Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
barberap
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2022, 19:32
Podziękował: 1 raz

Post autor: barberap »

Witam,
podjąłem ostatnio decyzję o zbudowaniu własnej kolumny, nawet już kilka pierwszych kroków poczyniłem. Chcę zbudować kolumnę jak na zdjęciach poniżej i w zasadzie tworzę temat, żeby poradzić się doświadczonych osób czy moje założenia są poprawne i czy nie lepiej coś poprawić.

Zacznę od tego, że chcę uzyskać czystość rzędu +90 na nalewki stąd zapadła decyzja, żeby budować kolumnę Aabratka.
Na chwilę obecną mam zakupiony keg 50l, 2,5 metra rury miedzianej 54mm, 5 metrów rurki miedzianej fi 8 na chłodnicę. Doczytałem ostatnio, że na takiej objętości keg, przydałaby się rura o większej średnicy, co najmniej 60mm. Natomiast jakiś czas temu czytając forum ktoś pisał, że 50 też jest ok, więc taką zakupiłem, tym bardziej, że udało mi się ją dostać za całkiem dobre pieniądze, bo około 80zł/m.

Idąc od dołu:
1. Zamontuję w beczce grzałki 3x2kW https://allegro.pl/oferta/grzalka-nierd ... 2166750467 z czego do jednej z nich podłączę regulator mocy. Wprawdzie realnie przy mojej instalacji będę w stanie wykorzystać maksymalnie dwie grzałki, ale różnica w cenie pomiędzy grzałkami 2x2kW i 3x2kW to zaledwie 20 zł, więc chyba lepiej mieć zapas mocy w razie gdyby później była możliwość uruchomienia trzech grzałek jednocześnie. Czy jest sens montować grzałki o mocy 6kW, której pełen zakres możliwości niekoniecznie wykorzystam, czy przy tej grubości rury (54 mm) 4kW wystarczy w zupełności?

2. Połączenia rury z kegiem (A) i rury z rurą w miejscu (B) chcę wykonać przy użyciu tri clamp 2". Z tego co się dowiedziałem powinno udać się je połączyć z rurą o średnicy 54. Czy aby na pewno?

3. Na odcinku (C), około 50 mm od łączenia z kegiem chcę dodać 0,5 litra wypełnienia w postaci sprężynek miedzianych. Czy wysokość ich umiejscowienia jest ok?

4. Rurkę miedzianą na chłodnicę będę nawijał na pręt o średnicy 25mm albo 30mm. Da mi to około 18 zwojów, stąd długość chłodnicy powinna wynieść powiedzmy 200mm. Czy długość głowicy 300mm będzie wystarczająca? Da ona też zapas jeśli potrzebna byłaby jednak dłuższa chłodnica.

5. Jeśli widzicie jakieś inne niedociągnięcia chętnie usłyszę wszelkie sugestie :)

Zdjęcia: https://imgur.com/a/rT378qE

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: HeniekStarr »

Ad1. 4 kW wystarczy w zupełności. Ale skoro masz zapasową grzałkę za te 20 PLN,to zostaw
Ad2. Na pewno. Na forum są opisane metody łączenia triclampa 2" z rurą 54 mm Cu.
Ad. Cała kolumna jest katalizatorem. Nie potrzebujesz miedzi w miedzi. Wykorzystaj to miejsce na dobry zasyp ze sprężynek pryzmatycznych z KO.

Dla wygody użytkowania, przechowywania oraz dla zapobieżenia ewentualnego ubicia wypełnienia w kolumnie, proponuję długi odcinek rury podzielić na dwa. Jeżeli dodatkowe triclampy nie nadwyrężą Ci zbytnio budżetu. Na dwóch końcach takiego odcinka upychasz zmywak KO, albo dedykowane podparcie, a pomiędzy sprężynki.
Ostatnio zmieniony niedziela, 25 wrz 2022, 18:30 przez HeniekStarr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: Psotnik84 »

Heyka. Moim zdaniem to tą całą miedź zostaw sobie do zbudowania alembika, jak zechcesz kiedyś robić zboża. A teraz do produkcji spirytusu zrób sobie kolumnę z KO dzieloną na katalizator 20cm wypełniony sprężynkami miedzianymi ( i to cała miedź jaką potrzebujesz) + 1.5 m rury w której montujesz termometr na tz.dziesiatej półce! Będzie ci potrzebny, bo na twoim rysunku go nie widzę. No i polecam zrobić OLM,choć nie jest to przymus. Termometr w głowicy do spirytusu nie potrzebny, lepiej daj go na odpływ wody. A no i jeszcze jeden w kegu. Odpuścił bym chłodnice z Cu,czyszczenie jej nie będzie proste. Wszystko od katalizatora w górę zasypujesz sprężynkami KO i kolego szarpiesz spirytus jak ta lala :pije: :ok:
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: HeniekStarr »

Jak proponujesz wykonać alembik z rury 54 mm?

