Zbita miedż, przez nia wolne kapanie?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Witam, zrobiliśmy z kolega kolumnę z refluxem.
Keg 30l, rura 2,25 cala, długość około 120 cm, i chłodnica z rurki miedzianej fi 8,
Wszystko działa fajnie ale zastanawiamy się bo strasznie wolno to chodzi. I wpadłem na patent, że powolne kapanie może być przez miedziane wypełnienie własnej roboty, które może ma za małą przepustowość, i bardzo hamuje parę z kega. Co o tym myślicie,
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: Zbita miedż, przez nia wolne kapanie?

Post autor: pokrec »

Przyczyną może być zbyt słabe grzanie. Kolumna 2,25 cala to już prawie przemysłówka i spokonie powinna "łyknąć" kilka kW mocy grzania. Gdyby to kolumna Was limitowała zbyt gęstym upchaniem, to by ją Wam zalewało a aparatura pluła mętną zawartością kotła.
Inną przyczyną może być zbyt mocny refluks. Spróbujcie go wyłączyć i zobaczyć, jak Wam pójdzie bez refluksu. U mnie puszczenie refluksu na 1/5 jego mozliwości zatrzymuje odbiór.
Przy kolumnach długich, dużej średnicy może też występować zjawisko powstawania refluksu na sciankach kolumny chłodzonych otaczającym powietrzem i pary zanim przejdą kolumnę, to zdążą się skroplić i wrócić na dół. W każdym razie warto kolumnę ocieplić pianką do ocieplania rur CO (co dodatkowo zmniejszy zapotrzebowanie aparatury na energię).
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Zbita miedż, przez nia wolne kapanie?

Post autor: radius »

Tak "grube" wypełnienie miedziane na 100% nie jest przyczyną powolnego kapania.
Ja mam kolumnę Fi 42 i wypełnienie miedziane cięte z blaszki gr. o,3mm i bez problemu uzyskuję odbiór 1l/h .
miedź.JPG
Jak napisał pokrec - zmniejsz refluks, zwiększ grzanie a wyda czyn owoce :D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Zbita miedż, przez nia wolne kapanie?

Post autor: użytkownik usunięty »

No może macie rację. Takie dziwa dzieją się u kolegi bo grzeje to kuchenką dwupalnikową. Ja mam taboret gazowy zrobiony z junkersa i ma około 15 KW mocy. Także mocy grzania nie zabraknie. Zobaczę jak to pójdzie u mnie. Pozdrawiam

Autor tematu
Jancio54
Re: Zbita miedż, przez nia wolne kapanie?

Post autor: Jancio54 »

Nie zwiększaj kapania bo stracisz na jakości. Mówiąc poważnie po opisie to brak tu mocy. Wypełnienie bardzo przewiewne rura duża, a na kuchence to się wodę gotuje w dwulitrowym czajniku, a nie gar 30l., Niemniej jednak dzięki tej powolności byliście pewnie w stanie uzyskać całkiem niezły produkt. Zwiększając moc zyskacie większą prędkość odbioru, ale stracicie na jakości i w końcu wywalicie to wypełnienie przechodząc na zwykłe zmywaki. Zyskując bezcenne doświadczenie.
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zbita miedż, przez nia wolne kapanie?

Post autor: szwistaq »

Ja też bym obstawiał na grzanie. Daj znać jak u Ciebie poszło. Przy tej kolumnie to powinno chulać. Ja mam podobną 2 calową, wiec wiem ile mocy potrzeba. Jak by było kiepskie wypełnienie to byś zalał kolumnę.
Obrazek

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Zbita miedż, przez nia wolne kapanie?

Post autor: użytkownik usunięty »

No właśnie koledzy mieli racje. Taka miedz nie przeszkadza i nie zwalnia kapania. Problem tkwił w kiepskim grzaniu. Dałem na stołek gazowy i trochę więcej gazu i 4 godziny keg 30l przepuszczam łącznie z rozgrzewaniem ok. 40min i reszta to kapanie a raczej dobre lanie hehe. Procent na mojej kolumnie prawie 94%, troszkę za krótkie wypełnienie. Pzdr
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zbita miedż, przez nia wolne kapanie?

Post autor: szwistaq »

Czy za krótkie wypełnienie? Na pewno dłuższe byłoby lepsze, ale może reflux był za bardzo otwarty. Jak nie masz możliwości rozbudowy, nie poddawaj się. Próbuj pobawić się mocą grzania i ilością refluxu. J mam też 1m wypełnienia na kolumnie LM i jak mi się nie spieszy to 07l/h to 95+ leci. Poznasz trochę sprzęt i będzie dobrze ale cały czas planuj kombinuj by twoje pędzenie było łatwiejsze i przyjemniejsze.
Obrazek

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Zbita miedż, przez nia wolne kapanie?

Post autor: użytkownik usunięty »

tej miedzi mam na dnie na wysokość chyba coś 15 cm, i potem zmywaki z Lidl-a , a ty jakie masz wypełnienie. Bo pewnie jakbym zastosował wypełnienie z pierścieni z allegro to pewnie moc była by max. a tak to 94%,
Awatar użytkownika

szwistaq
300
Posty: 332
Rejestracja: czwartek, 4 lis 2010, 19:47
Krótko o sobie: Jak się bawić, to się bawić na całego.
Ulubiony Alkohol: Pigwówka, wino z dzikiej róży.
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: UK - DERBY
Otrzymał podziękowanie: 2 razy
Re: Zbita miedż, przez nia wolne kapanie?

Post autor: szwistaq »

Generalnie jako wypełnienie mam zmywaki. Dodatkowo na samo dno, daje około 1,5l sprężynek. Opisałem gdzieś moje sprężynki. Drut o średnicy 0.5-0.7mm nawinąłem na pręt o średnicy 5mm a potem ciąłem na 4-6mm długości sprężynki.
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”