Problem z drożdżami 24h

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.

Autor tematu
bart989
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 10 cze 2010, 16:59

Post autor: bart989 »

Witam.
Niedawno skusiłem się na drożdże spiritferm turbo 24h. Nastaw wstawiłem w środę, i tak już chodzi przez 3 dni i nie wiadomo kiedy skończy. Zrobiłem jak w przepisie 6kg cukru/21l wody i wsypałem drożdży. Temperatura otoczenia to jakieś 22*C, (miało być 22-27). Na początku pachniało tak jak z drożdżami babuni, a teraz jakby bananami. Smak też jest inny niż na piekarniczych, taki gorzki jakiś. Cukromierz biowinu, nie wiem czy się skala nie przesunęła, ale teraz wskazuje jakieś 3 blg, nie do końca umiem się nim posługiwać. Nie wiem czy tak powinno być, czy do śmieci wszystko :bezradny: . Proszę o radę.
promocja
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: JanOkowita »

Jaką temperaturę miał roztwór gdy dodawane były drożdże ? Prawdopodobnie poniżej 20 st.C, stąd może wynikać przedłużenie fermentacji.

Pozdrawiam :poklon;

Jan Okowita
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)

Autor tematu
bart989
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 10 cze 2010, 16:59
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: bart989 »

Na drożdżach było napisane "Rozpuścić 6kg cukru w 21 l wody o temp. 35-40*C , wsypać całą zawartość." Zagotowałem 5 l wody, rozmieszałem 6 kg cukru, i dolałem resztę wody, kiedy dodawałem drożdże było jakieś 38*C. Dodam, że fermentacja przebiega w emaliowanym garze z nieszczelną pokrywą, może to ma jakieś znaczenie? Czy bananowy zapach jest normalny?
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: Lukstir »

Prawdopodobnie temperatura była za wysoka, wybiłeś chłopaków na dzieńdobry :bicz:
Jeżeli nastaw pracuje to znaczy, że część z nich przeżyła i rozmnożyła się, stąd efekt fermentacji, ale nieco spóźnionej.
Optymalna temperatura do rozpuszczenia drożdży, wg. mnie i mojego doświadczenia to max. 28*C ale nie mniej jak 22*C
Jak to mówi powiedzenie, ''czas leczy rany''. Poczekaj, ze dwa dni, powinno dojść.
Apropo's zapachu bananów, jeszcze nie miałem ale brzmi nieźle :ok:
Smak na koniec fermentacji, organoleptycznie, jak to Kolega Kucyk mawial, ''aż gębę wykręci'', tzn. kwaśny, gorzki. Wtedy cukru tam już nie uświadczysz. Klarowanie i organki ;)
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
Awatar użytkownika

galt
30
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 11:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimber, Absynt, piwo (koźlak)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: galt »

Ja używam drożdży alcotec 24 oraz 48 i zapach bananów jest normalny. Być może za słabo napowietrzyłeś nastaw po dodaniu drożdży.

Autor tematu
bart989
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 10 cze 2010, 16:59
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: bart989 »

Może rzeczywiście było za ciepło. W sobotę już doszły, drożdże opadły na dno. Smak naprawdę wykręca gębę, myślę że jest inny niż na babuni, bo w tych 24h były jeszcze jakieś dodatki (drożdże też smakowały podobnie). @Galt co masz na myśli przez napowietrzanie nastawu, nigdy czegoś takiego nie robiłem? Mam jeszcze jedno pytanie, czy jak drożdże same opadły na dno to trzeba jeszcze klarować, teraz już jest ładny przejrzysty
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: radius »

Na każdej paczce drożdży Turbo jest napisane, żeby po wsypaniu do nastawu intensywnie mieszać przez minutę. To właśnie napowietrzanie, drożdże lubią pracować jak mają tlen do pomocy przy przegryzaniu cukru :D
W kwestii klarowania; im czystszy (w sensie - bardziej klarowny) nastaw, tym mniej posmaków drożdżowych w produkcie końcowym. Zawsze warto klarować :!:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
bart989
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 10 cze 2010, 16:59
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: bart989 »

Na tych nie było nic takiego, jeszcze raz sprawdziłem. Następnym razem będę pamiętał.
Nie zamówiłem środków klarujących, może jest jakiś domowy sposób, żeby to wyklarować?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: Wald »

Jeśli masz czystą wodę i lejesz bez gotowania, to nie ma potrzeby napowietrzać. Wszystko gotowane jest pozbawione tlenu. Bez niego drożdże nie będą się rozmnażać. Przerobią cukier, ale bardzo wolno. Nie pomoże najlepszy, najdroższy zestaw drożdży. Nastaw pracuje jak wino, gotowany jest jak sycony mód.
Klarowanie jest procesem naturalnym i przebiega samoczynnie. Wcześniej pisałeś że wszystko opadło na dół. Jeśli nie, to znaczy że fermentacja jeszcze się nie zakończyła.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
bart989
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 10 cze 2010, 16:59
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: bart989 »

Drożdże opadły, tylko radius napisał, że zawsze warto klarować. Na razie dziękuję za pomoc. Jak będzie czas to pójdzie na rurki, napiszę jak wyszło.
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: Wald »

bart989 pisze: radius napisał, że zawsze warto klarować..
I ja się z nim zgadzam. Ale nie znaczy to że zawsze trzeba ten proces wspomagać. Trzeba wyczucia czy osad może zasmrodzić nastaw, czy jest dość czasu aby ten proces przebiegł naturalnie. Nie jestem przeciwnikiem środków klarujących. Sam ich używam bo znacznie przyśpieszają cały cykl.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
bart989
10
Posty: 10
Rejestracja: czwartek, 10 cze 2010, 16:59
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: bart989 »

Przepraszam że tak długo.
Przepuściłem, wyszło około 92% tamten zapach jest ledwo wyczuwalny, ale za to smak jest strasznie ostry, gryzący. Pierwszy raz robiłem na moim pierwszym, nie najlepszym CM-ie. Łatwo się destabilizował, a zmiana chłodzenia z dużym opóźnieniem pokazywała się na termometrze. Pewnie przez zawór (drut w okół rurki igielitowej zaciskany kombinerkami zrobiony na szybko, nie miałem lepszej opcji). Wracając do smaku ma ktoś może pomysł co pomoże?
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: Wald »

bart989 pisze: ma ktoś może pomysł co pomoże?
Rozcieńcz do 45-50% i jedź od nowa. Masz tzw. razówkę, która nadaje się tylko do ponownej destylacji.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Problem z drożdżami 24h

Post autor: Lukstir »

Polecam:
1. rozrobić do maks. 50%. Włożyć do zamrażarki na min. 24h
2. puścić na węgiel aktywny, uprzednio zaktywowany czyli przelany gorącą wodą. Efekt na pewno będzie.
Inna metoda to spiricol, 1gr na 1l po uprzednim zastosowaniu się do pkt.1 ;)
U mnie to działało.

Trzeci sposób :?: Po prostu przegotuj jeszcze raz.
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”