Kolumna półkowa - jak podłączyć?

Budowa kolumn rektyfikujących.
Awatar użytkownika

Autor tematu
piotrek.golas
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 7 lip 2019, 18:15
Podziękował: 2 razy

Post autor: piotrek.golas »

Cześć,

Kolega użyczył mi aparaturę, gdyż nastawy z jabłek i gruszek nie wyklarowały się. Słabo to zmieliłem i wyszło bardzo gęste. Beczka ma mieszadło wbudowane i będzie idealnie.
Nastawy starałem się robić starannie - wyselekcjonowane drożdże, fermentacja w temperaturze 13-11 stopni minimalna ilość cukru (ok 10%) oraz minimalna ilość wody - w sumie może dodałem 2 litry na 30 litrowe pojemniki.
Mam aparaturę jak w załączniku i czy mógłby mi ktoś poradzić jak to podłączyć?
Widzę, że kolumna ma tak jakby 2 chłodnice, chyba, że to nad półkami inaczej się nazywa. Wężyk od chłodnicy i odpływ wody widzę, ale czy podłączać też to drugie chłodzenia? Do czego to służy?

Serdecznie pozdrawiam i z góry dziękuję,

Piotr
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 22 maja 2023, 11:28 przez piotrek.golas, łącznie zmieniany 2 razy.
promocja

Krychu35
250
Posty: 295
Rejestracja: środa, 15 lip 2015, 16:21
Podziękował: 16 razy
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Kolumna półkowa - jak podłączyć?

Post autor: Krychu35 »

:witam:
To nad półkami to chłodniczka, która stosuje się w PS-ach do podbicia %
Awatar użytkownika

Autor tematu
piotrek.golas
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 7 lip 2019, 18:15
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - jak podłączyć?

Post autor: piotrek.golas »

Krychu35 pisze::witam:
To nad półkami to chłodniczka, która stosuje się w PS-ach do podbicia %
Dziękuję, czyli to działa tak jakby zimne palce - podnosi %, ale może zubożyć aromaty owocowe? I mogę, ale nie muszę tego podłączać, tak?

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Kolumna półkowa - jak podłączyć?

Post autor: Szlumf »

Ta nad półkami chłodzi opary idące przez kolanko do chłodnicy końcowej. Gdy nie ma przez nią przepływu całość oparów idzie do chłodnicy końcowej. Zwiększając lub zmniejszając przepływ przez tą nad półkami regulujesz ilość par idących dalej i ilość skroplin opadających na półki. Z tego powodu bardzo przydatna jest dokładna regulacja wody na tą chłodnicę. Ja używam do tego zaworka pneumatycznego dławiąco-zwrotnego np. takiego https://www.sklep.hydron.com.pl/zawor-p ... wrotny-fi8.
Awatar użytkownika

Autor tematu
piotrek.golas
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 7 lip 2019, 18:15
Podziękował: 2 razy
Re: Kolumna półkowa - jak podłączyć?

Post autor: piotrek.golas »

Bardzo dziękuję. Również za linka do tego zaworu. Dla was może pierdoła, ale kto pyta nie błądzi, a nie chciałem zepsuć nastawu, do którego się przyłożyłem i na który czekałem kilka miesięcy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 22 maja 2023, 16:26 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kolumny destylacyjne”