, w swoim poście napisałeś:
w chłodnicach Liebiga też jest zasilana w zimną wodę od dołu.
A więc w przeciwprądzie do kierunku przepływu par alkoholu :D
To jak nazwać zasilanie chłodnicy z mojej fotki ;)
"Jeżeli w ogóle warto coś robić, to warto to robić dobrze" - Albert Einstein

Autor tematu
sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: sverige2 »

U mnie, przy odbiorze destylatu 2.8 l. na godz.
temperatura wody powrotnej (zużytej) wynosi ok. 47st.C
prędkość przepływy wody w skraplaczu ok. 35 litrów na godzinę.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: lesgo58 »

Witam,,
No więc została przeprowadzona wielka dyskusja na temat zupełnie nie związany z tytułem wątku. :klaszcze: Chyba ,że coś ominąłem. :help: Wypowiedziały sie "tuzy" portalu,ale w dalszym ciągu nie wiadomo czy pomysł @sverige2 ma rację bytu, czy to tylko bujanie w obłokach? :odlot:
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
Awatar użytkownika

Marek66
5
Posty: 6
Rejestracja: czwartek, 2 sie 2012, 00:18
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: Marek66 »

lesgo58 pisze:Witam,,
No więc została przeprowadzona wielka dyskusja na temat zupełnie nie związany z tytułem wątku. :klaszcze: Chyba ,że coś ominąłem. :help: Wypowiedziały sie "tuzy" portalu,ale w dalszym ciągu nie wiadomo czy pomysł @sverige2 ma rację bytu, czy to tylko bujanie w obłokach? :odlot:
Przeczytałem wątek i dalej nie wiem jaka jest optymalna wersja, ja robię po swojemu , puszczam wodę zimną przeciwprądowo w układzie równoległym, tzn. zimna woda idzie równocześnie na chłodnicę i na skraplacz od dołu. Na skraplacz rurką wewnętrzną zimna woda i odprowadzenie spiralą.

Problem niby prosty, ale niech jakiś fachowiec forumowicz podsumuje i poda optymalne rozwiązanie.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1905
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: drgranatt »

Z tego co zrozumiałem to masz u siebie dwa obiegi wody :?: Jeden na chłodnicę a drugi na skraplacz :?:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Opcja system VM w Aabratku.

Post autor: lesgo58 »

Wywołany do tablicy muszę wyjaśnić ,że już znalazłem odpowiedż na moje wątpliwości.Trwało to trochę , ale zaprzągłem do tego mój czas i cirpliwość wykonując masę doświadczeń i eksperymentów.Co opisałem w innych tematach - głownie na sąsiednim forum.
wracając do zadanego pytania - A nie prościej podłączyć wodę do chłodnicy Liebiga w jej dolnej części i następnie łącząc górną część tejże chłodnicy z zasileniem chłodnicy w głowicy .
W ten sposób oszczędzasz na wężu do wody i sprzęt wygląda estetycznie.
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja metodą reflux ratio”