Kolumna Sławka

Pomysły na destylatory - do konsultacji.

Autor tematu
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Witka, jestem w trakcie prac nad moją kolumną. Zachęcam do dyskusji i porad, błędów jakie mam poprawić itp.
Poniżej przedstawiam zdjęcia niektórych elementów użytych do budowy oraz opis.
1. Keg 30l
2. Rura 2.25 cala stal nierdzewna, podzielona na części 1m oraz 20cm. Metr na wypełnienie później 20cm na chłodnicę reflux. Od spodu przyspawana będzie do zaworu z kega, górne części łączone mufką 2 cale oraz pół nyplem. Wypełnienie miedz 2.5kg później zmywaki.
3. Reflux wykonany z rurki miedzianej fi8 długości około 70cm.
4. Chłodnica wykonana z rurki miedzianej fi8 długości 3,5m . Zwinięta w spiralę i wsadzona w rurę alu. Długośc około 40cm.
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Łączenia wykonane z łączek miedz oraz stal nierdzewna. Rurką miedzianą fi 12mm. Osobne zawory na reflux oraz chłodnicę.


Więc co poprawić i ulepszyć?
koncentraty wina
Awatar użytkownika

Kucyk
1700
Posty: 1704
Rejestracja: wtorek, 7 paź 2008, 15:51
Krótko o sobie: Staram się odbierać świat z lekkim przymrużeniem oka ;)
Status Alkoholowy: Starszy Dziobomocznik
Otrzymał podziękowanie: 157 razy
Re: Kolumna Sławka

Post autor: Kucyk »

Taka prośba: to forum przyjmuje zdjęcia jako załączniki więc dobrze było by tak je prezentować http://alkohole-domowe.com/forum/jak-do ... -t414.html.
Prośba II: o lepszą jakość - łatwiej będzie ocenić poprawność konstrukcji.

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Kolumna Sławka

Post autor: użytkownik usunięty »

Na wypełnienie mam pocięte kawałki rurki miedzianej, 2.5kg mam nadzieję, że wystarczy na około 35cm wypełnienia. Później zmywaki, ile może mi pójść zmywaków na resztę wypełnienia? Czy to trzeba bardzo upchać?

Chłodnica reflux zwinięta w stożek. Jej długość jakieś 70cm. Czy wystarczy na reflux, na początku miałem robić ZP ale jakoś tak wyszło, że mam to.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna Sławka

Post autor: radius »

Do kolumny z systemem CM, a taką robisz, długość skraplacza jest wystarczająca, tylko dlaczego zwinąłeś go na kształt stożka a nie "normalnie" na walec? :o
Wypełnienie miedziane trochę za "grube", zainwestuj 20zł i kup siatkę miedzianą na allegro. Zyskasz 15cm na wypełnienie ze zmywaczków, przy tak krótkiej kolumnie sprawa niebagatelna, a 2-3% a może i więcej mocy destylatu, to nie w kij dmuchał :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Kolumna Sławka

Post autor: użytkownik usunięty »

Chłodniczka na kształt stożka dlatego, że pomyślałem jeśli będzie stożek to para będzie miała większy problem aby przejść przez chłodniczkę. Jeśli byłby zwykły walec to para mogła by uciekać środkiem i reflux nie byłby taki sprawny. Chyba, że się mylę to zrobię na walec.
A jeśli zostawiłbym to moje wypełnienie miedziane, a dodał 20cm jeszcze na wypełnienie zmywakami? Czyli rura z wypełnieniem miała by 120cm.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7299
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Kolumna Sławka

Post autor: radius »

Zostaw spiralę refluksu taką, jaką masz, powinna się sprawdzić, a jeśli nie, to wtedy przerobisz.
A jeśli zostawiłbym to moje wypełnienie miedziane, a dodał 20cm jeszcze na wypełnienie zmywakami? Czyli rura z wypełnieniem miała by 120cm.
Bardzo dobry pomysł :ok:
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Kolumna Sławka

Post autor: użytkownik usunięty »

Hm, kolumna pospawana, mam kilka pytań:
1. Czy po spawaniu trzeba kolumnę jakoś przygotować do procesu destylacji, jakoś wytrawiać, gotować we wrzątku czy coś podobnego? Czy można od razu pędzić, to samo pytanie odnośnie zmywaków na wypełnienie.
2. Czym tanio wypełnić kolumnę zamiast zmywaków? sam jeszcze nie wiem może będą to zmywaki, chyba że doradzicie coś lepszego.
3. Jeśli będą to zmywaki, to ile mi potrzeba na wypełnienie kolumny 70cm wysokości i śred. wew. 57mm, bardzo to upychać, w całości czy porozcinać ?

dodanie póżniej:
Witka, to są zdjęcia mojej kolumny. Na zdjęciach jest wersja z rurkami z miedzi. Jako, że kiepski ze mnie hydraulik, to trochę zepsułem rurki i obecnie zamiast miedzi są rurki silikonowe.
Rura fi 57 wew. śr. zew. 61 mm.
długość na wypełnienie: 105 cm.
Wypełnienie miedziane: 38 cm, reszta zmywaki LIDL, mam ich 23 ale jeszcze nie wiem czy wszystkie wejdą.
Głowica: 17 cm
Chłodnica: rurka miedziana fi 8 mm, długość 3,5m. Zamknięta w rurze z aluminium o średnicy 70 mm.
Chłodnica reflux: zwinięta w stożek, długość 30 cm.
Termometr do pary: z Allegro z pomiarem co 1 sek.
Termometr w kotle: tarczowy na bimetalu
Zawory trochę lipne ale takie miałem za free.


Wszelkie sugestie i krytyka mile widziana. Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „Projekty aparatur”