odzysk alkoholu z odstojników

Podstawowe uwagi, spostrzeżenia i pomysły dotyczące procesu.

Autor tematu
widan
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 10 mar 2012, 08:59

Post autor: widan »

Z kilku gotowań zebrało mi się kilka litrów alkoholu 50%-60% z odstojników . Czy można z niego rozrabiając go z wodą 50/50 przegotować go ze dwa razy i uzyskać bimerek do wypicia.
alembiki
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: alkohol z odstojników

Post autor: Wald »

Dziwna sprawa. Skoro uparłeś się na odstojniki, to raczej Ty powinieneś wiedzieć co z tym robić. Może zapytaj producenta tego aparatu, jeśli nie robiłeś go sam, co z tym urobkiem. My polecamy wywalić odstojnik i będzie po problemie.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!
Awatar użytkownika

pokrec
1850
Posty: 1896
Rejestracja: środa, 4 lut 2009, 23:18
Krótko o sobie: Lekko ześwirowany.
Ulubiony Alkohol: śliwki i jabłuszka, rzecz jasna. I wisienki...
Status Alkoholowy: Konstruktor
Lokalizacja: Droga Mleczna, Lokalna Grupa Galaktyk
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 78 razy
Re: alkohol z odstojników

Post autor: pokrec »

Ja bym gotował, ale po odcięciu odstojnika i sprzedaniu go na złom.
A tak poważnie, to poczytaj forum, będziesz wiedział, co masz w aparaturze do kitu.
ポーランド語が書けますちょっと。
得意は満月の仕業の酒です。
Spécialité: Chateau de Garage, serie: La Lune Pleine
Lux Lunae luceat nos!
Disclaimer: Moje uczestnictwo w tym forum ma charakter czysto edukacyjno poznawczy.
Awatar użytkownika

Emiel Regis
1700
Posty: 1723
Rejestracja: niedziela, 6 maja 2012, 10:18
Ulubiony Alkohol: własne nalewki, czerwone wytrawne
Lokalizacja: Picardie (Oise) Francja, Żywiec
Podziękował: 81 razy
Otrzymał podziękowanie: 253 razy
Re: alkohol z odstojników

Post autor: Emiel Regis »

Wszystko zależy od tego w jakich momentach opróżniałeś odstojniki- w trakcie (kiedy, ile razy?) czy po procesie.
Posłuchaj przedmówcy w kwestii co dalej zrobić z odstojnikami.
http://www.youtube.com/watch?v=xZb3jJE8pYM

Autor tematu
widan
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 10 mar 2012, 08:59
Re: alkohol z odstojników

Post autor: widan »

Dałem dwie stówki za odstojniki i teraz mam je wyrzucić ?
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: alkohol z odstojników

Post autor: BartekBartek1 »

Witam :) Dla pocieszenia dodam, że też ,,prawie'' nabrałem się na odstojniki. Sprzedaj odstojniki dalej lub oddaj na złom. Jaką masz pojemność kotła?? Radziłbym kupić rurę,dennicę,mufę i ew. króciec na wąż za max.80zł z wysyłką. Pospawać wszystko ze sobą i dodać chłodnicę ze starego zestawu. Dodać fajne wypełnienie i nie masz problemu z fuzlami. Przy dobrym wykonaniu tego sprzętu otrzymasz produkt +85%. I czy nie wyjdzie taniej niż odstojniki?? Pozdrawiam Bartek :D
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: alkohol z odstojników

Post autor: BartekBartek1 »

Nie ma się z czego śmiać :smiech: . Na alledrogo tyle chcą za 2 tuby z K.O. połączone ze sobą + chłodnica. Dodatkowo piszą, że ich wiedza nie jest teoretyczna i dla nich jest najważniejsze zadowolenie klientów (oczywiście z błędami ortograficznymi). Wygórowana cena a ludzie się nabierają. A przecież mają takie super forum jak alkohole-domowe.com gdzie wystarczy zapytać lub poszukać odpowiedzi na temat odstojników, a po chwili namysłu rozmyślamy się i kupujemy (lub robimy sami) deflegmator lub kolumnę. Pozdrawiam Bartek :)
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: alkohol z odstojników

