Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Technologia słodowania, zacieranie ziarna. Przepisy na zaciery ziemniaczane.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy

Post autor: Kucyk »

Panowie, czy ten słód się nada do zacierania mąki? http://www.bogutynmlyn.pl/go/_info/?id= ... 6646589431
Awatar użytkownika

galt
30
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 11:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimber, Absynt, piwo (koźlak)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: galt »

Tak, ale skuteczniejsze byłyby enzymy takie jak te http://allegro.pl/prawdziwy-zacier-bimb ... 13908.html
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Kucyk »

Ja chciałbym browara przy okazji popróbować popełniać, stąd zainteresowanie zacieraniem typu natiural. Czy Kolega mógłby rozwinąć trochę sprawę enzymów, bo może zamiast pieprzyć się ze zbożem, to mąkę łatwiej będzie zatrzeć chemią?

Drugie pytanie - czy taki śrutownik wystarczy do niecnych celów? http://motoallegro.pl/mlynek-do-zboz-wy ... 46759.html
Awatar użytkownika

galt
30
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 11:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimber, Absynt, piwo (koźlak)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: galt »

Jeśli chodzi o warzenie piwa to polecam portal http://www.browar.biz/ w tamtejszym sklepie można nabyć wszelkie potrzebne produkty, można zamówić już ześrutowany słód, więc nie trzeba od razu inwestować w śrutownik.
Co do zacierów zbożowych to łatwiej i skuteczniej jest zacierać enzymami niż słodem, ale jak kto woli :)
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Kucyk »

Reklamy - reklamami, ale tak się złożyło, że młyn z Bogutynia wisi chłopakom z sąsiedztwa trochę kasy, więc spodziewam się jakichś 90kg słodu i w tym kierunku będę kombinował co tu namieszać. A śrutownik to po prostu kolejna bimbrostycja.
Awatar użytkownika

galt
30
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 11:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimber, Absynt, piwo (koźlak)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: galt »

W takim razie można by spróbować zrobić coś w rodzaju whisky słodowej, polecam również lekturę http://www.wydawnictwolinia.pl/index.ph ... &Itemid=78 w szczególności aneks "Otrzymywanie destylowanych napojów alkoholowych z surowców skrobiowych w warunkach gospodarczej gorzelni zbożowej"
Jutro mogę zrobić zdjęcia i wrzucić na forum.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Kucyk »

Tutaj Kolega Juliusz też może niezły wykład strzelić, wszak jest On prekursorem wytwarzania whisko-zbożówek na tym zacnym forum. Ja jednak wciąż oczekuję zdecydowanej odpowiedzi, czy zaprezentowany na wstępie słód nada się aby bimbrować aż po świt.

Hej, bimbrujże bimbrarzu całą nockę w komorze...!
Awatar użytkownika

galt
30
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 11:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimber, Absynt, piwo (koźlak)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: galt »

Zdecydowanie tak!
Ostatnio zmieniony środa, 2 mar 2011, 00:49 przez Kucyk, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak wielkich liter i znaków interpunkcyjnych.

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: artaks »

Cześć, ja nie zacierałem ze słodem, więc nei mam tutaj doświadczenia, jakby co to mogę się podzielić doświadczeniami z enzymami.

Natomiast zauważyłem, że kolega ZdroweNalewki ma w ofercie drożdże typu 'whisky' zawierające enzym zcukrzający, ciekawy jestem skuteczności tego wynalazku. Bo np. enzymów od Bimberhobby, które używałem jest para (upłynniający stosowany w wysokiej temperaturze, oraz scukrzający, stosowany w niższej, upłynniający podnosi wydajność scukrzającego).

