Ocet spirytusowy

Jak i z czego zrobić idealny zacier lub nastaw, który będzie podstawą do otrzymania oczekiwanego destylatu, przepisy, porady, sposoby na dobry na zacier, itp...

Autor tematu
Albertgonzo
50
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 12 wrz 2020, 18:13
Ulubiony Alkohol: Starka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wielka Brytania
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy

Post autor: Albertgonzo »

Witam, małżonka używa w celach higienicznych domostwa i prosiła aby zamiast spirytusu wyprodukować jej kanister octu 10% taki jak firma rolnik sprzedaje w sklepach.

Mnóstwo przepisów na ocet winny do sałatek oto ale nie mogę znaleźć octu spirytusowego.

Dzięki :poklon;

wawaldek11
2500
Posty: 2914
Rejestracja: niedziela, 14 lis 2010, 22:18
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem, który ma więcej radości z dawania niż z brania.
Ulubiony Alkohol: niepospolity i najlepiej bez banderolki; poszukiwania ciągle trwają...
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Puszcza Goleniowska
Podziękował: 159 razy
Otrzymał podziękowanie: 298 razy
Re: Ocet spirytusowy

Post autor: wawaldek11 »

Nie zgłębiał bym tajników wytwarzania octu ze spirytusu, tylko kupiłbym dwa litry kwasu octowego za 40 zł, rozcieńczył i już. DO celów technicznych nadaje się. A sposobem wytworzenia nie pochwaliłbym się żonie ;)
Pozdrawiam,
Waldek

Autor tematu
Albertgonzo
50
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 12 wrz 2020, 18:13
Ulubiony Alkohol: Starka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wielka Brytania
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Ocet spirytusowy

Post autor: Albertgonzo »

wawaldek11 pisze:Nie zgłębiał bym tajników wytwarzania octu ze spirytusu, tylko kupiłbym dwa litry kwasu octowego za 40 zł, rozcieńczył i już. DO celów technicznych nadaje się. A sposobem wytworzenia nie pochwaliłbym się żonie ;)
Dzięki Waldek ale niestety jeszcze mieszkamy w Anglii i zakup chemia jest kontrolowany.... :scratch:

Aż żal pamiętać jak jako młodzian mogłem iść do chemika i kupić toluen czy benzen :mrgreen:

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Ocet spirytusowy

Post autor: HeniekStarr »

Albertgonzo pisze:
wawaldek11 pisze:Nie zgłębiał bym tajników wytwarzania octu ze spirytusu, tylko kupiłbym dwa litry kwasu octowego za 40 zł, rozcieńczył i już. DO celów technicznych nadaje się. A sposobem wytworzenia nie pochwaliłbym się żonie ;)
zakup chemia jest kontrolowany.... :scratch:
Roztwór 80%, a i owszem, wysyłka tylko dla firm

https://mistralni.co.uk/products/acetic-acid-80

Ale już roztwór 20% bez problemu

https://mistralni.co.uk/products/acetic ... eq=uniform

Albo roztwór cukru 10-11 BLG, szczypta pożywki i jakieś drożdże na start. Po odfermentowaniu cukru, wrzucasz garść wiórów bukowych, napowietrzasz kamieniem do akwarium, dodajesz matki octowej, albo octu bio, albo modlisz się o muszki octówki i voila, masz ocet spirytusowy domową metodą generatorową ;)

Autor tematu
Albertgonzo
50
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 12 wrz 2020, 18:13
Ulubiony Alkohol: Starka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wielka Brytania
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Ocet spirytusowy

Post autor: Albertgonzo »

HeniekStarr pisze:
Albertgonzo pisze:
wawaldek11 pisze:Nie zgłębiał bym tajników wytwarzania octu ze spirytusu, tylko kupiłbym dwa litry kwasu octowego za 40 zł, rozcieńczył i już. DO celów technicznych nadaje się. A sposobem wytworzenia nie pochwaliłbym się żonie ;)
zakup chemia jest kontrolowany.... :scratch:
Roztwór 80%, a i owszem, wysyłka tylko dla firm

https://mistralni.co.uk/products/acetic-acid-80

Ale już roztwór 20% bez problemu

https://mistralni.co.uk/products/acetic ... eq=uniform

Albo roztwór cukru 10-11 BLG, szczypta pożywki i jakieś drożdże na start. Po odfermentowaniu cukru, wrzucasz garść wiórów bukowych, napowietrzasz kamieniem do akwarium, dodajesz matki octowej, albo octu bio, albo modlisz się o muszki octówki i voila, masz ocet spirytusowy domową metodą generatorową ;)
Super, jestem mega wdzięczny. 20% niezbyt atrakcyjnie cenowo ale na 80% się opłaca. Założenie firmy to raptem £12.

Metodę drugą spróbuję na pewno. Niedługo wiosna i nastaw może sobie na koło szopy stać.

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: RE: Re: Ocet spirytusowy

Post autor: Carl »

HeniekStarr, a te wióry, to w jakim celu?

Wystukane z Tapatalka

Szlumf
2000
Posty: 2382
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 630 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Ocet spirytusowy

Post autor: Szlumf »

Nigdy tak co prawda nie robiłem bo wystarczą mi octy owocowe ale może spróbuj na małej ilości.
Zrób w słoiku przykrytym gazą 5% roztwór spirytusu. Dodaj do niego matkę octową z "żywego" octu owocowego własnej roboty lub kupionego w sklepie. "Żywy" sklepowy ma osad na dnie i o ten osad chodzi. W Polsce taki występuje w Rossmanie. Jak całość się zaoctuje to dodawaj po trochu spirytusu tak by mieć na koniec wlane 10% objętości płynu.

HeniekStarr
600
Posty: 632
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: RE: Re: Ocet spirytusowy

Post autor: HeniekStarr »

Carl pisze:HeniekStarr, a te wióry, to w jakim celu?

Wystukane z Tapatalka
No jak? Skoro imitować produkcję octu, to pełną gębą :D

https://alkohole-domowe.com/forum/ocet- ... t2054.html

Wióry bukowe służą jako rusztowanie dla bakterii, zwiększają pole powierzchni dla wymiany

Carl
200
Posty: 243
Rejestracja: poniedziałek, 11 lut 2019, 14:03
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Ocet spirytusowy

Post autor: Carl »

Dzięki. Nie widziałem tego tematu Zygmunta

Wystukane z Tapatalka

Autor tematu
Albertgonzo
50
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 12 wrz 2020, 18:13
Ulubiony Alkohol: Starka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wielka Brytania
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Ocet spirytusowy

Post autor: Albertgonzo »

:poklon; :ok:
Szlumf pisze:Nigdy tak co prawda nie robiłem bo wystarczą mi octy owocowe ale może spróbuj na małej ilości.
Zrób w słoiku przykrytym gazą 5% roztwór spirytusu. Dodaj do niego matkę octową z "żywego" octu owocowego własnej roboty lub kupionego w sklepie. "Żywy" sklepowy ma osad na dnie i o ten osad chodzi. W Polsce taki występuje w Rossmanie. Jak całość się zaoctuje to dodawaj po trochu spirytusu tak by mieć na koniec wlane 10% objętości płynu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Zaciery i Nastawy”