Ruski bufor (z pompą gazową )


Autor tematu
Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy

Post autor: Pako23 »

Witam czy ktoś posiada bufor z tzw pompą gazową czyli patent od ruskich ?
Ostatnio zmieniony piątek, 10 lut 2023, 21:26 przez Qba, łącznie zmieniany 3 razy.
koncentraty wina
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: jatylkonachwile »

EDIT
Post był nie na temat
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 sty 2023, 21:55 przez jatylkonachwile, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: Pako23 »

na myśli mam ten ruski patent czyli https://www.youtube.com/watch?v=sapwww-yLbU
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: wolan »

Cześć robiłem taki bufor w dwóch czy trzech wariantach. Ma jednak pewną wadę nie wygotowuje się tak jak nasze bufory z dogrzewaczami. Tzn można go wygotować ale wiąże się to z wprowadzaniem korekt. Jak masz złącze 63.5 to mogę Ci go udostępnić do testów :) tylko zastrzegam, że musi wrócić bo używam jego części do kotła z płaszczem ;)
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 sty 2023, 21:53 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

rastro
2500
Posty: 2557
Rejestracja: wtorek, 15 sty 2013, 15:29
Podziękował: 83 razy
Otrzymał podziękowanie: 297 razy
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: rastro »

Jeżeli dobrze myślę to tam się przelewa podobnie jak w naszym buforze, z tą różnicą że para s kotła jest wtłaczana na dno bufora. Czyli taki bufor pracuje trochę jak taka przerośnięta półka fizyczna. Czy jednak mam błędny obraz sposobu działania?
″Iloraz inteligencji tłumu jest równy IQ najgłupszego jego przedstawiciela podzielonemu przez liczbę uczestników.„
- Terry Pratchett

Autor tematu
Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: Pako23 »

Chyba źle myślisz, on według mnie działa jak bufor z wymuszoną cyrkulacją tylko zamiast wąsów ma płaszcz , w dodatku ma działać tak , że jak bufor się wygotowywuje to przelew na wypełnienie ma jeszcze być .
@wolan a powiedz jaką miałeś tą szczelinę między rurą wewnętrzną bufora a tym płaszczem? bo podobno głównie o tą szczelinę chodzi.

niestety kolumnę mam 76
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 sty 2023, 22:31 przez Pako23, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: wolan »

Działa to tak, że przelew cieczy z bufora na wypełnienie jest cały czas. U nas gdy on sie wygotowuje to wypełnienie przestaje pracować. A, tam ciecz, gaz pełza pomiedzy kolumna a jej płaszczem do wnętrza.
@Pako23 miałem 2 rury jako plasz, do kolumny wewnętrznej, poszukam ich na weekendzie i Ci napiszę :)
Rosjanie troche inaczej podchodzą do tematu rektyfikacji, z tego co pamiętam ten bufor gotował, się do 83-84 stopni i tak jakby blokował pogon w zbiorniku. Poszukaj w moich postach o buforze o tym.
Rosjanie kończą proces gdy temperatura w buforze zacznie wzrastać ( temperatura par nie cieczy) i kończą proces. To co zostaje w buforze dolewają do kolejnego gotowania. Szczerze bawiłem się tym ustrojstem w okresie największego "zamieszania w sprzedaży" i średnio mialem czas poświęcić mu wystarczająco dużo czasu :). Mialem wrażenie, że daje to przyzwoite rezultaty ale brak czasu zepchnął to w kąt :).
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: boxer1981228 »

To jest nasz bufor, nieśmiało się musze przyznać że to ja ruskim pokazałem bufor. Zagościłem kiedyś na ruskim distiller.ru celem sprowadzenia od ruskich pryzmatyki. Pokazałem im moją kolumnę i nie mieli pojęcia co to jest bufor. Ten gość z brodą to Igor, jeden z większych producentów i specjalistów na ruskiej scenie. Pierwszy projekt bufora do wyspawania dostał ode mnie :) Wtedy nawet Akas się włączył do rozmowy. A widzę że kacapy od tamtej pory robią postępy bo bladego pojęcia nie mieli i powiem szczerze byli z technika z 10 lat do ryłu.

