Cukier do nastawu - ile porcji

Fermentacja, otrzymywanie moszczu, filtracja, butelkowanie, przechowywanie, choroby i wady wina, pasteryzacja, szczepienie drożdżami, itp...

Autor tematu
woland357
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 13 sty 2023, 19:55
Podziękował: 1 raz

Post autor: woland357 »

Witam.
Czy dużym błędem jest dodanie całego cukru od razu? Jaka jest różnica jak dasz np na 3 porcje. Cukromierza jeszcze nie mam. Ale mam nastaw 10 litrów soku tłoczonego z jabłek z Kauflanda. 4 litry wody i 4 kilo cukru. Plus drożdże z pożywką. Sok ma 11 g w 100ml. Więc cukier w soku to 660g plus 4000g cukru. Nastaw ma 16 litrów. Więc 4660/16 = 290 g = 29 blg. Według instrukcji na opakowaniu od drożdży spokojnie mogą pracować w zakresie 25-50 blg. Taka mieszanka ze od razu jest pożywka w środku która dajesz bezpośrednio do nastawu. Wszystko fermentuje elegancko póki co.
Poprzedni nastaw miałem z 10 kg winogron 4 litry wody i 2 kilo cukru plus drożdże. Też wszystko dałem na raz. Po 2 tygodniach już nie pracowało odcedziłem owoce. Miało już odpowiednią moc. Ale nie było słodkie więc dosypałem jeszcze kilo cukru. Ale już nie pracowało. Finalnie wyszło mi bardzo dobre
Ostatnio zmieniony sobota, 14 sty 2023, 10:16 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: HeniekStarr »

Bierzesz pod uwagę w swoich obliczeniach, że litr soku nie waży tyle samo, co litr wody, a BLG to jednostka mówiąca o wadze cukru w KILOGRAMIE roztworu, a nie w litrze?
Różnica jest taka, że nastawiając wino, PLANUJESZ jego finalną moc i słodycz. Dodawanie cukru etapami właśnie temu służy. Drożdże mają optymalną ilość cukru w nastawie.
Jakie drożdże mają na opakowaniu podany zakres 25-50 BLG? Do miodów pitnych?
https://alkohole-domowe.com/wino/wytwar ... dodac.html
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: kiwitom23 »

Kolego zawsze dawaj w porcjach cukier, nigdy wszestko na raz. Po pierwsze zbyt wysokie BLG powoduje, że drożdże wytwarzają więcej niechcianych związków, a po drugie dużo ciężej im się pracuje. Robienie wina bez cukromierza, to prawie tak jak pieczenie ciasta bez piekarnika, to jest gadżet niezbędny. Najpierw sprawdzasz ilość cukrów w samym soku, lub w soku z owoców, odejmujesz od tego 2-4 BLG na cukry niefermentowalne i dopiero na tej podstawie dodajesz cukier. Właściwie powinieneś też zbadać pH nastawy i na podstawie odczytu kwasowości obliczyć ilość wody, którą należy ewentualnie dolać. Stosuj poniższe zasady, a uzyskasz lepsze efekty:
1. Dodawanie porcjami cukru na podstawie odczytu BLG (wtedy jak spadnie do 5-6)
2. Dawaj 50-70% zalecanej przez producenta ilości drożdży, a nie tyle ile jest napisane na opakowaniu.
3. Fermentuj w niższych temperaturach, tak 17-19*C jest optymalne
Nigdy chyba nie spotkałem drożdże, które wytrzymują 50BLG!!! Toż to jakieś mutanty. Nawet te do miodów pitnych przeważnie mają wytrzymałość do 35BLG, ale one średnio nadają się do win.
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: rozrywek »

woland357 pisze:Cukromierza jeszcze nie mam.
Ale masz kalkulator. Obliczasz sobie docelowe Blg od razu, odmierzasz potrzebną ilość, wsypujesz połowę, i drugą połowę za 4 dni powiedzmy.

Uproszczając, pomimo tego że połowy są równe :D najpierw wsypujesz większą połowę na start, potem mniejszą. :)

Dzieląc cukier na 3, to najpierw pół, a potem dwa razy po 1/4.
Z tym że cukru nie dosypuję, a dolewam.
Albo w formie ulepku, aby nie rozcieńczać zbytnio, albo w tymże winku wcześniej upuszczonym.
Tak najlepiej.
woland357 pisze: Według instrukcji na opakowaniu od drożdży spokojnie mogą pracować w zakresie 25-50

Możesz podać nazwę tych grzybków a najlepiej wkleić foto, tych kosmicznych drożdży z tolerancją do 50Blg?
Bom ciekaw wielce, zapewne nie tylko ja.

