Projekt Zumy

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
zuma
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 19 sty 2011, 17:58

Post autor: zuma »

@ Sverige
Kolego ! Mam dla Ciebie dwie rady. Pierwsza to skorzystaj ze swojej rady kierowanej do innych na tym forum. Druga to nie obrażaj innych . Swoją opinię o konstrukcji mogłeś wyrazić już dawno temu,Mogę tu przytoczyć jedyny argument ,którego użyłeś . Kolumna jest BRZYDKA. I każde cierpliwe pytanie o konkretne argumenty kończyło się coraz większym awanturnictwem z Twojej strony. Aha. Rzeczywiście dostałeś szkic odręczny niezbyt wysokiej jakości. Rzekłbym trochę artystyczny.
Poza tym to kiedy rozmawialiśmy to miałeś bardzo złe zdanie o Kolegach ,którzy tu na forum dyskutują. Pewnie już zapomniałeś. Więc wykaż się ambicją i nie wchodż tutaj bo Koledzy są wciąż ci sami tylko ja przybyłem ale o mnie też masz przecież złe zdanie bo ośmieliłem się mieć własne koncepcje ,których Ty nie jesteś w stanie zrozumieć.
Awatar użytkownika

lucas070707
100
Posty: 130
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2010, 20:47
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 3 razy
Re: Projekt Zumy

Post autor: lucas070707 »

Zakładając, że to z lewej to wyjście VM zastanawiam się co Kolega chce odbierać na nim: parę czy już skroploną parę?? Jeśli to ma być gotowy, skroplony produkt to nie rozumie jak cała para da radę skroplić się na tej chłodnicy, przecież jej część (jeśli nie większość) będzie nam uciekać rurką odbioru...
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Projekt Zumy

Post autor: 33cezary »

Witam.

Od 13 z groszami bawię się z kolumnami. Trochę długo było grzanie – bo musiałem zagotować na 50 % (2 kW) bo puszczenie na raz 2 X 4 kW wysadzało już niestety korek.
Ale po kolei:
a) wsad 43 litry do każdego zbiornika – ale niestety w zbiorniku do LM był słabszy (częściowo wygotowany) a już nie chciało mi się wylewać i mieszać ze sobą,
b) grzanie każdy zbiornik 2 kW,
c) kolumna 120 cm wypełnienie pierścienie z drutu nierdzewnego 5 mm,
d) identyczne ciśnienie wody chłodzącej.
Niestety nie użyłem izolacji termicznej bo akurat miałem złożone kolumny na eksport (Niemcy uwielbiają jak wszystko im się świeci i błyszczy). Ale pracuję w stabilnych warunkach, temp zewnętrzna stał około 19 stopni bez zmian (bez przeciągów itd.).
Ale wracając do tematu – już pierwsze minuty odpowiadają nam na nasze pytania (niektóre)
Ale: (będę używał:
TS – temperatura stabilizacji,
TW – temperatura wejścia,
UD – uzysk destylatu.
15,45 – LM – 0,1 l. przegon – do stabilizacji 15 min,
15,50 – VM – 0,1 l. przegon – do stabilizacji 20 min. (przegon poszedł tylko z wyjścia LM),
16,00 – LM – TS 78,0 – TW 90,4 – UD 0,00
16,10 – LM – TS 78,0 – TW 91,0 – UD 0,20 / VM – TS 77,5 – TW 82,0 – UD 0,00
16,20 – LM – TS 78,0 – TW 91,4 – UD 0,50 / VM – TS 77,7 – TW 82,1 – UD 0,05
16,30 – LM – TS 78,0 – TW 91,6 – UD 0,70 / VM – TS 77,7 – TW 82,1 – UD 0,10
16,40 – LM – TS 78,0 – TW 92,0 – UD 0,90 / VM – TS 77,8 – TW 82,1 – UD 0,15
16,50 – LM – TS 78,0 – TW 92,4 – UD 1,10 / VM – TS 77,8 – TW 82,1 – UD 0,22

Wnioski wyciągnijcie sami.
Na bieżąco (on line) będę raportował.