Temat u nich założyłem w 2016 i ma już 218 stron lol :)

https://forum.homedistiller.ru/index.ph ... sg12640952
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 sty 2023, 23:10 przez boxer1981228, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: wolan »

Box nikt nie ukrywa, że to Polacy są twórcami bufora zresztą, chyba wspomina, o tym w filmie. Chłopaki próbują coś rozkminiać :) tylko jak, to Rosjanie idą zawsze pod prąd :). Zresztą oni prowadzą proces w odmienny sposób niż my :).
Na, temat tego urządzenia pisaliśmy w marcu 2021 :)
https://alkohole-domowe.com/forum/bufor ... 07-60.html
Jest mój post ze zdjęciami. Może z nudów coś tam protestuje. Ale szczerze pisząc nalepiej w sensie najsprawniej działaja bufory na szerokiej kryzie czy dużym triclapie z kilkoma dogrzewaczami. Robiłem wcześniej na 3 teraz, robię na 5, zapewnia to fajną cyrkulację cieczy w środku :) i ładnie się wygotowywuje :)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: boxer1981228 »

wolan pisze:Box nikt nie ukrywa, że to Polacy są twórcami bufora zresztą, chyba wspomina, o tym w filmie.
Wspomina, bo kiedyś został przeze mnie dość mocno skrytykowany. Igor też ma swój kanał YT i po tym jak im pokazałem bufor zrobili u siebie i mówił że to raczej amerykański wymysł a nie polski. Stare czasy.

Dla mnie, jeżeli chodzi o bufor to strzałem w 10 był bufor, który zaprojektował i zrobił dla mnie aronia ;) 3l do zbiornika 85l. Bufor jest na podgrzewanym dnie, na początku było z nim dość problematycznie bo ciecz się przegrzewała i wywalało w sek całą zawartość bufora na kolumnę. BTW dość strasznie to wyglądało. Ale po przerobieniu na obieg wymuszony. Tak jak na załączniku, kolumna zrobiła się całkowicie bezobsługowa. Przy zachowaniu prędkości w zakresie 45-50ml/min do kolumny nie trzeba podchodzić ani razu. Przy rektyfikacji nastawu pierwsze zamknięcie EZ było gdzieś przy 98 w zbiorniku. A przy rektyfikacji surówki EZ zamykało już po przekroczeniu 99 w zbiorniku i EZ nawet nie miał za bardzo jak popracować bo były 2 zamknięcia i sterownik przełączał się w pogon.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: Pako23 »

Tak się zastanawiam , jak ten bufor mógł być strzałem w 10 jak sprawiał Ci problemy . Druga sprawa tak zawsze zachwalałeś bufor a tu teraz piszesz że sprawiał Ci problemy . Średnio to rozumiem

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: boxer1981228 »

To nie jest pierwszy bufor na którym pracowałem. Zawsze zachwalałem bufor i zachwalać będę. Nie wyobrażam sobie teraz włączyć kolumnę bez. Wolałbym nie robić wcale. Akurat ten był prototypem i był testowany u mnie, po końcowej modyfikacji czyli dorobieniu wymuszonego obiegu to jest strzał w 10 ( to miałem na myśli). Obecnie cały proces idzie bezobsługowo, nie ma konieczności wprowadzania korekt odbioru. Co na wcześniejszych sprzętach było konieczne.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: wolan »

boxer1981228 pisze:Przy zachowaniu prędkości w zakresie 45-50ml/min do kolumny nie trzeba podchodzić ani razu. Przy rektyfikacji nastawu pierwsze zamknięcie EZ było gdzieś przy 98 w zbiorniku. A przy rektyfikacji surówki EZ zamykało już po przekroczeniu 99 w zbiorniku i EZ nawet nie miał za bardzo jak popracować bo były 2 zamknięcia i sterownik przełączał się w pogon.
Tego nie rozumiem, czy po przeróbkach nie zamyka wcale EZ czy jednak zamyka?? W przypadku nastawu przy 98 i przy 99 w przypadku surówki? No bo jeżeli zamyka to i wprowadza korektę :)
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 sty 2023, 18:36 przez wolan, łącznie zmieniany 3 razy.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: boxer1981228 »

wolan pisze:Tego nie rozumiem, czy po przeróbkach nie zamyka wcale EZ czy jednak zamyka??
Wszyscy jesteście za bardzo dokładni. Zachowujecie się jak byście w aptece lekarstwa szykowali co do tysięcznych grama.

