Gorącą woda z destylacji do grzania domu i dwu

Nie wiesz gdzie zadać pytanie?
Napisz je właśnie tutaj!
Regulamin forum
Jeśli nie potrafisz odnaleźć odpowiedniego działu dla siebie utwórz tutaj nowy temat a my go umieścimy w odpowiednim forum.

Autor tematu
09031984
30
Posty: 30
Rejestracja: piątek, 9 mar 2018, 22:27
Krótko o sobie: Uczę i uczę, cały dzień na drodze.
Ulubiony Alkohol: RUM
Status Alkoholowy: Miodosytnik
Podziękował: 19 razy

Post autor: 09031984 »

Witam.
Nurtuje mnie pytanie jak najtaniej i rozsądnie wykorzystać wodę z destylacji do ogrzewania Ciepłej Wody Użytkowej, oraz Centralnego Ogrzewania?
Jest może na forum jakiś mądry hydraulik co ogarnia temat pędzenia, pomp ciepła i zasobników CWU, CO?
Ja mam zbiornik CWU 230l w pompie ciepła, cyrkulację CWU (łącznie ze 30-35mb rury do punktów czerpalnych, w których woda się dość szybko wychładza bo jakieś 10st. C na 5h LATEM przy ciągłej cyrkulacji bez większego poboru). Pompa ciepła grzeje wodę do 45st. C i jak spadnie do 36 to załącza się znowu żeby dogrzać.
Podłogówka w całym domu łącznie ze 2500mb rury (ale latem nie chciał bym grzać podłogi).

Czy ktoś z forum zrobił coś podobnego? Najlepiej tanio i mądrze.

Zastanawiam się nad włączeniem destylatora w obieg CWU bez żadnych zbiorników...., ale czy to da radę? Pominięcie żyło by sterowane zaworem ręcznie. Może dołożyć wymiennik ciepła do podłogówki (i tez się wpiąć w instalacje bezpośrednio?)

Destylator 100l, wody podczas pędzenia 15-16godzin wypływa około 400 litrów o temp 60 stopni. SZKODA LAĆ W KANAŁ

Ktoś ma wiedzę, najlepiej doświadczenie i może pomóc?
Awatar użytkownika

jatylkonachwile
600
Posty: 601
Rejestracja: poniedziałek, 13 wrz 2010, 18:24
Krótko o sobie: Główny projektant i konstruktor elektrohydrogumonapawarki z podczepem pod termobululator.
Status Alkoholowy: Wynalazca
Lokalizacja: Ziemia
Podziękował: 8 razy
Otrzymał podziękowanie: 44 razy
Kontakt:
Re: Gorącą woda z destylacji do grzania domu i dwu

Post autor: jatylkonachwile »

W temacie o zamkniętym obiegu chłodzącym jest wzmianka że ktoś podpiął się pod CO

Twój pomysł z wypięciem się w cyrkulację CWU też nie jest głupi.
Jeśli masz wydajną chłodnice to powinno to działać nawet przy 60°C.
Awatar użytkownika

Mrooq
300
Posty: 301
Rejestracja: środa, 1 wrz 2021, 19:04
Podziękował: 4 razy
Otrzymał podziękowanie: 35 razy
Re: Gorącą woda z destylacji do grzania domu i dwu

Post autor: Mrooq »

Ogólnie do zrobienia, ale na chłodnicę by musiała wchodzić woda z pompy ciepła, a to już nie jest zimna woda tylko ciepła. A skraplanie goracych oparów etanolu ciepła wodą będzie trudniejsze.
Ogólnie do zrobienia ale po przerobieniu lub tam zmianie chłodnicy na taką która da radę.
Oczywiście łatwiejsze będzie jak destylator będzie stał w koltlowni a nie w budynku gospodarczym obok :)
Ja na Twoim miejscu rozmawiał bym z hydraulikiem co pompę ciepła montował, na miejscu i wie co robił i gdzie, sądzę że bez problemu zmodyfikuje instalacje, a pozostanie tylko kwestia chłodnicy żeby wyrobiła ze skraplaniem przy wyższych temperaturach
Kaca po ostrej imprezie masz wtedy jak bardziej pamiętasz muzykę której słuchałeś, niż kobiety z którymi tańczyłeś.

