Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Zbiorniki do odparowywania zacierów. Budowa, adaptacje modyfikacje.

Autor tematu
drewko
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 27 sie 2011, 22:14

Post autor: drewko »

Witam jestem nowy na forum. Mam pytanie jak można i czy jest to możliwe połączyć dwa lub trzy kegi stosując jedną kolumnę. Widziałem GOLIATA na forum jak i ofertę pewnej firmy (nie mogę reklamować) - zdjęcia w załączniku. Kolumna LM pochyła keg50l. Całość z taboretem gazowym 230cm od podłoża. Mam więcej pytań, bo nurtuje mnie ten temat. Można prosić jakieś posty podobne do mojego jak i fachowe podpowiedzi. Pozdrawiam drewko
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 wrz 2011, 22:21 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: interpunkcja
koncentraty wina
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: radius »

A cóż tu podpowiadać :?: Urządzenie zmontowane do produkcji "masowej", jak sami piszą - dla małych gospodarstw agroturystycznych. Zasada działania taka sama jak w pojedynczych kolumnach z tym, że przy połączeniu kilku kegów, średnica kolumny to minimum 70-80 mm aby jej nie zalewało. Ot i całe wyjaśnienie :o
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
drewko
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 27 sie 2011, 22:14
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: drewko »

Co do tego układu to słyszałem, że ciężko ze stabilnością - skacze temperatura.
Czytałem na forum, że może się kolumna zalać, a moja jest właśnie 70mm, a z powodu ograniczeń lokalowych - 230cm wysoka od podłoża. Nie powinna może być wyższa?
Odbiór ok. 1,2l/h, a przy dwóch kegach będzie odbiór szybszy l/h Czy proces się ino wydłuży?
A jak w takim układzie z przedgonami - to nastaw większy jaką ilość odlać?
Taki układ właśnie chce zastosować, ale zawsze najpierw teoria i wypowiedzi doświadczonych(fachowców) potem praktyka.

Dziękuje za odpowiedz. drewko
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 wrz 2011, 22:14 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: interpunkcja!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: Zygmunt »

Odbiór ok 1,2l/h
Czyli grzejesz ok. 2000W. Jakbyś zwiększył grzanie do jakichś 3,5kW to zbliżyłbyś się do odbioru 2l/h- jeżeli sprzęt na to pozwoli. Pokaż fotkę swojej kolumny i jakiś opis, bo na razie to wróżenie z fusów.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
drewko
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 27 sie 2011, 22:14
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: drewko »

Jak już wcześniej wspomniałem dopiero zaczynam swoją przygodę z psoceniem.
Znajomy zrobił mi kolumnę. Częściowo z mojego materiału. Przeprowadziłem w sumie dopiero dwa procesy destylacji.
Co do grzania to jest taboret gazowy. Na początku jest na maksa, potem zmniejszam i trzymam stałą temperaturę. Nie bardzo mogę określić ile kW.
A jak będę miał na dwa kegi to dwa taborety.
Co do fotki to jest problem złamałem nogę siedzę w domu, a aparatura na działce ESI.
Mogę jedynie swoimi nie fachowymi słowami ją opisać. Cała wysokość 230cm czyli odliczyć taboret i keg50l. Reszta - kolumna nie pamiętam wysokość.
System LM, reflux zewnętrzny, rura 70mm wypełniona dół - miedz, potem zmywaki.
Głowica pochylona z chłodnicą. Dosyć duża, bo 6m rurki, gładka KO.
Jeszcze nie umiem wstawiać rysunków, ale poszukam coś podobnego to wstawię.
W gipsie posiadam teraz dużo czasu.
Ostatnio zmieniony wtorek, 13 wrz 2011, 22:17 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja! Kolejne takie posty nie przejdą!
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: Zygmunt »

Pochylona głowica, refluks zewnętrzny i LM?:P Może to Aabratek? Tylko, że to ref. wewnętrzny :)
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
drewko
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 27 sie 2011, 22:14
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: drewko »

Post został odrzucony, mam trochę problemów z pisaniem.
To w sumie może i jest ten aabratek, mam tu link http://www.gorzalka.ovh.org/abratek/des ... lacja.html
Jak ta nowa wersja niżej. Głowica jest tak łączona-spawana na kilka razy, że bez tamki znajduje się tam jeziorko. Reflux zewnętrzny z wężykiem powrotu do kolumny, tylko u mnie jest jeden zaworek.
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: szabix »

drewko zastanawiam się nad celowością Twojego zamierzenia? Wg obliczeń Twoja kolumna powinna stabilnie pracować z mocą 3,5kW, a nawet trochę większą-w zależności od upchnięcia zmywaków.
drewko pisze:Odbiór ok. 1,2l/h
Spróbuj najpierw znaleźć przyczynę tak małego odbioru. Jak u Ciebie z przewiewnością wypełnienia miedzianego? Może źle określasz wartość odbiór/refluks? Czy temperatura na głowicy jest stabilna?

