dj9000

Przedstaw się naszej społeczności, napisz kilka słów o sobie, kim jesteś, co robisz i co cię tu sprowadza. Napisz cokolwiek chcesz na swój temat a my Cię radośnie powitamy :)
Regulamin forum
1. Jako temat wpisz tylko swój NICK :)

2. Przedstaw się pozostałym członkom forum, napisz co lubisz robić czym się interesujesz, co Cię tu sprowadza i jaki alkohol najbardziej lubisz produkować:) Tutaj możecie pisać o sobie dosłownie wszystko na co macie ochotę.

3. Jeśli masz zamiar tylko napisać np. "Witam, nazywam się .... " to daruj sobie.

4. Multikonta - kasujemy i banujemy

Autor tematu
dj9000
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 1 lut 2023, 16:05
Podziękował: 1 raz

Post autor: dj9000 »

Cześć. Jestem Damian. Interesuje się sportem, głównie piłka nożna, pracuje w branży budowlanej. Rok temu zakupiłem miedzianą kolumnę rektyfikacyjną Elite Thor :)
koncentraty wina

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: dj9000

Post autor: HeniekStarr »

Cześć Damianie!
I jak efekty? Zadowolony?

Autor tematu
dj9000
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 1 lut 2023, 16:05
Podziękował: 1 raz
Re: dj9000

Post autor: dj9000 »

Od roku robię w niej ekstrakt 96% i jestem zadowolony, ale niestety wczoraj pojawił się problem, którego nie potrafie rozwiązać :(

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: dj9000

Post autor: HeniekStarr »

A powiesz, w czym rzecz? Czy mamy zgadywać?

Autor tematu
dj9000
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 1 lut 2023, 16:05
Podziękował: 1 raz
Re: dj9000

Post autor: dj9000 »

Podczas rozdzielania frakcji, po około 10 minutach we wzierniku pojawia się podnoszący płyn ale nie wrze, przez co przykręcam grzałkę, żeby ponownie opadło. Po około 45 minutach odkręcam przedgon, ale nie skrapla się nic. Dodam, że trzy dni temu robiłem dokładnie tak samo i szło normalnie wszystko.

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: dj9000

Post autor: HeniekStarr »

Z polskiego na nasze spróbuję:
Rozgrzewasz wsad, obie grzałki na full. Temperatura na dolnym termometrze szybko rośnie - odkręcasz wodę. Wszystkie zawory (LM precyzyjny w głowicy, zwany przez Ciebie " przedgon", jak i kulowy na odbiorze OVM są zamknięte. We wzierniku pojawia się ciecz. Regulatorem grzałki ustawiasz potencjometr " na godzinę 9". Ciecz we wzierniku opada. Stabilizujesz kolumnę ( po Twojemu jak mniemam będzie to "rozdzielanie frakcji", czyli również prawidłowe określenie).

I teraz
Przy jednej grzałce na full, a drugiej skręconej zalewa Ci kolumnę?
Skoki napięcia w sieci by tego nie spowodowały raczej. Przesyp wypełnienie.
Po otwarciu zaworka precyzyjnego nic nie leci? Wykręć zaworek, sprawdź, czy się nie przytkał, kawałkiem taśmy teflonowej na przykład.

Autor tematu
dj9000
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 1 lut 2023, 16:05
Podziękował: 1 raz
Re: dj9000

Post autor: dj9000 »

Spróbuję odkręcić ten zaworek.. a przesypywanie to chodzi o to okresowe mycie kwaskiem cytrynowym a później soda oczyszczona ? Bo to robię regularnie..

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: dj9000

Post autor: HeniekStarr »

Nie, nie o to chodzi. Skoro regularnie myjesz kolumnę w roztworze kwasu cytrynowego i potem sody, to pewnie wyciągasz do tego te podparcia na obu końcach odcinka kolumny i wysypujesz sprężynki, czyli wypełnienie, prawda? Czyli szansę, że wypełnienie się ubiło- są znikome. Zakładając, że wkładasz wszystko z powrotem na swoje miejsce.
Na jakiej mocy roboczej ( jakie ustawienia regulatora grzałki, w połączeniu z drugą grzałką, pracującą stale z pełną mocą) pracujesz? Takiej jak w instrukcji?

Autor tematu
dj9000
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 1 lut 2023, 16:05
Podziękował: 1 raz
Re: dj9000

Post autor: dj9000 »

O kurde.. właśnie tych sprężynek nigdy nie wyjmowałem..

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: dj9000

Post autor: HeniekStarr »

dj9000 pisze: okresowe mycie kwaskiem cytrynowym a później soda oczyszczona ? Bo to robię regularnie..
Ponieważ nie odpowiadasz na zadane pytania, mam jeszcze tylko jedno:
Myjesz w ten sposób kolumnę z zewnątrz czy też wewnątrz?

