Opinie o drożdżach Turbo star 48

Jak działają różne rodzaje drożdży. Które wybrać do naszego nastawu. Warunki prowadzenia fermentacji.
Awatar użytkownika

Qba
700
Posty: 706
Rejestracja: wtorek, 26 sie 2008, 19:17
Krótko o sobie: Mówię mało, myślę dużo, czasem coś odpędzę, czasem coś wypiję.
Ulubiony Alkohol: Wino z własnnej winnicy. Bimber tatusia.
Status Alkoholowy: Winiarz
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 138 razy
Otrzymał podziękowanie: 177 razy
Kontakt:

Post autor: Qba »

tu proszę pisać opinie o drożdżach od Pana Starowara (http://www.destylacja.com) które zostały rozdane (20 sztuk)
Tutaj więcej: http://alkohole-domowe.com/forum/20-pac ... t3943.html
Alkohole-domowe.com - Przepisy, wiedza, forum
Alkohole-domowe.pl - Zakupy, asortyment, zaopatrzenie

Autor tematu
federn
10
Posty: 13
Rejestracja: poniedziałek, 16 sie 2010, 10:53
Re: 20 paczek darmowych drożdży Turbo Star

Post autor: federn »

Turbo star 48
Zrobiłem nastaw jak na opakowaniu:
6 kg cukru i do 25 litrów woda;
Miało to robić 3 dni, ;) ale po 48 godzinach, miłe zaskoczenie :lol: BLG już na minusie.
Jeśli chodzi o wydajność, to jest jak najbardziej w normie.
Te drożdże są godne polecenia, z innego forum testowałem Turbo star 24 i też gorąco polecam.
Pozdrawiam federn
Ostatnio zmieniony piątek, 17 cze 2011, 21:01 przez Agneskate, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: ogonki
Jak się nie ma co się lubi , to się lubi co się ma !
Awatar użytkownika

macius
200
Posty: 203
Rejestracja: środa, 22 wrz 2010, 19:19
Krótko o sobie: Lubię sprawiać przyjemność sobie i bliskim ;)
bo życie to przyjemność :)
Ulubiony Alkohol: własne naleweczki ;)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Opinie o drożdżach Turbo star 48

Post autor: macius »

Recenzja drożdży „Turbo Star 24”.
Fermentacja: Wybrałem wersję trzy dniową, czyli 7kg cukru na 25 litrów gotowego nastawu. Cukier ze sklepu z robakiem w nazwie rozpuściłem w ciepłej wodzie, dopełniłem do 25 litrów i po osiągnięciu 28°C dodałem wyżej wymienione drożdże. W porównaniu do innych grzybków, te startują nieco wolniej, bo dopiero po około 5 godzinach gaz zaczął wydobywać się z rurki. Sama w sobie fermentacja przebiegała bardzo gwałtownie. W porównaniu do innych drożdży które używałem wcześniej, wytworzyło się dużo piany, a nastaw mimo niewielkiej objętości zagrzał się do 32°C, w otoczeniu o temp. 22°. Zakończyło się po trzech dniach, ale dałem jeszcze jeden dzień na sklarowanie się całości.
Destylacja: Mam w zwyczaju najpierw destylować, następnie oczyszczanie chemiczne, dopiero potem surówkę rektyfikuję.
Po odlaniu pierwszych 50ml kapałem, do około 30%. Uzyskałem ponad 5l około 60% bimbru o dość ostrym zapachu(jakby zbożowym?), jednak dużo przyjemniejszym niż na innych drożdżach-duży plus. Po rozcieńczeniu do 45% dodałem sodę i perhydrol, po wymieszaniu stało do następnego dnia.
Rektyfikacja: Nie była to rektyfikacja w pełnym tego słowa znaczeniu, bo użyłem spiral stila, jednak ze względu na jakość i procent bliżej to do rektyfikacji. Odlewamy pierwsze smrodki i kapiemy powolutku(około 0,4 do 0,5 l/h). Po przekroczeniu 3 litrów zwolniło, więc podstawiłem butelkę z pogonami i zebrało się jeszcze jakieś 300ml. Tak więc 3l 93% prawie bezwonnego i 0,3 smrodków-nieźle.
Plusy:
+mała ilość smrodków
+wysokie tempo(bo rzadko drożdże kończyły w terminie)
+akceptowalna cena
Minusy:
-Duża ilość piany
-Mocne nagrzewanie się nastawu. Więcej niż 30l w jednym pojemniku może być kiepskim pomysłem.