Zacieranie mąki - jestem jak najbardziej za, natomiast trochę z tym babraniny, no i 1kg mąki < 1kg cukru. Jeżeli zrobisz zacier ze słodu, to też może obalisz/potwierdzisz opinię o mniejszej wydajności tego sposobu (w stosunku do gotowych enzymów).
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
Awatar użytkownika

JanOkowita
2500
Posty: 2680
Rejestracja: czwartek, 10 lut 2011, 13:56
Krótko o sobie: Parmezan, Ementaler i Roquefort, Duvel i Trappist - to moje nałogi.
Ulubiony Alkohol: Im ciekawszy i starszy tym lepszy.
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Lokalizacja: PL
Podziękował: 307 razy
Otrzymał podziękowanie: 432 razy
Kontakt:
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: JanOkowita »

Osobiście nie testowałem tych drożdży do whisky, ale nic nie stoi na przeszkodzie abym to natychmiast uczynił. :D

Jeżeli temat się rozwinie to wprowadzę do sklepu różne rodzaje mąki - korzystając z doświadczenia mojej żonki, która pracuje w sporej piekarni. Lecz niestety ceny mąki równie szybko idą do góry, w tej chwili kupując prosto z młyna płaci się 1600 zł netto/tonę. To oznacza cenę brutto w sklepie co najmniej 2,50 zł/kg.
Zapraszam do mojego sklepu: https://alkohole-domowe.pl Pokolenie Silver jeszcze daje radę:)
Awatar użytkownika

pith
400
Posty: 440
Rejestracja: poniedziałek, 30 sie 2010, 12:15
Ulubiony Alkohol: Zioła, owoce
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: pith »

galt pisze:W takim razie można by spróbować zrobić coś w rodzaju whisky słodowej, polecam również lekturę http://www.wydawnictwolinia.pl/index.ph ... &Itemid=78 w szczególności aneks "Otrzymywanie destylowanych napojów alkoholowych z surowców skrobiowych w warunkach gospodarczej gorzelni zbożowej"
Jutro mogę zrobić zdjęcia i wrzucić na forum.
Hmmm...
Dość droga ta książka.
Może by tak więcej stroniczek pofotografować. Jakoś na raty...
Z pewnością przyda się wszystkim.
Ostatnio zmieniony czwartek, 3 mar 2011, 07:55 przez pith, łącznie zmieniany 1 raz.
Kto w winku nie smakował, Wstręt do kobiet czuje,
Ten, jeśli nie zwariował, To pewnie zwariuje.

بطرس
Awatar użytkownika

galt
30
Posty: 43
Rejestracja: wtorek, 11 sty 2011, 11:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: bimber, Absynt, piwo (koźlak)
Status Alkoholowy: Student Bimbrologii
Lokalizacja: Łódź
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: galt »

Ok, już się za to biorę. Zachęcam jednak do zakupu tej książki, bo uważam że warto. Poza tym wole wersje papierowe niż elektroniczne.

kozak
10
Posty: 11
Rejestracja: sobota, 30 paź 2010, 14:12
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: kozak »

Witam wszystkich! Ja osobiście wydobywam słód z pszenicy, ale nie przecieram jej tylko kiełkuję. Raz kiedyś na początku mojej ,,kariery" psocenia zrobiłem z przetartej pszenicy, i co? zrobiło mi sie ciasto w beczce a ile zachodu i trudu aby beczkę potem wymyć z tego a efekt ten sam co ze skiełkowanej.

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: artaks »

a efekt ten sam co ze skiełkowanej
O właśnie, pisz nam tutaj jak na spowiedzi, dokładnie, jak obcowałeś nieprzyzwoicie ze zbożem, jak obfity plon tego był ; )
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Juliusz »

Wtrącę słowo bo do słodu jęczmiennego mam naturalną słabość.
Panowie, czy ten słód się nada do zacierania mąki? http://www.bogutynmlyn.pl/go/_info/?id= ... 6646589431

Ziarno zaciera się, jak tu koledzy piszą, enzymami. Jednym z nich jest amylaza - jest to enzym który istnieje np. w słodowanym ziarnie jęczmienia (chyba nic nowego), który Kucyk ma zamiar kupić. Przy zacieraniu ziarna słodem jęczmiennym do wysuszonego i grubo zmielonego ziarna dodaje się około 15%-20% wagowo jęczmienia słodowanego. Warzy się ten wkład tak jak na piwo zwracając szczególna uwagę na temperaturę i czas.