Zamyka EZ tak jak pisałem wcześniej. Nie wprowadzam korekt prędkości odbioru. Bardzo często to pierwsze zamknięcie bywało ostatnim prze przejściem sterownika w tryb pogon.

robert.michal
300
Posty: 308
Rejestracja: poniedziałek, 7 gru 2015, 21:14
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 41 razy
Otrzymał podziękowanie: 75 razy
Kontakt:
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: robert.michal »

Jaką tolerancję ustawiasz na tym EZ ?
KALKULATOR NALEWKOWY : https://nalewkidomowe.com
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: wolan »

Może jestem upierdliwy, ale trochę mnie już męczy właśnie brak szczegółów. Niestety to jest największym problemem, bo często produkujemy się w kilka osób żeby pomoc jednemu czy drugiemu. A ktoś nie podał właśnie kilku szczegółów jak zbudowane jest jego urządzenie, a czasem może ten centymetr przyspawana, wyżej rurka sprawia problem :)
Oglądam twoje filmik na YT i tam jesteś dość szczegółowy, za co bardzo twoje filmiki cenię a nawet może będę miał kilka pytań bo zbudowałem sobie wedzarkę i złapałem bakcyla :).
Niestety parę lat temu szczegółów na forum było więcej, zaczynając od przepisów na nastawy, zaciery czy gotowe trunki po budowę różnych urządzeń dziś jest ich coraz mniej :(
Ostatnio zmieniony czwartek, 19 sty 2023, 20:51 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Bufor z pompą gazową

Post autor: boxer1981228 »

@wolan w sumie racja im więcej szczegółów tym lepiej. Dawniej na forum było więcej ogarniętych użytkowników, niestety poodchodzili po kilku chorych akcjach. Dobrze że załapałeś bakcyla z wędzeniem, fajowe hobby. Pisz śmiało jak coś.

Pozdrawiam
Box

Autor tematu
Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: Pako23 »

Postanowiłem sobie jednak zrobić bufor z cyrkulacją, myśli miałem dwie jak ją zrobić albo dać tzw wąsy , albo "opłaszczować" zewnętrzną rurę bufora.cecyzja padła na wariant drugi , gdyż w tym wariancie wewnętrzna rura kolumny ma pracować przez prawie cały proces. Narodziło się pytanie jak sprawdzić czy tą szczeliną miedzy rurą wewnętrzną a tym " płaszczem" cały czas zasysany jest alkohol i wymyśliłem sobie w niej wziernik :) efekty można zobaczyć na zdjęciach. Gdyby experyment się nie powiódł postanowiłem też podzielić bufor , żeby łatwiej było mi go z powrotem przerobić.
Przeprowadziłem już na nim 2 procesy w linku są filmiki jak się bufor zachowuje:)

Pierwszy proces :
Grzałem mocą 3.8 kw, zacząłem obiór 64ml/min przy temp 97 w kegu zmniejszyłem do 54ml/min po koniec pobierałem 43ml/min tutaj niestety bufor się za szybko wygotował a pod koniec miałem problemy , żeby cały alkohol odebrać z kega. Poniżej wrzucam zjdęcie ze sterownika oraz filmik jak się zachowywał bufor, logów nie mogę wrzucić.
https://drive.google.com/drive/folders/ ... share_link

Drugi proces:
Tutaj proszę zwrócić uwagę na zachowanie się bufora ( ciecz znika i się pojawia) podczas stabilizacji, podczas procesu ciecz się uspokaja.
Grzałem mocą 4kw odbierałem 45ml/min od około 96 st 40 ml/min, tutaj proces przebiegł płynnie . poniżej link jak zachowuje się bufor
https://drive.google.com/drive/folders/ ... share_link
oraz zjecie ze sterownika.