Autor tematu
barberap
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2022, 19:32
Podziękował: 1 raz
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: barberap »

Własnie widziałem, że dużo osób zwraca na to uwagę, że przy miedzianej kolumnie, zasyp nie musi być już miedziany. Jednak czy dodatkowa miedź nie będzie mimo wszystko powodowała zwiększonej wydajności kolumny w neutralizowaniu związków siarki?

Umiejscowienie termometru na schemacie jest na pewno niewłaściwe? Przejrzałem dosyć sporo rysunków i zdjęć z gotowych kolumn i pomijając dodatkowe termometry, z tego co kojarzę to strzelam, że w 99% przypadków był umieszczony na samej górze na "kolanku"
gora kolumny.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: Psotnik84 »

Rura to oczywiście tylko podzespół, ale myślałem że to jest jasne :scratch: . Może i źle się wyraziłem. Chodziło mi o to że szkoda tyle miedzi do sprzętu który ma służyć tylko spirytusowy.
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: HeniekStarr »

Tobie szkoda. Mnie nie szkoda. Koledze, który założył temat i KUPIŁ już materiał, jak widać też nie szkoda. Pewnie jest Ci wdzięczny za poradę o termometrze na 10P i za OLM, a radę zrobienia z KO, którego nie ma, zostawi sobie na później.
Awatar użytkownika

Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: Psotnik84 »

A skąd wiesz że tak zrobi? ;)
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: HeniekStarr »

Masz rację, nie wiem. Założyłem, że skoro zaplanował miedź, to ma umiejętności i warsztat ku temu, a do KO potrzebny inny sprzęt. Mogę się wszak mylić i kolega porzuci plany i zrobi tak, jak mu radzisz. Dajmy mu szansę się wypowiedzieć ;)
Awatar użytkownika

Psotnik84
50
Posty: 99
Rejestracja: czwartek, 21 paź 2021, 08:32
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Whisky. Ale domowej jeszcze nie piłem
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: Opolskie
Podziękował: 24 razy
Otrzymał podziękowanie: 9 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: Psotnik84 »

Dokładnie. Ja też założyłem :bezradny:. Kolego @barberap jakiej maszynki byś nie zbudował życzę ci abyś zacny towar otrzymał :pije: :respect:
Jeśli wygrywasz zasługujesz na drinka, jesli przegrywasz, zwyczajnie go potrzebujesz.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: Kòpôcz »

I już się zaczyna bezsensowna bitka srebrne vs. rude...
Ja tylko jedną podpowiedź... Jeśli budujesz sam, to porzuć Aabrarka, zbuduj Thora, albo Bokakoba, jeśli masz dość miejsca pod sufitem. Stoi stabilnie, nie ciągnie na bok. Połthoraka (czyli takiego jakby aabratka z głowicą grzybkową, ale bez daszka) miałem krótko, szybko dorobiłem sobie Thora. Przewracało mi się to, mnie to osobiście irytowało.
Pełny keg 50l na rurach 54 to cały dzień z bani, ale, jak to tu często mawiają - do 50l możesz wlać 30.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.

Autor tematu
barberap
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2022, 19:32
Podziękował: 1 raz
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: barberap »

@Psotnik84 jak się uda zmontować to wrzucę fotę, żeby się pochwalić co wyszło.

@Kòpôcz konstrukcja Aabratka wydaje mi się zdecydowanie prostsza do wykonania przez laika. Bo tak jak wspomniał HeniekStarr, warsztat jest do złożenia, ale szczerze mówiąc umiejętności niekoniecznie. Na co dzień nie zajmuje się takimi czynnościami rzemieślniczymi, aczkolwiek bardzo lubię sobie coś podłubać od czasu do czasu. Thor wygląda przekozacko i jeśli dojdzie do sytuacji, że na własne potrzeby mi moja 50-tka nie wystarczy to będzie to moja kolejna kolumna. Na ten czas chciałem zrobić w ogóle tylko 30l, ale znowu ze względu na wiele sugestii na forum oraz niewielką różnicę w cenie kega 30l a 50l, żal było nie wziąć większej objętości.