pepe59
350
Posty: 365
Rejestracja: wtorek, 4 lip 2017, 08:23
Podziękował: 1 raz
Otrzymał podziękowanie: 59 razy
Re: Gorącą woda z destylacji do grzania domu i dwu

Post autor: pepe59 »

Podczas pędzenia 15-16godzin wypływa około 400 litrów o temp 60 stopni
i tą ilość gorącej wody, ogrzewanej nieustannie w ciągu tego czasu do 60 C, musisz zużyć. Pozostaje Ci, w przypadku ogrzewania zasobnika CWU, zarządzić rodzinną kąpiel, rozłożoną równomiernie na 16 godzin, tak aby to dostarczone ciepło, prawie całkowicie zużyć, a resztę pozostawić w zasobniku, chyba że masz zasobnik 1000l, który to ciepło skumuluje. Oczywiście, część tego ciepła wykorzystasz nawet przy małym zasobniku CWU ale należy się zastanowić, co zrobić z pozostałym ciepłem. Jedna z odpowiedzi, to podłączenie chłodzenia kolumny również pod CO i pędzenie zimą. Zapotrzebowanie budynku na ciepło to jedno, a wydajność cieplna kolumny to drugie. Zasilenie tym ciepłem bufora, wyeliminuje lub ograniczy, w tym czasie pacę pompy ciepła, ale gdy będzie go zbyt wiele (ciepła z kolumny) to należy się zastanowić nad dodatkowym jego odbiorem np. zrzutem w kanał. Tak więc zapewnienie komfortu pracy kolumny, wymaga podłączenia pod zasobnik CWU, podłączenia pod bufor CO i nadmiarowego zrzutu ciepła, gdy odbiór ciepła przez CWU i CO będzie niedostateczny. Do tego dochodzi problem wydajności chłodnicy w kolumnie, bo z wężownicy CWU będzie wracała dosyć gorąca woda i taka wchodziła na tę że chłodnicę. Jej temperatura będzie się zmieniała w miarę nagrzewnia zasobnika i analogicznie będzie się działo z obwodem CO. Problemem jest równomierne w czasie chłodzenie, przy tylu elementach odbiorczych o zmiennej charakterystyce odbioru ciepła. Hydraulicznie do ogarnięcia, nawet przez amatora hobbystę.
Ostatnio zmieniony czwartek, 25 sie 2022, 22:44 przez pepe59, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Gorącą woda z destylacji do grzania domu i dwu

Post autor: Góral bagienny »

Kolega @Cumel ma podpięte pod co do niego uderzajcie
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Gorącą woda z destylacji do grzania domu i dwu

Post autor: Doody »

Tylko, że Cumel używa instalacji CO do chłodzenia sprzętu a nie sprzętu do ogrzewania domu ;)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika

Góral bagienny
2500
Posty: 2918
Rejestracja: środa, 6 mar 2019, 20:40
Krótko o sobie: Jestem fajnym człowiekiem:)
Ulubiony Alkohol: Owocówki
Status Alkoholowy: Amator Domowych Trunków
Podziękował: 129 razy
Otrzymał podziękowanie: 552 razy
Re: Gorącą woda z destylacji do grzania domu i dwu

Post autor: Góral bagienny »

:scratch: :scratch: :scratch: No nie rozumie :scratch:
Przeca wiadomo że samom destylacjom czy rektyfikacjom nie ogrzejesz domu ;)
Nie mniej masz już wodę podgrzaną zanim Ci się włączy pompa :scratch: dobrze myślę :scratch:
Wszystko co " wyprodukuje " nazywam BIMBERKIEM :D
Awatar użytkownika

Doody
3500
Posty: 3838
Rejestracja: czwartek, 20 paź 2016, 20:04
Krótko o sobie: Degustator z powołania :-)
Ulubiony Alkohol: DIY
Status Alkoholowy: Producent Domowy
Lokalizacja: południowa Wielkopolska
Podziękował: 283 razy
Otrzymał podziękowanie: 463 razy
Re: Gorącą woda z destylacji do grzania domu i dwu

Post autor: Doody »

No pewnie że tak ;)
Chodzi mi o to, że cel kolegi Cumela jest jakby odmienny.
Pozdrawiam
Darek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Poczekalnia Pytań”