Wnioski:
Przy odpowiednim prowadzeniu procesu , jestem w stanie poprowadzić proces tak , żeby w buforze uzyskać temp taką jak podczas stabilizacji , opróżnić cały alkohol z kega, oraz uzyskać temp par bufora na poziomie 84st.. Więc wydaje mi się , że wewnętrzna kolumna bufora pracuje cały czas. Przebadałem też organoleptycznie płyn z bufora wydaje się czystszy o płynu z bufora bez wymuszonego obioru. Natomiast w dzisiejszym procesie doprowadziłem do tego , że na końcu bufor nie zasysał efekt był taki że temp par w buforze wystrzeliła o góry , a płyn po zlaniu mętny i czuć wyraźnie pogony.

Trzeba się jeszcze zastanowić czy to ,że u mnie nie jest napełniony bufor bo cały czas wysysa z niego płyn to jest plus czy minus skoro bufor pracuje jak należy to może to nie mieć znaczenia.

Trzeba dalej testować:) za tydzień będę robić na gotowo to opiszę co wyszło, na razie po pierwszym procesie jakby trochę lepsza jakość, ale robiąc bez miedzi ten dziwny zapach jest , którego nie ma jak się używa miedzi.

Chciałem podziękować Tomkowi za przerobienie bufora , szlumfowi i wolanowi za rady odnośnie konstrukcji , oraz koledze MPA za udostępnienia sterownika ( wi-fi) dzięki któremu mam logi i zdjęcia z procesu.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Autor tematu
Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: Pako23 »

Wrzucam logi z procesu num 2. Tam chyba około 96 się temp rozjeżdżają bo szwagier korki w domu wywalił :hammer:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 15 lut 2023, 23:37 przez Pako23, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: Pako23 »

Witam dziś zrobiłem proces wrzucam logi i opis
Surówka 40%, start procesu 55ml/min przy 84st w kegu przy 86st korekta na 50ml ( tutaj wymuszona bo zaworek puścił ponad 60ml z moj błąd) , później musiałem wyjść i przy 88st w kegu ustawiłem odbiór 45ml /min tak szło do 98st ( sterownik pokazywał , że koniec jest przy 99 st w kegu wykalibrowany jest do czujnika ciśnienia) i tutaj ,że temp par w buforze była już 82 przykręciłem odbiór do 30ml. tak poszło do 98.7 . Spirytus który został w buforze nie wali prawie wgl pogonem czyli pogony zostają w kegu. ( stwierdzam to po tym , że jak popma przestanie działać i przegapisz to to spiryt w buforze wali strasznie pogonem) .

Przy prędkości 45ml , wczoraj odbierałem do końca procesu bez korekty

Kolumna fi 76 moc grzania 4kw
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: magius »

Hej, zamierzam zbudować nowy bufor i po konsultacji myśle zrobić bufor dwa w jednym (nasz Polski a po dołożeniu rury ten ruski projekt). Gora i dół bufora będzie łączona na tri clampa odpowiedniego dla rury fi168,3mm także dostęp do środka będzie cały czas.
Zastanawiam się bo tez chciałbym widzieć co się dzieje pomiędzy rurami. Chciałbym zastosować na rurę która będzie odpowiadać za pompę rurę ze szkła borowokrzemowego. Jak myślicie, szkło powinno tez dać radę? Wtedy będzie widoczne więcej bez dorabiania specjalnych wziernikow w stali. Z tego co wiem od @wolan szczelina między rurami około 4,5mm powinna być git.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: czytam »

Pierwsze eksperymenty z tym rozwiązanem były właśnie na szklanych rurach.