Wnioski: Drożdże na pewno warte polecenia. Mają zadawalający stosunek ceny do jakości. Jutro puszczam kolejny nastaw na drożdżach tego producenta. Wrażenia opiszę ;)

pozdrawiam, Maciek.
Robienie alkoholu sprawia, że nie muszę go pić(aż tyle)
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7298
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Opinie o drożdżach Turbo star 48

Post autor: radius »

Testowałem drożdże Turbo Star 24. Nastaw zrobiłem wg przepisu z 6 kg cukru i 22 litrów wody. Wystartował po ok. 2 godzinach, a po 5-ciu bulgotało już w fermentatorze w najlepsze. Nastaw zrobiłem w poniedziałek rano, we wtorek po południu po ok 30 godz. pracy, drożdże zrobiły swoje i ballingomierz pokazał -4. Teraz się klaruje (Turbo Klar) i chyba jutro pójdzie przez rurę.
Moje subiektywne wnioski:
- trochę wolniejszy start niż innych drożdży turbo, ale za to bardzo burzliwa praca,
- znośny zapach, nie capi w całym mieszkaniu gorzelnią,
- zgodnie z opisem i przy proporcjach z opakowania, zakończenie pracy w terminie (24h)
- łagodny zapach już przefermentowanego nastawu.

Ogólnie ocena zadowalająca :ok: Drożdże pracują bardzo dobrze i szybko kończą (w przeciwieństwie do niektórych facetów :hahaha: )
SPIRITUS FLAT UBI VULT

adam_26
10
Posty: 18
Rejestracja: wtorek, 14 gru 2010, 12:24
Re: Opinie o drożdżach Turbo star 48

Post autor: adam_26 »

Witam wypróbowałem drożdże Turbo star 24 na nastawie (jedna paczka) 30Kg cukru i 115L wody
- temperatura początkowa 22C
- start po godzinie
- dosyć burzliwa fermentacja
- temperatuta nie przekroczyła 26C
- zapach znośny
- czas pracy na 30Kg cukru to 8 dni

Klarowanie (bentonit)


Po destylacji uzyskałem 28L czystego towaru o mocy 55% o łagodnym zapachu.

W skali od 1 do 10 drożdźe oceniam na 9 bo nie ma nic idealnego :) ogółem GORĄCO POLECAM!!!
Awatar użytkownika

Lukstir
150
Posty: 157
Rejestracja: niedziela, 7 lis 2010, 01:59
Krótko o sobie: Dziękuje za to że są jeszcze psotnicy, którzy potrafią przekazać wiedzę potomnym. Pozdro dla Adminów i Braci psotniczej :-)
Ulubiony Alkohol: Whisky, Piwo, Bimberek.
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Irlandia
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Opinie o drożdżach Turbo star 48

Post autor: Lukstir »

Witam, dziękuję może późno, ale chyba lepiej późno niż wcale.

Podziękowania dla Starowaru za gratisowe drożdżaki Turbo Star 3, takie wybrałem i takie otrzymałem ;)

Opisuje je dopiero teraz, bo musiałem zużyć stare zapasy.
Nastawiłem w/g przepisu:
Zasypałem 7 kg cukru, dopełniłem do 25 litrów, drożdże uwodniłem w słoiku litrowym, rozpuściłem i wlałem do nastawu o temperaturze 27*C.
Nastaw ruszył po ok. czterech godzinkach, ładnie pracował i proces fermentacji zakończył
się w piątym dniu. Ładnie zeszło do -4Blg. W siódmym dniu poszło na kolumienkę.
Przyznaję, że aromat różnił się nieco od T3, łagodniejszy. Kolor nastawu nie był taki żółty i ostry w smaku jak przy T3. Albo inny szczep drożdżaków albo lepsza chemia...
Otrzymałem 3,8 litra czystego i delikatnego w zapachu 95 lub 96% czystego swojskiego :lol:
Więc teraz na zdrowie :piwo:

Cena zdecydowanie do mnie przemawia, a jakość swoją drogą :ok:
Jako, że lubię opisywać swoje doświadczenia z drożdżakami, na pewno nie omieszkam opisać też innych...
Psocić każdy może ;-), trochę lepiej lub trochę gorzej... :ok:
Pozdrawiam serdecznie, Lukstir
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drożdże i fermentacja”