Podstawowa zasada:
Planujesz moc wina najpierw, obliczasz na wytrawne, a dosładzasz dopiero potem.

Odpowiadając na twoje podstawowe pytanie:
Tak, to spory błąd, zbyt często powielany, czyli sypanie cukru na raz.

Oczywiście najlepiej aby cukru nie było wcale, tylko ten z owoców, ale to inna para kaloszy.

Powodzonka, jakby co to śmiało pytaj.

Ps: Po cukromierz zaiwaniaj prędko, nie patrząc na ograniczenia prędkości :D
A najlepiej to zaopatrz się od razu w parę sztuk. :ok:
Najlepiej różnych.

Autor tematu
woland357
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 13 sty 2023, 19:55
Podziękował: 1 raz
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: woland357 »

Drożdże się nazywają Aromatic wine complex. Opakowanie wyrzuciłem. Ale chyba mi się pomyliło że to na 25 do 50 litrów nastawu a nie blg. Na odwrocie już nie pamiętam co pisało. Na pewno że można zrobić na nich od 15 do 16 proc alkoholu. Wiem już ile waży ten mój nastaw. Ile litr soku ile litr wody. 1100 g cukru z samego soku plus 4000g dosypane. Waga nastawu 12 kilo soku 4 kilo wody plus 4 kilo cukru. Czy razem 20 kilo. 5100g/ 20 kilo daje 255 czyli 25,5 blg. . No i teraz nie wiem czy dobrze to liczę. Bo według tabelki z blg to powinno być z tego 12procentowy alkohol. A jak podzielę 5100 g cukru na 16 litrów I na 17 g( cukru na 1 procent alko) to daje mi 18 procent. I takie też było moje początkowe założenie. Gdzie popełniam błąd w obliczeniach?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: kiwitom23 »

17g * 16 litrów * 12% = 3264g cukru
17g * 16 litrów * 18% = 4896g cukru

Ja liczę zawsze z tych wzorów i zawsze mi się sprawdza (+/- 1%). Musisz tylko wziąć poprawkę, że w soku, jak i w owocach jest część cukrów niefermentowalnych (ksyloza, arabinoza, mannoza, ramnoza)

Tutaj masz kompedium wiedzy:

https://alkohole-domowe.com/wino/wytwar ... dodac.html
Ostatnio zmieniony wtorek, 17 sty 2023, 11:28 przez kiwitom23, łącznie zmieniany 1 raz.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

witas
30
Posty: 42
Rejestracja: sobota, 4 wrz 2021, 14:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 49 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: witas »

Wzory przytoczone przez kwitom23 są poprawne, aczkolwiek można by się uczepić do jednostki współczynnika, powinno być 17g/(%L), a nie nie 17g.
woland357 pisze:Bo według tabelki z blg to powinno być z tego 12procentowy alkohol. A jak podzielę 5100 g cukru na 16 litrów I na 17 g( cukru na 1 procent alko) to daje mi 18 procent.
Jaką tabelkę masz na myśli?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: kiwitom23 »

witas pisze:powinno być 17g/(%L), a nie nie 17g.
Nie rozumiem, co to jest 17g(%L)??? Wiadomo, że liczymy 17g cukru na 1% alkoholu, a planując nastaw mnożymy to przez ilość litrów i planowany PROCENT jaki chcemy osiągnąć.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway
Awatar użytkownika

rozrywek
4500
Posty: 4907
Rejestracja: niedziela, 25 kwie 2010, 09:02
Krótko o sobie: lubię cos sposocić, a potem to wypić( w doborowym towarzystwie)
Ulubiony Alkohol: Chivas Regal, dobra psotka, czasem mineralka gazowana
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 561 razy
Otrzymał podziękowanie: 845 razy
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: rozrywek »