Constructor
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 27 wrz 2023, 12:55
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: Constructor »

Witam. Chciałbym się podłączyć do tematu, a dokładniej chciałbym prosić o opinie na temat konstrukcji, która chodzi mi po głowie.
Mimo małej ilości informacji na temat konkretnych wytycznych budowy bufora 2020 (odstępy, pojemność albo przynajmniej na nie nie natrafiłem) chciałem rozkminić to na swój sposób. Zależy mi na stabilności procesu dla tego mam nadzieję, że duża pojemność bufora nie będzie, aż tak istotna w tym rozwiązaniu (nieco ponad 1l - bufor z rur fi101x230/70x200/60x200). W planie jest jeszcze zasypanie wewnętrznej rury sprężynkami miedzianymi w celu lepszego transferu ciepła do powierzchni rury oraz jako katalizatora. Mam nadzieje, że zwężka na górze jak i stosunkowo niewielka przestrzeń między rurami pozwoli uzyskać odpowiedni przepływ, prędkość i kształt strugi gazu. Zamysł górnej przegrody w kształcie stożka był taki, aby działała jednocześnie jako skraplacz i dodatkowa półka. W zamyśle pary wydobywające się z keg-a szybciej skraplają się na niej z uwagi na temperaturę cieczy na półce, która jest stosunkowo niższa i utrzymuje temperaturę kondensatu .

Chciałbym się jeszcze poradzić o termometr. W związku z tym że stary katalizator zastąpi katalizator i bufor w jednym (poprzednio 10. półkę miałem jakieś 50mm nad katalizatorem, tak mi wychodziło z obliczeń) to czy dodatkowy termometr w buforze jest jednak wymagany. Czy w zasadzie 10. półkę trzeba liczyć na nowo od końca bufora?

Co sądzicie o takiej wariacji na temat tego ruskiego bufora ?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony środa, 27 wrz 2023, 21:07 przez Constructor, łącznie zmieniany 1 raz.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: czytam »

Jak będzie się wydobywała para z wewnętrznej rury? Podobne pytanie dotyczące pęcherzyków gazu transportujących ciecz w końcówce procesu - gdzie ich ujście?

Constructor
2
Posty: 2
Rejestracja: środa, 27 wrz 2023, 12:55
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: Constructor »

W załączniku przesyłam taki uproszczony plan obiegu w buforze. Tam na górze pośredniej rury to zwężka. Od dołu tejże rury są wloty do zasysania cieczy z bufora.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: czytam »

I tak nie widzę, jak para będzie się przedostawać przez ten zamknięty od góry prostokąt. Także flegma z górnego, odwróconego stożka może ściekać nie na krawędzi, jak sobie tego życzysz ale po spodniej stronie do centrum. Bezpieczniej wywinąć krawędź w dół (kapinos) lub dospawać od spodu pierścień.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: jatylkonachwile »

czytam pisze: poniedziałek, 2 paź 2023, 17:58 I tak nie widzę, jak para będzie się przedostawać przez ten zamknięty od góry prostokąt.
Jaki zamknięty prostokąt? Przecież to są dwie otwarte rury, w tym jedna lekko zwężona.

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: Szlumf »

Constructor pisze: środa, 27 wrz 2023, 20:55 ...............Zamysł górnej przegrody w kształcie stożka był taki, aby działała jednocześnie jako skraplacz i dodatkowa półka. W zamyśle pary wydobywające się z keg-a szybciej skraplają się na niej z uwagi na temperaturę cieczy na półce, która jest stosunkowo niższa i utrzymuje temperaturę kondensatu .
....................
Co sądzicie o takiej wariacji na temat tego ruskiego bufora ?
Te skraplające się pary (o ile się skroplą :D ) mogą spływać do rury wewnętrznej, niejako dodatkowo i powodować jej zalanie. Zalanie może powodować też zwężka u góry. Jaką masz średnicę kolumny? Opisz pobieżnie sprzęt.
Nie do końca rozumiem te rysunki bo też widzę prostokąt zamykający górę. To pewnie ta zwężka daje takie złudzenie ale tych kątów prostych z tyłu to nie rozumiem.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
550
Posty: 595
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: jatylkonachwile »

Nie wiem jak wy patrzycie że widzicie zamkniętą rurę. Przecież ten rzut idealnie pokazuje że są otwarte.
Obrazek

Ale z tym zalewaniem to i ja mam wątpliwości. Bo flegma z kolumny plus to co wygotuje się między rurkami może zalać wewnętrzne wypełnienie. Chyba że dać bardzo luźne lub dużo większą średnicę.