Te modułowe kolumbryny to, jak napisał radius, mała gorzelnia. Dla kolumny 70mm nie zawracałbym sobie głowy konstruowaniem czegoś takiego.

Autor tematu
drewko
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 27 sie 2011, 22:14
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: drewko »

Celem mojego działania jest po części ciekawość czy się da coś
zrobić, przerobić, unowocześnić by zachowując jakość zwiększyć trochę ilość.
Lubie kombinować, a ze względu, że człowiek jak zawsze zapracowany
mając jakiś dzień wolny chciałbym przeprowadzić proces destylacji z większą ilością nastawu żeby psoty na jakiś czas starczyło.
Wspomnę, że kolumnę mam na działce.
A teraz teoria panie SZABIX według pana mały odbiór? Pan Zygmunt też o tym pisał. Przy mojej kolumnie powinienem 3,5KW i osiągać ok 2l/h, a według pana?
Jest jakiś wzór żeby wyliczyć wartość grzania KW do stosunku odbioru? Jeśli tak to jaki? Trzeba pewnie zwiększyć również przepływ zimnej wody.
Co do tego układu z 2xkeg mam coraz większe wątpliwości
przy mojej małej praktyce. Obecnie jestem na L4 i sporo czytam.
Ostatnio zmieniony środa, 14 wrz 2011, 17:31 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Post poprawiony
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: szabix »

Witaj drewko
drewko pisze:Celem mojego działania jest po części ciekawość czy się da coś
zrobić, przerobić, unowocześnić by zachowując jakość zwiększyć trochę ilość.
Oczywiście rozumiem Cie dobrze, sam projektując kolumnę, wprowadziłem kilka udziwnień, tak że spawacz nie był zbyt zadowolony. Choć minęło niewiele czasu, wiele rzeczy poprawiłbym (czyt. uprościł).
drewko pisze:chciałbym przeprowadzić proces destylacji z większą ilością nastawu żeby psoty na jakiś czas starczyło
Przedestyluj nastaw na szybko na pot stillu lub z małym refluksem, a w wolnym czasie surówkę rektyfikuj. Generalnie 70mm to spora rura.
drewko pisze:Jest jakiś wzór żeby wyliczyć wartość grzania KW do stosunku odbioru?
Nie znam ciepła parowania mieszaniny etanol-woda, która zmienia się dość dynamicznie podczas destylacji. Trzeba by odkurzyć wiadomości z fizyki.
3,5kW to bardzo ogólna wartość wynikająca z prostego przeliczenia obciążenia 1cm² przekroju powierzchni kolumny mocą 100W. Waha się ona w zależności od zastosowanego wypełnienia.
drewko pisze:Na początku jest na maksa, potem zmniejszam i trzymam stałą temperaturę
Zapytam Cię -czy próbowałeś zalać swoją kolumnę? Jeśli nie, zrób to koniecznie. Odbierz przedgon i palnik na maksimum. Przy Twojej aparaturze i grzaniu gazem może Ci się nie udać (zakładam, że masz taboret 7,5kW). Da Ci to obraz z jaką prędkością możesz prowadzić proces na kolumnie (po uwzględnieniu stosunku RR (reflux ratio) oczywiście).

Proszę Cię nie tytułuj mnie Pan :D

Autor tematu
drewko
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 27 sie 2011, 22:14
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: drewko »

Witam cieszy mnie to, że kolega mnie rozumie.
Niedługo będę miał kega za przysłowiowego litra, tylko że w gumie i tak powoli myśle
czy do układu podpiąć czy coś innego.
Kolumna to moja pierwsza aparatura nie mam pot stilla.
Proces dopiero przeprowadziłem dwa razy - mała praktyka.
Stosunek rury w calach do mocy KW, kolega Juliusz podał tabelkę na temacie 2kegi pytania.
A mnie ciekawił stosunek KW do odbioru czy są jakieś gotowe wzory?
Kolumnę spróbuje zalać, faktycznie 7,5KW to gaz do max i zobaczymy ile l/h
Tylko ciekawe jaka moc psoty będzie?
Ja mam reflux zewnętrzny a co to jest reflux ratio?
W następnym tygodniu postaram się umieścić zdjęcie kolumny.
Ostatnio zmieniony piątek, 16 wrz 2011, 07:21 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Interpunkcja, stylistyka
Awatar użytkownika

szabix
150
Posty: 184
Rejestracja: środa, 30 gru 2009, 15:01
Otrzymał podziękowanie: 8 razy
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: szabix »

Cześć
Z ogumowanego kega wychodzi fajny kociołek z płaszczem wodnym. Koszt to ok.300zł. Ja niestety zrezygnowałem z takiego rozwiązania (zbyt duże koszty kolumny i musiałem szukać oszczędności) i dziś kombinuję z bełkotką.

