Zamknięty obieg wody chłodzącej

Budowa i eksploatacja chłodnic.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy

Post autor: cumel »

@kiwitom23 No właśnie nie jest sezonowe, słabo czytasz wątek. Zasilam to czasami i 50C, tam jest taki przepływ wody że spokojnie chłodzi 4kW :D Kiedyś chodziło na pompie z kotła razem z całym układem CO i wystarczało, teraz mam na tej gałązce również nagrzewnicę garażu to sobie dołożyłem dodatkową pompę żeby była bardziej wydajna. Przypuszczam że przepływ takiej pompy na 1 biegu to jakieś 500l/h :D Totalnie bezobsługowe rozwiązanie a odzysk mocy w zimie jest miłym dodatkiem :D Widać jak kocioł gazowy zwalnia pracę :D Pobór mocy 10W :D Nic nie hałasuje, u Ciebie ten hydrofor będzie denerwował bo dość często się będzie działał. Ale może ja jestem przeczulony na hałas bo mnie nawet wentylator w kiedyś zbudowanym układzie zamkniętym denerwował :D
alembiki

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: mardok »

Cumel, pomysł rewelacyjny, ale powiedz Ty mi latem to gdzie puszczasz tą wodę? Rozumiem bojler, ale chyba nie na grzejniki? Czy może masz jakiś bufor ciepła?
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: cumel »

Na grzejniki mogę, na nagrzewnicę 25kW też mogę :D Przy mojej pojemności układu i ilości kaloryferów nieodczuwalne :D Na Bojler bym zrobił ale trochę daleko go mam i w nim dogrzewa kocioł gazowy do 55C, ciut za dużo. Za tą robotę i komplikacje przy pamiętaniu o zaworach, wyłączeniu kotła się nie opłaci.

mardok
250
Posty: 255
Rejestracja: środa, 24 cze 2015, 23:53
Podziękował: 51 razy
Otrzymał podziękowanie: 36 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: mardok »

A jakiej pompki do tego używasz?
Organizm całkowicie pozbywa się alkoholu po 21 dniach, czyli nigdy...

kumpocik
100
Posty: 100
Rejestracja: wtorek, 16 cze 2020, 15:57
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: RE: Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kumpocik »

cumel pisze:Praktycznie cały mój układ który zrobiłem w 2h z piwkiem w ręku :D Reszta to cały układ CO w domu :D

Obrazek
Dla mnie bomba. Szkoda że na dole nie mam kaloryfera bo od razu mógł bym się wpiąć w układ.
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: AAmatorek »

A da się kontrolować w ten sposób temperaturę wylotu wody? Czy nie przykuwasz do tego uwagi?
Awatar użytkownika

kiwitom23
1500
Posty: 1541
Rejestracja: środa, 2 gru 2020, 23:23
Krótko o sobie: Więcej czasu mojego życia spędziłem poza Polską, mieszkałem w Niemczech, USA, Singapurze, HongKongu, na Javie i na Nowej Zelandii i z tą ostatnią jestem najmocniej emocjonalnie związany.
Ulubiony Alkohol: Whisky, a przede wszystkim irladzka whiskey, choć i burbonem nie pogardzę
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Podziękował: 135 razy
Otrzymał podziękowanie: 218 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kiwitom23 »

Tak jak obiecałem zdaje relacje z działania obiegu zamkniętego na bazie mauserów do podlewania ogrodu. Otóż wszystko działa idealnie, woda jest sporo cieplejsza niż z wodociągów, gdyż miała około 25-26 stopni (z wodociągów ma 18-19*C), tak więc musiałem jedynie zwiększyć przepływ prawdopodobnie. Piszę prawdopodobnie, gdyż nie mam jak zmierzyć szybkości przepływu. Jednak spokojnie utrzymywałem temperaturę na wyjściu na poziomie 40-45*C.
Robiłem próbę przy 1000 litrów, czyli oba zbiorniki napełnione w połowie i przy obu pełnych, czyli przy 2000 litrów. Przy 1000 litrów temperatura na wejściu po dobrych kilku godzinach wzrosła o 2*C, czyli niewiele. Przy 2000 litrów temperatura była do końca procesu bez zmian na wejściu. Reasumując system się sprawdził.
Teraz domontowałem dodatkowe 2 mausery, gdyż jednorazowe podlewanie ogrodu (każda z 6 sekcji po 3 zraszacze ustawione na 12 minut każda sekcja) bierze mi prawie 2000 litrów, więc bardzo dużo. Tak więc domontowałem dodatkowe 2 pojemniki i jutro wepnę je jako naczynia połączone. Tak więc przy 4000 litrów sytuacja przy chłodzeniu będzie jeszcze bardziej stabilna, jeżeli taka była już przy 2000 litrów.
Jedyny minus tego pomysłu, to to że chyba na zimę, będę zmuszony spuszczać wodę z baniaków, co by nie zamarzła, może nawet nie tyle w baniakach, co w rurach. Tak więc przez 3, 4 miesiące w roku nie będę mógł korzystać z układu zamkniętego.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
"Inteligentni ludzie są często zmuszani do picia, by bezkonfliktowo spędzać czas z idiotami." Ernest Hemingway