Autor tematu
Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: Pako23 »

U mnie na razie nie widać żadnych problemów z zalewaniem wew rury mimo , że mam tą sama średnicę co kolumna, u mnie przy tym buforze minęły wszystkie problemy co miałem na starym buforze, czyli np zalewanie kolumny , wzmocnienie flegmy w buforze itp .
Awatar użytkownika

magius
200
Posty: 202
Rejestracja: niedziela, 18 maja 2014, 18:46
Krótko o sobie: Mały, pokręcony...
Podziękował: 30 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: magius »

Pako23 pisze: wtorek, 3 paź 2023, 20:27 u mnie przy tym buforze minęły wszystkie problemy co miałem na starym buforze, czyli np zalewanie kolumny , wzmocnienie flegmy w buforze itp
Wróciłbyś do tradycyjnego bufora, czy już zostajesz na stałe z ruskim?
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: wolan »

@magius Pako23 tak naprawdę ma hybrydę bo ma podgrzewane dno plus dogrzewacze ;) plus ruska cyrkulację. Ale to niech on się wypowie ;)
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Autor tematu
Pako23
250
Posty: 271
Rejestracja: niedziela, 15 lis 2015, 10:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 13 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: Pako23 »

magius pisze: piątek, 10 lis 2023, 23:04 Wróciłbyś do tradycyjnego bufora, czy już zostajesz na stałe z ruskim?
Cześć raczej bym już nie wrócił to starego bufora, ten bufor nie sprawił mi jeszcze ani razu problemów czego niestety nie mogę powiedzieć o starym buforze . Jest jeszcze parę kwestii dla mnie nie zrozumiałych ,a mianowicie temp na 10 półce (gdy pompa ruszy ) spadnie ( tu oczywiste że zmienia się ciśnienie w kolumnie) ale pod końcem procesu też jeszcze potrafi temp spaść. Uważam, że strzałem w 10 było danie termometru do mierzenia par w buforze , dzięki temu można łatwo zaobserwować dlaczego pod koniec procesu pogarsza się jakość . Taki termometr powinni konstruktorzy wprowadzić obowiązkowo . Tracisz może na szybkości procesu ale zyskujesz na jakości.

boxer1981228
1000
Posty: 1029
Rejestracja: czwartek, 25 wrz 2014, 17:30
Ulubiony Alkohol: Czysta
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Naas
Podziękował: 256 razy
Otrzymał podziękowanie: 179 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: boxer1981228 »

wolan pisze: sobota, 11 lis 2023, 08:23 @magius Pako23 tak naprawdę ma hybrydę bo ma podgrzewane dno plus dogrzewacze ;) plus ruska cyrkulację. Ale to niech on się wypowie ;)
jak dla mnie przerost formy nad treścią. Już same podgrzewane dno i wąsy do wymuszonej cyrkulacji tak robią robotę że nic więcej nie potrzeba.
Awatar użytkownika

wolan
750
Posty: 790
Rejestracja: sobota, 14 lut 2009, 17:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Lublin/Ostrowiec Św.
Podziękował: 44 razy
Otrzymał podziękowanie: 69 razy
Kontakt:
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: wolan »

@boxer1981228 ogólnie bufor z pompa działa inaczej, proces wygląda trochę inaczej. Wątpię, że przyjmie się to życiu codziennym bo ten bufor jest trochę nie przewidywalny, ale dla kogoś kto lubi się bawić i lubi gonić króliczka jest to dodatkowa zabawka poprawiająca wyniki ;) . Może tą nieprzewidywalność jesteśmy w stanie opanować ale trzeba odrzucić wszystkie opisy jak działa kolumna z buforem ;) ale kto nie używał ten nie wie o czym pisze ;)
Ostatnio zmieniony sobota, 11 lis 2023, 20:19 przez wolan, łącznie zmieniany 1 raz.
Kolumny w różnych konfiguracjach :
https://mojdestylator.pl

