PID CAL 9900

Przyrządy pomiarowe, ich montaż i zastosowanie odczytów w procesach destylacji. Regulacja procesów.
Awatar użytkownika

Autor tematu
szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy

Post autor: szwistaq »

Witam. Posiadam controler PID CAL 9900 okazyjnie z ebay.
42254549.jpg
Poza niezbyt zrozumiałą instrukcją PDF i zapewnieniem sprzedawcy, że będzie ok to to wszystko. To że będzie dobry to już wiem, bo widzę jakie ma możliwości do sterowania zaworkiem, ale czy ktoś z was ma może praktyczne doświadczenie z tego typu kontrolerami?? Ten jest już zaprogramowany, wiec muszę go na dzień dobry zresetować.


Znalazłem cenę nowego : 800zł.

Już mam podłączony czyjnik temperatury typu K. Jestem na etapie programowania ale bez zaworu na razie. Rozpracowałem już opuźnienie dla reakcji zworu, ustawenia próbkowania, łagodzenie odchyłow. Ustawień ma sporo, mam nadzieję, że da się to prosto ustawić do moich potrzeb. Dam znać jak idą postępy.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Obrazek

specnarz
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 30 maja 2010, 14:45
Krótko o sobie: Mieszkam na wsi, staram się doskonalić swoje umiejętności.
Ulubiony Alkohol: Winko domowej roboty
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Andrychów
Re: PID CAL 9900

Post autor: specnarz »

Witam.
Używam podobnego sterownika RE3 prod. LUMEL.
Okazyjnie wpadł mi w łapki więc postanowiłem go zaadaptować do naszego procederku.
Podpiąłem termoparę typu "J" i umieściłem na szczycie kolumny.
Początkowo próbowałem używać go do stabilizacji temperatury - ale nie tędy droga.
Na szczęście mamy skarbnicę wiedzy w postaci forum AD.
Jak już poczytałem to stało się dla mnie jasne iż "temperatura ustabilizuje się sama" jeśli zadbamy o Relux.
Tutaj należy dodać iż jestem szczęśliwym posiadaczem kolumny Nixona Stone'a z pochyloną głowicą (potocznie Abratek).
Przy kolejnej okazji zauważyłem iż nie mogę zejść poniżej 80°C chociaż pomiar mocy wskazywał 94 proc. (przy 20°C). stało się jasne iż wkradło się jakieś przekłamanie. na szczęście ów sterownik posiada narzędzie pozwalające na poprawę błędu - należało skorygować wartość o nazwie "kompensacja różnicy temperatur między czujnikiem a obiektem".
Od tej pory wskazania są prawidłowe, a LUMEL służy do kontroli Refluxu (przerost formy nad treścią).
Używam go też do procentowego sterowania mocą jednej z grzałek. W tym celu konieczna była wymiana przekaźnika na element półprzewodnikowy i zmniejszenie "okresu impulsowania" do 1 sek.
Regulacja powyższa może się przydać przy wolnej destylacji nastawów owocowych, np śliwowicy.
Po głowie chodzi mi jeszcze użycie wyjścia alarmowego do otwierania zaworu wody na chłodnicę na początku cyklu (przez zaworek z pralki), ale obecnie czas nagrzewania jestem w stanie określić w przybliżeniu 2 minut (27 l nastawu = 50 minut, przy grzałkach 2x1,5kW).
TROSZKĘ się rozpisałem, ale mam nadzieję że komuś się to przyda.
Pozdrawiam i życzę smacznego.
Czytam, obserwuję, mierzę, zapisuję i porównuję.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: PID CAL 9900

Post autor: pokrec »

Czekajcie, bo mi się cos nie podoba tutaj: refluks ratio jest regulowany przez zaworek na odbiorze w głowicy N-S (czyli u AAbratka też). Podniesienie grzania powoduje, że wzrasta ilośc pary trafiającej do kolumny, czyli o tyle samo rośnie ilośc cieczy , jaka skapuje i jaka wraca na wypełnienie, ich stosunek się nie zmienia. Jakim cudem moc grzania może wpłynąć na reflux ratio?
Jedyna możliwość, jaką widzę, to taka, że przy małym grzaniu sporo par ma szansę skroplić się juz na wypełnieniu i zaczyna powracać jako refluks, w ten sposób zwiększa się refluks w sposób naturalny. Idąc tym tropem, można by zrobić bardzo wysoką kolumnę bez skraplacza jawnego na szczycie, polegać tylko na naturalnym refluksie. Kiedyś tak psociłem na swojej starej aparaturze CM, zmniejszyłem grzanie do absurdalnie małych wartości (kolumna o fi 40 mm) i temperatura na szczycie, za skraplaczem refluksowym sama się stabilizowała, mimo braku przepływu wody przez spiralę skraplającą. Całośc chodziła też bardzo powoli.
Hmmm... No ale ta zabawa z regulacją przede mną. Mam ochotę zrobić sobie swój regulator na mikrokontrolerze. Taki kombajn - centralkę sterowniczą. Może to kiedyś podłączę do USB? No, ale na razie muszę w wolnej chwili po prostu uruchomić nową aparaturę i zamontowac grzałki.