Post autor: mtx »

widan pisze:Dałem dwie stówki za odstojniki i teraz mam je wyrzucić ?
Widzisz i tu poraz kolejny sprawdza sie "nasze" powiedzenia - "najpierw czytaj",
a tak to wydałeś "dwie stówki" na kiepski żart jakim są odstojniki i dałeś zarobić jakiemuś
żałosnemu spawaczowi ogrodzeń... Teraz masz dwa wyjścia (zależne od wymiarów tego
badziewia) - albo je potniesz i zrobisz z nich głowice ze skraplaczem albo oddasz na złom
(ewentualnie wymienisz je tam na kawał rury i z niej zrobisz głowice ze skraplaczem), ale
nie zmienia to faktu, że daleś :dupa: kupując taki wynalazek...
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: alkohol z odstojników

Post autor: BartekBartek1 »

Kolega ma już chłodnicę, bo destylował (wnioskuje z jego wypowiedzi). Ale te chłodnicę z 3m rury k.o. nie do końca są dobre, bo słabo oddają ciepło. Najlepiej zrób tak, jak ja będę robił w przyszłym tygodniu. Kup elementy i zrób sam, lub niech ci jakiś spawacz to zrobi wg twojego projektu. Odeśle cię do tematu: http://alkohole-domowe.com/forum/budowa ... t7355.html. Są tam moje projekty i wypowiedzi innych użytkowników na temat budowy aparatury. Jeśli masz już kocioł, to zmieścisz się w 300zł z budową dobrej aparatury.
Pozdrawiam i współczuje Bartek :)


Mod.
Jeden przecinek Twój, reszta moja.
Ostatnio zmieniony piątek, 4 sty 2013, 00:47 przez BartekBartek1, łącznie zmieniany 1 raz.
Pędzić, pić, zalegalizować.
Awatar użytkownika

mtx
1400
Posty: 1414
Rejestracja: poniedziałek, 2 sty 2012, 02:50
Ulubiony Alkohol: Whiskey
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: Władysławowo woj.pomorskie
Podziękował: 523 razy
Otrzymał podziękowanie: 124 razy
Kontakt:
Re: alkohol z odstojników

Post autor: mtx »

BartekBartek1 pisze:Kolega ma już skraplacz, bo destylował (wnioskuje z jego wypowiedzi).
I tu się kolego poróżnimy... Naprawdę przydała by Ci się lektura forum, kilka razy odpowiadałem na Twoje
posty w podanym linku, ale doszedłem do wniosku, że Ty nie czytasz wiele, a tylko pytasz i czekasz na
gotowe odpowiedzi... Jakbyś czytał to byś wiedział, że głowica ze skraplaczem to nie to samo co chłodnica
w prostym sprzęcie...
Poza tym uważałbym z takimi stwierdzeniami:
Jeśli masz już kocioł, to zmieścisz się w 300zł z budową dobrej aparatury.
Bo np. dla mnie dobra aparatura to kolumna rektyfikacyjna i za 300zł to kupisz rurę na kolumne,
dwa litry sprężynek pryzmatycznych i może termometr tablicowy - a gdzie reszta?
Najlepiej zrób tak, jak ja będę robił w przyszłym tygodniu. Kup elementy i zrób sam, lub niech ci jakiś spawacz to zrobi wg twojego projektu. Odeśle cię do tematu: http://alkohole-domowe.com/forum/budowa ... t7355.html. Są tam moje projekty i wypowiedzi innych użytkowników na temat budowy aparatury.
I nie zapominaj też o tym, że Ty budujesz tuningowanego pot-stilla, polecasz go, a nawet nie wiesz jeszcze
co z niego dostaniesz, dlatego wstrzymałbym się w polecaniu czegoś, czego jeszcze nie masz i wiesz jak działa.
Awatar użytkownika

BartekBartek1
450
Posty: 499
Rejestracja: środa, 19 gru 2012, 15:20
Otrzymał podziękowanie: 21 razy
Re: alkohol z odstojników

Post autor: BartekBartek1 »

No nie zgodzę się z tobą, ponieważ czytam te ,,super'' forum od dłuższego czasu i wiem już trochę. Wiem, że na początek wystarczy pot-still za nie duże pieniądze. Później można go rozbudować do kolumny rektyfikacyjnej lub jeśli dla kogoś taki sprzęt wystarczy zostaję się przy nim. Dlatego też poleciłem dla kolegi temat w którym może się czegoś dowiedzieć. Przeanalizuje sobie wszystko i zastanowi się nad tym jaki sprzęt chcę mieć. Nie chodziło mi o to aby zrobił taki sprzęt jak ja. Widan pisał o odstojnikach za 200zł, więc sądzę że chodzi mu o pot-stilla. Lecz najlepiej będzie jak powie czego chcę.
Pozdrawiam Bartek :)
P.S. Tak, przyznaję się do błędu ze skraplaczem. Przepraszam mój błąd :oops:
Pędzić, pić, zalegalizować.