kobsonix
1
Posty: 1
Rejestracja: niedziela, 11 wrz 2022, 11:18
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kobsonix »

Jaka pompka sprawdzi się przy chłodzeniu woda z basenu? Zanurzeniowa chyba podaje za duże ciśnienie, a obiegowa nie wiem czy nie będzie za słaba żeby zaciągnąć wodę z basenu. Zbiornik ma 1,2m wysokości odległość do aparatury 10 m.
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Ja mam obiegową od CO i daje sobie radę bez problemu. Po drodze oprócz kilku metrów rurki pneumatycznej fi 8 ma jeszcze 24 metry chłodnicy z klimy. Najważniejsze aby pompa była odpowietrzona.
Pozdrawiam Gacek.

zzzz...
20
Posty: 29
Rejestracja: wtorek, 2 sie 2022, 20:28
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: zzzz... »

.Gacek - możesz napisać jaką osiągasz wydajność na chłodnicy, jakiej wielkości był "dawca" klimy i jakie temperatury na wejściu i wyjściu chłodnicy występują. Ze swojej strony robiłem eksperyment na wodzie kranowej i wyszło mi że chłodnica samochodowa chyba od sieny przy napięciu rzędu 6V podanym na wentylator potrafi obniżyć temperaturę wody we/wyj o około 20 stopni. To obawiam się trochę za mało żeby zrobić układ zamknięty. Zwiększenie napięcia na wentylator do 12 V powoduje że nie da się tego wytrzymać ;-) a skuteczność chłodnicy wzrasta do ok 22 stopni. Szukam skutecznego rozwiązania bo serce mnie boli jak wywalam czystą wodę w kanał.

Reinchardt
30
Posty: 34
Rejestracja: czwartek, 15 lut 2018, 20:16
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Status Alkoholowy: Drinker
Lokalizacja: Lubelskie
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Reinchardt »

A ja ostatnio poczyniłem rekuperację ciepła z chłodnicy i dogrzewam kolumną dom. Wciąłem się w instalację CO między sprzęgło a pompy i podpiąłem w ten sposób chłodnicę. Przy gotowaniu 120 L nastawu „przegrzewam” dom o ok 1-1,5 *C co wystarcza mi na ok 2 dni postoju kotła gazowego:) Obrazek
Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

zzzz... pisze:.Gacek - możesz napisać jaką osiągasz wydajność na chłodnicy, jakiej wielkości był "dawca" klimy i jakie temperatury na wejściu i wyjściu chłodnicy występują.
A więc kilka lub kilkanaście stron wcześniej wrzucałem zdjęcia wszystkich elementów mojego systemu. Pompa od CO jest pompą obiegową z 3 stopniową regulacją najtańsza z castoramy. Zasobnik na wodę z płynem do chłodnic to beczka 19 litrów po wodzie mineralnej eden, na niej jest zawieszona w pionie pompa. Jednostka zewnętrzna od klimy jest bardzo stara, w środku wybebeszyłem wszystko oprócz radiatora i wentylatora i mam tam już miejsce na pompę lub mniejszy zasobnik. Z tego co wiem jednostka miała 4 kW z hakiem. W środku jest 24 metry miedzianej rurki fi 10 mm.
Temperatury nie wiele Ci powiedzą bo jednostka jest zamknięta w garażu o powierzchni 19 metrów i wysokości około 3 metry, dlatego wymiana ciepła jest znacznie utrudniona. To się chyba nazywa delta T i wynosi 10 stopni. Na wejściu do skraplacza pod koniec procesu woda ma 30 stopni a wychodzi 40 stopni. Najgorzej jest latem gdy temp na zewnątrz to prawie 30 stopni... Wtedy temperatura na wylocie osiąga prawie 50 stopni i zawsze boję się że sterownik rozłączy mi grzanie. Najważniejszy jest w tym rozwiązaniu skraplacz, musi być trochę "przewymiarowany.
Pozdrawiam Gacek.