Cezary
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Projekt Zumy

Post autor: 33cezary »

Mam teraz kupę czasu tylko co 10 minut muszę spisywać wyniki – tak na gorąco spostrzeżenia.
System Zumy tak jak pisałem będzie chodził tylko:
a) jego wydajność jest niesamowita – około 0,3 litra na godzinę – z tego wsadu spodziewam się 6 litrów destylatu – czyli mamy około lub ponad 20 godzin !!!!!!
b) załamanie się systemu – przy takim odbiorze stosunek powrotu do napływu może nam pociągnąć myślę nawet do 97 stopni na wejściu (czyli do około 4% we wsadzie) – ale kłania nam się czas. Raczej na pewno nie będę siedział te 20 godzin i czekał na załamanie systemu.
Mogłem odwrotnie dać wsad (słabszy do rozwiązania Zumy) ale byłbym posądzony o fałszowanie wyników.
Jeszcze raz powtórzę – co myślę że właśnie udowodniłem – stosunek odbioru do powrotu w urządzeniu do optymalnego odbioru destylatu NIE JEST STAŁY – i z tego względu skazani jesteśmy na różnego rodzaju regulatory.
Jeżeli zapewnilibyśmy stałą procentową zawartość destylatu w oparach – wtedy można obliczyć i wykonać stały podział par – czy to w wcześniejszym rozwiązaniu VM – czy w tym Zumy.
Ale na etapie naszych kociołków i wygotowywania do przysłowiowego zera – nie da rady (za rozsądne koszty).

Cezary
P.S.
17,00 – LM – TS 78,0 – TW 92,9 – UD 1,30 / VM – TS 77,8 – TW 82,1 – UD 0,30
17,10 – LM – TS 78,0 – TW 93,2 – UD 1,50 / VM – TS 77,8 – TW 82,1 – UD 0,35
17,20 – LM – TS 78,0 – TW 93,6 – UD 1,75 / VM – TS 77,8 – TW 82,1 – UD 0,40
17,30 – LM – TS 78,0 – TW 94,1 – UD 2,00 / VM – TS 77,8 – TW 82,1 – UD 0,45

Cezary

Autor tematu
zuma
30
Posty: 37
Rejestracja: środa, 19 sty 2011, 17:58
Re: Projekt Zumy

Post autor: zuma »

Cezary. Napisz proszę jak z mocą destylatu oraz jaką masz temperaturę wody na wyjściu. Przypominam,że pracujesz z refluxem RR zbliżonym do 8. Czy cały czas grzejesz pełną mocą? Dzięki za wkład pracy i poświęcenie!
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Projekt Zumy

Post autor: drgranatt »

Kolego cezary,
Ale napociłeś się :klaszcze: Jak dla mnie to za dużo tych cyferek i literek :!: :help:
Czy mógłbyś w dwóch zdaniach ocenić sprzęt wg projektu Kol. zuma :?:
Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję za wkład pracy w to doświadczenie.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

33cezary
250
Posty: 282
Rejestracja: środa, 18 lut 2009, 13:24
Krótko o sobie: Normalny zjadacz chleba.
Ulubiony Alkohol: własny wyrób
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Wschodnia Polska
Podziękował: 9 razy
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Kontakt:
Re: Projekt Zumy

Post autor: 33cezary »

cd.
tutaj powinienem wstawić następne cyferki ale nie było istotnych zmian.
W systemie LM przy temp. Wejścia 95,0 stopni pojawiło się przeskakiwanie temp. Stabilizacji z 78,0 na 78,1 – sygnał że trzeba przykręcić zawór iglicowy – przykręciłem o 2 mm – stabilizacja zpowrotem stabilna na 78,0 ale wydajność spadła na 0,15l./10min. Dalej to samo przy temp. Wejścia 96,2 – następne (drugie) przykręcenie o 2 mm i tak do 98,2 stopna na wejściu wydajność 0,1l./10 min. Można było jeszcze uzyskać z 0,2 – 0,3 litra destylatu – ale szkoda zabawy – zamknąłem zawór w swojej kolumnie LM po upływie 3 godzin i 50 minut z wynikiem 4,2 litra destylatu 95,7%.