Autor tematu
dj9000
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 1 lut 2023, 16:05
Podziękował: 1 raz
Re: dj9000

Post autor: dj9000 »

Wewnątrz, następnie przelewam wodą przy otwartych zaworach i zostawiam do wyschnięcia. Odnośnie pytania o grzałki to z początku grzeje na dwie grzałki do momentu aż w wzierniku nie zaczyna wrzeć, wtedy po około 2 minutach odłączam jedna grzałkę i reguluje poziom wrzenia na drugiej aż wrzenie opadnie i tak zostawiam na około 45 minut. Dodam, że od roku tak robię i raz był problem, gdy nie szło ustabilizować temperatury ale po umyciu kwaskiem i soda problem zniknąl, teraz mycie nie pomoglo :(

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: dj9000

Post autor: HeniekStarr »

Mam prośbę:
Sięgnij po książeczkę z instrukcją, którą otrzymałeś z kolumną, jak zgubiłeś/pies Ci zjadł, to napisz do Zygmunta, niech Ci przyśle w PDF, albo podaj mi na PW maila, to ja Ci prześlę.
I znajdź mi akapit, w którym napisano, żeby po pojawieniu się cieczy we wzierniku, ODŁĄCZYĆ jedną grzałkę i regulować drugą. Masz rurę 54 mm, więc Twoja moc robocza to jedna grzałka na full, drugą regulujesz.
Nie wiadomo, co się stało ze zmywakami, które są wetknięte na końcach odcinków kolumny, po Twoich operacjach z czyszczeniem.
Moja sugestia, to rozebrać kolumnę, wyjąć i ocenić zmywaki, przepłukać wypełnienie, złożyć kolumnę i stosować się do instrukcji producenta
Sprawdziłeś ten zaworek?

Autor tematu
dj9000
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 1 lut 2023, 16:05
Podziękował: 1 raz
Re: dj9000

Post autor: dj9000 »

Sprawdziłem zaworek i jest w porządku. A w tym akapicie pisze: po zalaniu (1-2 minuty bulgotania) ustalić moc grzania- w przypadku kolumn z wziernikiem zmniejszać moc regulatorem tak długo, aż we wzierniku ustanie gotowanie. Od momentu ustalenia mocy grzania nie zmieniamy jej aż do końca. Jedynym przypadkiem, w którym zmienimy moc grzania jest zauważenie zalanie kolumny-wtedy moc należy zmniejszyć.
W moim przypadku regulowałem tak, że odłączałem jedna grzałkę i przykręcałem moc drugiej gdzieś o połowę i wtedy dopiero bulgotanie ustawało.
Ostatnio zmieniony czwartek, 2 lut 2023, 11:37 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: dj9000

Post autor: HeniekStarr »

dj9000 pisze: po zalaniu (1-2 minuty bulgotania) ustalić moc grzania- w przypadku kolumn z wziernikiem zmniejszać moc regulatorem tak długo, aż we wzierniku ustanie gotowanie.
Rozumiem, że kolejne po tym zdanie, " w przypadku kolumn bez wziernika odłączyć górną grzałkę" - umknęło Twojej uwadze.
Układ ma sporą bezwładność, nawet gdybyś po pojawieniu się cieczy we wzierniku odłączył OBIE grzałki, będzie przez chwilę jeszcze " bulgotać ".
Zrób tak, jak napisałem w poście powyżej, tym zaczynającym się od słów z polskiego na nasze.

Autor tematu
dj9000
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 1 lut 2023, 16:05
Podziękował: 1 raz
Re: dj9000

Post autor: dj9000 »

Ok. W sobotę będę miał więcej czasu to się tym zajmę i napisze. Dziękuje Panu za pomoc :)

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: dj9000

Post autor: HeniekStarr »

Daj znać, jak poszło. Masz fajną maszynę, teraz tylko wykorzystuj jej możliwości w pelni. I nie wygłupiaj się z tym Pan. Nie ma takiej potrzeby, na forum zwracamy się do siebie z szacunkiem, co nie znaczy, że mamy sobie " panować".

Autor tematu
dj9000
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 1 lut 2023, 16:05
Podziękował: 1 raz
Re: dj9000

Post autor: dj9000 »

Wyciągnąłem sprężynki i zmywaki, zostawiłem na kilka godzin w kwasku cytrynowym i pomogło. Teraz odbiór jest drugie tyle szybszy niż wcześniej. Jeszcze raz dziękuję za pomoc :)

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: dj9000

Post autor: HeniekStarr »

Zakładam, że odbiór jest dwa razy szybszy, bo zacząłeś używać grzałek jak trzeba, a nie dlatego, że przesypałeś wypełnienie.
Ważne, że jesteś zadowolony.

Autor tematu
dj9000
Nowy Członek Forum
Posty: 0
Rejestracja: środa, 1 lut 2023, 16:05
Podziękował: 1 raz
Re: dj9000

Post autor: dj9000 »

Grzałki chodzą tak jak zawsze, pomogło przesyłanie i umycie. Ogólnie tempo odbioru na początku jest w tempie 1,5 litra na godzinę i z czasem spada. Zastanawiam się czy np nie wymienić te sprężynki nierdzewne z dołu kolumny na miedziane.. nie wiem czy to ma sens, gdyż całą kolumnę mam miedzianą..
ODPOWIEDZ

Wróć do „Przywitaj Się!”