Autor tematu
widan
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 10 mar 2012, 08:59
Re: alkohol z odstojników

Post autor: widan »

Faktycznie mogłem najpierw poczytać a póżniej kupować destylator, ale stało się inaczej , przesyłam wam kilka fotek mojego ,,cuda,, abyście określili co jest nie tak a co by się przydało jeszcze dołożyć aby to funkconowało bez strat procentowych i ilościowych - które to zostają mi w dwóch odstojnikach.Dodam jeszcze że przegotowuje na bimberk tylko wina .
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

major
250
Posty: 277
Rejestracja: czwartek, 16 lut 2012, 20:16
Otrzymał podziękowanie: 13 razy
Re: alkohol z odstojników

Post autor: major »

Po prostu odetnij odstojniki i połącz rurę bezpośrednio z chłodnicą. Nie pisałeś o wypełnieniu - jeśli jest inaczej, to wypchaj rurę zmywakami z Lidla (260-320 g/l) lub sprężynkami (od Plipka, nie od długopisu ;p ).

Skoro przerabiasz wina i nie potrzebujesz spirytu, to po wypieprzeniu odstojników będzie OK.

Autor tematu
widan
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 10 mar 2012, 08:59
Re: alkohol z odstojników

Post autor: widan »

A jakbym w miejsce odstojników wstawił deflegmator szklany to poprawiło by ,,wynik,, końcowy.
Awatar użytkownika

słony
20
Posty: 26
Rejestracja: środa, 22 sie 2012, 00:00
Podziękował: 5 razy
Otrzymał podziękowanie: 1 raz
Re: alkohol z odstojników

Post autor: słony »

Deflegmator już masz, to Twoja kolumna. Pozbądź się tylko tych odstojników i jak kolega podpowiadał już o wypełnieniu. Skoro i tak będziesz puszczał owocówki proponuję jako wypełnienie np. rurki miedziane.
Ostatnio zmieniony piątek, 4 sty 2013, 21:58 przez pokrec, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Kolejny raz spacje. Kolega to robi specjalnie?
Płyniemy absolutnie luksusową łódką bols z wyborowym kapitanem Smirnofem do Soplicowa na zjazd absolwentów z Żytniej.
Awatar użytkownika

klodek4
1450
Posty: 1474
Rejestracja: czwartek, 21 lip 2011, 15:50
Ulubiony Alkohol: dobry
Status Alkoholowy: Gorzelnik
Lokalizacja: elda/alicante/, hiszpania
Podziękował: 369 razy
Otrzymał podziękowanie: 64 razy
Kontakt:
Re: alkohol z odstojników

Post autor: klodek4 »

Po wycięciu odstojnika, masz wypasionego pot stilla, idealny do winka, wypełnij to częściowo miedzią i /najtaniej/ zmywakami i jazda :punk: :piwo: :ok:
Awatar użytkownika

Wald
2500
Posty: 2591
Rejestracja: środa, 17 lut 2010, 20:05
Krótko o sobie: Dłubek -mechanik "złota rączka".
Ulubiony Alkohol: do 20%
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 21 razy
Otrzymał podziękowanie: 260 razy
Re: alkohol z odstojników

Post autor: Wald »

Nie kombinuj, bo przedobrzysz. Z tego całkiem ładny % uzyskasz. Póki nie zaweźmiesz się na "absolut", masz poprawny sprzęt, tylko instrukcję do niego jakiś inteligent pisał (albo Ty z czytaniem masz kiepsko). Musisz próbować, kiedyś to ustrojstwo opanujesz. A nad cięciem nie płacz, bo nie ma go wiele i poskładanie jest aż za proste. Z tego co widać, to odstojniki są łączone z kolumną jakimś wężykiem. Pospawane to nie jest. Tniesz łączenie chłodnica -odstojnik, tak żeby pasowało do kolumny zamiast pierwszego odstojnika i podporę chłodnicy (pręt między chłodnicą a odstojnikiem). Reszta mocowania to pręt gwintowany M8, przeznaczony do cięcia (3 PLN za metr). Jeszcze zmywaki do środka, a później to wprawa, praktyka. Trening czyni mistrza, pamiętaj.
Nie oszczędzaj na specjalne okazje. Dziś jest ta specjalna!