Co zaś do systemu konkurencyjnego – krew mnie zalała po dokładnie 3 godzinach i 10 minutach – stabilizacja taka sama przez cały czas 77,8 stopnia – wynik 1,0 litra – 95,7%.

Tak jak pisałem – dzięki ustawieniu ręcznemu w mojej kolumnie za pomocą zaworu iglicowego optymalnego stosunku napływu do odbioru uzyskujemy taką wydajność. Zaś jeżeli w projekcie Zumy zostawimy to tak jak jest – 20 godzin pracy nie wyjęte – jeżeli zwiększymy odbiór poprzez zwiększenie otworu bocznego – szybciej uzyskamy destylat – ale stabilizacja zerwie nam się szybciej – będziemy mieli większe straty na niewyrobionym wsadzie.
Reasumując – w naszych systemach musi być regulacja – czy to w LM i VM.

Dodatkowo – chłodnica boczna pracowała – chłodziła tylko na 5 – 7 cm początkowych – reszta 25 cm chłodnicy – zimna. Dalej – opary bez skroplenia przedostawały się do rurki odprowadzającej – i dzięki temu że rurka silikonowa miała około 2 metrów się jakoś skraplała. Destylat wychodził z temp. Około 50 stopni – jeszcze parował. Reasumując – jeżeli byśmy postawili głowicę LM do pionu, zaś naprawdę chcieli schłodzić wychodzący destylat z VM wstawiając chłodnicę przelotową – otrzymamy normalny wcześniej przeze mnie wykonany system LM / VM – z tą różnicą że tutaj był stały prześwit dla odejścia par – a wcześniej prześwit ten regulowaliśmy za pomocą zaworu kulowego (i mieliśmy dzięki temu od razu lepsze wydajności).

Zuma - Co do grzania cały czas włączone 2 kW grzania – constans, wyjście wody około 30 stopni, zużycie – na dwie kolumny – 30 litrów / godzinę.

Teraz przerzuciłem głowicę swoją LM i dalej ciągnę (muszę wyrobić ten wsad) i właśnie w tej chwili leci przy stabilizacji 78,0 – 0,3l./10 min. – mocy 95,7%, a są dokładnie te same parametry – tylko zmieniona głowica na moją.

Cezary
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Projekt Zumy

Post autor: Zygmunt »

To co, jest już jasność w temacie? Wszyscy się ze sobą zgadzają co do tego projektu i (bez)zasadności jego stosowania? Ten eksperyment oszczędził nam kolejnych 10 stron teoretycznych kłótni, za co wszyscy powinniśmy być Cezaremu wdzięczni! :respect:
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Awatar użytkownika

drgranatt
1900
Posty: 1909
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 208 razy
Re: Projekt Zumy

Post autor: drgranatt »

No to mamy pozamiatane :cry:
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

sverige2
350
Posty: 376
Rejestracja: czwartek, 5 lis 2009, 11:19
Otrzymał podziękowanie: 30 razy
Re: Projekt Zumy

Post autor: sverige2 »

Uff, nareszcie !!!
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Projekt Zumy

Post autor: Juliusz »

Temat tymczasowo blokuję aby dać moderatorom czas do namysłu co zrobić.

Powodem jest zbytnie nasycenie tematu emocjami, złośliwościami i wycieczkami personalnymi.
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Zygmunt
5000
Posty: 5377
Rejestracja: czwartek, 7 maja 2009, 12:55
Podziękował: 39 razy
Otrzymał podziękowanie: 667 razy
Kontakt:
Re: Projekt Zumy

Post autor: Zygmunt »

Jeżeli kol. Zuma, lub ktoś inny chce jakoś skomentować wyniki, proszę o PW.
www.destylatorymiedziane.pl
"Zwykle jest tak, że im bardziej wóda śmierdzi drożdżami, pogonami i syfem, tym bardziej producent zasłania się "tradycją", "pracą w gorzelni" albo "dziadkiem bimbrownikiem"
Zablokowany

Wróć do „Projekty aparatur”