Wino bananowo-pomarańczowe (wytrawne)

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...
Awatar użytkownika

Autor tematu
mariush
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 27 lis 2022, 21:51
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy

Post autor: mariush »

W tym roku zacząłem swoja przygodę z produkcją win i mam już za sobą ponad 30 różnych eksperymentalnych nastawów. Dziś zlałem jedno wino znad osadu i jak na moją amatorską produkcję jest w pierwszej trójce, dlatego chcę się podzielić sposobem, w jaki go wykonałem :)

Proporcje na 6 l wina, ale docelowo na ok. 5-5,5 l o zawartości ok. 11%

Składniki:

1 kg puree bananowego (Purena) lub bananów bez skórki (ja robiłem na puree)
1 kg soku ze świeżych pomarańczy (750 g soku + 250 g miąższu) - ok. 8-9 szt. pomarańczy
280 g koncentratu z jasnych winogron (Profimator)
275 g + 400 g = 675 g cukru
8 g świeżych skórek z 5 szt. kumkwata bez albedo, ew. z innych cytrusów
10-20 g świeżego imbiru
200 ml + 3 l + 50 ml + 50 ml + 760 ml = ok. 4 l wody sumarycznie
3 g pektoenzymu w proszku
1 opakowanie drożdży Madera (Zamojscy)
1,2 g pożywki Springferm

2-4 dni wcześniej przygotuj MD, o ile robisz na drożdżach Madera (Zamojscy).

W dniu nastawu wyciśnij sok z 8-9 pomarańczy. Powinieneś uzyskać ok. 1 kg soku wraz z miąższem (ok. 750 g soku + 250 g miąższu). Sok wraz z miąższem wlej do fermentora. Dodaj puree z bananów oraz koncentrat soku z winogron. Dodaj również skórki z kumkwata (cytrusów) oraz imbir (pierwotnie - jako eksperyment - kumkwata i imbir dodałem po 1 zlaniu znad osadu, ale myślę, że właśnie w tym momencie powinny być dodane).

Zagotuj 3 l wody. Odlej 0,5 l i wypłucz tym pozostałości w opakowaniach po puree oraz koncentracie i wlej do nastawu. Dolej do nastawu kolejny 1 l wody. Kiedy nastaw będzie miał 40℃ lub nieco mniej dodaj 3 g pektoenzymu rozpuszczonego w 50 ml wody o temp. pokojowej. W pozostałych 1,5 l wody rozpuść 275 g cukru i po wystudzeniu dodaj do nastawu. Kiedy temperatura nastawu spadnie do ok. 25℃ dodaj wcześniej przygotowaną MD oraz 0,5 g taniny rozpuszczonej w 50 ml wody. Zamknij fermentor, załóż rurkę fermentacyjną i odstaw do fermentacji. Najwcześniej po 24 godzinach (najlepiej między 4, a 5 dniem) od rozpoczęcia fermentacji dodaj pożywkę Springferm. Po ok. tygodniu od rozpoczęcia fermentacji dodaj 400 g cukru rozpuszczonego w 760 ml wody. Po ok. 2 tygodniach odcedź nastaw i zostaw na ok. 10 dni do pierwszego zlania znad osadu. Dalej postępuj standardowo wg ogólnych zaleceń przy produkcji wina.

Przybliżony harmonogram:

1 dzień: zaszczepienie nastawu MD
5 dzień: pożywka Springferm
7 dzień: 2 partia cukru
21 dzień: odcedzenie nastawu przez sitko
30 dzień: 1 zlanie znad osadu (na tym etapie dodałem skórki kumkwata i imbir)
7 tydzień: 2 zlanie znad osadu

A teraz coś dla maniaków matematycznych :D

Zawartość cukru w poszczególnych składnikach:

Puree z bananów: 170 g cukrów w 1 kg
Sok z pomarańczy: 8,4 g/100 g, więc w 750 g będzie ok. 65 g uwzględniając, że na pewno jest jeszcze trochę cukru w miąższu.
Sok z winogron: 80 g/100 ml, ekstrakt 65 Bx, więc w 290 g będzie ok. 232 g cukru.

Łącznie więc w tych 3 składnikach jest ok. 467 g cukru.

Procenty %

Banany zawierają ok. 74% wody, więc z puree powinienem mieć ok. 740 ml wody.
Z soku pomarańczowego powinienem otrzymać ok. 685 ml wody.
Z koncentratu winogronowego powinienem mieć ok. 58 ml wody.

Razem z tych produktów powinienem mieć ok. 1480 ml wody.

Dodałem 3 l wody + woda z soków 1480 ml + woda z taniny 50 ml + woda z pektoenzymu 50 ml + woda z drożdży 200 ml = 4780 ml.

W dniu nastawu łączna objętość po dodaniu wszystkich początkowych składników to ok. 5,3 l. Cukru łącznie jest 742 g, co daje objętość 445 ml. 4780 + 445 = 5225 ml.

W praktyce zakładam, że części stałych będzie ok. 200-300 g, więc mam ok. 4,95-5 l płynu. Chcąc otrzymać 6 l wina o mocy 11% powinienem dodać jeszcze 400 g cukru (240 ml) i 760 ml wody.

W praktyce po dodaniu wszystkich składników, odcedzeniu i pierwszym zlaniu znad osadu otrzymałem ok. 5,5 l wina.

Wino nastawiłem 1,5 miesiąca temu, a już dziś jest smaczne (jak dla mnie) i całkiem klarowne :odlot:

Udanego nastawu! ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony piątek, 20 sty 2023, 23:42 przez mariush, łącznie zmieniany 1 raz.
promocja
Awatar użytkownika

Kasko
300
Posty: 300
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Wino bananowo-pomarańczowe (wytrawne)

Post autor: Kasko »

Witaj. Widząc zdjęcia i bogaty(dokładny)opis brzmi bardzo apetycznie. Smak i zapach zapewne jest niespotykany. Kiedyś muszę spróbować takiego połączenia. Widać, że przykładasz się do tego hobby skoro tak wszystko dokładnie przeliczasz. Mam pytanie, czy banany po kontakcie z tlenem nie czernieją?Gratuluję i powodzenia.
Awatar użytkownika

Autor tematu
mariush
10
Posty: 11
Rejestracja: niedziela, 27 lis 2022, 21:51
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 4 razy
Re: Wino bananowo-pomarańczowe (wytrawne)

Post autor: mariush »

Dziękuję :) Puree bananowe, z którego robiłem nie sczerniało. Tak samo nie zauważyłem, żeby kolor wina się zmieniał np. podczas przelewania znad osadu. Jest takie, jak widać na zdjęciach. Natomiast co do samego wina i jego smaku, to następnym razem zrobię z bananów, bo akurat ich smak jest praktycznie niewyczuwalny.

Ogólnie jak już coś robię, to raczej się przykładam, zwłaszcza na początku, kiedy warto działać wg pewnych sprawdzonych zasad. A kiedy w czymś się wyszkolę i czuję się dobry, to działam potem intuicyjnie ;) I nie wszystko tak dokładnie przeliczam, ale akurat w przypadku tego wina tak się złożyło, że przeliczałem wszystko dość dokładnie :D
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Wino bananowo-pomarańczowe (wytrawne)

Post autor: Doody »

Fajnie, że Ci smakuje. Dzięki za ten opis :ok:
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”