woland357 pisze:Drożdże się nazywają Aromatic wine complex. Opakowanie wyrzuciłem. Ale chyba mi się pomyliło że to na 25 do 50 litrów nastawu a nie blg. Na odwrocie już nie pamiętam co pisało. Na pewno że można zrobić na nich od 15 do 16 proc alkoholu. Wiem już ile waży ten mój nastaw. Ile litr soku ile litr wody. 1100 g cukru z samego soku plus 4000g dosypane. Waga nastawu 12 kilo soku 4 kilo wody plus 4 kilo cukru. Czy razem 20 kilo. 5100g/ 20 kilo daje 255 czyli 25,5 blg. . No i teraz nie wiem czy dobrze to liczę. Bo według tabelki z blg to powinno być z tego 12procentowy alkohol. A jak podzielę 5100 g cukru na 16 litrów I na 17 g( cukru na 1 procent alko) to daje mi 18 procent. I takie też było moje początkowe założenie. Gdzie popełniam błąd w obliczeniach?
Wiedziałem od razu że nie chodzi o 25÷50 blg, czekałem aż to wyprostujesz. :P
Gdzie błąd, w nastawieniu.
Nie w obliczeniach, a w dowaleniu cukru. I w ogólnym założeniu 18%. Nie za mocne toto uzyskać chciałeś.

Po co sypać więcej niż tolerancja grzybków na to pozwala?

Co do wag i litrażu. Owszem ważne jest aby to znać, oraz umieć przeliczyć.
Bardzo ważne.
Jednakże, z lekka bagatelizując..nie stawiam na stół pół kilo wódki, a pół litra. :D

A ile waży woda? Pół kropelki mniej waży kilo od litra. Bez sensu zawracanie gitary.

Zawsze planujesz MOC, pamiętaj.
Nie planujesz zbyt mocnego, ponieważ z zasady i tak nie przerobią grzybki tyle niż planowałeś, a zbyt wysokie blg tylko im pracę utrudni.


Blg, przy owocach jest względne, musisz brać tolerancję pi razy oko minus 4, ale to jest też umowne.
Jedne soki mają mniej, drugie więcej niefermentowalnych składowych.

A obliczenia robisz dokładne, a potem i tak sypiesz cukru na oko.

Już widzę, jak ktoś ma obliczone 4989g cukru, i tyle wsypie.
Pizdnie 5 kilo i już. :D

Jak się oblicza moc uzyskanego trunku? Prościej się nie da:
Dzielisz Blg na pół.
22 blg to 11 procent alko.

Dokładnie to dzieli się przez 1938, bodajże.

Także reasumując, blg startowe możesz wyliczyć, a końcowe to już musisz sprawdzić.
Kupiłeś cukromierz wreszcie?
pędzę bo nigdzie mi się nie śpieszy............

witas
30
Posty: 42
Rejestracja: sobota, 4 wrz 2021, 14:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 49 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: witas »

kiwitom23 pisze:17g * 16 litrów * 12% = 3264g cukru
@kwitom23, czepiam się tylko jednostek. Matematycznie wszystko się zgadza, ale jednostki się w tym równaniu nie zgadzają, bo według tak napisanego równania jak powyżej, to wynik powinien być 3264 g*litr*%, a przecież wiemy, że wynikiem wzoru jest tylko gramatura cukru.
kiwitom23 pisze:
witas pisze:powinno być 17g/(%L), a nie nie 17g.
Nie rozumiem, co to jest 17g(%L)??? Wiadomo, że liczymy 17g cukru na 1% alkoholu, a planując nastaw mnożymy to przez ilość litrów i planowany PROCENT jaki chcemy osiągnąć.
Te 17g o których piszesz, to liczbowo jest poprawnie, około 17, ale jednostką tego współczynnika nie jest gram, tylko gram podzielony przez iloczyn procentu i litra (trudno mi jest to ładniej zapisać na tym forum, normalnie na kartce papieru bym użył kreski ułamkowej). Z punktu fizyki ma to znaczenie, dlatego się uczepiłem. Wtedy podczas operacji mnożenia "procenty i litry się skrócą" i zostaną tylko gramy.

Znaczenie tego parametru jest takie, że drożdże podczas fermentacji, z 17 gramów cukru rozpuszczonych w jednym litrze płynu wytworzą 1% alkoholu w tymże płynie, ale to już przecież dobrze wiesz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: jakis1234 »

O kurczę, myślałem, że to ja jestem czepialski na tym forum, ale widzę, że @witas bije mnie na głowę :mrgreen:
Pozdrawiam z opolskiego.