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Imbir »

Jak ja Wam zazdroszczę miejsca na takie kombinacje! Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ktoś wpadnie na mikro zestaw obiegu zamkniętego dla blokersów ;-)

kucio1
100
Posty: 133
Rejestracja: środa, 11 gru 2019, 07:51
Podziękował: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kucio1 »

Taki zestaw miał plipek... wyglądał jak kosz na śmieci...
Awatar użytkownika

drgranatt
1850
Posty: 1874
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: drgranatt »

Imbir pisze:Jak ja Wam zazdroszczę miejsca na takie kombinacje! Mam nadzieję, że w najbliższym czasie ktoś wpadnie na mikro zestaw obiegu zamkniętego dla blokersów ;-)
Kurcze, muszę powrócić do tematu nad takim mikro zestawem.
Z braku czasu zarzuciłem temat ale widzę, że są potrzeby.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html
Awatar użytkownika

.Gacek
2000
Posty: 2383
Rejestracja: niedziela, 18 paź 2015, 14:00
Krótko o sobie: Marzyciel
Ulubiony Alkohol: Własny.
Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
Podziękował: 268 razy
Otrzymał podziękowanie: 338 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: .Gacek »

Taki zestaw również miał Adam Klimczak @aakk w fazie zaawansowanych testów i z tego co pamiętam to dawał radę nawet na 4kw przy czym wymiary były świetne...
Ale z drugiej strony przy tych temperaturach, które teraz mamy to wystarczy na balkon wystawić kilka metrów rury miedzianej z pompą od CO lub robić tak jak ja jeszcze dwa lata temu. Wanienkę dla dziecka napełniać wodą podgrzaną/ przelewać do wanny zwykłej oczywiście i w niej się kąpać :mrgreen:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 5 gru 2022, 21:34 przez .Gacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam Gacek.

Imbir
300
Posty: 304
Rejestracja: niedziela, 29 gru 2013, 16:40
Podziękował: 89 razy
Otrzymał podziękowanie: 42 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Imbir »

.Gacek pisze:Taki zestaw również miał Adam Klimczak @aakk w fazie zaawansowanych testów i z tego co pamiętam to dawał radę nawet na 4kw przy czym wymiary były świetne...mrgreen:
Wystarczająco 4kWh, kwestia mobilności i wymiarów bo nie sztuka ustawić beczkę 200l czy mauzera i lecieć w zamkniętym obiegu. W bloku niestety trzeba się liczyć z mega ograniczeniami. W garażu czy jakimś gospodarczym można sobie pozwolić na pęta przewodów, wężyków itp. w bloku słabo to widzę. Fizyki nie da się oszukać, a jak już to znów idą za tym koszty niewspółmierne do kosztów woda-ścieki ale może się coś uda :hmm:
Ja kombinowałem z chłodnicą samochodową i beczką 60l, plus pompa od CO. Może i to by działało ale cholera jak dla mnie za dużo łączenia, zalewania pompy, wszędzie się robi suf i bałagan nie wspomnę o plątaninie węży i kabelków. W sumie raz tylko spróbowałem i może za szybko się poddałem :scratch:

kucio1
100
Posty: 133
Rejestracja: środa, 11 gru 2019, 07:51
Podziękował: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: kucio1 »

Baniak 20/30l wystarczy przy skraplaczu klimy 4kW i regulowanym wentylatorze...

pumpex
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 17 sty 2014, 11:08
Podziękował: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pumpex »

Jest tutaj ktoś jeszcze, czy już forum umarło? Jak ktoś jest zainteresowany to mam fajny patent na zamknięty obieg chłodzący, do zrealizowania przy każdym grzejniku😉
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7317
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1694 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: radius »

