Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...
Awatar użytkownika

Autor tematu
Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy

Post autor: Skir »

Wymieniłem ostatnio sprzęt (ostała się tylko głowica) i musiałem zdecydowanie zweryfikować swój proces rektyfikacji.
Przedtem wyznacznikiem był drugi skok na 10 półce, co odpowiadało temp 84 stopni w buforze i około 96 w KEGu.

Sprzęt nowy: kocioł z trzema grzałkami 3x2kW połączonymi szeregowo, co daje moc maksymalną 3,2kW, podpięte pod sterownik. Moc grzania 2,4kW. Bufor na szerokiej kryzie. Zasyp sprężynki plipek. Całość @Akas.
20221126_160601.jpg
Wsad 45l skrobi ziemniaczanej (12 kg). Przedgony 250ml, serce 5l.
Odbiór ok 19ml/min
Proces ruszył przy 91 stopniach w kotle. 10 półka: 78,2
20221126_131801.jpg
Pierwszy delikatny skok na 10 półce nastąpił dopiero przy temp w kotle 99,62. :o
20221126_165742.jpg
Zmniejszyłem odbiór. Doszło do 100 stopni w kotle i musiałem wyjąć sondę, bo Bolecki wariował. Dalej odbiór serca. Zero pogonów a 10 półka stabilna.
20221126_173939.jpg
Rozumiem, że mogą być pewne niedokładności pomiaru temp w kotle, ale sprawdzałem już go podczas gotowania wody.
Błąd pomiaru temp czy efekt dobrej pracy bufora?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony sobota, 26 lis 2022, 18:26 przez Skir, łącznie zmieniany 2 razy.
I love the smell of bimber in the morning.

moszeusz
200
Posty: 213
Rejestracja: sobota, 23 sie 2014, 14:47
Podziękował: 33 razy
Otrzymał podziękowanie: 23 razy
Re: Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Post autor: moszeusz »

Dawno nie gotowałem, ale z tego co pamiętam, to rzeczywiście, z użyciem bufora potrafiłem ciągnąć spokojnie do 100 st. C w kotle. Chociaż serce zbierałem chyba do 84 st. C w buforze, potem odbierałem "spirytus pogonowy" do kolejnej rektyfikacji.
Ostatnio zmieniony sobota, 26 lis 2022, 18:30 przez moszeusz, łącznie zmieniany 1 raz.

użytkownik usunięty
Re: Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć
Jeśli buforek dobrze wzmocniony 10 półka stabilna do samego końca :ok:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

lesgo58
5000
Posty: 5230
Rejestracja: poniedziałek, 18 kwie 2011, 13:31
Krótko o sobie: "...coqito ergo sum..."
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Land Krzyżaków. Pogranicze Prus wschodnich.
Podziękował: 1292 razy
Otrzymał podziękowanie: 2744 razy
Re: Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Post autor: lesgo58 »

Skir pisze:...

Rozumiem, że mogą być pewne niedokładności pomiaru temp w kotle, ale sprawdzałem już go podczas gotowania wody.
Błąd pomiaru temp czy efekt dobrej pracy bufora?
Jeśli sprawdzałeś termometr w kegu na gotującej się wodzie (oczywiście w kegu a nie w osobnym garnku) to nie powinieneś być zdziwiony.
Można ciągnąć destylację/rektyfikację do przysłowiowego końca. Bufor bardzo w tym pomaga.
A jaka to będzie temperatura to zależy od kilku czynników:
- termometru - powinieneś go zbadać na gotującej się wodzie w kegu
- ciśnienia atmosferycznego - różnice temperatury końcowej między ciśnieniem minimalnym występującym w Polsce a maksymalnym mogą wynosić nawet 2 stopnie różnicy.
- ciśnienia wewnętrznego w kegu. Dlatego termometr powinno się sprawdzać na gotującej się wodzie w kegu w czasie pracy całego sprzętu.
U mnie na termometrze Boleckiego temperatura końcowa w kegu przy ciśnieniu barycznym 1015hPa jest ok. 101*C . Gdy występuje niż baryczny - ok. 915hPa to termometr osiąga trochę powyżej 100*C a gdy jest wyż baryczny - np. ok. 1040 to osiągam temperaturę w kegu nawet powyżej 102*C .
Pozostaję: otwarty, elastyczny i ciekawy.
TEORIA jest wtedy gdy wszystko wiemy i nic nie działa
PRAKTYKA jest wtedy gdy wszystko działa a my nie wiemy dlaczego
My łączymy Teorię z praktyką czyli nic nie działa i nikt nie wie dlaczego