Wracając do procesu...
Przytoczoną przez Juliusza tabelkę widziałem chyba na homedistiller.org. Kluczowe są tu jego słowa >>wstępna sugestia<<. Zakładam, że podane wartości mocy odnoszą się do stabilnej pracy danej kolumny. Aby określić tę wartość dokładnie (dla gazu - na zasadzie "w jakiej pozycji będzie gałka") musisz doprowadzić do zalania kolumny i powolnego zmniejszania mocy, aż do uzyskania stabilnej temperatury na głowicy. To wszystko przy 100% powrocie! (0% odbioru) Teraz możesz sprawdzić ilość produktu w ml/min (odbiór 100%), w odniesieniu do zmierzonej ilości liczysz RR (stosunek odbiór/refluks). Optymalny to chyba 1:4*. Ustawiasz zawór odbioru. Dopiero teraz otrzymasz uzysk, czyli Twoje upragnione l/h :). Polecam Ci poczytać pdf'a z tematu http://alkohole-domowe.com/forum/operow ... -t103.html
A mnie ciekawił stosunek KW do odbioru czy są jakieś gotowe wzory?
Jest ogólny wzór na entalpię parowania mieszanin.

Czekając na zdjęcia, poczytaj o podstawach rektyfikacji. Przerabiać aparaturę będziemy, jak dojdziemy, co jest powodem słabej wydajności.
Pozdrawiam

____________________________
*Juliusz nie podaje złotego środka, wg jego zaleceń należy ustawić RR obserwując wskazania termometru. Jest to optymalna metoda, wymagająca większego zaangażowania, doskonale realizowana przez sterowniki elektroniczne.
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: Zygmunt »

Wzoru jako-takiego nie ma, ale przyjmuje się że grzanie 7,5kW taboretem na max odpowiada mniej-więcej grzałce 4kW. I wtedy da się odebrać do 2,4l/h. Pytanie, czy budowa Twojej kolumny i wypełnienie pozwoli na pracę przy tej mocy.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
drewko
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 27 sie 2011, 22:14
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: drewko »

Co do kega to raczej będzie pod gaz bo prąd nie wchodzi w rachubę.
Co dalej, jeszcze się dobrze zastanowić trzeba.
Poczytałem trochę ten wykład i tak sobie myślę co trzeba przerobić w mojej kolumnie, mianowicie operatora hehe.
Myślałem, że powoli a dobrze a tu pewnie można dobrze ale dynamiczniej.
Więcej gazu i z jajami.
Mała praktyka i nie znanie możliwości kolumny są wynikiem takich osiągów, tak mi się teraz wydaje ale może się mylę.
Zastosuję się do podpowiedzi kolegi zobaczymy jakie będą rezultaty, te moje l/h.
Wynik 2,4l/h to dwa razy tyle co odbierałem max. Kolumna myślę nie poradzi aż takiemu osiągnięciu.
Gaz 7,5KW to to, co 4KW prąd a ja myślałem że KW to jest moc taka sama, a okazuje się, że jest przelicznik.
Ostatnio zmieniony sobota, 17 wrz 2011, 19:41 przez radius, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Ogonki, kosmetyka tekstu
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5374
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 664 razy
Kontakt:
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: Zygmunt »

Nie przelicznik- kW to kW, chodzi o to, że gaz ogrzewa nie tylko kega, ale też "leci na boki" i straty energii są bardzo duże- podgrzewasz dno kega, ale i powietrze, sam taboret i podłogę:) Energia grzałek jest prawie w całości przekazywana cieczy, więc prąd jest jak widać bardziej "wydajny"
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"

Autor tematu
drewko
30
Posty: 40
Rejestracja: sobota, 27 sie 2011, 22:14
Re: Połączenie 2xkeg do jednej kolumny

Post autor: drewko »

Witam ponownie. Udało mi się zrobić fotki kolumny - trochę może słabej jakości.
Takie mam wymiary aparatury.
Rura jest mniejsza jak podałem, prędzej 60mm.
Wysokość wypełnienia 130cm miedz i zmywaki.
Głowica 35cm, rura 76mm.
Chłodnica 30cm, spirala z rurki karbowanej KO nie wiem jaka długa.
Dziwny reflux zewnętrzny.
Po zapoznaniu się z tematem tak sobie myślę, że ta kolumna raczej nie poradzi sobie z dwoma kegami. Może ktoś wyrazić swoją opinie?

Co do tych KW to KW już rozumiem i w sumie racja - nie pomyślałem o tym pozdrawiam.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 23 wrz 2011, 21:06 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: interpunkcja, ogonki
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kotły”