kolumna- problem z temperaturą

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
cyniu22
30
Posty: 32
Rejestracja: poniedziałek, 4 paź 2010, 14:52

Post autor: cyniu22 »

Od pewnego czasu w mojej kolumnie zachodzi dziwne zjawisko, mianowicie po pierwszej stabilizacji kolumny temperatura osiąga 77,8 -odbieram 300 ml "rozpuszczalnika" potem ponowna stabilizacja i temperatura znów stabilizuje się na temperaturze 77,8 i tak odbieram ok 2,5 litra po czym temperatura wzrasta - nie wiem dlaczego tak się dzieje, może ma ktoś podobne doświadczeni.
Wcześniej temperatura po odbiorze przedgonu stabilizował się przy 78,2 a nic w kolumnie nie zmieniałem a za każdym razem destyluje nastawy z T3
Awatar użytkownika

gobo
100
Posty: 115
Rejestracja: wtorek, 7 gru 2010, 16:03
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: kolumna- problem z temperaturą

Post autor: gobo »

@Cyniu22
Na temperaturę stabilizacji kolumny ma wpływ wysokość ciśnienia barometrycznego. Jeżeli ciśnienie jest wysokie (760 mm Hg i więcej) to temperatura stabilizacji będzie wyższa tj. 78,30C i więcej, z kolei jeżeli ciśnienie barometryczne jest niskie (750 mm Hg i mniej to temperatura stabilizacji będzie niższa tj. poniżej 78,00C.

Wzrost temperatury podczas odbioru gonu właściwego może mieć trzy przyczyny:
1. Zbyt duży stosunek odbioru do powrotu (RR), który winien wynosić 1/4. Należy zmniejszyć szybkość odbioru albo zwiększyć powrót poprzez zwiększenie mocy grzania.
2. Temperatura w kotle osiągnęła 970C co oznacza, że kończy się alkohol w kotle (około 3,5%). Należy zdecydowanie spowolnić odbiór, a nieco wcześniej stopniowo zwiększać moc grzania kotła.
3. Zalewanie kolumny. Należy zdecydowanie zmniejszyć moc grzania.

Oczywiście, za każdym razem na nowo dokonujemy stabilizacji kolumny!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”