Mając słabość do słodowanego jęczmienia zwróciłbym się raczej do grona purystów i te np. 90kg jęczmienia przerobiłbym na piwo/whiskey raczej niż na inne trunki z innych ziaren. Mąkę skłaniałbym się zatrzeć gotowym ekstraktem, który do tego celu został wyprodukowany. Byłoby mi szkoda pozbywać się tych skrupulatnie wypracowanych przez naturę, unikalnych cech jęczmienia, z których powstaje tak piękny trunek jak whiskey jęczmienna.

Pozostaje nam do rozwiązania zawsze kompromis między wydajnością, jakością, czasem i nauką tworzenia nowego trunku.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Kucyk »

Czyli jednak dla użycia mąki bardziej wskazane będzie użycie ekstraktów enzymatycznych - tak też czułem.
Ok, Juliuszu, a czy mógłbyś podać jakiś krótki przepis na whisky z owych 90kg słodu. Jako że okazało się dwa dni temu że mam w kątach chałupy poupychane ze 200L różnych owocówek, nie będę się szczypał z produkcją tanich alkoholi. Poprzestanę na dobrych, a dokładniej bardzo dobrych - wieloletniej whisky.
Awatar użytkownika

Juliusz
1050
Posty: 1066
Rejestracja: środa, 10 wrz 2008, 16:28
Krótko o sobie: Amator alkoholniarz, ciekawy.
Ulubiony Alkohol: Whiskey.
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Australia
Podziękował: 82 razy
Otrzymał podziękowanie: 128 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Juliusz »

Nieopatrzenie użyłem słowa 'purist' hm.. idealista. Dla mnie whiskey to trunek tylko i wyłącznie z jęczmienia - i tu pojawia się problem bo whiskey robi się z: jęczmienia, żyta, pszenicy, kukurydzy - nigdy z owoców.

Mogę podać receptę na whiskey z jęczmienia i podam ale jeśli chcesz gdzieś tam wtrącać owocówki to już nie jest moją domeną bo - bardzo zgrubnie owocówki traktuję jako rodzaj brandy.

Recepty klasyka:

100kg słodowanego jęczmienia może dać około 27L czystego alkoholu - hm... cudeńko! ale...

Słodowany jęczmień używa się do słodowanie innych, surowych ziaren np jęczmienia, żyta, pszenicy.

80kg jęczmienia (ziarna)
20kg jęczmienia słodowanego
370L czystej wody.
- zagrzej 200L wody do 55C. Odłącz grzanie. Stopniowo dodawaj 80kg grubo zgniecionego ziarna jęczmienia i 5kg jęczmienia słodowanego. Mieszaj aby nie powstały grudy. Temperatura spadnie więc podgrzej do 50C i tak trzymaj 30 minut - stan przedsłodowalny.

Zacznij grzać, wolno do 75C-80C. Mieszaj aby się nie przypiekło. Zacier zgęstnieje - mieszaj. Dodaj 170L gorącej wody (resztę) mieszając (wypowiadając magiczne słowa - o słowa zapytać Partyzanta). Powoli podgrzej do 100C, mieszaj przez 20 minut. Odłącz grzanie i chłodź jak najszybciej aż temperatura spadnie do ~67C. To najważniejsza cześć procesu! Gdy masz te 67C spokojnie dodaj resztę słodowanego jęczmienia. Zaczęliśmy najważniejszy proces słodowania.

Temperatura 60C jest zbyt niska - 70C jest zbyt wysoka!

Trzymaj temperaturę np. 30-60 minut. Zacier powinien zacząć rzednąć. Sprawdź jodyną czy jest jeszcze skrobia. Gdy jest skrobia zacier zabarwi się na niebiesko/sino. Trzymaj aż niebiesko/siny kolor zniknie (zostanie brązowy jodyny).

Teraz można zacier przefiltrować ale lepiej odczekać aby tylko osiadł. Gdy jest chłodny (20C-30C) zadaj drożdżami (piwne). Zaciery na najlepsze whiskey nigdy nie są mocniejsze niż 6%. Tu jest ta tajemnica - długie, wolne destylowanie daje to takie coś warte zachodu. A reszta to tylko czas z dębem.