No, to się nie chwal, tylko zaprezentuj ten patent :lol:
SPIRITUS FLAT UBI VULT
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2560
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 234 razy
Otrzymał podziękowanie: 443 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jakis1234 »

pumpex pisze: środa, 6 wrz 2023, 09:33 Jest tutaj ktoś jeszcze, czy już forum umarło? Jak ktoś jest zainteresowany to mam fajny patent na zamknięty obieg chłodzący, do zrealizowania przy każdym grzejniku😉
Codziennie przynajmniej kilkanaście nowych postów, to chyba dosyć żywe jest to forum.
Dawaj ten patent, też jestem ciekawy.
Pozdrawiam z opolskiego.

dzozef
200
Posty: 236
Rejestracja: poniedziałek, 19 gru 2016, 21:43
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: woj.mazowieckie
Podziękował: 40 razy
Otrzymał podziękowanie: 11 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: dzozef »

Jest tutaj ktoś jeszcze, czy już forum umarło?
- i zniknął. :?:
Dobrze że reszta forumowiczów bywa tu częściej.

swir
20
Posty: 28
Rejestracja: piątek, 8 sty 2021, 22:45
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: swir »

Reinchardt pisze: niedziela, 30 paź 2022, 22:08 A ja ostatnio poczyniłem rekuperację ciepła z chłodnicy i dogrzewam kolumną dom. Wciąłem się w instalację CO między sprzęgło a pompy i podpiąłem w ten sposób chłodnicę. Przy gotowaniu 120 L nastawu „przegrzewam” dom o ok 1-1,5 *C co wystarcza mi na ok 2 dni postoju kotła gazowego:) Obrazek
Obrazek


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
O takim czymś myślę, mam bufor 500l z wolną wężownicą i tam chcę się wpiąć, pytanie co latem :roll:
Może basen ogrodowy, mam tam 4,5m³ wody
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2895
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Marny hydraulik z Ciebie :D
Bufor jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie gromadzić ciepło.
500l to namiastka bufora.
Masz raczej zbiornik na ciepłą wodę :D
Ciepło z kolumny puszczasz na zbiornik i NIE włączasz ogrzewania :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

swir
20
Posty: 28
Rejestracja: piątek, 8 sty 2021, 22:45
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: swir »

Góral bagienny pisze: piątek, 15 wrz 2023, 23:29 :witam: Marny hydraulik z Ciebie :D
Bufor jak sama nazwa wskazuje ma za zadanie gromadzić ciepło.
500l to namiastka bufora.
Masz raczej zbiornik na ciepłą wodę :D
Ciepło z kolumny puszczasz na zbiornik i NIE włączasz ogrzewania :D
Masz rację na 100%, nie jestem hydraulik :ok:
Bufor przy pompie ciepła ma zadanie gromadzić energię ale tylko tyle by PC mogła zrobić sobie defrost z tego co mi wiadomo.
500L CWU w domu jednorodzinym to tak trochę na bogato kolego ;) , ale kto bogatemu zabroni .
Nie mam kłopotu z włączeniem ogrzewania w samej piwnicy, a czerwiec lipiec sierpień oczywiście woda do chłodnic byłaby z basenu 4,5m³ . Trzeba będzie poskładać i zobaczymy 8-)
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 600
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Zakładając że mamy zimny bufor (20°C) a maksymalna temperatura przy której kolumna skrapla całą parę to 60°C to jesteśmy wstanie zmagazynować 23kWh czyli ponad 10h pracy z mocą 2kW. Doliczając oddawanie ciepła na rurkach i samej kolumnie to myślę że można by i do 15h dobić, lub większa moc grzania.
A jeszcze gdyby zagrzać CWU to mamy dodatkowe kilka godzin pracy.

Tylko taki układ wg mnie trzeba by tak skonstruować by kolumna od początku pracowała z czynnikiem chłodniczym o temperaturze 60°C. Czyli pompka obiegowa i zawór 3D, gdy woda by się ogrzewał to część tej gorącej by szło do bufora a zastępowana by była zimną z bufora (układ identyczny jak ochrona powrotu kotła z normalnego CO). Wtedy mielibyśmy warstwowe ładowanie bufora i stabilną kolumnę przez cały proces.

swir
20
Posty: 28
Rejestracja: piątek, 8 sty 2021, 22:45
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: swir »

jatylkonachwile pisze: sobota, 16 wrz 2023, 10:50 ..............
Tylko taki układ wg mnie trzeba by tak skonstruować by kolumna od początku pracowała z czynnikiem chłodniczym o temperaturze 60°C. Czyli pompka obiegowa i zawór 3D, gdy woda by się ogrzewał to część tej gorącej by szło do bufora a zastępowana by była zimną z bufora (układ identyczny jak ochrona powrotu kotła z normalnego CO). Wtedy mielibyśmy warstwowe ładowanie bufora i stabilną kolumnę przez cały proces.
No to już trochę drogo wyjdzie, chyba że kolega poleci jakiś zawór 3D w przystępnej cenie, mam zestaw tech do sterowania zaworem 3D ale silnik i zawór to tak 600 zł trzeba liczyć.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 600
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