Aha, termopary nie bardzo dają sobie radę przy dokładności 0,1 stopnia tak naprawdę. One są dobre, ale do pomiarów z dokładnością jednego stopnia, za to temperatur w okolicach kilkuset - tysiąca stopni. Te regulatory służą głównie do sterowania grzaniem przemysłowym, piece, kotły, etc.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Autor tematu
szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: PID CAL 9900

Post autor: szwistaq »

Ja chcę to zaadoptować do kontroli zaworu na końcu liebiega przy LM/VM ale niestety nie jestem w wstanie ustawić by czułość była 0.1 bo o to tu właśnie się rozchodzi. Druga sprawa że przy żadnych ustawieniach, nie jestem wstanie uzyskać napięcia na wyjściu :/
Obrazek

specnarz
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 30 maja 2010, 14:45
Krótko o sobie: Mieszkam na wsi, staram się doskonalić swoje umiejętności.
Ulubiony Alkohol: Winko domowej roboty
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Andrychów
Re: PID CAL 9900

Post autor: specnarz »

pokrec - O ile dobrze kojarzę reflux to stosunek cieczy odebranej do zawróconej (lub odwrotnie).
Przy ustawionym zaworku odbioru (np na 20 ml/minutę) i grzaniu 1kW odparuje np. 40 ml/min. - 20 odbieram a 20 wraca na wypełnienie (reflux 1:1).
Natomiast przy grzaniu 3kW odparuje np. 120 ml/min. - 20 odbieram a 100 wraca na wypełnienie (reflux 5:1).
Oczywiście przy większej mocy grzania trzeba zapewnić więcej chłodzenia.
Jeśli się mylę to mnie poprawcie.

Wracając do sterowników:
Prawdą jest iż termoelement typu J ma błąd pomiaru ±2°C, jednak z moich obserwacji (pomiarów %) wynika iż zachowuje się bardzo prawidłowo.

szwistaq - nie wiem czy twój kontroler posiada 1 czy 2 wyjścia, przekaźnikowe czy półprzewodnikowe ale:
Jeśli jest przekaźnik to powinien "cykać" przy przełączaniu.
Dodatkowo o stanie wyjścia informuje kwadracik i kółko wyświetlające się w prawym dolnym rogu wyświetlacza.
Jeśli masz przekaźnik (rLK) to powinieneś podłączyć dodatkowo zasilanie do styków nr. 10 (SP1) lub 7 (SP2). Wówczas wyjściowe napięcie będzie przełączane pomiędzy stykami nr. 9 i 11 (dla SP1) oraz nr. 6 i 8 (dla SP2).
Jeżeli masz wyjście SSd (wyjście impulsowe sterujące blokiem tyrystorowym 5VDC, 25mA) to jego działanie możesz sprawdzić podpinając diodę LED (świecącą).
W takim przypadku musisz zastosować dodatkowy element wykonawczy (przekaźnik półprzewodnikowy).
Napisz jakim dokładnie zaworem chcesz sterować.
Pozdrawiam :piwo:
Czytam, obserwuję, mierzę, zapisuję i porównuję.
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: PID CAL 9900

Post autor: pokrec »

Ups, specnarz, zaskoczyłeś mnie. Rzeczywiście to tak działa! Przecież, jesli jeziorko w kolumnie N-S ma stałą pojemność, to wypływ zależy tylko od tego, jak mamy zdławiony zaworek na odbiorze.
Mnie zmyliło to, że założyłem, że stosunek odbioru do powrotu nie zależy od nacierającej ilości pary. No, prawda, zależy. Czyli dobra nasza, da się refluksem sterować poprzez sterowanie mocą grzania. To bardzo dobra wiadomość. Również dla mnie :-). Zamierzam to bezczelnie wykorzystać.
Oczywiście to działa do momentu, kiedy kolumna jest w stanie przyjąc w siebie więcej pary, kolumna pracująca na granicy zalania już nie bardzo może być regulowana chyba...
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: PID CAL 9900

Post autor: Zygmunt »

Trochę zły kierunek- bo jeżeli nie pracujesz na granicy zalania, to nie pracujesz maksymalnie efektywnie. Do tego sterowanie grzaniem jest problematyczne o tyle, że ma duże opóźnienie.

Najlepsze sterownie to IMHO- ustawiasz stałą moc tuż pod granicę zalania i przy histerezie 0,1C sterujesz zaworem odbioru. Odbierasz wtedy najefektywniej praktycznie cały alkohol.
O ile dobrze kojarzę reflux to stosunek cieczy odebranej do zawróconej (lub odwrotnie)
To reflux ratio.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

Autor tematu
szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: PID CAL 9900

Post autor: szwistaq »

A ja już wiem, że muszę podać dodatkowe napięcie na sterowanie zaworem. Volty dowolne.
Obrazek
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: PID CAL 9900

Post autor: Zygmunt »

No to przez drugi przekaźnik:)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

specnarz
5
Posty: 8
Rejestracja: niedziela, 30 maja 2010, 14:45
Krótko o sobie: Mieszkam na wsi, staram się doskonalić swoje umiejętności.
Ulubiony Alkohol: Winko domowej roboty
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Andrychów
Re: PID CAL 9900

Post autor: specnarz »

szwistaq pisze:A ja już wiem, że muszę podać dodatkowe napięcie na sterowanie zaworem. Volty dowolne.
To pytanie czy odpowiedź?
Napisz jaki zawór chcesz zastosować, może uda nam się razem coś wymyślić.
Generalnie, jakie napięcie podasz na styki 7 lub 10 takie otrzymasz na wyjściu.
Jeżeli masz elektrozawór na 24V to tyle musisz podać.
Czytam, obserwuję, mierzę, zapisuję i porównuję.
Awatar użytkownika

Autor tematu
szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: PID CAL 9900

Post autor: szwistaq »

No właśnie dzięki tobie to rozpykałem. Bo latałem z woltomierzem, ustawiałem i kombinowałem i kontroler nie chciał podać napięcia na wyjście.

No nie dziwne, skoro nie ma własnego zasilania na wyjście tylko trzeba mu je nadać. :bezradny:

Skoro już to wiem, to zacznę szukać zaworu. Wolałbym 240, bo najłatwiej zapodać napięcie, ale 24v byłoby bezpieczniej. Wujek ebay coś mi pomoże.

Dzięki.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kontrola procesu destylacji”