J
Moją pasją są suwaki logarytmiczne jednostronne
Awatar użytkownika

Autor tematu
Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Kucyk »

Pytanie technologiczne: fermentować z ziarnem, czy można ograniczyć się do samego płynu?
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: wolan »

Witam
Jestem strasznie ciekaw Kucyka poczynań :)
Whisky to dla mnie najlepszy alkohol :) jednak by je wykonać nie mam technicznych możliwości :( nad czym bardzo ubolewam :(

Pisz Chłopie pisz bo mnie ciekawość zżera, a tak poza tym nakręcił mnie ten temat by podjąć się uważania piwa :)

Pozdrawiam
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl
Awatar użytkownika

Partyzant
750
Posty: 773
Rejestracja: wtorek, 24 sie 2010, 22:25
Krótko o sobie: Lubie psocić i przy okazji próbować, a najlepiej smakuje w święta kiedy delektujemy się naszymi wyrobami, i te wędzonki...
Ulubiony Alkohol: Żubrówka
Status Alkoholowy: Piwowar
Lokalizacja: Jeweuropa czyli nowy trzeci swiat
Podziękował: 19 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Partyzant »

Ziarno będziesz musiał słodować, tak jak to się robi z brzeczką na piwo... bo z ziaren nic nie wyciągniesz a szkoda aby zmarnowało się choć trochę eliksiru ( a magicznych słów nie zdradzę )
Jesli ktoś myśli że jest wolnym człowiekiem, to oznacza że jest niewolnikiem!

artaks
200
Posty: 227
Rejestracja: wtorek, 4 sty 2011, 15:02
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Kontakt:
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: artaks »

Pytanie technologiczne: fermentować z ziarnem, czy można ograniczyć się do samego płynu?
Chyba w 'fusach' jest sporo dobrego smaku.
kalendarz zbiorów alkoholowych: https://www.google.com/calendar/embed?src=ucacf2t31986vvt5pqnsboei7s%40group.calendar.google.com&ctz=Europe/Warsaw

boro
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 20 mar 2011, 19:53
Lokalizacja: sejny/olsztyn
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: boro »

Witam!
Kolego Juliusz pytanie: jakich drożdży najlepiej użyć do przepisu który podałeś? Może masz jakieś sprawdzone i polecisz? :)

Pytanie do Kolegi Kucyka: jak tam poczynania ze słodem? Coś już wyszło? Może się pochwalisz? :)

Z góry dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam
kamil
Ostatnio zmieniony środa, 23 mar 2011, 20:17 przez Agneskate, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Spacje i duże literki - regulamin radzę poczytać.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Trener »

Właśnie popełniam swój pierwszy w życiu zacier z mąki pszennej (9L wody, 3kg mąki) i już na starcie popełniłem dwa błędy. Po pierwsze trochę go przypaliłem (co jeszcze jakoś przeżyję) oraz przekwasiłem kwaskiem cytrynowym (a to już chyba poważniejszy grzech) :( Papierki lakmusowe pokazują pH coś pomiędzy 3-4. Jest to za duża kwasowość według tego, co jest napisane na buteleczkach z enzymami. Czy mimo wszystko alfa-amylaza i glukoamylaza dadzą radę tej mące, czy też zacier jest już stracony? Więcej wody do garnka nie wejdzie, a przelewać tę mączną breję do mniejszych… jakoś nie pałam do tego pomysłu zbytnią chęcią ;)
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: gr000by »

Dodaj sody oczyszczonej, bo enzymy szlag trafi. pH 4-5 jeszcze ujdzie, ale 3-4 to dla nich ciut za nisko i mogą nie chcieć wydajnie pracować.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Trener »

Wsypałem 3 łyżeczki sody. Mam nadzieję, że to wystarczy, bo pH już nie zmierzę. Powstał z tego jeden wielki, parujący glut, który jest tak gęsty, że zaraz złamię drewnianą kopystkę.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: gr000by »

Jak zacier z mąką i alfa-amylazą ma 80-90*C to zostaw go w spokoju i niech ostygnie do 60-65*C. Wtedy dodasz enzym scukrzający i będziesz musiał go parę razy przemieszać w trakcie scukrzania. Więcej informacji w temacie dundrowym, post o zacieraniu ;).
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Trener »