HeniekStarr
600
Posty: 630
Rejestracja: poniedziałek, 19 lip 2021, 02:57
Podziękował: 181 razy
Otrzymał podziękowanie: 119 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: HeniekStarr »

barberap pisze:Własnie widziałem, że dużo osób zwraca na to uwagę, że przy miedzianej kolumnie, zasyp nie musi być już miedziany. Jednak czy dodatkowa miedź nie będzie mimo wszystko powodowała zwiększonej wydajności kolumny w neutralizowaniu związków siarki

Poczytaj, co to HETP. Ekwiwalent półki teoretycznej. Jaki ma zasyp ze sprężynek miedzianych, a jaki z nierdzewnych. Nie potrzebujesz zwiększać "wydajności kolumny w neutralizacji związków siarki". Półtora metra rury plus skraplacz w zupełności wystarczą.

Grzałki w kręgu zamontuj najniżej jak to możliwe.
Ostatnio zmieniony poniedziałek, 26 wrz 2022, 20:48 przez HeniekStarr, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Mrooq
250
Posty: 278
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 33 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: Mrooq »

Ja bym dodał że na rysunku głowicy, jest za nisko przelew z jeziorka a za wysoko odbiór.
I zostaje życzyć powodzenia w budowie.
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: czytam »

Jak już się czepiamy, to ponadto:
- termometr pionowo od góry umożliwia zrobienie wokół niego obrączki (taki kapinos) po której mogą ściekać zimniejsze skropliny nie fałszując wskazań temperatury
- chłodnca powinna być większej śrenicy (może dwuwarstwowa) aby zapobiec zbyt łatwej wędrówce par (można ewentyalnie utrudnić im drogę rozczochranymi zmywakami lub siatką)
- skrócenie części pionowej głowicy pozwoli bądź obniżyć kolumnę, bądź zwiększyć wysokość zasypu, podobne z rurką przelewu - nie musi być aż tak długa, ważne aby nie dotykała wypełnienia

Autor tematu
barberap
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2022, 19:32
Podziękował: 1 raz
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: barberap »

Czyli zasyp będzie z nierdzewki, a nie ze sprężynek miedzianych
Przelew podniosę na ok 10mm od krawędzi załamania kolumny. Odbiór przybliżę na również około 10mm od krawędzi.
Termometr pionowo od góry. Natomiast z chłodnicą będę musiał chyba rzeczywiście jakieś zmywaki upchnąć, bo jeśli moje 5m rurki miedzianej bym nawinął podwójnie to wystarczy mi jej na około 10cm chłodnicy, co wydaje mi się trochę za krótką długością. Nie uśmiecha mi się, żeby kupić nowy odcinek 10m, więc póki co wylądują tam właśnie zmywaki.
Trochę nie rozumiem kwestii skrócenia części pionowej głowicy i korzyści z tego wynikającej. Zasyp ze zmywaków/sprężynek zrobię przy użyciu około 1l ich objętości, czyli na wypełnienie kolumny zasypem będę potrzebował około 0,5 metra wysokości kolumny. Przy moim założeniu budowy wychodzi na to, że około 1m pionowej rury będzie pusty. Czy w takim razie dorzucić tam więcej zasypu?
tmp.png
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

czytam
700
Posty: 723
Rejestracja: wtorek, 5 wrz 2017, 08:23
Podziękował: 15 razy
Otrzymał podziękowanie: 107 razy
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: czytam »

tak

Autor tematu
barberap
5
Posty: 6
Rejestracja: wtorek, 13 wrz 2022, 19:32
Podziękował: 1 raz
Re: Własna kolumna - pytania przed rozpoczęciem składania

Post autor: barberap »

Mała poprawka, dzisiaj się zorientowałem, że przy wzorze na obwód okręgu 2*PI*r, podstawiłem średnicę zamiast promienia... 5 metrów rurki w zupełności wystarczy mi na nawinięcie podwójnej spirali
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”