Szlumf
2000
Posty: 2379
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 629 razy
Otrzymał podziękowanie: 583 razy
Re: Ruski bufor (z pompą gazową )

Post autor: Szlumf »

Z czystej ciekawości zrobiłem, z tego co miałem, najpierw bufory a potem testy porównawcze ich działania. Do testów użyłem kotła 34l i nieocieplonej kolumny szklanej 58/55mm. Głowica z pionowym skraplaczem. Przedgony odbierane z odpowietrzenia, serce z OLM. Bufory zewnętrzne dogrzewane tylko rurą wewnętrzną. Pojemność robocza buforów zewnętrznych około 800ml, wewnętrznego z 2 misek około 2000ml. Rura wewnętrzna bufora fi 60mm, cienkościenna 0,5mm.
W trakcie testów miałem stałą moc roboczą 2500W +/- 150W ze zmian napięcia. Odbiór serca stały - 25ml/min.
Testy nie do końca miarodajne bo po pierwsze tylko po jednym procesie dla każdego a po drugie niestety w ich trakcie zmieniło się ciśnienie atmosferyczne co wpłynęło na wskazania termometrów. Ilość i moc wsadu - cukrówka około 15% - także nie była rygorystycznie utrzymana ale robiłem to dla siebie i to co uzyskałem dało mi jakiś pogląd na sprawę. Mimo wszystko zdecydowałem się na opublikowanie wyników bo może komuś ułatwi to wybór lub modyfikację bufora.

Udział wzięły:

pompa gazowa.jpeg
Pompa gazowa - PG.
wąsy.jpeg
Wąsy - W.
miski w kotle.jpeg
2 Miski w kotle - MwK
półka nad miskami.jpeg
Półka nad miskami na wyjściu z kotła.
Miski w kotle z półką rzeczywistą na wyjściu z kotła - MwK+P.


Podstawowym kryterium do oceny buforów była dla mnie ilość przedgonów odebranych do momentu gdy gdy uznałem, że mogę zacząć odbierać serce. To oczywiście jest bardzo subiektywne ale, jak pisałem, robiłem to z ciekawości i mniej więcej przy podobnej "organoleptyce" zaczynałem serce.
Przedgony odbierałem z odpowietrzenia głowicy.
Wyniki w mlilitrach: MwK+P - 350; MwK - 450; W - 600; PG - 600.

Kryterium dodatkowym był uzyskany % serca świadczący o ilości półek teoretycznych w kolumnie.
MwK - 96,9%; PG - słabe 96,9%; MwK+P - mocne 96,8%; W - 96,8%.
Dodam, że wszystkie próbki organoleptycznie i po degustacji 40% oceniłem na nie wymagające drugiej rektyfikacji.

Niestety ciśnienie atmosferyczne zmieniało się od 1008 do 1020hpa więc temperatura w kotle przy końcu odbioru serca nie była porównywalna i wynosiła od 99,25 do 100,00C* w kotle.

Oceniając przebieg procesów z buforami zewnętrznymi bardziej podobała mi się praca pompy gazowej od pracy wąsów ale być może przypadkowo trafiłem z wymiarami rury gazowej bo myślę, że wielkość szczeliny między rurami może mieć wpływ na jakość pracy. Z wąsami niw ma takiego kłopotu. Gdybym miał robić sobie bufor to bym zrobił z pompą gazową na wszelki wypadek szykując ze 2 różne rury gazowe.
Oczywiście - czego się zresztą spodziewałem - najlepiej wypadł bufor w kotle.
P.S.
Dodam, że zacząłem od testów z odbiorem przedgonów zrzutami jeziorka ale za dużo mi to czasu zajmowało i odpad był duży więc przeszedłem na odbiór z odpowietrzenia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Bufory stabilizująco-wzmacniające”