No niestety nic tańszego raczej się nie znajdzie jeśli chodzi o sterowanie elektroniczne. Chyba że zawór z siłownikiem kupić a sterowanie zrobić samemu np na Arduino.

Jest też opcja z zaworem termostatycznym gdzie elementem regulującym jest kapsułka z woskiem. Jeśli by znaleźć taki na ok 60 może 55°C to było by taniej i bez zbędnej elektryki, jedynie pompka.

Za ok 100 można kupić chińczyka który ma regulację do 60°C lub za trochę ponad 200 afriso albo esbe.
Więc można ograniczyć koszty i to o przynajmniej połowę
Ostatnio zmieniony niedziela, 17 wrz 2023, 11:15 przez jatylkonachwile, łącznie zmieniany 1 raz.

swir
20
Posty: 28
Rejestracja: piątek, 8 sty 2021, 22:45
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: swir »

Dziś trochę pogrzebałem w starociach i mam esbe 1" , więc jutro będzie zabawa :ok:

pumpex
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 17 sty 2014, 11:08
Podziękował: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pumpex »

dzozef pisze: niedziela, 10 wrz 2023, 10:51
Jest tutaj ktoś jeszcze, czy już forum umarło?
- i zniknął. :?:
Dobrze że reszta forumowiczów bywa tu częściej.
Przepraszam Was bardzo, ale w moim "przybytku szczęścia" miałem mały remont i nie byłem w stanie zrobić zdjęć.

Moj patent na zamknięty obieg wody chłodzącej wygląda tak:


IMG_20231009_232151.jpg
IMG_20231009_232249.jpg


W razie potrzeby, gdy odkręcę ten zawór, ciepło ogrzewa pomieszczenie. Mój grzejnik jest akurat zbyt mały, aby wydajnie chłodzić kolumnę cały czas, więc z reguły ciepła woda z głowicy jest wtłaczana za pomocą pompy obiegowej do instalacji CO.

Na tej instalacji funkcjonuję już kilka lat i niezależnie od pory roku, sprawdza się idealnie. O dziwo nie mam problemów ze stabilnością pracy kolumny zarówno w lecie jak i w sezonie grzewczym.

W razie pytań postaram się na nie sprawnie odpowiedzieć. Pozdrawiam
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 9 paź 2023, 23:49 przez pumpex, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

maniek2939
150
Posty: 170
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 10:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: maniek2939 »

Ja na necie znalazłem taki patent, podobno działa stabilnie, nawet przy 4kw mocy roboczej gościu stosował, tylko wtedy dokładał inna chłodnice.
Można go na fb znaleźć na grupie aksa, dyskusje/pomoc Dawid ma na imieObrazek

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: AAmatorek »

:shock: Da się tym wysterować temperaturę w ogóle?
Awatar użytkownika

maniek2939
150
Posty: 170
Rejestracja: niedziela, 30 gru 2018, 10:57
Podziękował: 2 razy
Otrzymał podziękowanie: 10 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: maniek2939 »

Podobno tak, dopytam



Edit1:
Można regulować przeływ oraz siłę nawiewu

Wysłane z mojego SM-G991B przy użyciu Tapatalka


Ostatnio zmieniony wtorek, 10 paź 2023, 14:19 przez maniek2939, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

cumel
100
Posty: 134
Rejestracja: czwartek, 9 lut 2017, 21:37
Podziękował: 6 razy
Otrzymał podziękowanie: 17 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: cumel »

Miałem podobną konstrukcję :D może 2 procesy na tym zrobiłem i leży gdzieś zapomniana :D Przy destylacji mam odpoczywać i się relaksować a hałas wentylatora to uniemożliwia :D Teraz mnie pompa perystaltyczna denerwuje ale tego niestety nie przeskoczę.
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: AAmatorek »

Ciekawe tylko, ile ciągłej pracy wytrzyma taki wentylator samochodowy i pompka obiegu?

aakk
1150
Posty: 1162
Rejestracja: poniedziałek, 7 sty 2019, 18:55
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Sieradz
Podziękował: 20 razy
Otrzymał podziękowanie: 100 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: aakk »

Coś podobnego używałem. Skraplacz chłodniczy 3kW. Bez problemu poradził sobie z obsługą kolumny 76,1mm. Wody w obiegu poniżej 10L, moc robocza kolumny 3,64kW. Wąskim gardłem okazały się węże tekalanu 8/5 i pompka C.O. , wolno tłoczyła na wysokość 3,5m.