Albertgonzo
50
Posty: 72
Rejestracja: sobota, 12 wrz 2020, 18:13
Ulubiony Alkohol: Starka
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Wielka Brytania
Podziękował: 14 razy
Otrzymał podziękowanie: 6 razy
Re: Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Post autor: Albertgonzo »

Cześć Skir,

Gratulacje z okazji nowego nabytku! Również jeśli dobrze pamiętam to tu jesteś autorem przepisu o nastawie że skrobi - dziękuję, dobra wódeczka - był to regularny trunek zanim dorobiłem się płaszcza.

Twój nastaw skrobi ma około 13-14% więc wg tabeli kol. Akasa grzejąc 2.4kw, optymalny odbiór to 25ml na minutę. Jako, iż odbierasz 19ml na minutę to bufor praktycznie pozwoli ci na stabilną rekte dopóki się nie wygotuje całkowicie, co z reguły następuje gdy w kotle praktycznie nie ma alkoholu (czyli jakieś 99.7-100.30) zależnie od ciśnienia w danym dniu).

Ja na przykład (na kolumnie 63mm, 60 litrów kocioł, bufor 2.4 litra) używam mocy roboczej 3kw odbierając 30ml na minutę i pierwszą korektę do 25ml robię gdy temperatura w zbiorniku jest 97.5. Druga korekcja przy 99c zmniejszenie odbioru do 12ml na minutę i ciągnę dopóki zwrot temperatury na 10tej półce nie przekroczy 0.9C. Reszta idzie do osobnej damy do powtórnej obróbki (czekam na wzrost temperatury pod OLM o 1C). Temperatura w kotle to 100.00 +- (zależnie od ciśnienia atmosferycznego).
defacto pisze:Cześć
Jeśli buforek dobrze wzmocniony 10 półka stabilna do samego końca :ok:
Ale ładnie te termometry wyglądają :love: ostatnio na odpowiedziałem Ci iż nie wyobrażam sobie pracy na zwykłych DS-ach, ale Twój to wypas :respect:
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 lis 2022, 08:08 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Post autor: Skir »

@Albertgonzo, @lesgo58, @defacto dzięki za odpowiedź. Potwierdza to też kwestię lepszego funkcjonowania bufora na szerokiej kryzie niż na sms, jak miałem wcześniej .
Wczoraj drugi proces skrobi i to samo zachowanie temp.
Zakładam odbiór wolny:18-20 ml/min, ale praktycznie do końca, właściwie wygotowania się płynu w buforze a temp w kotle 100 stopni, nie musiałem regulować odbioru.
Dlatego też uważam wszelką automatykę za spełniającą się tylko w roli zabezpieczenia, a nie prowadzenia procesu.
Ogólnie odbieram serce po drugiej korekcie do skoku o 0,2 na 10 półce. Potem do osobnej butelki ciągnę do momentu skoku o 0,1 na głowicy (chwilowo nie mam już OLM ze względu na problemy z wysokością pomieszczenia) - to uznaję za prawie serce i nadaje się dla hmmm mniej wymagających wódkożłopów :). Reszta już jako pogony z zaworem otwartym na full.
Sprawdzę jeszcze raz kwestię gotowania się wody, ale tym razem w zamkniętym KEGu, z pełnym osprzętem.
I love the smell of bimber in the morning.

