Wykonanie uszczelki - wersja alternatywnw

Pomysły genialne, niesamowite i takie sobie.

Autor tematu
jacekpolak111

Post autor: jacekpolak111 »

W opisanym na forum sposobie wykonania uszczelki z silikonu za pomocą dwóch kawałków szyby zauważyłem mały mankament. Chodzi o wydłużony czas schnięcia i sporo bombli powietrza. Ponieważ sprawa nie dawała mi spokoju, wykombinowałem inne rozwiązanie, zaczerpnięte ze starodawnej sztuki wałkowania ciasta. ;)
Użyłem dwóch kawałków drutu od konstrukcji płyt gipsowych, butelki od piwa (niech mi teraz ktoś powie, że picie się nie opłaca), oraz cienkiej reklamówki. Blat stołu lekko zwilżyłem wodą, co zapewniło dobrą przyczepność dla folii, druty posłużyły jako prowadnice, a posmarowaną płynem do mycia naczyń butelką przewałkowałem silikon. Jak dla mnie efekt zadowalający, ale zobaczymy jak z czasem schnięcia. Zapewne będzie krótszy niż w wersji z szybami, bo silikon ma większy dostęp powietrza. Uszczelka wizualnie wygląda na równą, co do grubości, nie licząc "początku", więc ze szczelnością nie będzie raczej problemu.
Uwaga: Dla osiągnięcia większej powierzchni należy zastosować butelkę od 0.7, bądź odpowiednio większą. :D

Obrazek
Awatar użytkownika

macius
200
Posty: 203
Rejestracja: środa, 22 wrz 2010, 19:19
Krótko o sobie: Lubię sprawiać przyjemność sobie i bliskim ;)
bo życie to przyjemność :)
Ulubiony Alkohol: własne naleweczki ;)
Status Alkoholowy: Producent Nalewek
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Wykonanie uszczelki - wersja alternatywnw

Post autor: macius »

Jeśli dobrze rozumiem, to folii nie smarowałeś?
Fajna metoda, za jakiś czas zapewne będę kombinował coś z uszczelką, więc pewnie padnie na Twoją metodę :mrgreen:
daj znać późnij co wyszło.
Robienie alkoholu sprawia, że nie muszę go pić(aż tyle)
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Wykonanie uszczelki - wersja alternatywnw

Post autor: Juliusz »

:klaszcze:

Metoda wspaniała. Ja chciałem zrobić zrobić wiele większą uszczelkę i szyby nie nadawały się nie pomyślałem o butelce... Teraz nie mam problemu bo mam butelki od wina. Normalna australijska butelka od wina jest troszkę większa niż np. od piwa czy innego trunku.

Poniżej normalna butelka po winie:
PICT0599sm.jpg
Żarty żartami ale Twój pomysł bardzo mi się podoba :klaszcze:

J
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne

Autor tematu
jacekpolak111
Re: Wykonanie uszczelki - wersja alternatywnw

Post autor: jacekpolak111 »

Folii nie smarowałem, żeby wyciśnięty na nią silikon nie "jeździł" podczas wałkowania. Silikon już wysechł i dał się bez problemu oderwać od folii. Niestety zauważyłem duży bąbel, spróbuję ominąć wycięciem wewnętrznym. Wykombinowałem też, że nakładając więcej materiału prostopadle do kierunku wałkowania byłyby mniejsze straty w odpadzie. To już jednak szczegóły.

kondzik
30
Posty: 46
Rejestracja: czwartek, 5 sie 2010, 09:04
Krótko o sobie: Od dnia, kiedy strzałą trafił we mnie amor
W sercu mam psocenie a w żyłach etanol
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: Zielona Góra
Re: Wykonanie uszczelki - wersja alternatywnw

Post autor: kondzik »

Ile taka uszczelka mniej więcej schnie?
pozdrawiam
Od dnia, kiedy strzałą trafił we mnie amor
W sercu mam psocenie a w żyłach etanol ;)

Autor tematu
jacekpolak111
Re: Wykonanie uszczelki - wersja alternatywnw

Post autor: jacekpolak111 »

Trudno odpowiedzieć szczegółowo, ale w przeciwieństwie do wersji z szybkami, silikon ma o wiele lepszy kontakt z powietrzem. Na pewno czas schnięcia jest zależny od grubości uszczelki, a ta jest tak gruba jak boczne "prowadnice". Ja dla pewności pozwoliłem jej "odpoczywać" całą noc. Rano była OK, ale czuć było jeszcze trochę silikon (niecałkowite wyschnięcie).

Posty scalone.

Zapomniałem dodać informacji o silikonie. Uszczelkę wykonałem z silikonu budowlanego, sanitarnego. Wielu ludzi twierdzi, że nadaje się tylko akwariowy. Przeprowadziłem prosty test. Uszczelkę zanurzyłem w możliwie niewielkiej ilości stężonego destylatu o temperaturze pokojowej na ponad tydzień. Destylat był wcześniej oceniony organoleptycznie jako dobry. Po wyciągnięciu uszczelki znowu oceniałem...Bez zmian. Uszczelka, po wypłukaniu zimną wodą - bezzapachowa.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Eureka!”