. Obrazek
Obrazek
Destylatory ze stali nierdzewnej.
www.ak-spaw.pl
facebook.com/akspawpl
Zapraszam

a_pawlak
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 2 paź 2023, 17:51
Podziękował: 1 raz
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: a_pawlak »

Jestem przed wypróbowaniem takiej prowizorycznej instalacji:
1. beczka 220 l po oliwkach z importu wypełniona 150-180l jako zbiornik główny - 100zł allegro
2. pompka do fontanny 5000l/h 5m wysokości ulokowana w zbiorniku głównym pobór wody do kolumny - 140 zł allegro
3. kilka butelek 1,5l mrożonej wody 3-5l do zbiornika głównego lub pośredniego pozostałość po wodzie mineralnej - 0
4. plus beczka 25/50l do wstępnego dochładzania lodem i grawitacyjny przelew do głównego zbiornika jakby za dużo to pomijam tego pośrednika
5. ewent. pompa do wiertarko-wkrętarki z szybkozłaczkami x2 plus 2 węże igielit 1-2 m = 32,5 + 10 + 10 zł do przelewania

Całość do obsługi kolumny rektyfikacyjnej miedzianej z keg. 50l wypełnionym do 42-45 l
Maszynka ma sterownik SKNv5 Bolecki gdzie mozna przetestować obieg i elektrozawory niestety sprawność dopiero przy poceniu ale mam nadzieję, że lód zrobi swoje a czas akcji 6-7h i w tym czasie uzupełnić mrożenie kolejnych litrów, do tego ewentualni kostki z zamrażarki W pomieszczeniu mam temperaturę 15-22 stopni w zależności od temp. zewnętrznej jakieś 10 st. więcej przy upałach odwrotnie. Opiszę jak się to zachowuje, oby się sprawdziło ale z opowiadań starszych i mądrzejszych powinna spokojnie ogarniać.
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 600
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: jatylkonachwile »

Ciepło przemiany fazowej woda -lód to jakieś 1/11kWh, 5kg lody przy grzaniu 2kW stopnieje w jakieś 15 minut. Trochę ciepła jeszcze będzie zmagazynowane w cieple właściwym lodu i potem wody. Ale to dodatkowe jakieś 50% energii.

Podsumowując, szkoda na to czasu i energii. Bo zamrażarka trochę będzie pracowała żeby ten lód zrobić.
Lepiej oddać ciepło do powietrza lub do ziemi.

pumpex
10
Posty: 14
Rejestracja: piątek, 17 sty 2014, 11:08
Podziękował: 2 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: pumpex »

Serio, chce Ci się tak bawić? Wg mnie system chłodzenia powinien być oszczędny, ale jak najmniej obsługowy.
Szkoda pieniędzy na te eksperymenty, a pompa na wiertarkę to już w ogóle kasa w błoto. Miałem taką do przepompowania zacieru z beczki do kega. Wyzionęła ducha po jakichś... 150 roboczolitrach :D

Janek50000
30
Posty: 47
Rejestracja: wtorek, 9 lut 2021, 09:10
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: brendy, whisky
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: pomorskie
Otrzymał podziękowanie: 5 razy
Re: Zamknięty obieg wody chłodzącej

Post autor: Janek50000 »

Czytam temat, mam podziemny zbiornik na deszczówkę do podlewania ogrodu ( 10 m3 ) i zastanawiałem się czy nie wykorzystać go do naszego hobby.
Jednak ostatnio spojrzałem na rachunek za wodę i zastanawiam się nad sensem takiej inwestycji, pomijając aspekty ekologiczne.
Podczas jednego procesu zużywam około 0,2 m3 wody x 4,17 zł/m3 = 0,83 zł brutto.
Chyba sobie odpuszczę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 12 paź 2023, 10:05 przez Janek50000, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Chłodzenie”