Dzięki :) Temat dundrowy to moje główne źródło wiedzy :)
Sęk w tym, że prawdopodobnie przypieczętowałem swoją klęskę już na starcie, w momencie gdy wsypałem mąkę do zimnej wody :( Na przyszłość będę wiedział, by sypać dopiero gdy woda będzie już gorąca.
Poza kropelkami, miałem jeszcze alfa-amylazę w proszku 4g. Dolałem wody do "budyniu", wsypałem saszetkę i wstawiłem na mały gaz. Albo się upłynni albo spali, trzeciej opcji nie ma.
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: gr000by »

No to faktycznie, zastosowałeś rozwiązanie "płaszczowe". Podczas upłynniania bardzo mocno wzrasta "glutowość" masy - robi się z niej wręcz zaprawa murarska. Musisz jak najmniej tej masy przypalić podczas rozgrzewania do 70-80*C, a później pozostaje już tylko scukrzanie po ostudzeniu. Możesz zawsze garnek wsadzić do większego garnka (jak masz), zrobić płaszcz wodny i nie żałować grzania - grunt to dojść do tych 80*C, by enzym upłynniający miał możliwość popracować.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: olo 69 »

Witam. Zacieram mąkę w stosunku 1 mąki do 3 wody. Zacier po scukrzeniu ma konsystencję bardzo rzadkiej śmietany. Warunek jest taki, że podczas dodawania enzymu upłynniającego nie trzeba dodawać kwasu, bo ten powoduje znaczne gęstnienie zacieru oraz razem z enzymem scukrzającym należy dodać enzym zmniejszający lepkość zacieru. Zauważyłem, że w moim przypadku dodawanie kwasu zaraz przed enzymem scukrzającym podnosi uzysk spirytusu. Natomiast dodawanie kwasu przed enzymem upłynniającym nie dość, że znacznie zagęstsza zacier to powoduje jeszcze mniejszy uzysk.
Co do enzymów to spokojnie poradziły by sobie zarówno w tak kwaśnym środowisku jak miał kolega @Trener, jak i też bez dodawania kwasu do zacieru w ogóle.
Co do dodawania kwasu do zacierania, to niektórzy wręcz twierdzą, że destylat uzyskany z zacieru bez dodawania kwasu jest lepszy w smaku.
Ciekawe jakie są Wasze doświadczenia z dokwaszaniem zacieru, warto czy może jednak nie?
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: gr000by »

Kukurydza dokwaszana przy zacieraniu jest lepsza w smaku po destylacji (bardziej słodki destylat) niż niedokwaszana. A przy recyklingu dundru to już bajka. Pszenica dokwaszana i niedokwaszana wg. mnie w smaku się wiele nie różnią po destylacji. Żyto wkrótce trafi do przerobu, to i je porównam w ten sam sposób.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Trener »

Nie chcę zapeszać przed końcem, ale chyba mam więcej szczęścia niż rozumu :mrgreen: Glut o konsystencji purée ziemniaczanego zmieszanego z kauczukiem, zamienił się w rzadki kisiel z grudkami. Pogotuję go jeszcze jakiś czas i może się dalej rozłoży.
Większego gara niestety nie mam. Kupiłem dziś największy jaki udało się dostać w Społem, bo już po prostu nie mogłem wytrzymać :odlot: Wiem, że to zabrzmi dziwnie, ale robienie różnych alkoholi jest lepsze nawet od ich picia :D
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: olo 69 »

Dodam jeszcze, że najprostsze zacieranie enzymami, to zagotować odpowiednią część wody potrzebnej do zacierania. Wlać ją wrzącą do beczki. Dodawać powoli mąkę lub śrutę i zacząć to mieszać wiertarką z mieszadłem, dodać enzym upłynniający i potem znowu wiertarka z mieszadłem i reszta mąki czy śruty. Ocieplamy beczkę dobrze na 1-2 godziny np. kocem i potem przy 65-60C odpowiednia ilość kwasu, enzym scukrzający oraz redukujący lepkość i mamy zatarte bez żadnych przypaleń, a scukrzenie bardzo dobre.
Ostatnio zmieniony czwartek, 5 gru 2013, 21:42 przez olo 69, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam,olo 69

wawaldek11
2500
Posty: 2896
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: wawaldek11 »

