Nierówna praca destylatora

Metody destylacji i teoria niezbędna do pędzenia bimbru w sposób profesjonalny...

Autor tematu
eddion2
1
Posty: 1
Rejestracja: poniedziałek, 11 sty 2021, 23:29

Post autor: eddion2 »

Koledzy poradźcie coś. Mam kolumnę półkową i od jakiegoś czasu mam problem z grzaniem. Mam podejrzenie że coś jest z grzałką bo sterownik wymieniłem co i tak miałem w planach ale nadal to samo. Podczas destylacji ilość odbieranego towaru faluje tzn. troszkę kapie po czym leci ciurkiem. Tak samo widać to na półkach jak ilość piany zmniejsza się i zwiększa. Miał już ktoś kiedyś taki problem ?
alembiki

użytkownik usunięty
Re: Nierówna praca destylatora

Post autor: użytkownik usunięty »

Cześć.
Sprawdzilbym watomierzem, aktualny pobór mocy - podczas procesu ofkors.
Zapytam nieśmiało o PV?

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Nierówna praca destylatora

Post autor: jpiwek »

Fotowoltaika jest pierwsza w kolejności. Niekoniecznie u Ciebie, ważne, że na tym samym trafo. Ale można iść dalej: jeżeli wymieniłeś sterownik to sprawdź, czy nie na grupowy. Grupowe regulatory mocy (takie jak MSR, czy SKN, czy niektóre Aliexpressowe co wkładaja je do różnych obudów na forum) się do półkowych nie nadają. Powodują własnie takie problemy- nierówna praca, "plucie" destylatu.
Jak wykluczyłbyś sterownik to zostaje tylko woda chłodząca reflux- jeżeli masz hydrofor, to pomoże reduktor ciśnienia wody, jeżeli masz wodociąg, to zobacz, czy żona albo sąsiad w tym czasie nie wstawia pralki albo zmywarki. Takie falowanie przepływu wody też będzie skutkować takimi problemami.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Nierówna praca destylatora

Post autor: jakis1234 »

jpiwek pisze:Ale można iść dalej: jeżeli wymieniłeś sterownik to sprawdź, czy nie na grupowy. Grupowe regulatory mocy (takie jak MSR, czy SKN, czy niektóre Aliexpressowe co wkładaja je do różnych obudów na forum) się do półkowych nie nadają. Powodują własnie takie problemy- nierówna praca, "plucie" destylatu.
Nie pisz bzdur, mam MSR i pracuję bez problemu na kolumnie.
Specjalnie sprawdzałem, MSR robi tak krótkie cykle, że bezwładność grzałki powoduje, że grzałka grzeje lekko i nie ma problemu z równą pracą kolumny. Jak z innymi sterownikami to nie wiem, bo nie używałem.
Pozdrawiam z opolskiego.

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Nierówna praca destylatora

Post autor: jpiwek »

Nie pisze bzdur, tylko opisuje to, co widzę. Jeżeli masz głowice LM nad pókami (a czasem i kawałek z wypełnieniem) i półki dla ozdoby to możesz regulować nawet wyłaczjąc z sieci przedłużacz, bo i tak będzie róznicy w smaku, najwyżej wahanie na półce. Jeżeli korzystasz z CM i intersuja Cie niuanse zapachowe, to taka regulacja juz będzie bruździć w produkcie. Tym bardziej, im gorzej dobrana jest grzałka do regulatora- grupowy na 90% mocy grzeje praktycznie jednostajnie, a na 10% wiekszośc czasu nie grzeje. I to od razu widać. Dlatego najlepiej regulować nie całą dostepną moc grzania, a rozbić sobie na zespoły grzejne o jak najmniejszej mocy i regulowac najsłabszą grzałkę.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Nierówna praca destylatora

Post autor: jakis1234 »

Nie mam półek dla ozdoby.
Zmiany cyklu w MSR przy 10%, to kilka razy na sekundę. Chciałbym zobaczyć grzałkę, która zareaguje z taką szybkością.
Gotowałem różne rzeczy na półkowej i odbiór był stabilny, grzanie ok. 1000 W z 4 kW, czyli 25%.
Najlepiej regulować całą moc grzania, rozkłada się to wtedy na więcej grzałek i efekt tym bardziej jest niedostrzegalny.
I zapobiega się przypalaniu nastawu.
A piszesz z doświadczenia, czy to tylko takie dywagacje teoretyczne?
Pozdrawiam z opolskiego.

jpiwek
300
Posty: 310
Rejestracja: środa, 19 mar 2014, 12:43
Podziękował: 7 razy
Otrzymał podziękowanie: 48 razy
Re: Nierówna praca destylatora

Post autor: jpiwek »

Miałem romans z głowcą typu LM nad półkami. Opisywałem to na forum. Destylat z tego samego wsadu odpędzony na głowicy LM i na CM miał zupełnie inny smak, ten z głowicy LM dostał też niższe noty na WSC od sędziów.
Awatar użytkownika

jakis1234
2500
Posty: 2581
Rejestracja: sobota, 30 lip 2016, 16:57
Ulubiony Alkohol: Zależy od nastroju i dostępności.
Status Alkoholowy: Winiarz
Podziękował: 235 razy
Otrzymał podziękowanie: 453 razy
Re: Nierówna praca destylatora

Post autor: jakis1234 »

jpiwek pisze:Miałem romans z głowcą typu LM nad półkami. Opisywałem to na forum. Destylat z tego samego wsadu odpędzony na głowicy LM i na CM miał zupełnie inny smak, ten z głowicy LM dostał też niższe noty na WSC od sędziów.
Ok, ale nie o tym jest ten wątek. Co to ma wspólnego ze sterownikami i ich grzaniem?
Pozdrawiam z opolskiego.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Destylacja i Rektyfikacja”