Wino aroniowo-jabłkowe - czy zastosować płatki dębowe?

Jabłka, wiśnie, czereśnie, porzeczki czerwone i czarne, gruszki, śliwki, truskawki ...

Autor tematu
mistyczny_wonsz
10
Posty: 12
Rejestracja: czwartek, 29 lip 2021, 21:59

Post autor: mistyczny_wonsz »

Witam forumowiczów :) Leżakuje mi w piwnicy półwytrawne winko aroniowo-jablkowe, które już nie pracuje. Winko jest jeszcze młode, bo ma ok. 3 miesiące ale już bardzo mi smakowało przy degustacji przy zlewaniu znad osadu. Zastanawiam się czy warto do niego dodać jakieś platki debowe na miesiąc? Można je stosować przy tego typu winie? Jeżeli tak to jakie, mocno palone, a może średnio? Nie chciałbym zepsuć smaku nastawu, stosował ktoś może płatki przy winie aroniowym? :scratch:
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2586
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Wino aroniowo-jabłkowe - czy zastosować płatki dębowe?

Post autor: jakis1234 »

Stosuję w różnych sytuacjach, akurat w takim winie nie próbowałem, mam wrażenie, że aronia nie bardzo się komponuje z płatkami, ale to tylko wrażenie.
Weź z litr wina, dodaj płatki i zrób próbę.
Pozdrawiam z opolskiego.

CJohnson67
2
Posty: 2
Rejestracja: czwartek, 4 sty 2024, 13:00
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Kontakt:
Re: Wino aroniowo-jabłkowe - czy zastosować płatki dębowe?

Post autor: CJohnson67 »

Dodawanie płatków dębowych do wina to jeden ze sposobów poprawy jego smaku i aromatu poprzez wprowadzenie subtelnych nut dębowych. Płatki dębowe są często stosowane w procesie leżakowania win, szczególnie w przypadku wytrawnych lub półwytrawnych wina. Jednak, zanim zdecydujesz się na dodanie płatków dębowych do swojego wina aroniowo-jabłkowego, istnieje kilka rzeczy, o których warto pamiętać:

Rodzaj płatków dębowych: Płatki dębowe są dostępne w różnych wariantach, różniących się stopniem palenia. Mocno palone płatki dadzą intensywny smak dębu, podczas gdy płatki słabo palone dodadzą delikatniejsze nuty. Wybór zależy od Twoich preferencji smakowych.

Ilość płatków: Użycie zbyt dużej ilości płatków dębowych może przytłoczyć subtelne smaki wina, dlatego zaleca się umiar. Początkowo dodaj mniejszą ilość płatków, a następnie możesz zdecydować, czy chcesz dodać więcej po degustacji.

Czas leżakowania: Płatki dębowe wymagają pewnego czasu, aby oddać swoje aromaty i smaki wino. Zazwyczaj zaleca się leżakowanie z płatkami przez kilka tygodni do kilku miesięcy. Warto regularnie próbować wina, aby monitorować rozwój smaku i aromatu.

Profil smakowy wina aroniowo-jabłkowego: Zastanów się, czy dodanie nut dębowych pasuje do profilu smakowego Twojego wina. Aronia ma silny, charakterystyczny smak, więc dodawanie nut dębowych może zmienić pierwotny charakter wina.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Wina Owocowe”