Autor tematu
widan
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 10 mar 2012, 08:59
Re: alkohol z odstojników

Post autor: widan »

Przyznam się że próbowałem raz ze zmywakami , przed kupnem i dodaniem odstojników, pisze ,,raz,, poniewaź towarek jaki mi wyszedł był śmierdzący , zalatywał mi właśnie stalą -zmywakami, więć wyrzuciłem je w trzy dupy i żeby nie to że dużo mi się marnuje w odstojnikach to wszystko byłoby ok bez zmywaków.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7339
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: alkohol z odstojników

Post autor: radius »

Wygotuj zmywaki w wodzie z płynem do mycia naczyń (kilka kropel na litr wody) potem dobrze wypłucz i zapakuj do rury. Być może jeszcze po pierwszym destylowaniu będzie coś czuć, ale po kolejnym powinno być już wszystko OK!
SPIRITUS FLAT UBI VULT

Autor tematu
widan
5
Posty: 6
Rejestracja: sobota, 10 mar 2012, 08:59
Re: alkohol z odstojników

Post autor: widan »

A ile tych zmywaków wpakować w tą rurę. Rura ma ok.80 cm.
Awatar użytkownika

radius
7000
Posty: 7339
Rejestracja: sobota, 23 paź 2010, 16:20
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Swój własny
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Polska południowa
Podziękował: 397 razy
Otrzymał podziękowanie: 1695 razy
Re: alkohol z odstojników

Post autor: radius »

Policz sobie objętość rury. Upakowanie zmywakowe powinno mieć 260-300 g/l . Zmywak z Lidla (te polecamy) waży 22 gramy :)
SPIRITUS FLAT UBI VULT

peter77m
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 3 kwie 2016, 21:40
Re: alkohol z odstojników

Post autor: peter77m »

major pisze:Po prostu odetnij odstojniki i połącz rurę bezpośrednio z chłodnicą. Nie pisałeś o wypełnieniu - jeśli jest inaczej, to wypchaj rurę zmywakami z Lidla (260-320 g/l) lub sprężynkami (od Plipka, nie od długopisu ;p ).

Skoro przerabiasz wina i nie potrzebujesz spirytu, to po wypieprzeniu odstojników będzie OK.
Witam serdecznie,
a gdyby nie spuszczać zawartości z odstojników w trakcie pędzenia? lub zawartość z odstojników dolać po zakończeniu pędzenia do destylatu? nie uzyskamy wówczas podobnego efektu (czyli smak, zapach) jakby nie było odstojników?

Proszę o odpowiedź gdyż mam podobny problem. Przepuściłem wino i ani zapachu ani smaku (wydaje mi się że cały aromat był w cieczy który znajdował się w odstojnikach i który poszedł w kanał :scratch: )
Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony sobota, 5 lis 2022, 16:09 przez manowar, łącznie zmieniany 1 raz.
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2922
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: odzysk alkoholu z odstojników

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Zaizoluj odstojniki żeby jak najmniej się w nich zbierało.
I cytując klasyka "będziesz Pan zadowolony" :D
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

peter77m
2
Posty: 3
Rejestracja: niedziela, 3 kwie 2016, 21:40
Re: odzysk alkoholu z odstojników

Post autor: peter77m »

Ciężko będzie chyba takie odstojniki zaizolować.... nie jestem spawaczem (nie mam takich narzędzi ani zdolności) czy można po odłączeniu odstojników rurę z kega połączyć z chłodnicą wężem silikonowym spożywczym? Lub ... tak jak pisałem wcześniej dolewać z odstojników ciecz do produktu końcowego lub nie spuszczać podczas pędzenia to co jest w odstojniku?

Pozdr
PM
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 lis 2022, 15:11 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2922
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: odzysk alkoholu z odstojników

Post autor: Góral bagienny »

:witam: Jak dobrze widzę to masz tą piekielną machinę na śrubunkach :scratch:
Rozłącz to kup kawałek rurki wygnij, nagwintuj nakręć śrubunki i masz pos-stilla bez odstojników.
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D

Szlumf
2000
Posty: 2384
Rejestracja: czwartek, 9 maja 2013, 22:40
Podziękował: 631 razy
Otrzymał podziękowanie: 584 razy
Re: odzysk alkoholu z odstojników

Post autor: Szlumf »

To chyba nie są odstojniki tylko thumpery. Wpisz "thumper" do szukajki i poczytaj.
online
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2922
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: odzysk alkoholu z odstojników

Post autor: Góral bagienny »

Mogą być i thumpery tylko kuna do góry nogami zamocowane :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Ogólnie o destylacji”