użytkownik usunięty
Re: Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć
@Albertgonzo
Uważam, że nie wygląd jest tu najważniejszy. Owszem, może się to podobać ale chyba przejawiasz nadmierny optymizm, bo to też są ds. Mimo wszystko, sprzęt sprawdza się dobrze - dziękuję :).
@skir- sprzęt i temperaturki extra klasa :ok:

Szlumf
2000
Posty: 2383
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Post autor: Szlumf »

Skir pisze:................
Dlatego też uważam wszelką automatykę za spełniającą się tylko w roli zabezpieczenia, a nie prowadzenia procesu.
.....................................
Zapomniałeś dodać, że sprzęt musi być dobrze skonstruowany a operator myślący :poklon; . Widzę, że nie masz pomiaru ciśnienia. Logi z takiego procesu dały by dużo do myślenia kolegom starającym się za pomocą automatyki optymalizować pracę kolumny. Szkoda, że nie masz OLM-a. Nasi forumowi konstruktorzy powinni pomyśleć o głowicy choć w części go zastępującej. Jakieś podwójne jeziorko czy coś innego do magazynowania lub odbioru późnych przedgonów. Jak masz stabilną wodę i moc to możesz sam spróbować kropelkowo z odpowietrzenia.
Awatar użytkownika

Autor tematu
Skir
1550
Posty: 1551
Rejestracja: poniedziałek, 15 lip 2019, 08:38
Podziękował: 210 razy
Otrzymał podziękowanie: 355 razy
Re: Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Post autor: Skir »

@Szlumf: musiałem pozbyć się OLM, bo (mimo dziury w posadzce) nie mieścił się. Mam wysokość ledwo ponad 2 metry i dlatego, żeby zyskać jeszcze trochę, musiałem wbić sie poniżej poziomu podłogi. Widać chyba na pierwszym zdjęciu, że kocioł jest prawie cały poniżej poziomu posadzki. Niestety to utrudnia jego opróżnianie (wysiadła pompa i muszę czekać na pomoc drugiej osoby, żeby go wytargać). Ale zostało jeszcze parę centymetrów. Czas na ponowne obliczenie jaka wysokość OLM byłaby optymalna i złożenie zamówienia.
Moc jest stabilna, podawana przez regulator fazowy, ale woda może mieć skoki ciśnienia. :(
Czujnik ciśnienia: koszt 160 zł. Wolę 20kg słodu :).
Co do automatyki: rozumiem i nie chcę rozgrzebywać tematu, bo znowu pojawią się dyskusje i argumenty porównujące do np. skrzyni biegów w samochodzie. Po prostu, jak piszesz, myślący operator plus odpowiedni sprzęt i automatyka nie jest potrzebna. Aż nudno, bo nic się nie zmienia przez cały proces. Dlatego do zabawy mam też półkę :).
I love the smell of bimber in the morning.

HeniekStarr
600
Posty: 633
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 182 razy
Otrzymał podziękowanie: 121 razy
Re: Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Post autor: HeniekStarr »

Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2585
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Post autor: jakis1234 »

Skir pisze: Doszło do 100 stopni w kotle i musiałem wyjąć sondę, bo Bolecki wariował.
W ustawieniach czujnika możesz ustawić temperaturę, daj na kotle więcej niż 100 stopni i sterownik nie będzie reagował.
Pozdrawiam z opolskiego.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2585
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 236 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Odbiór serca do 100 stopni w kotle?

Post autor: jakis1234 »

HeniekStarr pisze: Tylko 2,5 kg słodu ;)
Jeszcze taniej wychodzi pompa od pralki i nie trzeba do tego wiertarki, tylko do gęstego, to one się nie nadają.
Do cukrówki czy skrobi jest świetna, radzi sobie nawet jak wylewam gorący dunder.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 28 lis 2022, 13:37 przez jakis1234, łącznie zmieniany 1 raz.
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”