Autoklaw na zbiorniku z kolumny czy to ma sens?

Kłopoty z budową i eksploatacją aparatury, wybór właściwego sprzętu. Podstawowe pytania początkujących.

Autor tematu
ah1n1
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 12 paź 2020, 15:11
Krótko o sobie: sam sobie sterem żeglarzem okrętem
Ulubiony Alkohol: Nalewka porzeczkowa
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pomorskie
Podziękował: 1 raz

Post autor: ah1n1 »

Witam wszystkich bardzo proszę o opinie/komentarze na temat przerobki.
 Mam maly zgrabny zbiornik 34L z duzym wlewem (robiony przez kolege aakk), ktory chcialbym wykorzystac jako autoklaw do pasteryzacji słoików z mięsem/konserw.
Przechwytywanie21.GIF
Mój plan polega na tym ze demontuje bufor, zakrywam flansza do tego zawór bezpieczeństwa, termometr, zawór kulowy.
Coś jak na rys poniżej: 
image001.png
Zawor bezpieczenstwa zwykly do CO na 1,5 bara wystarczy?

Grzanie grzalka elektryczna 1,5+2kW, po rozgrzaniu stablilizacja temp przez regulator mocy.

Czy taka przerobka ma sens, czy dac sobie z tym spokoj?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Autoklaw na zbiorniku z kolumny czy to ma sens?

Post autor: Kòpôcz »

Ma sens, działa, polecam. Jedna uwaga - poszukaj trochę i rozkmiń temat autoklaw wodny vs. parowy. Podpowiem - źródła chyba tylko cyrylicą pisane. Wodny odradzam - za duże ciśnienia (ok.8 bar). Parowy to właśnie ciśnienie w ok. 1 bar i temperatura 120°C. Ja dla pewności poprosiłem spawacza, żeby mi plombę w dnie kega zasmarkał (to takie wybite kółko, które "kalibruje" kega do ok. 3bar). Jeśli Twój kręgosłup moralny jest w stanie teraz ruskich podglądać, to najwięcej chyba w tym temacie publikował Samogonczik Vitalson (Самогонщик Витальсон). Tak wygląda mój dekiel bez podłączonych zaworów (zdjęcie na szybko teraz robione).
Obrazek
Ostatnio zmieniony wtorek, 6 wrz 2022, 23:01 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

marian.naworski
200
Posty: 202
Rejestracja: czwartek, 16 sty 2020, 13:16
Otrzymał podziękowanie: 20 razy
Re: Autoklaw na zbiorniku z kolumny czy to ma sens?

Post autor: marian.naworski »

Ostatnio na YouTube użytkownik Nomart pokazywał właśnie takie ustrojstwo do pasteryzacji buszek z mięsem.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Autoklaw na zbiorniku z kolumny czy to ma sens?

Post autor: Doody »

Ja bym jednak nie zapominał o tym, że ciśnienie i temperatura powinna być okiełznana profesjonalnie. Pamiętaj aby nie skrzywdzić siebie i bliskich. Może trochę demonizuje, ale kiedyś widziałem eksplozję kotła...
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: RE: Re: Autoklaw na zbiorniku z kolumny czy to ma sens?

Post autor: Kòpôcz »

marian.naworski pisze:Ostatnio na YouTube użytkownik Nomart pokazywał właśnie takie ustrojstwo do pasteryzacji buszek z mięsem.
Zakupy u niego robię, a filmotekę zaniedbałem ;). Rzucę okiem.
@Doody, autoklaw parowy to tylko taki duży szybkowar, który wielu z nas w domu ma z materiałów delikatniejszych, niż blacha 1,5mm.
Tu najpopularniejszy za Bugiem autoklaw parowy, który jednocześnie jest kotłem do destylacji: https://m.pl.aliexpress.com/item/100500 ... t=Pc2Msite
Ostatnio zmieniony środa, 7 wrz 2022, 06:59 przez Kòpôcz, łącznie zmieniany 1 raz.
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

drgranatt
1800
Posty: 1846
Rejestracja: poniedziałek, 13 lip 2009, 11:04
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Nemiroff Smorodina
Status Alkoholowy: Popijacz Okazyjny
Lokalizacja: 3-city
Podziękował: 127 razy
Otrzymał podziękowanie: 204 razy
Re: Autoklaw na zbiorniku z kolumny czy to ma sens?

Post autor: drgranatt »

Doody pisze:Ja bym jednak nie zapominał o tym, że ciśnienie i temperatura powinna być okiełznana profesjonalnie. Pamiętaj aby nie skrzywdzić siebie i bliskich. Może trochę demonizuje, ale kiedyś widziałem eksplozję kotła...
Autor tematu chce całość zabezpieczyć zaworem bezpieczeństwa więc nie powinno być problemu. To tak samo jak zawór bezpieczeństwa w płaszczu wodnym zbiornika.
"最不喜欢的粗鲁所持的以及各种各样的虚伪的混蛋。"
http://alkohole-domowe.com/forum/regulatory-drgranatta-t6000.html

Autor tematu
ah1n1
2
Posty: 3
Rejestracja: poniedziałek, 12 paź 2020, 15:11
Krótko o sobie: sam sobie sterem żeglarzem okrętem
Ulubiony Alkohol: Nalewka porzeczkowa
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Lokalizacja: Pomorskie
Podziękował: 1 raz
Re: Autoklaw na zbiorniku z kolumny czy to ma sens?

Post autor: ah1n1 »

marian.naworski pisze:Ostatnio na YouTube użytkownik Nomart pokazywał właśnie takie ustrojstwo do pasteryzacji buszek z mięsem.
Dzieki, znalazlem ten film.

Tu jest opis jak to jest zbudowane

https://youtu.be/GYh_dhCpGDg?t=1610
Awatar użytkownika

Kòpôcz
1050
Posty: 1051
Rejestracja: środa, 15 kwie 2020, 19:53
Podziękował: 31 razy
Otrzymał podziękowanie: 139 razy
Re: Autoklaw na zbiorniku z kolumny czy to ma sens?

Post autor: Kòpôcz »

Nie idź tą drogą... To (na filmie) autoklaw wodny, stąd też takie przekombinowanie w ilości zaworów i termometrów. W parowym przy zbiorniku np. 50l spokojnie używasz grzałki, którą destylujesz. Nad nią wstawiasz perforowane dno. Wody lejesz tylko do poziomu tego dna (ok. 10l). Dno jest jednocześnie podstawą dla słoików, które sterylizujesz. Autoklaw wodny jest już trochę archaiczną konstrukcją - trudniejszą w obsłudze i mniej bezpieczną w użytkowaniu.
Przełamię się w szczytnym celu. Tu budowa:
https://www.youtube.com/watch?v=h8H-aKo ... &index=112
Takie obiadki do pracy robię robię regularnie:
https://www.youtube.com/watch?v=hS8jqog ... rn&index=1
Domowe gorzelnictwo, jako najwyższa forma oporu przeciw fiskalnemu uciskowi władzy, staje się dziś patriotycznym obowiązkiem.
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3805
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 459 razy
Re: Autoklaw na zbiorniku z kolumny czy to ma sens?

Post autor: Doody »

Zajebisty sprzęt. Szkoda że nie mam wlewu pod taki clamp z tymi zaworami, bo rzeczywiście na zwykłym kegu by to można było ustawić. Aż zgłodniałem ;)
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Problemy i pytania”