Wypełnienie kolumny rektyfikacyjnej - bardzo ważna sprawa, decyduje o wielu czynnikach, jakości destylacji, predkości przepływu par oraz skroplin itd. Ważny element to złożoność struktury wypełniacza, a konkretnie chodzi o jego całkowitą powierzchnię płaską, to od niej zależy jak bedzie przebiegał proces ponownego oddestylowania etanolu ze skroplonego juz destylatu.
No to możę pare przykładów:
1 - ZMYWAKI - czyli zmywaki kuchenne (o których będziemy pisać w temacie Zmywaki jako wypełniacz.) wykonane oczywiście ze stali nierdzewnej, inne się nie nadają gdyż rdza zepsuła by wszystko, zmywaki ze względu na swoją budowę (załączniki) mają dość dużą powierzchnię płaską, poniżej dane zaczerpnięte z innego forum:
- średnie upakowanie P/V=437m²/m³ (powierzchnia/objętość)
- mocne upakowanie P/V=630m²/m³
Upakowanie średnie to stan fabryczny druciaka. Upakowanie mocne to ubity najmocniej jak się dało.
Druciaki można kupić gotowe lub też jeśli ktoś ma dostęp to zdobyć z jakiegoś zakładu tokarskiego gdzie obrabia się stal nierdzewną lub kwasówkę. Jest poprostu odpad który ram wala się po hali w masowych ilościach

Należy też uważać co się kupuje ponieważ producenci często chcą, aby zmywak przeznaczony do sprzedaży był błyszczący i jest pokrywany cienką warstwą, która daje miły połysk dla oka, ale po potraktowaniu go octem 10% i solą + grzanie - połysk znika, a zmywak może zardzewieć i być do wyrzucenia. Kupujcie na próbę kilka sztuk i testujcie

2 - SZKŁO - jak wiadomo szkło jest dobre do wszystkiego, jego powierzchnia jest mniejsza, gdyż nie da się szkła tak dobrze potłuc jak zgnieść zmywaków, pozatym jeśli potłuczemy szkło za mocno powstanie piasek a przez piasek para alkoholowa nie przejdzie. Pozatym radziłbym używać tylko szkła niebarwionego czyli przezroczystego. Nigdy nie wiadomo czego użyto do zabarwienia.
3 - CERAMIKA - podobnie jak szkło - potłuc wymyć i pakować
narazie to tyle
cdn...