prośba o ocenę pomysłu na zacier

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
Merrowing
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 27 sie 2010, 00:30
Otrzymał podziękowanie: 1 raz

Post autor: Merrowing »

Witam drogich forumowiczów

Zacierów celem przepuszczenia ich przez maszynę dotychczas nie robiłem, dlatego przed przystąpieniem do tej jakże szlachetnej czynności chciałbym zasięgnąć Waszej rady.
Mam taki oto pomysł na zacier:

2,5kg słodu pilzneńskiego (ma bodaj najwyższą aktywność enzymatyczną i jest dość tani)
8kg ziemniaków
50g przecieru pomidorowego

Całe, umyte ziemniaki rozgotować w malej ilości wody, potraktować blenderem, później rozcieńczyć całość zimną wodą do maks. 74 stopni. Dodać słód (ześrutowany na drobno oczywiście). Powinno się ustalić na jakiś 68-69 stopniach. Tak zostawić aż ostygnie(mam izolowane naczynie, więc zejście ok. 25 stopni zajmie minimum. 9-10h), później przez drobne sito go i do fermentora. Rozrobić do ok. 25l, dodać przecier i drożdże.

Teraz moje pytania:
Czy taki pomysł ma w ogóle rację bytu? Co dodać/zmienić?
Co polecacie dodać do zacieru, by finalny produkt był lepszej jakości?
Jakie drożdże polecacie do tej konkretnej fermentacji?
Czy dodatek enzymów - myślę tu głównie o amylazie - będzie konieczny? Jeśli tak - ile ich dodać?

Z góry dziękuję za pomoc:)
Awatar użytkownika

macius
200
Posty: 203
Rejestracja: środa, 22 wrz 2010, 19:19
Krótko o sobie: Lubię sprawiać przyjemność sobie i bliskim ;)
bo życie to przyjemność :)
Ulubiony Alkohol: własne naleweczki ;)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: prośba o ocenę pomysłu na zacier

Post autor: macius »

Pomocny jestes diesel, naprawde fest. :|

A co do pierwszego postu.
Komplet enzymow na 300 kg sruty kosztuje 20 zl jesli dobrze pamietam. Wychodzi duzo taniej I szybciej niz zabawa z ziemniakami ktora opisales. http://destylacja.com/pl/p/Enzymy-do-za ... zowych/531
Nawet Ci link podrzuce ;)
Chyba, ze nie chodzi Ci o czysty I tani spir, tylko o ziemniaczany aromat :D
Robienie alkoholu sprawia, że nie muszę go pić(aż tyle)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”