Autor tematu
woland357
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 13 sty 2023, 19:55
Podziękował: 1 raz
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: woland357 »

https://svojskie.pl/tabelka-blg-przeliczenie-cukru-na-alkohol/
O taką tabelkę mi chodziło.
Chciałem uzyskać 18 procent.tylko najpierw sporządziłem nastaw sok syrop cukrowy cukier. Dopiero później przeczytałem na drożdżach że tylko na taki procent. Poprzednim razem użyłem innych. Fermivin 7013 bez pożywki bo były to winogrona. Swoją drogą to też patrzę że tamte też tylko do 15 %. Następnym razem zastosuję odpowiednie drożdże do mocy którą chce uzyskać. Na necie kupię ten cukromierz,jakąś pompkę do ściągania i butelki z korkami. Taniej wyjdzie jak w ogrodniczym
Ostatnio zmieniony niedziela, 22 sty 2023, 15:08 przez woland357, łącznie zmieniany 2 razy.

Autor tematu
woland357
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 13 sty 2023, 19:55
Podziękował: 1 raz
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: woland357 »

Cukromierz zakupiłem (w zasadzie winomierz), w instrukcji jest napisane, że 1 blg to w przybliżeniu jest 10 g cukru w litrze moszczu. W necie raz mówią, że w kilogramie a raz, że w litrze. Wiec już sam nie wiem. Ale bardziej bym się skłaniał, że w litrze. To by się bardziej zgadzało. Bo wtedy z tabelką z instrukcji będzie grało z tym wzorem na 17g na litr żeby był 1 procent. W każdym razie w 15 dniu od nastawienia blg jest 1 procent. Co prawda już nie bulka. Ale co2 delikatnie wypycha wodę w rurce ku górze. Więc chyba fermentacja cicha jeszcze trwa. W związku z tym pytanie. Czy jak bym teraz dosypał jeszcze trochę cukru to jest szansa, że te drożdże to jeszcze przerobią? I będzie ciut więcej procent?
Ostatnio zmieniony środa, 25 sty 2023, 19:44 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2538
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 233 razy
Otrzymał podziękowanie: 441 razy
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: jakis1234 »

woland357 pisze:Cukromierz zakupiłem (w zasadzie winomierz), w instrukcji jest napisane, że 1 blg to w przybliżeniu jest 10 g cukru w litrze moszczu. W necie raz mówią, że w kilogramie a raz, że w litrze. Wiec już sam nie wiem. Ale bardziej bym się skłaniał, że w litrze. To by się bardziej zgadzało. Bo wtedy z tabelką z instrukcji będzie grało z tym wzorem na 17g na litr żeby był 1 procent.
Słowo klucz to "w przybliżeniu"
Blg = 1% wagowo cukru w roztworze. Więc 1Blg to 1 kg cukru w 100 kg roztworu cukier + woda. Czyli 99 l wody + 1 kg cukru da 1 Blg = 1% wagowo cukru w roztworze.
W każdym razie w 15 dniu od nastawienia blg jest 1 procent.

Czego 1%? Chodzi o 1 Blg?
Czy jak bym teraz dosypał jeszcze trochę cukru to jest szansa, że te drożdże to jeszcze przerobią? I będzie ciut więcej procent?
A jakie było Blg początkowe? Trzeba obliczyć moc nastawu i wtedy będziesz wiedział, czy drożdże dadzą jeszcze radę. A skoro nie miałeś wcześniej cukromierza (to nie jest żaden winomierz, to jakiś bełkot marketingowy), to będzie trudno. Co prawda widzę, że policzyłeś teoretycznie Blg startowe - 29 Blg. To jeżeli dobrze policzyłeś i miałeś 29 Blg na starcie, a teraz jest 1 Blg, to masz 15 % alkoholu. Po co Ci mocniejsze wino? Wino ma smakować, a nie poniewierać - od tego są inne trunki.
A jeżeli bardzo chcesz, to możesz odlać trochę osobno, dodać cukru i zobaczyć jak się zachowają drożdże.
Pozdrawiam z opolskiego.

