Biały osad na skraplaczu i w wewnętrznej stronie głowicy aabratek.

Porywanie cieczy z kotła, dziwny smak i zapach destylatu oraz wszelkie inne problemy związane z destylacją...

Autor tematu
użytkownik usunięty

Post autor: użytkownik usunięty »

Dzień dobry.
Sprzęt dostał "wysypki". :freak:
Osad zlokalizowalem przypadkiem, podczas kontroli, przed procesem. Zarówno wnętrze głowicy jak i skraplacz pokryte były od strony dopływu chłodnej wody, na odcinku ~10 cm rura, ~15cm skraplacz - może 10 zwojów. Tam gdzie operowala wysoka temperatura, było czysto. Dziwna rzecz. Rura, nierównomiernie oblepiona niemalże dookoła, natomiast skraplacz tylko od góry- grzbiet zwojów. Ze skraplacza odpadał dosłownie od przyłożenia zapałki, natomiast w rurze stawiał opór - odpuściłem. To co odpadło od skraplacza, roztarłem w palcach - biały proszek, bez smaku i zapachu. Szybko rozpuścił w wodzie. Więc raczej to nie kamień. Ostatnie 6- 7 procesów, grany był klarowny wsad skrobiowy na enzymach o umiarkowanych parametrach - przeważnie 21Blg. Standardowe procesy na kolumnie zasypowej 60,3mm, przy mocy niecałych 2KW. Procesy były stabilne, nudne wręcz niekiedy. Ocena organoleptyczna po rozrobieniu do mocy konsumpcyjnej wszystkich próbek - moim zdaniem żadnych obcych smaków i aromatów. Głowica ze skraplaczem, wykorzystywane były tylko i wyłącznie do celów j/w, natomiast kociołek służył także do grzania wody na zacier. Więc zachodze w głowę co mogło się "prześlizgnąć" przez 165 cm wypełnienia Henitom?
:bezradny:
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
alembiki
online
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Biały osad na skraplaczu i w wewnętrznej stronie głowicy aabratek.

Post autor: Kòpôcz »

Niestety pomysłu nie mam, ale podobny osad wytrącił mi się na ściankach butelki darowanej wódki z mąki ryżowej (fermentowane koji, odpęd na PS + rektyfikacja). Osad z butelki trudny do usunięcia.Obrazek
P.S. Wódka pyszna, pita bez żadnych obawień :)
Ostatnio zmieniony niedziela, 6 lis 2022, 16:40 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Kasko
300
Posty: 300
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Biały osad na skraplaczu i w wewnętrznej stronie głowicy aabratek.

Post autor: Kasko »

Może taki efekt robi się po zalewaniu kolumny w trakcie destylacji zacierow skrobiowych. Druga myśl to może zbyt duże rozgrzewanie wsadu?

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Biały osad na skraplaczu i w wewnętrznej stronie głowicy aabratek.

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć
Mnie zastanawia, czemu ten osad wystąpił tylko od strony, gdzie skraplacz i początkowa cześć głowicy są zimne i jakie jest jego pochodzenie. Dodatkowo, skraplacz wykazuje ten osad, tylko na grzbiecie zwojów - czemu nie na całym obwodzie, tak jak przypadku, wewnętrznej stronie rury?
Kasko pisze:Może taki efekt robi się po zalewaniu kolumny w trakcie destylacji zacierow skrobiowych
Kolego @skir :respect:
Masz swój temat w tej dziedzinie ;). Może zauważyłeś "u siebie" coś intrygującego?
Kasko pisze:Druga myśl to może zbyt duże rozgrzewanie wsadu?
Co dokładnie masz na myśli? :scratch:
Awatar użytkownika

Kasko
300
Posty: 300
Rejestracja: sobota, 22 gru 2018, 22:18
Podziękował: 34 razy
Otrzymał podziękowanie: 43 razy
Re: Biały osad na skraplaczu i w wewnętrznej stronie głowicy aabratek.

Post autor: Kasko »

Miałem na myśli to, że jeśli zbyt szybko się rozgrzewa wsad to powstają duże opary alkoholu które z kolei unoszą skrobię która nie uległa scukrzeniu. Podobnie może być z zalewaniem kolumny przy pierwszej destylacji. Tylko teoretyzuje. Sprawdź może ten nalot jodyną lub płynem Lugola na zawartość skrobii
.może to jest pozostałość po jakimś środku czyszczącym który tam się skumulował.

Jiim
2
Posty: 3
Rejestracja: sobota, 22 sty 2022, 14:36
Re: Biały osad na skraplaczu i w wewnętrznej stronie głowicy aabratek.

Post autor: Jiim »

Mam taki sam osad na grzałkach jak zostawię nie umyty sprzęt na tydzień po Cukrówce
Awatar użytkownika

AAmatorek
350
Posty: 396
Rejestracja: poniedziałek, 13 gru 2021, 10:55
Podziękował: 112 razy
Otrzymał podziękowanie: 15 razy
Re: Biały osad na skraplaczu i w wewnętrznej stronie głowicy aabratek.

Post autor: AAmatorek »

Wygląda na zwykły kamien od płukania wodą.
Ostatnio zmieniony niedziela, 13 lis 2022, 10:18 przez Qba, łącznie zmieniany 1 raz.

Autor tematu
użytkownik usunięty
Re: Biały osad na skraplaczu i w wewnętrznej stronie głowicy aabratek.

Post autor: użytkownik usunięty »

:D Cześć
Rozumiem ale wygląd to nie wszystko. Po za tym uważam, że kamień, nie zszedłby od krótkotrwałego przelania głowicy pod bieżącą wodą. Jedyny trop, to skrobia ale i ona wydaje się być poza wszelkimi podejrzeniami. Po za tym raczej nie płuczę sprzętu po robocie- wyjątkowo zdarzyło się to raz- wówczas.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy destylacyjne”