Trener pisze: Wiem, że to zabrzmi dziwnie, ale robienie różnych alkoholi jest lepsze nawet od ich picia :D
Wcale dziwnie nie brzmi - wielu z nas tak ma :mrgreen:
Ja już się gubię w tym co mam i gdzie mam.
Pozdrawiam,
Waldek
Awatar użytkownika

olo 69
650
Posty: 692
Rejestracja: sobota, 8 maja 2010, 08:02
Podziękował: 10 razy
Otrzymał podziękowanie: 72 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: olo 69 »

Trener pisze:Większego gara niestety nie mam. Kupiłem dziś największy jaki udało się dostać w Społem
Na złomowisku można dostać kociołki o pojemności około 40-50 litrów. Ja kupiłem taki w bardzo dobrym stanie za 20 zł. :lol:
Pozdrawiam,olo 69
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Trener »

To w takim razie przepłaciłem pięć razy za garnek trzy razy mniejszy :( No ale liczę na to, że "łycha" z mąki mi tę stratę wynagrodzi :D
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: gr000by »

Mnie właśnie czeka wyprawa na złom, więc rozglądnę się za garami, bo 2 zacierania na raz to nie jedno :D.
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

gaviscon
350
Posty: 383
Rejestracja: środa, 10 kwie 2013, 18:36
Krótko o sobie: Ciekawy Świata, miłośnik statków powietrznych :)
Ulubiony Alkohol: Whisky Jack Daniels
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Podziękował: 3 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: gaviscon »

Najlepiej zorganizuj sobie od razu parnik :D to dopiero frajda :odlot: aczkolwiek kocioł przypalony raz przypala się cały czas :cry:
Awatar użytkownika

gr000by
2500
Posty: 2625
Rejestracja: wtorek, 10 sty 2012, 11:32
Krótko o sobie: kombinator - to przede wszystkim
Ulubiony Alkohol: każdy zrobiony z sercem
Status Alkoholowy: Specjalista ds. Wyrobu Alkoholu Domowego
Lokalizacja: Rzeszów
Podziękował: 50 razy
Otrzymał podziękowanie: 665 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: gr000by »

Parnik podchodziłby już pod produkcję masową, wymaga opału i miejsca, a wszędzie wszyscy patrzą i nie chcę ryzykować. Jak będę miał wędzarnię (kiedyś, w odległej przyszłości), to może pokuszę się o takie połączenie, ale nie teraz. Keg 50l wystarcza w zupełności. Garnek 40-50l będzie tylko małym, burżujskim dodatkiem ;).
Fermentować, destylować, zalegalizować!
http://www.piwo.org/topic/13642-domowa-wytwornia-debowa/ - moje przygody z piwem.
Awatar użytkownika

bohema.zaba
100
Posty: 125
Rejestracja: piątek, 23 wrz 2011, 20:38
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Jack Daniel's
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Podziękował: 17 razy
Otrzymał podziękowanie: 12 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: bohema.zaba »

Witam.

Kolego gr000by, szukaj dobrze na tym złomie:
http://allegro.pl/kociol-warzelny-parow ... 62311.html

Takie rzeczy też się trafiają, to już był by królewski dodatek.
Awatar użytkownika

Trener
900
Posty: 914
Rejestracja: środa, 24 lip 2013, 21:19
Krótko o sobie: Taki sobie ze mnie psotnik ;)
Ulubiony Alkohol: Benedyktynka
Status Alkoholowy: Destylator
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 152 razy
Otrzymał podziękowanie: 150 razy
Re: Cukier drogi? -Zatrzyj mąkę bracie!

Post autor: Trener »

No nic, papka przeenzymowana, wystudzona, przelana do baniaczka fermentacyjnego, dosypane 10g DAFu i 5g Fermioli. Teraz czas pokaże czy mieszanka ruszy.
Niestety na spodzie garnka było pokaźne przypalenie i zacier też przeszedł tym zapaszkiem :( Konkursowa łycha raczej z tego nie powstanie :(
Po drogach jeździ masa świrów i psychopatów. Pędzą na złamanie karku, nie zważając na nic... Aż czasami trudno mi ich wyprzedzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery zbożowe i ziemniaczane”