witas
30
Posty: 42
Rejestracja: sobota, 4 wrz 2021, 14:09
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Podziękował: 49 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: witas »

woland357 pisze: Ale mam nastaw 10 litrów soku tłoczonego z jabłek z Kauflanda. 4 litry wody i 4 kilo cukru. Sok ma 11 g w 100ml.
Liczę:
10L soku z Kauflanda (11g cukru w 100ml, czyli sam cukier to 1100g)
4L wody
4kg cukru (objętość rozpuszczonego cukru to 4kg * 0,6 L/kg = 2,4L)

ilość cukru = 1100g + 4000g = 5100g
objętość nastawu = 10L + 4L + 2,4L = 16,4L

moc = 5100 g / 16.4 L / (17 g/(%L)) = 18,29 %

woland357 pisze: Wiem już ile waży ten mój nastaw. Ile litr soku ile litr wody. 1100 g cukru z samego soku plus 4000g dosypane.
Waga nastawu 12 kilo soku 4 kilo wody plus 4 kilo cukru. Czy razem 20 kilo. 5100g/ 20 kilo daje 255 czyli 25,5 blg. .
No i teraz nie wiem czy dobrze to liczę. Bo według tabelki z blg to powinno być z tego 12procentowy alkohol.
A jak podzielę 5100 g cukru na 16 litrów I na 17 g( cukru na 1 procent alko) to daje mi 18 procent.
I takie też było moje początkowe założenie.

Gdzie popełniam błąd w obliczeniach?
woland357 pisze:https://svojskie.pl/tabelka-blg-przelic ... a-alkohol/
O taką tabelkę mi chodziło.
Dobrze policzyłeś. Przytoczony sposób liczenia - a zwłaszcza wzór podany prze kwitom23 - jest poprawny.
To tabelka zawiera błędy! Najlepiej się nią w ogóle nie sugerować i nie powielać dalej tych błędów!

Weźmy przykład z tej tabelki: dla zawartości cukru BLG 10 otrzymamy stężenie alkoholu 3,9%. Nieprawda!

BLG 10 oznacza, że w jednym kilogramie roztworu mamy 10% wagowo cukru, czyli mamy go 100g. Czyli taki roztwór składa się
ze 100g cukru i 900g wody.
Policzmy zawartość cukru w litrze takiego roztworu:
objętość tego rozpuszczonego cukru to 100g * 0,6 L/kg = 0,1kg * 0,6L/kg = 0,06L, czyli 60ml.
objętość całego roztworu to 960ml (a nie litr!).
zawartość cukru to 100g/960ml = 0,104g/ml = 104g/L

Litr roztworu o BLG 10 zawiera 104g cukru. Przekształcamy wzór podany przez kwitom23 tak, aby wyliczyć sobie moc alkoholu.
Dane wejsciowe to:
objętość nastawu 1L
zawartość cukru 104g

moc [vol %] = 104g / 1L / (17 g/(%L)) = [po skróceniu jednostek] = 104 / 1 / 17 = 6,1%

Autor tematu
woland357
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 13 sty 2023, 19:55
Podziękował: 1 raz
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: woland357 »

Tak. Chodziło mi o 1 blg. czyli jak to ilość w kilogramie roztworu. Nie mam na razie sprzętu żeby robić mocniejsze trunki. A lubię poczuć moc. Te wino co próbowałem też już ma moc. Następny nastaw zrobię na bayanusach 21%. Cukier podzielę na 3 dawki. Myślę że też dam tak samo 10 litrów jakiegoś soku plus 4 litry wody i cukier. Już mama cukromierz więc zmierzę blg startowe. Więc już nie będę musiał go liczyć.
Ostatnio zmieniony czwartek, 26 sty 2023, 11:07 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
woland357
5
Posty: 6
Rejestracja: piątek, 13 sty 2023, 19:55
Podziękował: 1 raz
Re: Cukier do nastawu - ile porcji

Post autor: woland357 »

Witam. Tak wogole wino wyszło dobre. Jest już klarowne. Pewnie tak jak poprzednim razem zabutelkuje tylko jedną butelkę. Resztę dziabne z centrali:))
Następny nastaw będzie na tych bayanusach 21%. Bez celował w półsłodkie. Cukromierz mam więc ogarnę. Tylko nie wiem z czego zrobić. Nie jest jeszcze sezon na owoce za darmoszke. Myślałem o takim koncentracie winogronowym co jest na allegro. Na 10liteowpo jakieś 70zl. Co o tym myślicie?
Ostatnio zmieniony czwartek, 9 mar 2023, 07:55 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wytwarzanie Wina”